RCS&RDS da drumul partial serviciilor 4G in 12 orase: Abonatii Digi Mobil primesc 15 GB trafic de date la abonamente de 6 euro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2015, 18:36 Economie | Telecom

Acoperirea retelei Digi Mobil
Foto: RCS-RDS
RCS&RDS a anuntat joi, 1 octombrie, ca a dat drumul partial serviciilor 4G in reteaua Digi Mobil pentru utilizatorii din 12 orase din tara: Arad, Bucuresti, Brasov, Cluj, Constanta, Craiova, Iasi, Oradea, Pitesti, Ploiesti, Sibiu si Timisoara, 'urmand ca acoperirea de tip exterior in aceste orase sa fie finalizata in curand'. Compania detinuta de oradeanul Zoltan Teszari a dobandit licenta 4G/LTE in urma unui proces de cesiune cu 2K Telecom, firma controlata de Alexandru Ghita, fratele lui Sebastian Ghita, cu acordul Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM).

RCS&RDS a anuntat ca incepand de joi, 1 octombrie, toti abonatii care au Digi Mobil Optim Nelimitat (care costa 6 euro/luna fara contractarea altor servicii RCS&RDS) primesc fara modificari de tarife, un trafic total de date mobile de 15 GB pe luna, astfel:  pana la 5 GB pe luna vor putea fi consumati in retea 3G Digi Mobil, restul traficului utilizat putand fi consumat integral in reteaua 4G Digi Mobil (pana la totalul de 15 GB pe luna).

  • Ce se intampla daca iti consumi traficul de 5GB (in care viteza de internet poate atinge pana la 21 Mbps) in reteua 3G si nu esti intr-o zona cu acoperire 4G?

Viteza internetului mobil va scadea la 128 kbps, au precizat pentru HotNews.ro oficialii RCS&RDS.

  • Ce beneficii au ceilalti abonati RCS&RDS care nu au abonemntul Optim Nelimitat?

Clientii Digi Mobil care au optat pentru unul dintre abonamentele din gama Complet 2, 3, 5 sau Optim 2, 3, 5 beneficiaza, de asemenea, de viteza 4G daca au un terminal compatibil. Traficul inclus in abonamentul contractat poate fi consumat atat in reteaua 3G, cat si 4G, fara costuri suplimentare.

Utilizatorii pot achizitiona, incepand de miercuri, echipamente compatibile Digi Mobil 4G (LTE TDD in banda 38 LTE TD 2600) din gama de telefoane a producatorilor Allview (Allview E3 Living, Allview P5 Energy, Allview E4 Lite, Allview E4, Allview X2 Soul Pro), Philips (Philips S396, Philips V526) si HTC (HTC One M9). Echipamentele pot fi achizitionate cu plata integrala sau in rate, fara dobanda.  

  • "Astazi am mai facut un pas important in evolutia retelei Digi Mobil, oferindu-le clientilor nostri servicii 4G. Vom continua sa investim semnificativ  in dezvoltarea retelei, atat in cresteri de viteza, cat si in acoperire, astfel incat sa raspundem nevoii de trafic de date mobile care este din ce in ce mai mare pentru utilizatorii nostri. Clientii Digi Mobil vor putea naviga mai rapid pe internet, vor putea descarca aplicatii, muzica, iar streaming-ul video si incarcarea fisierelor de dimensiuni mari se vor realiza intr-un mod mult mai rapid", a declarat Valentin Popoviciu, Vicepresedinte RCS & RDS. 

Pentru a beneficia de vitezele 4G, utilizatorii trebuie sa isi activeze serviciul direct de pe telefonul mobil, tastand *111# (gratuit), din ContulmeuDigi sau telefonic la *777.

