Smartphone-ul Nokia Lumia 800, disponibil exclusiv online la Orange la preturi de la 149 euro impreuna cu abonament si extraoptiune de 36 euro/luna timp de doi ani

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 9 aprilie 2012, 11:04 Economie | Telecom

Nokia Lumia 800
Foto: Nokia.com
Orange a anuntat luni ca a inceput sa vanda exclusiv online terminalul Lumia 800, unul dintre cele doua modele Nokia bazate pe sistemul de operare Microsoft Windows Phone 7.5 si care au fost lansate pe piata locala saptamana trecuta. Terminalul se vinde la preturi de la 149 de euro impreuna cu un abonament de date de 21,01 euro/luna si o optiune de 14,99 euro/luna pentru o perioada de doi ani. Fara abonament, terminalul costa 469,96 de euro (inclusiv TVA).

Optiunea de 14,99 euro/luna include internet nelimitat si download la viteze de pana la 7,2 Mbps pentru primul GB. La pretul de 469,96 euro (inclusiv TVA) telefonul este codat, insa la acest pret decodarea este gratuita, conform oficialilor Orange. Operatorul a anuntat ca din 20 aprilie telefonul va fi disponibil in toate magazinele sale.

Lumia 800 si Lumia 710 sunt primele doua smartphone-uri bazate pe sistemul de operare Microsoft Windows Phone 7.5, pe care Nokia le-a lansat saptamana trecuta pe piata locala.

Nokia Lumia 800 dispune de un ecran AMOLED de 3.7 inchi cu touchscreen, care este fabricat din sticla curbata si prevazut cu un afisaj Corning Gorilla Glass rezistent la zgarieturi sau socuri. Terminalul are un procesor de 1.4 Ghz, o camera cu obiectiv Carl Zeiss de 8 MP cu functie autofocus.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3932 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Cam tarziu pentru Nokia .... (Luni, 9 aprilie 2012, 11:29)

    anonim [anonim]

    la o prima vedere, nu se apropie de Android sau IOS acest sistem de operare. Dar e la o prima vedere, ramane sa vedem mai multe review-uri din piata.
    • +4 (8 voturi)    
      Nokia (Luni, 9 aprilie 2012, 12:16)

      Tibi [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Eu am acest telefon si s-a ridicat la nivelul asteptarilor.
      WP este intr-adevar indreptat catre alta categorie de persoane, dar o data cu introducerea Windows 8 va recastiga cota de piata, in vreo cativa ani sunt sigur ca iarasi va fi batut in cap Microsoft de pozitie dominanta. Intra greu in joc, dar intra puternica - explicatia e simpla: are bani sa arunce in promovare si o armata de programatori pe care Apple si Google nu o au.

      Telefonul propriu-zis e foarte bun, problema e modul in care e promovat in Romania. In UK, in perioada de pre-order, se dadea la 50 lire + Xbox gratis, cu abonament pe 2 ani. In America la fel, 50 de dolari la abonament.

      In Romania ca in Romania. Dar cand o sa prinda in afara, probabil va deveni si in Romania suficient de popular.
      • -3 (5 voturi)    
        Ești nițel pe lângă... (Luni, 9 aprilie 2012, 12:59)

        dilibau cotzcaru [anonim] i-a raspuns lui Tibi

        Dacă ai așteptări joase, până și WP7 le împlinește.Iar dacă e să ma uit la viitorul platformei luând drept argument că ”se adresează unei alte categorii de persoane”, atunci pot spune că WP7 e mort deja. Când Apăl vinde 47 de milioane de iPhone 4s într-un singur trimestru sau când Goagăl se laudă cu peste 700.000 de activări zilnice (!), iar pe piață mai ai pe de-alde BlackBerry RIM, Samsung Bada ori (culmea!) Symbian, atunci devine clar de ce NPD Research pune cota de piață a WP7 undeva la sub 5% ... Că poți da telefon cu Lumia 800 nu mă încântă decât dacă-s pensionar, dar atunci nu mai am nevoie de toate opțiunile care-l fac atât de scump, pt ca la fel de bine pot să-mi iau un feature-phone. Însă m-ai dat gata cu ”armata de programatori pe care Apăl și Goagăl nu o au”. Serios? Când Apple e evaluată la $590 miliarde și are rezerve de lichiditați de peste $100 miliarde (avea la un moment dat mai mulți bani în conturi decît Federal Reserve, iar noul CEO a spus că ”pur și simplu Apăl are prea mulți bani” și compania va începe să plătească dividente, pt prima oară în mai bine de 15 ani), chiar crezi că n-au bani de programatori? Și Goagăl, al cărui Andoid e de fapt Linux (chiar au reunit recent eforturile de dezvoltare a kernel-ului), pt care lucrează peste 2 milioane de programatori, chiar crezi că nu se poate compara cu echipa *restrânsă* care lucrează la WP7 (chiar Ballmer recunoscuse că evoluția platformei a fost lentă din cauza lipsei de oameni și a grabei cu care s-au transferat oameni de la dezvoltarea Windows către WP7)?

