Analiza a Corpului de control al Premierului: Statul a platit peste 3,1 miliarde lei pe produse IT in ultimii 5 ani/Noua ministere au platit peste 110,2 milioane de lei pe produse IT care sunt neutilizate sau functioneaza defectuos

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 5 decembrie 2016, 13:27 Economie | Telecom

Topul firmelor care au incasat cei mai multi bani din contracte IT cu statul
Foto: Guvernul Romaniei
 documente
19 ministere si companii din subordine au platit peste 3,1 miliarde de lei in ultimii 5 ani pe produse si licente software, Siveco, Teamnet si UTI fiind firmele care au castigat cei mai multi bani din aceste contracte, arata o analiza a Corpului de Control a Premierului. Noua ministere impreuna cu unitatile aflate in subordine au platit peste 110,2 milioane lei pentru produse/licente software instalate, dar neutilizate, neimplementate sau identificate cu dificultati in exploatare sau cu defectiuni, din diverse cauze, se arata in analiza Corpului de control al Premierului.

Corpul de Control al Primului-ministru a efectuat o actiune de documentare cu privire la achizitiile de produse software realizate, in perioada 01.01.2011 - 31.07.2016, la nivelul ministerelor Guvernului Romaniei si unitatilor aflate in subordinea/coordonarea/sub autoritatea acestora.

Actiunea de documentare a constat in clarificarea urmatoarelor aspecte: situatia la zi a contractelor privind achizitiile de produse software realizate de catre aceste entitati publice aflate in competenta de control a Corpului de control al primului-ministru, stadiul executiei contractelor privind achizitiile de produse software, precum si identificarea eventualelor situatii de nefunctionare/neutilizare/expirare a produselor/licentelor software achizitionate de entitatile publice sus-mentionate.

Pentru realizarea acestei analize, Corpul de Control al Primului-ministru a solicitat informatii cu privire la achizitiile de produse software de la urmatoarele ministere: Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice; Ministerul Economiei, Comertului si Relatiilor cu Mediul de Afaceri; Ministerul Afacerilor Externe; Ministerul Afacerilor Interne; Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale; Ministerul Apararii Nationale; Ministerul Culturii; Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice; Ministerul Energiei; Ministerul Finantelor Publice; Ministerul Fondurilor Europene; Ministerul Justitiei; Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor; Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice; Ministerul Comunicatiilor si pentru Societatea Informationala; Ministerul Sanatatii; Ministerul Tineretului si Sportului; Ministerul Transporturilor; Ministerul pentru Consultare Publica si Dialog Civic si Departamentul pentru Relatia cu Parlamentul si al unitatilor aflate in subordinea/coordonarea/sub autoritatea acestora.


Click pentru a deschide


Din analiza acestor informatii a rezultat ca un numar de 19 entitati publice au achizitionat produse si licente software si au incheiat peste 10.000 de contracte/comenzi, in valoare totala de 3.733.043.559,97 RON, cu TVA, pentru care a fost platita suma totala de 3.131.204.615,99 RON, cu TVA.

  • Detalii din analiza Corpului de control (vezi documentul atasat): Topul firmelor care au incasat cei mai multi bani din contracte IT cu statul

In analiza Corpului de control al Premierului sunt prezentate "cele mai mari sume incasate de societatile comerciale, furnizoare de produse/servicii IT&C, beneficiare a contractelor/comenzilor sus-mentionate, care, in perioada 01.01.2011 - 31.07.2016, au avut incasari cumulate, pe fiecare societate, de peste 25.000.000 RON (cu TVA) de la entitati publice, precum si numarul de contracte/comenzi incheiate/efectuate/numarul entitatilor publice, dupa cum urmeaza:


Click pentru a deschide



1. SIVECO ROMANIA S.A. - 377.863.422,40 RON/90 de contracte/comenzi/22 de autoritati contractante;
2. GRUPUL TEAMNET - 261.703.671,87 RON/27 contracte/comenzi/19 autoritati contractante;
3. UTI GRUP - 108.178.738,49 RON/313 contracte/comenzi/46 autoritati contractante;
4. BION ADVANCED SUPPORT TEAM S.R.L. - 102.226.581,70 RON/13 contracte/comenzi/11 autoritati contractante
5. ROMSYS S.R.L. - 97.759.864,15 RON/92 contracte/comenzi/27 autoritati contractante;
6. TELEKOM ROMANIA COMMUNICATIONS S.A.- 96.836.722,70 RON/13 contracte/comenzi/7 autoritati contractante;
7. NET BRINEL S.A. - 64.017.194,25 RON/179 contracte/comenzi/50 autoritati contractante;
8. QUALITY BUSINESS SOLUTIONS S.R.L. - 59.090.498,97 RON/7 contracte/comenzi/3 autoritati contractante;
9. NOVENSYS CORPORATIONS S.R.L. - 59.029.777,38 RON/6 contracte/comenzi/6 autoritati contractante;
10. INTRAROM S.A. - 46.174.401,20 RON/6 contracte/comenzi/5 autoritati contractante;
11. INFORMATICA FEROVIARA S.A. - 41.359.664,80 RON/12 contracte/comenzi/2 autoritati contractante;
12. OPEN GOV S.R.L. - 36.428.094,70 RON/4 contracte/comenzi/3 autoritati contractante;
13. TANGIBLE CORPORATION S.R.L. - 25.543.259,35 RON/3 contracte/comenzi/3 autoritati contractante;
14. ASESOFT INTERNATIONAL S.A. - 25.128.186,35 RON/6 contracte/comenzi/4 autoritati contractante.