RCS & RDS a dobandit in luna august licenta in banda de 2600 Mhz (TDD) in urma unui proces de cesiune dintre 2K Telecom (n.a firma controlata de Alexandru Ghita, fratele lui Sebastian Ghita) si RCS & RDS, cu acordul Autoritatii Nationale pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii (ANCOM). In a doua etapa a proiectului, utilizatorii din alte 13 orase din tara vor beneficia de avantajele tehnologiei 4G: Galati, Braila, Baia Mare, Targu Mures, Satu Mare, Ramnicu Valcea, Drobeta Turnu Severin, Targu Jiu, Resita, Slatina, Hunedoara, Vaslui si Alexandria.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
15291 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e invers? ... (Joi, 1 octombrie 2015, 18:49)

    Vlad [anonim]

    "pana la 5 GB pe luna vor putea fi consumati in retea 3G Digi Mobil, restul traficului utilizat putand fi consumat integral in reteaua 4G Digi Mobil (pana la totalul de 15 GB pe luna)."

    Banuiesc ca primii 5GB vor fi la viteze 4G, iar restul pana la 15 in viteza 3G, altfel practic nimeni nu ar mai beneficia de 4G.

    E interesant de precizat de asemenea daca 4G la Digi se va translata si cu viteze de 4G.

    Mentionez ca in prezent am abonament Digi Mobil Nelimitat, dar pe 3G-ul Digi, semnal full, se prinde in jur de 1 Mbps (megabit, nu megabyte). (testat pe speedtest.net).
    • +3 (3 voturi)    
      Auoleu (Joi, 1 octombrie 2015, 19:02)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Viteza internetului mobil va scadea la 128 Mbps

      Nu e cumva 128kbps ?
      Nici nu e diferenta prea mare .....numai de 1000 de ori?
      • +1 (1 vot)    
        corectura (Vineri, 2 octombrie 2015, 0:00)

        autor [anonim] i-a raspuns lui MoemBius

        Am corectat. Viteza scade la 128 kbps, pentru ca altfel nu ar mai fi fost scadere..:) Multumesc pentru atentionare!
        Adrian
        • 0 (0 voturi)    
          Errare (Vineri, 2 octombrie 2015, 2:29)

          MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui autor

          Humanum est!

          :)
    • -4 (4 voturi)    
      ..... (Joi, 1 octombrie 2015, 19:56)

      ak33 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      1 mb in fundatura de oras in care te aflii tu , la mine su 5 mb/sec nu coboara
      • 0 (0 voturi)    
        si in bprincipiu (Vineri, 2 octombrie 2015, 2:38)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui ak33

        1Mb adica 1024 kpbs este ai mult totusi decat 5milibitipersecond (5mb) 1Mb=1000mb

        :)
        Nu cred ca ai inteles tu bine (ak33) Vlad zice ca are o viteza de 200 de ori mai mare ca a ta adica 1Mbps tu cu doar 5mbps adica cinci milibiipersec

        ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e invers (Joi, 1 octombrie 2015, 20:12)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Cred ca e corect cum e scris in articol, si are sens, adica in 3G, in zonele fara acoperire 4G nu poti folosi mai mult de 5GB. in zonele cu acoperire 4G poti folosi si restul de trafic.
    • +1 (1 vot)    
      AI DREPTATE (Joi, 1 octombrie 2015, 20:15)

      Raymond [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      viteza 3G este de in general mai mica de 1Mbps am crezut ca am telefonul defect si am constatat ca viteza este mica de la RDS.As fi multumit cu HDSPA=21Mbps dar cred ca il vom atinge cand trecem la 4G.
      Anuntul cu trecerea la viteze 4G il pot lua ca marketing si cam atat.
      • +1 (1 vot)    
        Din Paccate (Vineri, 2 octombrie 2015, 2:32)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Raymond

        HDSPA o sa fie probabil disponibil in 8G nu in 4G
        In 3G+ in schimb este disponibil deja HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access)

