Potrivit Orange Romania

Pretul iPhone 3G la liber: 519 euro varianta de 8GB si 609 euro cea de 16GB

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 20 august 2008, 19:30 Economie | Telecom

Telefonul iPhone 3G poate fi cumparat si fara abonamentul Orange, putandu-se folosi o cartela prepay, la pretul de 519 euro (inclusiv TVA) pentru varianta de 8GB si la pretul de 609 euro (inclusiv TVA) pentru varianta de 16GB, au declarat miercuri pentru HotNews.ro, oficialii Orange Romania. La cererea clientului, iPhone 3G se poate decoda de catre Orange, contra unei taxe de 100 de euro, scrie Alex Radescu pe blogul sau. Contactati de HotNews.ro, oficialii Orange au confirmat, adaugand ca se ofera si garantie si service autorizat.

In privinta numarului de precomenzi, oficialii Orange au precizat pentru HotNews.ro ca pana ieri numarul celor care au solicitat prin intermediul site-ului operatorului achizitionarea acestui telefon a depasit cifra de 6.000.

Orange a anuntat miercuri ca terminalul iPhone 3G produs de Apple se va vinde la un pret minim de 179 euro, pentru varianta de 8GB, impreuna cu un abonament de 59 euro pe luna timp de doi ani de zile si la un pret maxim de 489 euro, pentru varianta de 16GB, impreuna cu un abonament de 39 euro pe luna timp de un an de zile. Pretul telefonului variaza intre 179 euro si 489 euro, in functie de modelul ales, precum si de tipul si de perioada abonamentului utilizat.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

19332 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 20 august 2008, 19:44)

    Mda [utilizator]

    decodarea va avea vreun efect asupra update-urilor?
  • 0 (0 voturi)    
    Asa da (Miercuri, 20 august 2008, 19:45)

    Alex [anonim]

    Asa ar fi sanse sa iau si eu unul.
  • 0 (0 voturi)    
    numar precomenzi (Miercuri, 20 august 2008, 19:48)

    hera [anonim]

    Mai exact sunt 6404 precomenzi
    http://trepx.blogspot.com/2008/08/pretul-iphone-scapat-inainte-de-lansare.html
  • 0 (0 voturi)    
    Ma duc sa ma asez la coada... (Miercuri, 20 august 2008, 20:14)

    Fan aifon [anonim]

    ... plec din seara asta sa fiu maine dimineata primul... cine mai vine ca mi-e cam urat sa stau de unul singur in fata magazinului pana dimineata... se mai baga cineva??? cum nimeni!!!!!!!... las ca gasesc acolo... pa
  • 0 (0 voturi)    
    hoti (Miercuri, 20 august 2008, 20:22)

    ion [anonim]

    hai sa fim seriosi ca pretul e f piperat
  • -2 (2 voturi)    
    exorbitant (Miercuri, 20 august 2008, 20:32)

    lasdf [anonim]

    in state e 200$ aici e 700$. jaf pe fata.
    • +1 (3 voturi)    
      bai frate (Miercuri, 20 august 2008, 21:51)

      alin [anonim] i-a raspuns lui lasdf

      voi sunteti cretini ? ce IQ iti trebuie sa cauti pe google si sa vezi ca e $200 cel de 8 GB CU ABONAMENT PE 2 ANI ! abonament minim pe AT&T : $69.99/luna
      daca e $200 in state de ce se vand pe ebay la $800 idiotule care esti tu idiot !! ???
  • +1 (1 vot)    
    Ce ne-oameni (Miercuri, 20 august 2008, 20:48)

    omunimeni [utilizator]

    Decodare contra sumei de 100 de euro?Hilar! Decodarea se poate face de oricine.Daca te documentezi un pic, reusesti.Dar ca sa ia banii de la oameni, astia fac orice.Eu am facut-o pe terminalul Iphone phase 1
  • 0 (0 voturi)    
    ce este inclus in abonament (Miercuri, 20 august 2008, 20:48)

    hera [anonim]

    Pentru abonamentul de 39 EUR sunt incluse 300 minute nationale si 1GB trafic, iar pentru cel de 59 EUR - 500 minute nationale si 1.5GB trafic

    http://gratzys.blogspot.com/2008/08/preturi-tarife-iphone-in-romania-prin.html
  • +1 (1 vot)    
    hera ! numar precomenzi (Miercuri, 20 august 2008, 20:55)

    alex [anonim]

