Vodafone - sase oferte de Internet mobil la preturi intre 9 euro/luna si 27 euro/luna

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 14 februarie 2008, 17:30 Economie | Telecom

Vodafone Romania va lansa, sambata, sase abonamente de Internet mobil in banda larga, pentru utilizatorii persoane fizice, dar si pentru clientii de business, la preturi cuprinse intre 9 euro/luna si 27 euro/luna, a anuntat, joi, operatorul. Abonamentul de 9 euro/luna, ofera viteze de pana la 1 Mbps pentru un trafic lunar de 1 GB. Traficul de date care va depasi 1 GB  nu va fi taxat suplimentar, dar viteza de transfer va scadea la 128 kbps.

„Dupa succesul pe care serviciile de date mobile in banda larga l-au avut in randul clientilor business, ne-am propus sa facem aceste servicii cat mai accesibile si clientilor persoane fizice din Romania. Cu abonamente care incep de la 9 Euro/luna, pentru contractele incheiate pe 2 ani, utilizatorii au la dispozitie pachete cu trafic de date nelimitat, cardul sau modemul Vodafone fiind oferite gratuit, cu marele avantaj al mobilitatii. Credem ca aceasta oferta va incuraja adoptarea serviciilor de Internet de catre toate categoriile de utilizatori din Romania”, a spus Liliana Solomon, Chief Executive Officer Vodafone Romania.

Este vorba de sase abonamente de date mobile, respectiv doua noi pachete Unlimited Mobile Internet, cu trafic nelimitat, si patru pachete Mobile Internet & Office, cu trafic inclus. Abonamentul lunar Unlimited Mobile Internet de 9 Euro are viteze de pana la 1 Mbps pentru un trafic lunar de 1 GB. Traficul de date care depaseste 1 GB  nu va fi taxat suplimentar, dar viteza corespunzatoare acestuia va fi de 128 kbps.

Abonamentul Unlimited Mobile Internet de 15 Euro ofera viteza viteza de pana la 3,6 Mbps, pentru un trafic lunar de 2 GB. In cazul depasirii celor 2 GB, traficul suplimentar nu va fi taxat, dar viteza scade la 128 kbps.

Cele patru pachete Mobile Internet & Office cu trafic inclus de 1GB, 2GB, 4GB si respectiv 8 GB, ofera acces la Internet, la viteze de pana la 3,6 Mbps, la preturi de 12 euro, 15 euro, 18 euro si respectiv 27 euro pe luna. Traficul de date suplimentar se taxeaza cu 0,02 euro/ MB, pentru primele doua pachete, si cu 0,01 euro/ MB pentru pachetele cu 4 GB si 8 GB inclusi, viteza ramanand de 3,6 Mbps.

Pentru conecatrea mobila sunt puse la dispozitie patru dispozitive, respectiv cardul de dateVodafone Mobile Connect Card  (pentru utilizatorii de laptop), Express Data Card  (pentru utilizatorii de laptop cu slot PCI Express), modemul USB Vodafone Smart Modem si Pebble USB Modem  (ultimele doua sunt disponibile atat pentru utilizatorii de laptop, cat si pentru cei de PC), la preturi care variaza in functie de pachetul ales si de perioada contractuala.

Pentru toate abonamentele de Internet, incheiate pe o perioada de 2 ani, dispozitivele Vodafone Mobile Connect Card, Express Data Card si Vodafone Smart Modem sunt oferite gratuit. Pebble USB Modem, cel mai nou dispozitiv portabil intrat in portofoliul Vodafone Romania, este oferit gratuit numai pentru abonamentul Mobile Internet & Office 8 GB, incheiat pe o perioada de 2 ani.

Accesul la Internet este disponibil in toata reteaua Vodafone Romania, in zonele cu acoperire 3G broadband (42,3% din populatia tarii), precum si la nivel national prin GPRS. Serviciile de date mobile sunt disponibile in strainatate, dupa cum urmeaza: la viteze 3G broadband, in 26 de tari/teritorii, prin 33 de operatori, la viteze 3G, in 32 de tari, prin 53 de operatori si la viteze GPRS, in 64 de tari / teritorii, prin 125 de operatori.

