Dan Georgescu, seful arbitrului pietei telecom din Romania, a fost demis

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 19 august 2008, 16:26 Economie | Telecom

Dan Georgescu, presedintele ANRCTI
Foto: Rompres
 documente
(19 Aug 2008) DOC, 99KB
Premierul Calin Popescu-Tariceanu a semnat luni decizia de eliberare din functia de presedinte al Autoritatii Nationale pentru Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei (ANRCTI) a lui Dan Georgescu, informeaza un comunicat de presa al Guvernului. Surse oficiale au declarat pentru HotNews.ro ca "decizia a fost luata in urma unei evaluari a activitatii institutiei".

Reprezentantii Guvernului spun ca nu a fost stabilit inca cine va lua locul lui Dan Georgescu la conducerea autoritatii nationale de reglementare in comunicatii.

"Nu a fost luata inca o decizie in privinta inlocuitorului presedintelui ANRCTI, dar cand se va face aceasta va fi anuntata public. In medie numirea unui inlocuitor dureaza maxim o saptamana, insa nu exista prin lege un termen limita pentru aceasta", au declarat pentru HotNews.ro, reprezentantii biroului de presa al Guvernului.

Dan Georgescu nu intelege motivele destituirii sale

Presedintele ANRCTI, Dan Georgescu, a declarat pentru HotNews.ro ca premierul nu i-a impartasit nicio nemultumire legata de activitatea desfasurata.

"Astazi 19.08.2008 am aflat despre decizia Prim-ministrului cu nr. 165/18.08.2008 prin care am fost revocat din functia de presedinte al ANRCTI. Motivele evocate in decizie sunt nefondate. Nu am avut nicio discutie cu Primul-ministru pentru a intelege nemultumirile sale privind activitatea mea, dar am convingerea ca dinamica pietei de comunicatii electronice din Romania, precum si aprecierile pozitive repetate ale Comisiei Europene privind activitatea ANRCTI vorbesc de la sine despre cei patru ani in care am condus arbitrul telecomunicatiilor din Romania", a spus Georgescu.

Nicolae Oaca: Decizia demisiei este surprinzatoare

Masura este surprinzatoare la nivelul pietei telecom, in conditiile in care Dan Georgescu a fost numit in functie chiar de catre premierul Tariceanu, care l-a destituit mai intai pe fostul presedinte, Dan Smeeianu, masura care a generat, la acea vreme, un adevarat scandal.

"Decizia este surprinzatoare, mai ales ca guvernul este la final de mandat. Dan Georgescu a fost numit de catre liberali, iar daca este demis tot de catre acestia este surprinzator. Probabil ca aceasta masura ar putea fi corelata si cu decizia privind functionarea ANRCTI. In mod normal daca se aproba acest proiect, institutia va avea un nou statut, cu un nou regim de functionare si poate si aceasta ar putea fi o explicatie. Sper ca noul presedinte sa fie un liberal (in gandire), care sa inteleaga rolul unei competitii corecte in dezvoltarea telecomunicatiilor romanesti", a declarat pentru HotNews.ro, dr. Nicolae Oaca, analist al pietei telecom.

In cursul anului 2005, Dan Smeeianu a fost demis din functia de presedinte al ANRC, de catre premierul Tariceanu, in locul sau fiind numit Dan Georgescu. In 2006, in urma procesului pe care i l-a intentat premierului, pe motivul demiterii abuzive, Smeeianu a avut castig de cauza la Inalta Curte de Casatie si Justitie si urma a fi repus in functie. In iarna lui 2006, insa, o decizie adoptata de Guvern, in prag de sarbatori, a desfiintat ANRC-ul, stabilind infiintarea unei alte autoritati, cu activitate similara, sub denumirea ANRCTI. Presedinte al noii autoritati a fost numit Dan Georgescu.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3723 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sursa articol (Marţi, 19 august 2008, 17:08)

    cos [anonim]

    puteti sa publicati comunicatul de presa al guvernului sau sa indicati adresa unde este acesta disponibil?
    • 0 (0 voturi)    
      para malaiata (Miercuri, 20 august 2008, 12:44)

      moca [anonim] i-a raspuns lui cos

      e greu sa te uiti pe www.guv.ro, asa-i?

      http://www.gov.ro/presa/afis-doc.php?idpresa=60909&idrubricapresa=1&idrubricaprimm=&idtema=&tip=1&pag=&dr=
  • +3 (3 voturi)    
    afacerile mai presus decat competenta (Marţi, 19 august 2008, 17:28)

    miki [anonim]

