La sfarsitul lui martie 2009

Profitul operational si numarul de clienti Vodafone in Romania au scazut

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2009, 10:58 Economie | Telecom

Liliana Solomon, director executiv al Vodafone Romania
Foto: Vodafone Romania
Vodafone Romania a inregistrat un profit operational inainte de dobanzi, taxe, depreciere si amortizare de 527 milioane euro in anul fiscal 2008/2009, incheiat in luna martie din acest an, in scadere cu 3,5% fata de anul fiscal anterior, potrivit informatiilor operatorului. La sfarsitul lunii martie din acest an, Vodafone avea in Romania peste 9,58 milioane clienti (n.r numar de SIM-uri active), in crestere cu 7,5% fata de anul fiscal anterior, insa fata de sfarsitul lui 2008 numarul clientilor a scazut cu 0,63%.

In anul fiscal 2008/2009 (1 aprilie 2008–31 martie 2009), Vodafone Romania a inregistrat 667.212 de clienti noi, ajungand la un numar total de 9.588.065 de clienti, la 31 martie 2009. Comparativ cu anul 2007/2008, Vodafone Romania si-a marit baza de clienti cu 7,5%. Ritmul de crestere este insa mai mic, luand in calcul ca in anul fiscal 2007/2008 operatorul inregistrase 967.000 de clienti noi, baza de clienti inregistrand la acea data o crestere cu 12,2% fata de anul fiscal 2006/2007.

Numarul de clienti ai Vodafone a scazut cu 0,63% fata de sfarsitul lui decembrie 2008, cand operatorul avea 9.649.709 clienti.

La sfarsitul lui martie 2009, clientii serviciilor pe baza de abonament reprezentau 38,3% din baza totala de clienti a Vodafone Romania, iar utilizatorii de cartela, 61,7%.  Numarul de abonati ai Vodafone a inregistrat o crestere de 14,6%, in ultimul an fiscal. Veniturile din servicii au crescut cu 1,4% in ultimul an, ajungand la un total de 1,113 miliarde de euro, iar veniturile totale au atins 1,166 miliarde de euro, reprezentand o crestere de 0,7% comparativ cu anul financiar anterior.

“Suntem multumiti de rezultatele financiare realizate in ultimul an fiscal, avand in vedere schimbarile produse in climatul macroeconomic, mai ales in ultimele luni.  Deciziile de reglementare, incetinirea consumului si deprecierea monedei locale au condus la reducerea ritmului nostru de crestere, pe fondul provocarilor resimtite in toate activitatile comerciale, in a doua parte a anului financiar.

Vodafone Romania va continua sa isi concentreze strategia catre sustinerea clientilor - atat persoane fizice, cat si companii - in aceasta perioada dificila pentru noi toti, prin oferirea unor pachete de servicii de comunicare flexibile, la preturi avantajoase, de cea mai inalta calitate”, a declarat Liliana Solomon, directorul executiv al Vodafone Romania.

Profitul operational inainte de dobanzi, taxe, depreciere si amortizare (EBITDA) a reprezentat 45,1% din venituri la sfarsitul lui martie 2009. Venitul mediu pe utilizator (ARPU) a atins valoarea de 9,85 euro, pentru anul fiscal incheiat la 31 martie 2009, comparativ cu 10,76, la sfarsitul lui martie 2008, in scadere anuala cu 8,5%. Numarul utilizatorilor 3G in reteaua Vodafone Romania a atins 1.135.260 la 31 martie 2009, ceea ce reprezinta o crestere anuala de 78,3%.

Si Orange a inregistrat pe piata romaneasca o scadere a numarului de clienti la sfarsitul lui martie 2009, operatorul avand cu 237.000 utilizatori mai putin decat la sfarsitul anului trecut cand Orange detinea in Romania peste 10.355.000 utilizatori (nr. numar de SIM-uri active).


Citeste mai multe despre   






















3007 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Cea mai scumpa si neatractiva retea (Marţi, 19 mai 2009, 11:03)

    voda [anonim]

    din pacate sunt cei mai scumpi, si deci si cei mai neatractivi de pe piata. au tarife extrem de mari, si in afara si mai ales in retea, unde ar putea da minute si gratuitati serioase. dar no, tanti solomon e cam avara. eu sunt client de peste 10 ani si la fidelizare sunt varza. singurul lucru bun e ca le merge reteaua cel putin mai bine ca la orange, in rest nu stiu.
  • 0 (0 voturi)    
    si cifra de afaceri cat e? (Marţi, 19 mai 2009, 11:11)

    cristi [anonim]

    ok, am inteles, a scazut un pic, da la ce cifra de afaceri discutam?
    • 0 (0 voturi)    
      sta exceptional de bine (Marţi, 19 mai 2009, 13:28)

      eu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      527 milioane ebidta la 1117 milioane cifra de afaceri, e exceptional de bine
  • 0 (4 voturi)    
    scumpi? (Marţi, 19 mai 2009, 11:14)

    andrei [anonim]

