Orange a ajuns la 10 milioane clienti in Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 10 martie 2008, 12:46 Economie | Telecom

Richard Moat, CEO Orange Romania
Foto: Rompres
Operatorul de telefonie mobila Orange a anuntat luni atingerea pragului de 10 milioane de clienti pe piata din Romania (numarul de SIM-uri active), se arata intr-un comunicat de presa al companiei. La sfarsitul anului trecut, Orange anuntase o crestere de 22% a bazei de clienti, pana la 9,8 milioane. Pentru acest an, Orange si-a propus continuarea investitiilor in dezvoltarea serviciilor de date mobile si marirea vitezei de transfer a datelor pana la 14,4 Mbps.

Conform datelor operatorului de telefonie, numarul clientilor Orange a crescut cu peste cinci milioane.

„10 milioane de clienti, adica aproape jumatate din populatia Romaniei, este o realizare extraordinara pentru Orange, care ne bucura si ne responsabilizeaza in acelasi timp. Dorim sa multumim clientilor nostri pentru increderea in brandul Orange si sa le oferim in continuare cele mai bune servicii, fie ca sunt clienti persoane fizice, intreprinderi mici si mijlocii sau mari companii”, a declarat Richard Moat, CEO Orange Romania.

Anul trecut, Orange a extins reteaua de broadband mobil, in prezent serviciile de acces mobil la internet la viteze 3G+ avand viteze de pana la 7,2 Mbps pentru downlod si 1,46 Mbps pentru upload. Operatorul promite ca in acest an va continua investitiile in dezvoltarea serviciilor de date mobile si va mari viteza de transfer al datelor pana la 14,4 Mbps. Orange dispune in prezent de o retea de 76 de magazine proprii si aproape 1.000 de magazine partenere.

In 2007, veniturile Orange Romania au depasit 1,233 miliarde de euro, cu 24% mai mult decat in 2006. La inceputul lunii februarie, operatorul anunta ca in 2007 numarul clientilor broadband a atins pragul de un milion, in crestere cu 164% fata de sfarsitul anului 2006.

Pe piata de telefonie mobila din Romania mai activeaza Vodafone, care la finele anului trecut detinea peste 8,8 milioane clienti, Cosmote cu trei milioane de clienti si Telemobil, operatorul serviciului Zapp, cu 500.000 de abonati.





















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1229 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Degeaba ... (Luni, 10 martie 2008, 12:55)

    Emil [anonim]

    ORANGE numara si cartele reincarcabile vandute de-a lungul timpuli de catre fostul "dialog". Numai eu am avut vreo 10 numere pre-pay la care am renuntat.

    Cat despre servicii, sa fim seriosi: arogantza frantuzeasca asezonata cu nesimtire romaneasca data cu marinimie de "serviciul clienti", pierdere semnal, tarife mari, calitatea semnal slaba. Va spun din punctul de vedere al unui utilizator al tuturor retelelor GSM.

    Tot VDF a fost, ramane si va fi cel mai bun servici GSM din Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      DAR... (Luni, 10 martie 2008, 13:22)

      BGS [anonim] i-a raspuns lui Emil

      vdf este de cacao in moldova, cum am iesit din oras nema semnal.
  • 0 (0 voturi)    
    Astia 10 milioane.. (Luni, 10 martie 2008, 13:13)

    Pandi [anonim]

    Sa fie sanatosi! Nu am avut, nu am si nu voi avea de-a face cu ei! Slava Domnului!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa e Emil! (Luni, 10 martie 2008, 13:18)

    Pandi [anonim]

    Are dreptate Emil. Astia de la portocala frantuzeasca numara tot. Sunt de aceeasi parere: VODAFONE e cel mai tare frateee! Eu sunt la ei de 8 ani si NICI O DATA nu am avut dubii asupra serviciilor,tarifelor,facturilor. Nu m-au inselat cu nimic si intotdeauna am fost tratat regeste. Si tarifele,serviciile,calitatea acestora este OK. Roumingul PASSPORT este invincibil si chiar nu ma deranjeaza sa-mi utilizez telefonul cit sunt in strainatate. Am prieteni la "portocala" si ei saracii, resping apelurile pina ajung la granita.Dupa ce intra in aria de acoperire incep sa sune si sa zica: pai vezi ,am fost pe roaming....
  • 0 (0 voturi)    
    1,23 miliarde (Luni, 10 martie 2008, 13:28)

    porto [anonim]

