Nokia integreaza Skype in telefoanele Nseries din trimestrul trei 2009

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 17 februarie 2009, 16:08 Economie | Telecom

Skype, preinstalat pe telefoane Nokia
Foto: Skype.com
Compania de telefonie prin internet Skype a semnat un acord cu Nokia, prin care producatorul finlandez va lansa pe piata incepand din trimestrul trei al acestui an smartphone-uri care vor avea preinstalate soft-ul Skype, informeaza Reuters. Primul terminal care va avea Skype preinstalat va fi noul Nokia N97.

Potrivit informatiilor Nokia, Skype va fi parte integranta din agenda telefonica a N97, utilizatorii avand posibilitatea de a vedea cand sunt online contactele Skype si de a da mesaje instant. Utilizatorii vor putea de asemenea sa foloseasca retelele 3G si WLAN (Wireless Local Area Network) pentru a efectua si primi apeluri de voce gratuite Skype catre Skype, precum si apeluri catre linii de telefonie fixa si mobila la tarife reduse.

Skype, a carei tehnologie permite convorbiri gratuite prin intermediul liniilor fixe de acces la internet, s-a orientat de curand spre segmentul mobil incheind acorduri precum cel cu operatorul de telefonie mobila 3 al companiei Hutchison Whampoa.

Majoritatea operatorilor mobili sunt ingrijorati de Skype, temandu-se ca veniturile li se vor reduce considerabil, in conditiile in care utilizatorii platesc putin sau nimic pentru apelurile efectuate, dar Josh Silverman, directorul executiv al Skype, sustine ca "3" a inregistrat o crestere a veniturilor medii cu 20% din partea clientilor care folosesc telefoane cu Skype.

Skype avea 405 milioane de utilizatori inregistrati la sfarsitul anului trecut. Skype a fost cumparat de compania de comert electronic eBay pentru 4,3 miliarde dolari in 2005, cu scopul de a impulsiona platile efectuate prin serviciul de plati online PayPal, insa masura i-a adus pierderi de 1,4 miliarde dolari in 2007 si presa a relatat ca eBay ar putea sa vanda Skype.

Josh Silverman nu a dorit sa comenteze pe marginea acestor speculatii, precizand doar ca "eBay sprijina foarte mult Skype".

Mai multe detalii aici.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2021 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    good news! (Marţi, 17 februarie 2009, 16:41)

    Alx MAX [anonim]

    Nokia E51, N85 şi N97 sunt bazate pe acelaşi procesor: Freescale MXC300-30. Dacă Skype nu are integrate oarece subtilităţi legate de systemul de operare (Symbian 9.x S60, unde se pare că x diferă de la N97 la E51 şi la N85), atunci s-ar putea instala şi pe telefoane mai "vechi"!
    • 0 (0 voturi)    
      Dar vai, ce timpenie (Marţi, 17 februarie 2009, 17:50)

      Johny [anonim] i-a raspuns lui Alx MAX

      O, de acum poti vorbi pe telefon mobil de pe telefonul mobil ! Sau poti trimite mesaje de chat de pe telefonul mobil! Doamne, de cind astept chestia asta!

      Din aceeasi categorie:
      http://www.theonion.com/content//node/93143?utm_source=embedded_video_2
      • 0 (0 voturi)    
        Re: Dar vai, ce timpenie (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:31)

        Alx MAX [anonim] i-a raspuns lui Johny

        Din păcate nu ştiam de Fring. Ideea mea iniţială era să te poţi conecta cu telefonul mobil la un hot spot Wi-Fi şi să poţi vorbi gratuit prin VoIP. Cunosc cel puţin 2 persoane cu care aş putea vorbi aşa. De ce aş prefera (uneori) telefonul în locul calculatorului? Când sunt la servici, calculatorul este cuplat la o reţea restricţionată, dar este disponibil un router Wi-Fi pentru musafiri. Când sunt acasă, folosesc calculatorul, evident!
  • 0 (0 voturi)    
    big deal (Marţi, 17 februarie 2009, 17:06)

    mikky [anonim]

    mare fis skype.
    instalezi fring pe platforma s60 si ai voip si messenger pe mobil
  • 0 (0 voturi)    
    ingrijorare gratuita (Marţi, 17 februarie 2009, 17:15)

    mitica [anonim]

    Pai stau eu si ma intreb - stau toata ziua la birou, cu un desktop cu casti si microfon. Ma intreb - ce ma opreste sa sun folosind calculatorul in loc sa folosesc mobile-skype?
  • +1 (1 vot)    
    skype (Marţi, 17 februarie 2009, 17:29)

    eu [anonim]

    Eu folosesc skype atat de pe comp, cat si de pe mobil. Pe mobil (noki 6630) am fring, care ma conecteaza la skype. Merge destul de bine. Sunt multumit.
    De ce folosesc skype pe mobil? Hmm... cam din aceleasi motive pt care folosesc telefon mobil in loc de telefon fix!
    E mai ieftin? Absolut. Cu 10 euroi vb in Romania (din afara), in reteaua romtelefon cam 90 minute. Ceea ce e mult mai ieftin decat convorbire internationala directa.
    Skype imi salveaza o groaza de bani, dat fiind ca vb cam 200 minute pe luna international.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 17 februarie 2009, 17:43)

    Cristi [anonim]

    Avand in vedere ca TOTI operatorii interzic voip prin retelele lor, cum o sa functioneze treaba asta?

    Aici nu ma refer doar la Romania
    • 0 (0 voturi)    
      Simplu (Marţi, 17 februarie 2009, 22:10)

      msb [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      In primul rind nu toti operatorii interzic VOIP in retelele lor. De unde ai scos afirmatia asta asa categorica?
      In al doilea rind cred ca beneficiul principal il ai atunci cind te conectezi la WLAN si nu prin reteaua unui operator.
      De pilda, in unele aeroporturi (de ex in Helsinki) este WLAN gratuit..
  • 0 (0 voturi)    
    Stai un pic (Marţi, 17 februarie 2009, 18:13)

    ALex [anonim]

    Acum doua zile mi-am cumparat biletele de tren catre Romania de la Hlavni nadrazi (Gara centrala) din Praga. Problema era ca trenul la care am avut de luat biletele ... nu exista. Desi este dat de CFR-ul romanesc ca avand vagoane direct catre Praga, rapidul Amicus nu exista in tabelele cehesti. Asa ca am sunat acasa prin Skype pe mobil si am vorbit nu mai putin de o ora ca sa ma lamuresc ce se intampla. La capatul celalalt al "firului" fiind tatal meu, la calculator. Costul total al convorbirii fiind zero.

    Ca hardware folosesc un iPhone de prima generatie, cu Fring instalat. Conexiunea a fost de tip EDGE si totusi ne-am auzit perfect (cu o singura intrerupere). Platesc un abonament de 650 CZK pe luna pentru internet nelimitat.

    Deci nu toti operatorii de telefonie interzic VoIP. Daca ar fi fost sa sun pe international, aceasta convorbire strict necesara m-ar fi costat o gramada de bani. Iar daca cumva in viitor vor fi probleme cu VoIP-ul, va recomand sa va instalati SIP pe un computer. Asterisk este chiar bun, se poate interfata cu orice tip de telefon si are si codecuri care il pot cupla la aproape orice tip de retea telefonica, inclusiv GSM.
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Miercuri, 18 februarie 2009, 10:34)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ALex

      ma intereseaza mai multe detalii despre ce incerci sa explici...adresa mea de mail e mitsaip&yahoo.com
      multumesc anticipat