Anunt surprinzator: Alexandru Oprea, seful RCS&RDS, isi inceteaza colaborarea cu compania dupa 18 ani de activitate

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2015, 15:36 Economie | Telecom

Alexandru Oprea, presedinte RCS&RDS
Foto: AGERPRES
RCS & RDS a anuntat vineri ca, incepand cu data de 14 aprilie 2015, Alexandru Oprea, Director General si Presedinte al Consiliului de Administratie RCS & RDS, isi inceteaza colaborarea cu compania, dupa 18 ani de activitate. Anuntul i-a luat prin surprindere pe angajatii companiei. Din informatiile Paginademedia.ro, mesajul despre plecarea directorului a fost primit de producatori prin telefon si postat in fluxul de stiri. Angajatii Digi 24 au vazut stirea pe propriul post, pe monitoarele din redactie. Acelasi comunicat care a plecat catre presa a fost primit pe mail si de proprii angajati RCS&RDS, din informatiile HotNews.ro.

Comunicatul prin care RCS&RDS a informat presa si proprii angajati ca Alexandru Oprea paraseste compania dupa 18 ani de activitate:

"RCS & RDS anunta ca, incepand cu data de 14 aprilie 2015, domnul Alexandru Oprea, Director General si Presedinte al Consiliului de Administratie RCS & RDS, isi inceteaza colaborarea cu compania, dupa 18 ani de activitate.

Domnul Alexandru Oprea a adus o contributie semnificativa in pozitionarea companiei ca un jucator puternic pe piata de telecomunicatii din Romania, dar si un important trust media format din noua televiziuni.

'Sunt onorat ca am putut sa particip la dezvoltarea si consolidarea unei companii pe care o consider exemplara pentru mediul privat din Romania. Sunt sigur ca in domeniul domeniul telecomunicatiilor, RCS & RDS va continua sa fie un nume de referinta si va ramane cel putin la fel de competitiva. Imi doresc totodata, ca si proiectele Digi Sport si Digi 24, precum canalele de documentare si film sa isi continue ascensiunea si sa ramana aceleasi demersuri media spre civilizatie si profesionalism, asa cum au fost concepute.
Imi doresc ca si pe viitor, oricand voi auzi de RCS & RDS si de trustul Digi, sa fiu mandru ca am facut parte din acest proiect remarcabil.' a declarat Alexandru Oprea.

Compania ii multumeste domnului Alexandru Oprea pentru contributia acestuia la evolutia companiei si implinirea proiectelor sale".


Exact acelasi anunt a fost primit vineri pe e-mail si de proprii angajati, cu deosebirea ca mesajul incepea astfel:

"Stimati colegi,

Va anuntam ca, incepand cu data de 14 aprilie 2015, domnul Alexandru Oprea, Director General si Presedinte al Consiliului de Administratie RCS & RDS, isi inceteaza colaborarea cu compania, dupa 18 ani de activitate. (..)










19684 vizualizari
  • +2 (14 voturi)    
    ... (Vineri, 10 aprilie 2015, 15:00)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Verificati istoricul acestui personaj la Timisoara si SIE + chestiile penale de la politie + finantarea PNL
  • +7 (13 voturi)    
    Felicitari batrane! (Vineri, 10 aprilie 2015, 16:49)

    Don Carlos [anonim]

    Pentru ca ai dus firma acolo sus,peste fosta vedeta monopolista,esti demn de toata lauda.Nu cred ca va mai fi cineva ca tine in RDS,ai condus intr-o perioada cand actionarii au aprobat investitii masive in retea optica si televiziuni.Numai simplu fapt ca l-ai surclasat pe fostul tau coleg de la IPT cred ca te multumeste.
  • +2 (8 voturi)    
    Un alt mod de a gestiona... (Vineri, 10 aprilie 2015, 17:23)

    lucky luck [utilizator]

    O stire, la fel precum compania: opac, batjocoritor, imbecil.
  • +7 (15 voturi)    
    contributie? (Vineri, 10 aprilie 2015, 17:32)

    adriana [anonim]

    Care a fost contributia acestui domn,lipsa de respect a personalului acestei societati fata de clienti ?
    • 0 (6 voturi)    
      ...te-ai exprimat ... (Vineri, 10 aprilie 2015, 18:23)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui adriana

      ... foarte indulgent !!
  • -24 (30 voturi)    
    alexandru oprea (Vineri, 10 aprilie 2015, 17:43)

    MARIANA [anonim]

    Esti mandru si pt faptul ca ai incetat sa transmiti programul antenelor pe satelit? mariana
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru asta cel putin ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 12:25)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui MARIANA