        :)
  • -3 (7 voturi)    
    bravo (Joi, 1 octombrie 2015, 18:54)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    dar mi-e teamă că o se spargă cândva și bula numită Digi Mobil. 4G și 3G pe hârtie, că în practică serviciile lor sunt penibile. convorbiri care se întrerup, lipsă semnal voce și date când ți-e mai mare dragul, în mijlocul orașului!
    asta miroase a afacere mioritică 100%. numai aici poți prosti oamenii în asemenea hal.
  • +3 (3 voturi)    
    Ref concurenta (Joi, 1 octombrie 2015, 22:05)

    Klaus1000 [utilizator]

    Nici concurenta nu e mai breaza, am un abonament cu date 4g la concurenta portocalie si sunt momente in Bucuresti cand nu-mi pot accesa emailul. De semnal sa nu mai vorbesc. Pana la urma de ce platim niste abonamente scumpe unora ce ne-au jecmanit de 10 ani?
    • +1 (1 vot)    
      Pai s-a adus in RO (Vineri, 2 octombrie 2015, 2:43)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Klaus1000

      si serviciul de ...Portare
      Te forteaza cineva sa ramai ....portocaliu?
      Daca nu ti convine poti pleca aproape oricand cu numar cu tot la concurentza ....concurentzei
      Din pacate in banda celor de la concurentza concurentzei s-ar putea sa ai nevoie de alt telefon 4G

      Concurentza concurentzei care doar ce si a lansat serviciul de 4G este disponibil numai in banda TDD de 2600 Mhz
      Pentru operatorul Portocaliu banda de frecvente este FDD tot in 2600Mhz
  • +3 (3 voturi)    
    Raport calitate/pret imbatabil (Joi, 1 octombrie 2015, 22:06)

    Nick [anonim]

    Cred ca vorbiti din auzite. Nu mai e aceeasi situatie ca acum cativa ani.
    Digi Mobil acum e chiar OK.
    Semnal, viteza de internet (nu scade sub 4 Mbps in 3G), acoperire.
    In plus, se adauga roamingul national pentru voce si 200 MB prin reteaua Vodafone. Asa ca daca mergi oe coclauri si nu mai ai semnal Digi, treci automat pe semnalul Vodafone.
    Toate astea la pretul unui pachet de tigari.
    Acum se mai adauga servicii 4G si inca 10 GB de trafic, din care 5 in 4G - in acelasi pret si carcotasii tot stramba din nas.
    Eu unul sunt foarte multumit de serviciile lor (raportat la nevoile mele si la pretul abonamentului), si sunt satul de jepcarii de la Orange si Vodafone.
    Cine vrea sa faca risipa, nu are decat sa le umfle lor conturile pentru abonamente mai scumpe si servicii mai putine. Orice ati zice, la ora actuala digi Mobil optim nelimitat are de departe raportul pret/calitate cel mai avantajos.

    Dar romanul s-a nascut carcotas...
    • 0 (0 voturi)    
      inca nu e niciun 4g (Luni, 5 octombrie 2015, 13:20)

      nehebkau [anonim] i-a raspuns lui Nick

      Tare pari un angajat RDS. Pana acum cativa comentatori au zis ca viteza RDS pe 3G e de ~1Mbps, cumva numai la tine e de 4.
      Is din iasi, am semnal full la RDS (telefonul Nexus 5 imi arata un H la retea, deci e HSDPA) si cu clasicul Ookla Speed test se pare ca am 0.67 Mbps.
      Am activat din *111# optiunea de 4G, telefonul e setat sa foloseasca default 4G, pana acum nu vad H-ul sa se transforme decat in R (roaming national)
      http://imgur.com/zcJRU8N
      • 0 (2 voturi)    
        Esti liber... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 17:25)

        Nick [anonim] i-a raspuns lui nehebkau

        Daca sunt multumit dede serviciile lor nu inseamna ca sunt angajatul lor. Nici pe departe. As putea spune si eu ca esti angajat V/O/T.

        Eu doar am impartasit o parare prin prisma experientei mele cu serviciile lor.

        Daca tie nu iti functioneaza 4G nu inseamna ca serviciul 4G nu exista. Pentru stiinta ta, nu iti merge 4G pentru ca telefonul tau nu este copatibil cu tehnologia LTE TDD-2600 (banda 38).