Incepand cu luna iunie, toate diviziile Vodafone Group Plc., inclusiv Vodafone Romania, vor reduce tarifele pentru serviciile de date mobile in roaming cu pana la 45%. Vodafone Romania avea peste 8,8 milioane clienti la finele anului trecut. Grupul Vodafone are divizii in 25 de tari in cinci continente si cu 252,3 de milioane de clienti, la care se adauga 39 de retele partenere.






​Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO 17 DECEMBRIE, ziua in care Ceausescu a ordonat sa se traga la Timisoara. Fiul unui martir: "Am doar o hartie in loc de tata"

17 decembrie 1989, a doua zi a Revolutiei Romane a fost si cea care a marcat, inceputul celor mai sangeroase evenimente din Europa acelor ani.








15048 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    cum vine asta? (Joi, 14 februarie 2008, 18:31)

    dd [anonim]

    "Traficul de date care depaseste 1 GB nu va fi taxat suplimentar, dar viteza corespunzatoare acestuia va fi de 128 kbps."

    Si mai jos:

    "Traficul de date suplimentar se taxeaza cu 0,02 euro/ MB, .."
    • 0 (0 voturi)    
      foarte simplu (Joi, 14 februarie 2008, 18:41)

      Vick [anonim] i-a raspuns lui dd

      Este foarte clar in text... sunt 6 abonamente... doua de tipul unlimited mobile internet si patru de tipul mobile internet & office... la primul tip traficul suplimentar il faci gratuit, dar la viteze mai mici... la urmatoarele patru traficul suplimentar il faci la aceeasi viteza, dar cu pret suplimentar...
  • 0 (0 voturi)    
    Nice... (Vineri, 15 februarie 2008, 8:59)

    Pandi [anonim]

    Hoppa hoppa! Devine foarte tentant! Trebuie lucrat inca putin la acoperire si va fi perfect.
  • 0 (0 voturi)    
    SSSUUUPPPEEEERRR!!!!!! (Vineri, 15 februarie 2008, 16:29)

    Claudiu (Brasov) [anonim]

    Bestiala oferta Vodafone!!! Abia astept
  • 0 (0 voturi)    
    mobilitate...sau pur si simplu, fara fir? (Vineri, 15 februarie 2008, 16:51)

    vodoo [anonim]

    raman de vazut o mie de chestii
    (1) - daca disponibilitatea serviciului este chiar cea anuntata
    (2) - care e viteaza reala de transfer, ptr ca, daca la primul giga, sa zicem ca un contention de 1:20 mai merge.....la ceea ce depaseste 1 giga, daca 128 kilo reprezinta viteza "best effort"...si io primesc in practica 56 kbps.....pai atunci.....de ma plictisesc pana downloadez un fisier....mai bine ma lipsesc
    (3) - care e viteaza reala posibila in timpul mersuui...practic, sunt mobil....deci nu numai ca nu am fir, da vreau sa folosesc netu cand merg cu trenu.....par example...sau cand merg la mare cu masina......
    (4) - si Zapp are internet unlimited, da.....de cate ori pica, chiar si daca stai nemiscat la tine acasa pe calea victoriei......
  • 0 (0 voturi)    
    Eu am 3G Vodafone - e super (Sâmbătă, 16 februarie 2008, 11:58)

    Toma [anonim]

    Am de cateva luni acces la net prin Vodafone 3G BROADBAND. Nu am prins oferta asta, dar sunt multumit.
    Merge super in Bucuresti si mai peste tot in orasele mai mari.
    De revelion am fost la munte, la Rucar si am iesit la net si de acolo, dar pe GPRS si a fost ok sa stau pe mess, sa ma dau pe web, sa trimit mailuri.
    Cand vreau sa descarc fisiere mai mari, oricum sunt acasa si 3G-ul isi face bine treaba.
    Ce mi-a placut e ca ai net peste tot, si din masina, nu mai stai legat de fir.
    Toma
  • 0 (0 voturi)    
    am ab la vodafone din octombrie (Miercuri, 20 februarie 2008, 6:17)

    Tibi [anonim]