  • Achizitii de peste 110,2 milioane lei pe produse si licente IT instalate, dar neutilizate, neimplementate sau cu probleme de functionare

Corpul de control mai precizeaza, legat de stadiul executarii contractelor privind achizitiile de produse software, ca 's-a constatat ca au fost finalizate aproape in totalitate, produsele software achizitionate fiind instalate/utilizate in incinta entitatilor, insa, au fost identificate si anumite situatii de nefunctionare/neutilizare a acestora de catre entitatile publice'.


Click pentru a deschide

  • Astfel, un numar de 9 entitati publice impreuna cu unitatile aflate in subordinea/coordonarea/sub autoritatea acestora au platit suma de 110.290.733,41 RON pentru produse/licente software instalate, dar neutilizate, neimplementate sau identificate cu dificultati in exploatare sau cu defectiuni, din diverse cauze.

Cele 9 ministere cu nereguli in achizitiile IT:
  • - Ministerul Educatiei Nationale si Cercetarii Stiintifice,
  • - Ministerul Transporturilor,
  • - Ministerul Comunicatiilor si pentru Societatea Informationala,
  • - Ministerul Fondurilor Europene,
  • - Ministerul Economiei, Comertului si Relatiilor cu Mediul de Afaceri,
  • - Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice,
  • - Ministerul Finantelor Publice,
  • - Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale
  • - Ministerul Sanatatii. 

Corpul de control subliniaza in aceasta analiza ca 'aceste neconformitati nu au fost identificate in mod direct de catre echipa de control, prin intermediul unei actiuni de control la sediul institutiilor care au achizitionat produse software, ci au fost semnalate de catre reprezentantii acestor entitati'.

Avand in vedere aspectele constatate, Corpul de Control al Primului-ministru propune aprofundarea actiunii de documentare, in urmatoarele 12 luni, prin intermediul unor actiuni de verificare punctuale efectuate de catre structurile abilitate din cadrul ministerelor de resort (corp de control al ministrului, directii de control etc) la nivelul tuturor entitatilor care au facut obiectul actiunii de documentare, cu informarea Corpului de control al primului-ministru.

Totodata, Corpul de Control al Primului-ministru a recomandat infiintarea unei structuri specializate de control si management la nivel central, precum si la nivelul fiecarui minister, cu atributii in monitorizarea achizitiilor, respectiv in implementarea si utilizarea produselor software de catre toate structurile administratiei publice.

Mai multe detalii in documentul atasat.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

21616 vizualizari

  • -44 (54 voturi)    
    stai ca au venit IT-isti voluntari (pe 2000 euro) (Luni, 5 decembrie 2016, 13:39)

    LiviusAcris1 [anonim]

    o sa faca si o sa dreaga
    • +44 (52 voturi)    
      lol (Luni, 5 decembrie 2016, 13:53)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      Bai nimeni, e de mirare ca ai reusit sa te loghezi aici si sa postezi jaful asta de comentariu.

      La GovITHub sunt 20 de oameni care iau 2000€, restul de cateva sute sunt voluntari.

      Impreuna au facut in ultimele 3 luni aplicatii pe care daca le-ar fi cumparat cei din ministere, ar fi platit 100 de milioane de euro, si nici n-ar fi mers.

      Hai, inapoi la PRU.
    • +31 (41 voturi)    
      deja au facut cate ceva (Luni, 5 decembrie 2016, 13:57)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      in cateva luni.
      Si ce au facut au facut mai ieftin si chiar functioneaza.