        Ce-mi plac diletanții...
      • -2 (2 voturi)    
        O singura intrebare as vrea sa iti pun : (Luni, 9 aprilie 2012, 13:46)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Tibi

        daca ai banii astia, ce ti-ai lua: Nokia sau un S2 ? .... think about ....
        • +3 (3 voturi)    
          iti raspund eu (Luni, 9 aprilie 2012, 14:34)

          Vlad C [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Nokia.

          Asta pentru ca folosesc deja un HTC Radar cu Windows Phone 7.5, de care sunt foarte multumit.

          In primul rand, sunt multumit de integrarea cu retelele sociale, pentru ca gaseste si grupeaza automat contactele din agenda, facebook, twitter, linked in, google, windows live, plus exchange server, chestie care m-a scutit de o groaza de bataie de cap.

          In al doilea rand, in ciuda specificatiilor hardware mai modeste, interfata este foarte fluida pentru ca este bine optimizata, si procesele background sunt implementate foate bine, spre deosebire de telefoanele cu Android, care au nevoie de un hardware foarte puternic pentru a se misca decent, dar in acelasi timp un hardware puternic consuma mai repede bateria.

          In al treilea rand, spre deosebire de telefoanele cu Android, pe Windows Phone poti sa dezinstalezi orice aplicatie, inclusiv cele cu care a venit telefonul.

          Am prieteni care injura telefoanele cu Android, care, dupa ce ca vin cu aplicatii nedorite adaugate de fabricantul telefonului care nu pot fi dezinstalate, dupa update-uri se trezesc cu aplicatii noi, gen fitness tracker, care la fel nu pot fi dezinstalate. Initial au crezut ca s-au virusat.

          In SUA e si mai urat, acolo si operatorii de telefonie le baga mai pe gat niste aplicatii care nu pot fi dezinstalate utilizatorilor de Android. La noi nu stiu daca a aparut moda asta.

          Al patrulea motiv: cel putin pentru moment, market place-ul de la Windows Phone e mult mai bine monitorizat de Microsoft, fata de ce se intampla la Android, unde a ajuns sa fie nevoie sa ai antivirus/antimalware pe telefon.

          Deci pentru mine, daca ar fi sa aleg ar fi intre iPhone si Windows Phone, Androidul nu intra in discutie pentru moment. Dar cum sunt anti-Apple, nu-i suport, singura varianta pentru mine ramane Windows Phone.

          Si cum hardware-ul de la Nokia e superb ca design, as cumpara Nokia Lumia 800 sau 900 daca as vrea sa-mi inlocuiesc telefonul.
          • 0 (2 voturi)    
            Alegere dificila... (Luni, 9 aprilie 2012, 15:53)