    Dan Georgescu a fost demis la solicitarile UDMR intrucat acesta a fost singura persoana care s-a opus monopolizarii fortate a pietei telecomunicatiilor de catre RDS-RCS , firma detinuta de maghiarul Teszari. In curand va urma demiterea sefului OPC Iasi care a solicitat inchiderea firmai RDS-RCS .
    De retinut ca RDS-RCS practica preturi de ruinare aparata fiind de alianta PNL-UDMR aflata la guvernare. Peste 50% din retelele RCS nu au autorizatii de construire pentru ca ministrul Laszlo Borbely este "roman", peste 80% din licitatiile scoase la licitatie de ministrul "roman" al comunicatiilor Karoly Borbely (coincidenta de nume, nu?.....) au fost castigate tot de aceasta firma.Pe langa tzeapa pe care o da bugetului Romaniei RCS da tzeapa si furnizorilor de programe carora nu le declara nici 50% din abonati. Spun asta pentru ca am lucrat in structurile de varf ale acestei firme si am demisionat in urma deciziei lui Teszari de a obliga toti directorii sa invete limba maghiara. Nu sunt membru PRM , dar sub masca discriminarii se ascund interese de miliarde de euro. Exemplu: RDS-RCS o afacere UDMR.
    • 0 (0 voturi)    
      Right (Sâmbătă, 22 noiembrie 2008, 8:44)

      Mirelutza [anonim] i-a raspuns lui miki

      Am vazut anuntul tau din august... aveai cumva dreptate cu chestia asta, pt k am vazut acum anuntul lui Nistoran si se pare ca ei au cel mai mic micutz tarif de interconectare... Esti cumva vreun visionar? :)
  • +1 (1 vot)    
    urmeaza Staicut (Marţi, 19 august 2008, 20:35)

    Robert [anonim]

    Felicitari primului ministru pentru aceasta decizie! Poate ar fi bine sa analizeze si activitatea altui taietor de frunze la caini (si protejat al lui Dan Georgescu), anume Eugenie Staicut de la ROTLD (ICI). Sa verifice cum schimba Staicut & Co regulile de functionare ale ROTLD fara sa tina cont de nimeni si cum au inceput angajatii ROTLD sa ia "cu japca" domenii .ro prin cativa interpusi.
  • +1 (1 vot)    
    sa vedem pe cine numeste (Marţi, 19 august 2008, 20:50)

    gica contra [anonim]

    si-o sa intelegem adevaratul motiv al demiterii...doar nu crede cineva ad literam declaratiile de presa ale Guvernului, ca "activitatea n-a fost eficienta"
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns pentru Gica Contra (Marţi, 19 august 2008, 21:22)

    Gica pentru [anonim]

    Sa fie ..... Ioan Matei??!!
    • +1 (1 vot)    
      pentru fratii Gica (Miercuri, 20 august 2008, 1:19)

      Hariri Harakiri [anonim] i-a raspuns lui Gica pentru

      Ha Ha, ce glume bune
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns pentru Gica Contra (2) (Miercuri, 20 august 2008, 7:48)

      Gica Pentru [anonim] i-a raspuns lui Gica pentru

      Sau chiar ... Ioan Smeeianu! PSD ameninta cu motiunea de cenzura!
  • 0 (0 voturi)    
    dedicatie pt Giga Contra: (Marţi, 19 august 2008, 23:03)

    Elena [anonim]

    HA HA HA!!
  • 0 (0 voturi)    
    Un motiv vine de la BRU ;) (Miercuri, 20 august 2008, 10:45)

    Abraxas [anonim]

    http://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-3946449-concurenta-romtelecom-proprietarul-zapp-firma-controlata-rcsrds-nu-voie-noua-licenta-comunicatii-mobile.htm
  • 0 (0 voturi)    
    ARE LEGATURA CU RDS-RCS, (Miercuri, 20 august 2008, 12:58)

    gabifm [utilizator]

    cu voiculescu, cu transmiterea campionatului.
  • 0 (0 voturi)    
    Stire TehnoPOL.ro (Joi, 21 august 2008, 12:07)

    Nicolae Oaca [anonim]

    Liviu Nistoran este noul presedinte al ANRCTI
    R.T. / 21 August 2008
    Calin Popescu Tariceanu l-a numit in functia de presedinte al Autoritatii Nationale de Reglemantare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei (ANRCTI) pe Liviu Nistoran, in prezent deputat independent de Calarasi.

    Liviu Nistoran are o bogata experienta in domeniul telecomunicatiilor, el absolvind Universitatea Politehnica Bucuresti, dupa care a devenit antrepenor in domeniu si presedinte al unor importante companii de telecomunicatii din Romania, Globalnet, Avenir Telecom,etc

    Din 2004, a fost ales deputat de Calarasi, pe listele Partidului Democrat, 3 ani mai tarziu devenind independent.

    In activitatea sa parlamentara, Liviu Nistoran s-a implicat in "Comisia pentru tehnologia informatiei si comunicatiilor" , fiind presedintele Subcomisiei pentru Spatiu.

    Conform legislatiei in vigoare, functia de deputat este incompatibila cu cea de presedinte al ANRCTI, astfel ca Liviu Nistoran va trebui sa renunte la postul din Camera Deputatilor.
    Sursa: TehnoPOL
    • 0 (0 voturi)    
      Baiat bun! (Vineri, 22 august 2008, 10:19)

      Hotu Mattua [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Oaca

      Baiat bun; intrat in Parlament pe listele PD dupa care devine "independent". Probabil ca o sa cesioneze partea lui din firme catre mama soacra, ca sa devina compatibil. Daca o sa se mai deranjeze si sa faca asta, ca treaba asta costa si mai sunt doar cateva luni pana la alegeri.