      Si da unii sunt platiti, altii sunt voluntari.
      Dar in mintea ta probabil sunt ceva postaci, asa cum a zis stapanul tau dragnea.
    • -16 (20 voturi)    
      ATANSION: Si scutiti de impozite ! (Luni, 5 decembrie 2016, 14:10)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      ----
      • +12 (14 voturi)    
        Impozit pe venit (Luni, 5 decembrie 2016, 15:01)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Doar impozit pe venit (16%) si doar "pentru angajatorii care au realizat în anul precedent un venit din comercializarea softurilor de cel puțin 10.000 dolari, pentru fiecare angajat ce va beneficia de scutire de impozit pe venitul din salarii." Usor cu pianul ala pe scari.
        • -16 (16 voturi)    
          cica "doar" impozit pe venit - tare asta. (Luni, 5 decembrie 2016, 15:08)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

          sa lasam..............
          • +4 (4 voturi)    
            ?! (Luni, 5 decembrie 2016, 16:14)

            Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            Scuza-ma, "sa lasam" era tot argumentul?! :-) Poate trebuie sa desenez ce am scris - "impozitele scutite" ar fi doar unul, iar cei 20 angajati prin GovITHub nu se incadreaza angajatorul, deci platesc TOATE impozitele. Ceva mai clar acum? :-)
            • 0 (0 voturi)    
              ei na (Marţi, 6 decembrie 2016, 11:20)

              Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

              "ar fi doar unul"..... sunt destui scutiti de impozit, ceea ce NU e normal.
              • 0 (0 voturi)    
                ba bine ca da (Marţi, 6 decembrie 2016, 14:01)

                Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

                E o strategie de sustinere, se poate modifica ORICIND se va considera ca a ajuns la un nivel incit sa nu mai aiba nevoie. Dar probabil ca nu intelegem cum functioneaza - chiar daca angajatul nu mai plateste impozit pe venit (16%), ca el sa poata fi scutit angajatorul trebuie sa indeplineasca niste conditii. Care fac sa statul sa incaseze mai multi bani decit daca nu ar fi, aici, in Romania - pentru ca pe linga faptul ca angajatul continua sa plateasca contributii sociale, CAS si CASS, angajatorul sta in tara si plateste la rindul lui contributii sociale, ajutor de somaj, plus toate celelalte impozite. Alternativa super-inteligenta care ar fi? Programatorii pleaca in valuri catre Europa Centrala si de Vest, firmele angajatoare nu mai au nici un motiv sa isi deschida sucursale aici, iar tu statul roman ramii cu echitate pe linie si mai putini bani. Felicitari!
    • +7 (9 voturi)    
      Trollii (Luni, 5 decembrie 2016, 17:00)

      ClaudiuManta [anonim] i-a raspuns lui LiviusAcris1

      E ciudat cum la fiecare articol trolul posteaza primul. E clar ca doar asta fac sa castige bani de o votka.
      • 0 (2 voturi)    
        nu este de loc "ciudat"! (Marţi, 6 decembrie 2016, 8:41)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui ClaudiuManta

        Noi mai avem si TREABA!

        Chiar daca citim stririle de la servici, comentariile nu reprezinta prioritatea zero, ca avem de lucru.

        Dar trollii platiti de Kremlin nu au alta ocupatie (poate doar ca acoperire) si benficiaza si de boti, asa ca nu este de loc de mirare ca in majoritaea cazurilor EI sunt cei ce posteaza primii comentarii!
  • +28 (28 voturi)    
    E doar o mica bucatica (Luni, 5 decembrie 2016, 13:55)

    Popandau [utilizator]

    Cifrele prezentate reprezinta o parte mica din bucata de tortul de la petrecerea care tine de vreo douzeci de ani si mai bine.
    Am fi fost mai castigati daca aruncam din avion toti banii astia fara sa ne intereseze nimic.
    • +9 (11 voturi)    
      Ai dreptate (Luni, 5 decembrie 2016, 14:09)

      tropotaru [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      Decat sa platesti un program care nu functioneaza si care mai mult te incurca decat sa te ajute, mai bine arunci banii
  • +17 (17 voturi)    
    Asta da ..."Pusculita" !!! (Luni, 5 decembrie 2016, 14:05)

    polonyca [utilizator]

    ........ pt partide , desigur !!:) Toti au furat la greu.....fara deosebire !!! Eu cred ca ar tre schimbat complet sistemul......regandit efectiv !!!Pana acuma , actualul sistem , ne-a jefuit efectiv !!! Asta a fost singura lor...."Doctrina", singura ......."dezbatere de idei"....te apuca furia si greata , zau !!
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebare (Luni, 5 decembrie 2016, 14:34)

    Casargoz [utilizator]

    Mai exista Novensys?
    Serios intreb.
    • +7 (7 voturi)    
      Se pare ca... (Luni, 5 decembrie 2016, 15:03)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Se pare ca nu prea... (20 apr 2015) "Integratorul IT&C Novensys, redenumit Vertivi, acum în insolvenţă, mai are doar 16 angajaţi"
      http://www.zf.ro/business-hi-tech/integratorul-it-c-novensys-redenumit-vertivi-acum-in-insolventa-mai-are-doar-16-angajati-14128634
  • +18 (20 voturi)    
    Iesiti la vot! (Luni, 5 decembrie 2016, 14:47)

    sorvas [utilizator]

    Votati si va rog sa ii indemnati pe cei apropiati sa voteze! Banii astia nu au fost "aruncati" pe programe nefunctionale, de fapt au fost furati, cumprate programe pe care nu le foloseste nimeni, supraevaluate, prost construite etc.