            dilibau cotzcaru [anonim] i-a raspuns lui Vlad C

            Obiectii:
            1. nu iau un telefon doar pt ca integreaza serviciile sociale in OS, de altfel toti marii jucatori (twitter, facebook, etc.) avand aplicatii dedicate pt fiecare OS mobil in parte (deci daca chiar imi trebuie, am de unde sa aleg...dar nu-s fan de socializari, insa admit ca pt tine poate fi o chestie de gust). Vreau doar sa arat ca nu e un factor atat de important in alegerea unui telefon, si asta vine de la un fost utilizator inrait de WinMo 6.1 / 6.5.
            2. constat ca nu prea le ai nici cu programarea si nici cu istoria. WP7 e de fapt un WinMo cu interfata noua, asa cum Vista a fost un Windows Server 2003 cu interfata noua. Asta-i meteahna MS, si Andy Rubin (seful Android de la Google) chiar spunea la lansarea WP7 ca "e un produs in versiunea 1.0 bun". Daca stii programare, sesizezi imediat ironia, daca nu, atunci afla ca MetroUI se misca asa de bine pt ca OS-ul e de fapt "sarac" in posibilitati (abia in WP7.5-lansat in toamna 2011- s-a introdus multi-tasking-ul!), si neavand alte procese de dus in spate e clar ca live-tiles n-or sa puna probleme.
            3. Android are dispozitive low-end care se misca f bine pe varianta de OS cu care vin (eu am un HTC Legend cu Froyo si n-am avut nici o problema cu el). Deci "Android are nevoie de HW puternic" cade, in schimb pot spune ca am vazut un Omnia cu WP7.5 care facea tranzitia intre aplicatii in 5-6 secunde, lucru de neinchipuit pe Galaxy S2-ul meu cu ICS.
            3. cand ai putine aplicatii, e normal sa le monitorizezi mai bine, dar te intreb: cate aplicatii din cele cu care se lauda Marketplace sunt valabile-n RO? Si uiti ca Google poate sterge imediat orice aplicatie considerata malware de pe orice telefon cu Android din lume, deci nu vad problema. Daca prietenii tai au instalat tampenii, nu-i vina google.
            Ar mai fi multe de spus, dar...cat poate Lumia ca rezolutie? 800x480? Cand Galaxy Nexus/Note suporta 1280x720 iar Galaxy S3 se pare ca va veni cu ecran fullHD, nu mi se pare ca design-ul exterior compenseaza pt lacunele OS
          • -2 (2 voturi)    
            Ok, dar la pret am putea discuta .. (Luni, 9 aprilie 2012, 17:36)

            george [anonim] i-a raspuns lui Vlad C

            de o comparatie cu IPhone si Note ... . Cred ca oricine ar zice ca Omnia se poate compara cu cele doua incepe sa bata campii tare de tot.
            Referitor la "default apps" , poti sa te deranjezi sa pui un froyo cu root si poate cu o versiune mai noua si ai scapat de acest stres. In plus daca pui si o aplicatie de "monitor permisions" poti sa zici ca ai cel mai sigur device , customizat pe nevoile tale efectiv.
            Deci, Windows ... tot Windows este , iar Android este LINUX = OPEN SYSTEM ..... ceva ce abia astept sa iasa si pe PC-uri sa scap definitv de cei de ma Microsoft .....
        • +2 (2 voturi)    
          . (Luni, 9 aprilie 2012, 15:20)

          vladb [utilizator] i-a raspuns lui anonim

          mi-am luat deja un lumia 800.
    • 0 (2 voturi)    
      cam tarziu pt tine... (Luni, 9 aprilie 2012, 12:26)

      Floorin [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      sistemul de operare exista de mult timp pe piata, iar review-uri gasesti peste tot pe net
      Daca tu abia acum ai aflat de el....e alta problema
      • -1 (1 vot)    
        o exista demult pe piata .... (Luni, 9 aprilie 2012, 13:45)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Floorin

        dar experienta de a il folosi lasa mult de dorit. A fost dinaintea Android pe piata, si chiar a fost promovat anii trecuti de unii vendori de telefoane. Si unde a ajuns ? A ajuns in urma Android pana la urma ... asta spune tot. Da, Nokia o sa aiba o nisa , sunt de accord, dar nu vom putea vorbi de ceva revolutionar. Revolutionar ar fi fost ca atunci cand au simtit mirosul competitiei acerbe in domeniu sa fi facut ceva ... dar au asteptat .... si au pierdut, dupa parerea mea, au pierdut definitiv.
        • -2 (2 voturi)    
          windows phone / windows mobile (Luni, 9 aprilie 2012, 14:42)

          Vlad C [anonim] i-a raspuns lui anonim

          Nu a fost inaintea Android pe piata, nu are nici doi ani pe piata Windows Phone.

          Tu confunzi cu Windows Mobile, care nu are nicio legatura cu Windows Phone.

          Windows Phone a fost scris de la zero, atat pe partea de user interface, cat si pe partea de suport de aplicatii, acesta este si motivul pentru care aplicatiile de Windows Mobile nu merg pe Windows Phone.

          In afara de kernel-ul Windows CE, nu exista nimic comun intre Windows Phone si Windows Mobile. Si se pare ca Windows Phone 8 va renunta si la kernel-ul de Windows CE, si va trece la kernel-ul de Windows NT, folosit si de Windows 8.
          • +1 (1 vot)    
            Asta--i cea mai tare... (Luni, 9 aprilie 2012, 16:05)

            dilibau cotzcaru [anonim] i-a raspuns lui Vlad C

            "In afara de kernel-ul Windows CE, nu exista nimic comun intre Windows Phone si Windows Mobile."