    Am si eu u abonament de 4 giga din octombrie si pot sa zic ca nu sunt f multumit. In bucuresti si ploiesti nu trece de 1,4 mb/s adica atinge mai putin de jumatate si unde il folosesc ma aflu in reteaua HSDPA adica 3G+ . Daca sun la Relatii cu clientii si ii intreb de ce merge asa.... raspunsul primit tot timpul este ca e reteaua prea aglomerata, iar eu nu am de unde sa stiu asta, baietii astia gasesc tot timpu tot felul de scuze sau un simplu 'duceti modemul in service'. Cei 4 giga nu se cunsuma dar imi e frica sa nu uit cumva dc`ul deschis dupa ce mai iau o melodie. Pe E60 in masina imi merge ok si la munte dar totusi o conexiune fixa le face pe toate. Daca vreti sa fii mobili , fara fire si etc. e recomandabil dar daca vreti internet pt download si calitate nu mi`as mai face inca odata abonament pe 2 ani la vodafone.
  • 0 (0 voturi)    
    Internet (Vineri, 4 aprilie 2008, 22:41)

    Florin [anonim]

    As dori si eu un abonament dar am doar 2 lini la semnal.
    Nu stiu cum va merge?
  • 0 (0 voturi)    
    !hmmmm... (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 13:17)

    Razvan [anonim]

    Din cate am observat eu Netu de la Vodafone e o mare pacaleala...Zapp-ul e pe primul loc pt trafic mobil daca ai acoperire buna, dupa care orange merge de 3 ori mai bine ca abonamentele de la Vodafone de acelas pret, si nu cade semnalu aiurea, mi-a cazut de 2-3 ori de 5 luni de cand am abonament.....Parerea mea....
  • 0 (0 voturi)    
    varza (Miercuri, 2 iulie 2008, 15:55)

    tim [anonim]

    sunt abonat vodafone (din nefericire) pe durata a 2 ani(m-am zgarcit sa platesc modemul de kkt si am ales 2 ani ab) .
    tin sa zic ca teoretic cica ar fii 3.6 mb dar dabea navighez.... cica 3 g ... daca asta inseamna 3g- sa te tarasti pe net......
    stau in timisoara deci teoretic ar trebuii sa mearga bine... insa multe deconectari si cand sunt conectat de multe ori viteza e 0 !!!!!!
    pentru cei care vreti acest internet trebuie sa va spun ca dial-up -ul romtelecomului de prin 2000 era un super internet fata de 3g-ul vodafone.
    regret si jur ca nu mai fac experiete ca aceasta!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Curios (Joi, 7 august 2008, 17:54)

      Enna [anonim] i-a raspuns lui tim

      Comentariile astea gratuite si defavorabile Vodafoneului nu le cred deloc....sunteti doar rautaciosi...mai exact...sunteti fani download nelimitat filme de pe retea si de fapt nu realizati avantajul real de a folosi internetul oriunde, plus faptul ca e pentru toata lumea, nu doar pentru nesimtiti care nu-si dau seama ca nu sunt doar ei pe net.Semnal e...deci nu mai comentati....
      • 0 (0 voturi)    
        vodafone sucks!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 26 septembrie 2008, 20:25)

        cami [anonim] i-a raspuns lui Enna

        nu sunt deloc comentarii gratuite si defavorabile, sunt comentarii cat se poate de reale. la ce e buna mobilitatea atata vreme cat nu e insotita si de rapiditate? pentru un amarat de zip care nu depaseste 40 mb astept mai mult de o ora pentru download. pai ce e asta? plus ca nici mailul nu se deschide rapid, daca vrei sa urmaresti (atentie, sa urmaresti, nu sa downloadezi) un clip pe net iarasi dureaza un car de ani... vodafone sucks! "semnal e"... asa si? ce faci cu semnalul? ti-l pui in varful capului pe post de antena ca sa mearga netul la viteze normale?... e cea mai mare porcarie vodafonul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    netu la vodafone (Duminică, 11 ianuarie 2009, 23:17)

    DREDVIL [anonim]

    mie imi merge bine ntu de la vodafone de ce sa bag la clic net cu 1 mil pe luna cand pot doar cu 300 mi si am si internet cand sunt in miscare
    • 0 (0 voturi)    
      internet (Duminică, 21 iunie 2009, 15:59)

      zero-cool [anonim] i-a raspuns lui DREDVIL

      bagaqti internet de la rds ca platesti pe luna 350 de mii si ai viteza de 3 mb/s ,eu am de la rds si am abonament de 450 si am viteza de downloadat de 7mb/s.(parerea mea)
  • 0 (0 voturi)    
    scump (Luni, 8 iunie 2009, 10:01)

    maryus.komura [anonim]

    cam multi clienti la pretul asta
  • 0 (0 voturi)