    Poate va plati cineva, poate nu. Dar banii au fost furati, impartiti intre mafiotii din parlament si patronii care au facilitat cumpararea/ vanzarea lor.


    E incredibil cat de multi tineri sunt absolut ignoranti cu privire la importanta votului. In biroul meu din 4 oameni eu sunt singurul care intentioneaza sa voteze. Eu am 30 de ani, ceilalti au intre 25 si 30 si sunt nepasatori, nestiutori...ignoranti cu privire la alegerile ce urmeaza.

    Lumea trebuie educata cu privire la importanta votului!

    Corporatiile si mafiotii din politica au castigat daca au reusit sa faca tinerii sa-si intoarca spatele la politica si sa subestimeze importanta propriului vot..... Educati lumea!
    • -15 (17 voturi)    
      Hai la vot sa votam mafioti. Sau cum? (Luni, 5 decembrie 2016, 15:09)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

      ----
      • +4 (6 voturi)    
        Toni contra - contra Romania (Luni, 5 decembrie 2016, 16:10)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        pro rassia.
        • -1 (1 vot)    
          aberatia secolului (Marţi, 6 decembrie 2016, 9:41)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Sa spui ca aia ce-s contra sistemului mafiotic ce jefuie tara sunt "pro-Rusia". Buna de Guinness Book sa mor eu.
  • +7 (7 voturi)    
    WOW (Luni, 5 decembrie 2016, 14:53)

    vladf [utilizator]

    MDRAP 10 milioane de euro . .. . wow
  • -13 (15 voturi)    
    UTI a furat 4% (Luni, 5 decembrie 2016, 15:05)

    cafo [utilizator]

    Kovesi a furat doar 5%
    La puscarie!!!
    • +10 (12 voturi)    
      Ponta cat a furat? (Luni, 5 decembrie 2016, 15:15)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      hai, curaj, ramane intre noi.
      • -6 (6 voturi)    
        A avut ghinion (Luni, 5 decembrie 2016, 15:37)

        cafo [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        doar 5 case
    • +4 (4 voturi)    
      Bagi marar in ciorba bei, UTI te plateste? (Luni, 5 decembrie 2016, 16:11)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      asta e marfa pe care o livrati, gargara pe toate planurile.
      • -1 (1 vot)    
        Scuipa-ma frate (Luni, 5 decembrie 2016, 17:59)

        cafo [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        Insa crede-ma ca abia astept sa plec din tara. Sper sa vina din urma firme straine gen sap, hp, ibm, hubit si sa preia gargara pe toate planurile.
  • +7 (7 voturi)    
    Revolutia smartphone in RO (Luni, 5 decembrie 2016, 15:15)

    Popandau [utilizator]

    Urmatoarele tzepe se vor petrece de aici incolo prin migrarea acestor aplicatii pe mobil/tableta. Pe alti bani cu aceeasi distractie.
    N-o sa avem strada, scoala si spital dar telefon cu aplicatii care nu fac nimic da. Ca e cool si suntem moderni.
    • +6 (6 voturi)    
      nu e vorba de una sau alta (Luni, 5 decembrie 2016, 16:28)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Popandau

      Am putea sa avem si starzi si scoli si spitale si aplicatii online daca mai deschidem si noi ochii si nu votam aceeasi hoti de 27 de ani.
  • +6 (6 voturi)    
    Cat Guitza si cat Siveco, (Luni, 5 decembrie 2016, 16:12)

    Maniu [utilizator]

    asta vrem sa stim.
  • +4 (4 voturi)    
    Ghita, teroristul informational la ora (Luni, 5 decembrie 2016, 18:38)

    yellowdog [utilizator]

    actuala, a devalizat statul, si-a facut televiziune, si acum e marele salvator, reteta unui excroc la parvenire
  • +1 (1 vot)    
    si in timpul asta, (Marţi, 6 decembrie 2016, 13:15)

    spiridusa [utilizator]

    profesori remarcabili mor de foame cu salarii de c..at, medici straluciti parasesc tara, bacteriile colcaie in spitale, batranii au pensii de 4 "bulioane "(la propriu si la figurat) . cat vom mai indura? cat ?
    eu ies la vot. voi?