    Frate esti o varza murata care nu are bani si nici nu ai dat vreaodata vre-un ban sa iti iei un telefon de pasiune ..placere.. esti doar un amarat care sta pe net peste orele normale si scrie pe bloguri ca e plictisit de viata reala probabil inexistenta !
    dute ma si fa ceva si nu mai tot comenta ofertele si preturile pt ca astea sunt si in tarile din europa ...dar nu te-ai uitat..asa-i? e super pretul fata de germania si mai mare fata de USA clar..
    si stirea e oficiala pe site ORANGE si preturile si abonamentele...dar iar nu te-ai uitat...ca tu esti SMECHER ! cocalanule
    • 0 (0 voturi)    
      pt desptepu' si neumblatu de alex (Marţi, 24 martie 2009, 23:29)

      bobo [anonim] i-a raspuns lui alex

      o sa-ti spun fraierica geamantan ca sa ne fie mai usor si ca sa te recunosti mai usor din multime/ Ai auzit vreodata de Wacom Intuos Graphic tablet (google) in USA e 1200 RON....in RO e 2200 RON in Austria 1800 RON.....sa ma scutesti de cacaturi de genu: da bah da in america e mai ieftina ca e produsa acolo....Fraierica geamantan...e produsa in China...scrie pe ea.....si China nu e in USA nici in RO.....si apoi dublu pretu'?! si de ce in austria mult mai ieftina......ia vezi tu cat e IMacul in franta si ca e in ro.....avem si noi bani...dar preferam sa n-aruncam cu ei in baietii care prostesc d-astia ca tine.
  • 0 (0 voturi)    
    decodare (Miercuri, 20 august 2008, 23:02)

    Andrei [anonim]

    monentan telefonul nu se poate decoda! cine spune asta minte. se poate doar "jailbreak" care insemna activarea tuturo functillor din telefon mai putin cea de voce. Pana acum, nu s-a reusit spargea sofware-ului, si nici nu merge folosriea unui "TurboSim" (un sim special) cum se putea la modelul anterior pentru activarea telefonului. Momten sigurele tari care vand ifoane decodate sunt franta, germania si hong-kong. Pe lista o sa intre si Italia, dar am fost saptamana special acolo sa imi cumpar, dar se pare ca d-abia cu luna sept se vor putea vinde fara abonament. Mai exista si in alte tari. dar sunt precedate de mentinerea unui abonament pt o anumita perioada de timp.
    • 0 (0 voturi)    
      belgia (Joi, 21 august 2008, 16:24)

      fff [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      mai exista si belgia unde operatorii nu au voie sa blocheze telefoanele si nici sa le lege de vreun abonament.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg (Joi, 21 august 2008, 7:56)

    Dorel [anonim]

    Ce e ala iPhone?
    • 0 (0 voturi)    
      Nici eu...... (Joi, 21 august 2008, 9:55)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui Dorel

      Baaa , cum draq ai reusit sa scrii de la tine de acasa si eu sa vad pe Televizorul asta din fata mea ? Cred ca cu Ifonul ala....
  • 0 (0 voturi)    
    haidati si voi daca sunteti nemultumiti (Joi, 21 august 2008, 16:00)

    me [anonim]

    http://www.petitiononline.com/boioro/petition.html
  • 0 (0 voturi)    
    Pretul la liber (Vineri, 22 august 2008, 13:26)

    intrebare [anonim]

    De la magazinul Orange (tm) si de pe site-ul lor NU APARE optiunea mentionata in acest articol.

    CAND va fi disponibila aceasta optiune? Daca tot se citeaza o sursa oficiala poate merita mentionat si ce s-a spus cu steluta de rigoare...
  • 0 (0 voturi)    
    da (Sâmbătă, 7 noiembrie 2009, 9:50)

    criss [anonim]

    In USA Apple 3g de 16 gb e 299 de usd iar fraierii de europeni ,indeosebi fraierii romani dau pe el sume fabuloase ba chiar fac si abonamente la preturi astronomice. Tampeniile astea au dus omenirea in criza asta nemaipomenita
  • 0 (0 voturi)    
    navigare (Vineri, 27 august 2010, 2:01)

    IPROST [anonim]

    Mai e si faza cu abonamentul..in Spania, la Movistar, la orice abonament, traficul este nelimitat, scazand doar viteza peste 200 MB...e si in Romania asa?:))