    Cred ca cea mai mare parte a sumei de 1,23 miliarde au incasat-o datorita anunturilor-esti in reteaua Orange sau -pentru a incheia ,apasa......
  • +1 (1 vot)    
    Vor merge in cap (Luni, 10 martie 2008, 13:34)

    Marius [anonim]

    Dupa ce le vor exipira contractele de 1 resp 2 ani, vor cadea in jos, vine RDS, Cosmote, etc .. alti operatori care vor avea oferte si au si in momentul de fata !! multi nu pot renunta ca sunt sub contract .. hmm asa ca va ajuns cat ati belit oameni .. vorbe pe bani :))
    • 0 (0 voturi)    
      am fost furat de orange (Luni, 27 octombrie 2008, 16:40)

      iuli [anonim] i-a raspuns lui Marius

      orange este cea mai mare teapa din romania,am fost furat pe fata si aia de la orange in loc sa remedieze problemele te iau la misto si te trimit la service cand telefonul nu are nimic,sunt niste HOTI. va sfatuiesc sa faceti ca mine si sa va orientati catre alte retele de telefonie,hotii aia sunt platiti din banii nostrii si ar trebui sa fie respectosi,dar la ei aroganta fata de clienti e ceva normal.
  • +1 (1 vot)    
    varf (Luni, 10 martie 2008, 15:12)

    ioio [anonim]

    acum orange a atins un varf,
    ce merge sus merge cat merge dupa care tre sa mearga in jos
  • +1 (1 vot)    
    servicii proaste (Luni, 10 martie 2008, 15:33)

    cradud [utilizator]

    servicii de calitate proasta, ramai fara semnal cand iti este lumea mai draga. singura chestie e ca majoritatea la mine in zona is pe orange atat mai ma retine sa am abonament la ei.
  • 0 (0 voturi)    
    orange (Luni, 10 martie 2008, 20:33)

    alex [anonim]

    rusine domnilor patroni din strainatate pentru ca nu sunteti in stare sa rezolvati problema semnalului pe soseaua FUNDENI ,OARE NU AVETI BANI DE INVESTITII SI DE CE NU RASPUNDETI LA SESIZARILE NOASTRE SCRISE?
  • 0 (0 voturi)    
    servicii (Luni, 10 martie 2008, 21:24)

    cipri [anonim]

    subscriu si eu la unele comentarii. in buricul constantzei, de ani de zile (azi am implinit 4 ani in reteaua orange) nu reusesc sa vorbesc omeneste din apartament. dupa atata timp si cateva reclamatii inca nu s-a intamplat minunea sa am si eu semnal rezonabil in casa. toate explicatiile tehnice savante nu m-au putut lamuri. si ce credeti, vodafone si cosmote merg brici. cireasa de pe tort? DIGI.MOBIL. asa ca ramai cu bine draga orange romania
  • 0 (0 voturi)    
    ANALFABETILOR (Luni, 10 martie 2008, 21:47)

    davis [anonim]

    Mai bine invatati sa scrieti inainte sa va lasati opiniile imbecile peste tot.analfabetilor,asta de deasupra mea nu are semnal in casa ,frate nu iti garanteaza nimeni semnal indoor si daca DiGi si Cosmote iti ofera semnal in casa, inseamna ca au un site in apropiere.Asculta,nu ai vrea sa ai o antena numai a ta ? Man,du-te la altii daca nu iti place Orange sau oricare prestator de servicii si daca vrei semnal in bordeiul tau inseamna ca esti client important,deci plateste in avans si pleaca.
    • 0 (0 voturi)    
      Intreci masura! (Marţi, 11 martie 2008, 2:58)

      Maxx [anonim] i-a raspuns lui davis

      Esti cumva Orange si tu? Adica lucrezi la Orange.? Lasa lumea sa-si spuna parerea si nu mai jigni fara rost cand cineva spune ceva si nu-ti convine. Omul nu are semnal in casa si este un lucru destul de rau. Nici eu unde stau nu am avut candva semnal cum trebuie la Vodafone asa cum trebuie si dupa insistente nu prea lungi s-a rezolvat. Daca esti asa de doxat in comparatie cu ceilalti ar trebui sa stii ca antenele GSM poarta numele de celule si nu de site-uri, dar aia murim prosti si isi bat toti joc de noi, ca se trezesc unii ca tine sa spuna: "Nu deschide gura taci si inghite ca esti neinsemnat". Este dreptul fiecaruia de a critica un serviciu cat de putin ar plati pentru el.