            Hai c-ai spus-o ca un programator...adica tocmai kernel-ul e baza amandurora, dar "Windows Mobile nu are nici o legatura cu Windows Phone" ...intr-adevar coane, nici MacOS X n-are nimic de-a face cu FreeBSD la fel nici Android n-are nici in clin nici in maneca cu Linux...d-aia o fi zis Andy Rubin ca "WP7 is choke-full of code from Windows Mobile", nu? mare ti-e gradina doamne...
  • -3 (3 voturi)    
    Nonokia (Luni, 9 aprilie 2012, 12:26)

    Ion [anonim]

    La felul in care intelege Nokia sa trateze oamenii pot sa stea mult si bine cu telefoanele lor invechite in depozite.Nu cumpar Nokia din principiu!
  • -2 (2 voturi)    
    Cam scump... (Luni, 9 aprilie 2012, 12:35)

    dilibau cotzcaru [anonim]

    ...pt ce ofera. Pt mult mai putini bani iti iei un Galaxy S2 care filmeaza fullHD, are ecran mai bun (sAMOLED+ ), are HSDPA (21Mbps), o multime de aplicatii pt Android (inclusiv aplicatii pt YouTube, Docs, Navigation sau Maps optimizate, ceea ce WP7 n-are), Samsung Apps (de unde iti descarci aplicatii gratuit, desi pe Android Play/Marketplace sunt cu plata), etc. In plus, nu toate aplicatiile din WP7 Marketplace sunt disponibile in RO. Ca si cum n-ar fi de ajuns toate astea, calitatea camerei (una din mandriile de odinioara ale Nokiei) e indoielnica, si am urmarit recenziile PhoneArena, MobileBurn si GSM Arena pe aceasta tema - toate concluzioneaza ca Nokia a facut un pas in spate, din pacate.
    • -2 (2 voturi)    
      nokia (Luni, 9 aprilie 2012, 14:43)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui dilibau cotzcaru

      Nu stiu ce mandrie era odinioara camera la nokia, eu am avut un E71, si camera era inutilizabila.
  • +2 (2 voturi)    
    oranj... (Luni, 9 aprilie 2012, 12:55)

    mache [utilizator]

    ... au o politica foarte proasta a preturilor... Cine naiba e nebun sa dea pe un abonament €30+ cu niste optiuni saracacioase?
    Am vrut sa-mi iau un smartphone de la ei la un pret atractiv fara sa-mi incarc abonamentul cu optiunile acelea ridicole de 10-15e si pauza... nimic sub 200€.
    Acum aproape 5 ani erau ceva mai OK (cumparasem un k800i la <100€) insa de ceva vreme o dau in balarii.
  • +1 (1 vot)    
    Un telefon mult prea scump pt. ce ofera. (Luni, 9 aprilie 2012, 13:25)

    gv [utilizator]

    Pretul lumia 800 in Romania e absolut infiorator: in jur de 2.000 de lei fara abonament, mai scump cu 15-20% ca Samsung Galaxy S2, un telefon dintr- categorie net superioara (ajunge sa te uiti la configuartia hardware, dar si Android 4 este mult peste WP7).
    Si asta in conditiile in care nu prea ai ce aplicatii sa instalezi pe el (nici nu stiu daca le merge inca Market-ul in Romania).
    Chiar nu vad cine poate da atatia bani pe un telefon mediu, fara nimic de top, nic ca hardware, nici ca software.
    • 0 (0 voturi)    
      market (Luni, 9 aprilie 2012, 14:54)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui gv

      Au anuntat la sfarsitul lui martie lansarea marketplace-ului pentru Romania, n-am testat inca daca este functional.

      Ar trebui sa fie disponibile si in Romania majoritatea aplicatiilor, dar depinde de dezvoltatorii acestora sa bifeze si Romania la tarile permise, pe fiecare aplicatie in parte.

      Oricum poti folosi market-ul de SUA, mai ales daca nu intentionezi sa descarci decat aplicatii gratuite sau sa incerci varianta trial la cele pe bani. Chiar si pentru aplicatii pe bani, poti descarca de pe cel din SUA folosind PayPal pentru plata.

      Au ajuns la 80.000 de aplicatii in mai putin de doi ani de la lansare, mai repede decat Androidul si decat iOS-ul.