        Aici gasesti harta cu acoperirea.

        E adevarat ca acoperirea 4G este limitata acum, dar sunt la inceput si sunt sigur ca se va extinde.

        In ceea ce priveste viteza in 3G, nu pot sa spun decat ca imi pare rau pentru tine, eu nu scad sub viteza pe care am mentionat-o. Sa imi fie cu iertare dar nu am facut teste de viteza in lift sau in subsol. Am facut doar acasa, pe drumul spre job si la birou. Faptul ca iti merge prost poate la fel de bine sa fie inclusiv de la modemul telefonului tau.
        Ca sa fiu sincer eu eram foarte multumit de internetul mobil 3G. Dar daca a venit bonus si 4G nu pot sa ma plang, nu?

        Pentru mine serviciile lor sunt foarte bune, am semnal si internetul mobil merge bine spre foarte bine peste tot pe unde am fost si cand ma gandesc cat ma costa abonamentul lunar, comparativ cu altii (colegi, pieteni) care sunt la o/v/t - ma bufneste rasul; pentru ca pentru servicii mai putine platesc mult mai mult.

        Facand abstractie de testele de viteza, pentru utilizarea reala zilnica, de cati Mbps crezi ca ai nevoie pentru email, fb, whattsup, gaming online, browsing, youtube sau digi-online?
        Ca doar nu folosesti telefonul pentru download/upload de torrent.

        Fiecare este liber sa isi aleaga serviciile si operatorul. Nu ai fi primul si cu siguranta nici ultimul care ar alege servicii overpriced.
  • 0 (2 voturi)    
    digi = kk (Vineri, 2 octombrie 2015, 14:43)

    Alex [anonim]

    Sunt client digi.mobil (RDS) si pot confirma ca viteza de internet 3G in prezent este FOARTE mica (1-2 Mb/sec). De asemenea, semnalul lasa foarte mult de dorit, in afara oraselor sunt zone intinse unda nu ai semnal si nu intra roamingul. Am avut si orange si vodafone si de-abia astept sa mi se incheie contractul cu digi, ca sa ma portez inapoi, caci diferentele sunt enorme.
  • +1 (1 vot)    
    adksdksada (Luni, 5 octombrie 2015, 17:43)

    Protopopitoricescovici [anonim]

    Ratatilor dar cam ce ati vrea la 6 euro? Concurenta rosie,roz bombon cu picatele si portocalie.... va cam da la m ...... stiti ?
    Sa fim seriosi cu 6 euro la concurenta daca primiti 1 gb juma de trafic sa pupati pamantul! retardati sunteti sincer..... 15 gb trafic ...minute nelimitate in alte retele.... ce caru meu mai vreti sobolanilor?
  • 0 (0 voturi)    
    - (Vineri, 7 octombrie 2016, 14:30)

    Spike [anonim]

    Pai e cam fals ce scrie aici pentru ca in Hunedoara functioneaza de mult 4G si de astazi am vazut ca ia dat drumu si la Deva care nu apare in lista de mai sus asa ca nu mai scrieti kkt-uri fara sa stiti despre ce e vorba iar faza cu traficu sunt 30gb nu 15 si pot fi consumati indiferent de retea 3g sau 4g iar dupa ce se consuma traficu 30GB viteza scade la 3g simplu adica 384kb/s ca si la stick-urile de internet, am un tel dual sim cu digi cu vodafone am facut azi niste teste cu 4g-urile si se pare ca digi functioneaza mult mai bine ca vodafone si faza cu semnalul nu stiu sa zic ce acoperire este si unde nu e samnal cel putin aici in oras nu am patit sa nu am semnal si une nu am avut deloc vodafone avea doar o liniuta din 4 si un prieten de al meu cu telekom avea 2 lini deci nu se simte diferenta ca sa zici ca nu se merita si in plus de asta nu traiesc la munte si pe cinestie unde sa nu am semnal asa ca bigup Digi .