      ... cre' ca milioane de romani ii ureaza de sanatate. Doar ca n-a fost decizia lui, a fost o decizie motivata economic - sa transmiti prin satelit costa, nu e ca atunci cand transmiti pe cablu terestru propriu, antenele nu voiau sa plateasca si din calcule a rezultat ca mai mult se face economie decat se pierde la incasari daca se taie antenele.
  • -6 (10 voturi)    
    urare (Vineri, 10 aprilie 2015, 18:30)

    marinusi [anonim]

    Sper sa fiti pe urmele Analogului sau Kappa.
  • +6 (10 voturi)    
    Straniu comunicat. (Vineri, 10 aprilie 2015, 19:40)

    I.Puscas [anonim]

    Cam aduce a anunt funerar.Pe cand vom auzi de o invitatie la DNA?
  • +2 (4 voturi)    
    din fotografie (Vineri, 10 aprilie 2015, 20:42)

    andrez [anonim]

    rezulta ca nu prea i a priit.

    arata cam terminat. scuze, daca e cumva bolnav.
  • +8 (14 voturi)    
    Comentatori frustrați (Vineri, 10 aprilie 2015, 21:35)

    Iulian [anonim]

    Comentatorii de mai sus sunt niște campioni ai frustrărilor. Atâta răutate și bucurie pentru ceva rar vezi.

    Dacă nu era RDS cu rețeaua lor facuta pe genunchi dar cu calitate surprinzătoare nu eram acum în topuri la vitezele de net. Probabil ca v-a scăpat cine a început războiul prețurilor și vitezei acum 10 ani ceea ce a făcut ca acum sa avem unul dintre cele mai ieftine servicii de net și cele mai bune lumea invidiindu-ne.

    Idem și pentru televiziune și telefonie.

    Dacă omul are treaba pe la DNA e treaba lor și a lui. Dar faptul ca aruncați cu rahat în reflectă fidel nivelul vostru de sărăcie atât financiară cât și spirituală.

    Sunteți la fel ca aia nu ies primii nici când concurează singuri dar o critică pe Simona Halep ca nu e prima din lume.
    • +1 (1 vot)    
      RDS (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 10:34)

      Chappie [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Un adevar perfect exprimat.
    • -1 (3 voturi)    
      Partial ai dreptate ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 12:28)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

      Acu' 10-15 ani calitatea serviciilor de la RDS era execrabila - la vremea ai UPC le dadea clasa, doar ca era mult mai putin raspandit.

      Si-n Timisoara cel putin, RDS a aplicat tehnici extrem de murdare, in nici un fel civilizate, de a concura alte firme - intrau efectiv in blocuri sau se urcau pe stalpi si le taiau cablurile.

      Doar as zice in ultimii poate cinci ani a devenit buna, si investitiile in infrastructura au inceput sa devina mai vizibile.
  • +2 (4 voturi)    
    la brutarie ! (Vineri, 10 aprilie 2015, 22:04)

    saracu' [utilizator]

    Domnule Oprea , miroase cumva a ... DNA ?!
    Va dorim o prastie eficienta si evident , chiftelele corespunzatoare !
    Asta pentru sictirul si dispretul cu care v-ati tratat clientii .
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 10 aprilie 2015, 22:14)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui saracu'

      Da, miroase a DNA... Stati sa vedem poate ii vedem chipul si celui fara "chip" , stiti voi cine, cel caruia nu ii putem pronunta numele :)
  • +1 (7 voturi)    
    rds e praf la ghișeu, de call center nu mai spun (Vineri, 10 aprilie 2015, 23:28)

    visio [anonim]

    țepe cu telefoane mobile la oferte, cea mai slabă Companie din România!
  • +1 (1 vot)    
    rcs rds (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 10:25)

    Liviu [anonim]

    In urma cu ceva ani rcs a obtinut o autorizatie de retehnologizare a retelei de cablu in Drobeta . Apoi a construit una noua de la inceput. Unei firme care a dorit sa construiasca o retea de cablu in Drobeta nu i s a mai gasit dosarul depus la compartimentul urbanism.
    • +1 (1 vot)    
      Nu-ti fa griji, ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 12:29)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      ... au procedat la fel in multe alte locuri din tara.

      Sincer, cei care au participat la tipul asta de ... marketing sper sa plateasca pentru asta.

      Pe de alta parte, chiar daca nu-mi place cum s-a ajuns aici, e imposibil de negat ca pe moment RDS e cea mai tare firma de cablu din Romania.
    • -2 (2 voturi)    
      Scumpule! (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 17:04)

      Alo! [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Nu veni cu texte de 2 lei!Dosarul se putea reface imediat:"de vina" a fost Primaria.Evident ca in RO se lucreaza cu lovituri sub centura!Fiecare se descurca cum poate pentru a-si mari cota de piata.Vezi chiar acum pe TV-uri ce nivel de spaga este in RO dar si la firmele germane din RO,te si miri cum mai traieste poporul asta....
        #showComment