    scumpi? ar tb sa mergi in Uk, Canda, Ireland..sa vezi acolo preturi la telefonie...in RO e apr gratis...
    Au si ei metehnele lor dar ca si pozitionare nu sunt scumpi deloc, vezi ce oferte au la prepaid de ex.
    • 0 (4 voturi)    
      esti varza (Marţi, 19 mai 2009, 11:44)

      make21 [anonim] i-a raspuns lui andrei

      NU scumpi , f scumpi fata de orange , pai la acelasi cost al abonamentului ei ofereau 200 minute in retea iar orange 500 , deci ce zici??Pai ce compari aici tu mere cu pere , ce treaba are Romania cu UK, Canada, avem si noi salariile lor cumva???Sa intelegem ca esti un angajat vodafone???Oricum cu prima ocazia acum cu portabilitatea numerelor am trecut la orange macar astia nu se zgarcesc la minute
      • 0 (0 voturi)    
        tu esti varza (Luni, 8 iunie 2009, 12:03)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui make21

        Eu am si orange si vodafone iar la vodafone optiunea 500 de min pt tineri e 5 euro fara tva iar la orange 5,5 euro fara tva acele 500 de min ;-) orange si vodafone sunt la fel la tarife......dar la servicii vodafone bate :D
    • -1 (1 vot)    
      dar exemple mai ieftine decat in ro gasesti? (Marţi, 19 mai 2009, 11:46)

      nena [anonim] i-a raspuns lui andrei

      repede cu exemplele in care lumea pierde. numai cu exemple avantajoase nu veniti. daca nu era cosmote-ul sa forteze piata, vorbitul la telefon era un lux. orange-ul s-a dat pe brazda, ca avea oferte de rahat. insa vodafonul a ramas cu oferte de toata jena....si nici acoperirea nu-i omoara. sa suporte consecintele
    • +1 (1 vot)    
      Scumpi? (Marţi, 19 mai 2009, 11:53)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Comparatia ta nu mi se pare corecta. In primul rand piata de telefonie mobila din tarile enumerate si nu numai este foarte matura. Nevoile de comunicare ale utilizatorilor au ajuns la un nivel de personalizare pe care noi poate abia peste 2 ani o sa incepem sa il facem.

      De asemenea pretul este direct proportional cu puterea de cumparare. un abonament de 30 de lire pentru un englez este echivalentul a 10 euro pe care ii plateste un romana. Dar la beneficii...

      Calcul simplu:
      Voda UK- 30 lire: 600 min nat, nelimitat sms si apeluri in retea
      Voda Ro-27 eur: 200 min nat

      Acum despre ce vorbim?
      • 0 (0 voturi)    
        voda ro 10,5 euro...150min nat si 1000 in retea.. (Marţi, 19 mai 2009, 23:49)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        Si sa mor eu daca am reusit sa le termin de cind am abonamentele astea. Si un sfat...daca sinteti abonati vechi mai negociati si voi cu operatorii...
    • 0 (0 voturi)    
      daca tot esti pe acolo... (Marţi, 19 mai 2009, 12:14)

      dvo666 [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      ... spune si ce salarii au aia si apoi raporteaza scumpetea de pe acolo cu gratisul de pe la noi. asta ca sa sti de ce ti-am votat comment-ul cu -
    • -1 (1 vot)    
      in america vorbesti gratis cat vrei cu 70 dolari (Marţi, 19 mai 2009, 13:14)

      voda [anonim] i-a raspuns lui andrei

      hai, nu vorbi prostii. in america vorbesti gratis nelimitat cu 70 dolari, unde mai pui ca acolo platesti si pt outgoing si pentru incoming calls. iar in alte tari ale europei ai gratis in retea in weekend, gratis SMS, avantaje la tarife intre numerele tale.
      aici la astia auzi numai prosteli de advertising: "beneficii", "avantaje" "cea mai tare retea"....
      orange-ul macar are la fidelizare numere magice cu care vb cu 1 cent pe minut... vodafone discrimineaza clientii vechi..
      sa nu mai spun ca tarifele vodafone sunt mai mari, atat in retea (unde comunicarea e practic gratis) cat si in afara, cu cel putin 3-5 eurocenti decat orange. ei ar iesi cu profituri uriase si daca ar avea un tarif unic de 5-7 centi in orice retea.
      in principiu, tarifele ar trebui sa fie cam la toti operatorii egale (si mici) si sa se bata in serviciile pe care le furnizeaza. atunci ar fi competitie.
      oricum, comisarul viviane reding e chiar tare, si nu o invinge sistemul (adica operatorii): a reusit reduceri masive si multe. oricum, daca societatea civila si consumatorul roman ar fi mai critic, mai exigent, in toate domeniile, nu si-ar putea bate joc sarlatanii astia de operatori asa cum ar vrea ei.
      moat, seful orange, a facut serviciile orange mult mai flexibile, si asta e in interesul clientului, dar a platit saracul pentru asta... lili solomon insa a mentinut, rapace, tarifele mari, a mai miscat cu chestii interactive - concursuri de-a dreptul la limita inselatoriei, ca nu prea iti explicau ce si cum, a platit si a intretinut un serviciu extrem de prost cu clientii, acum a redus numarul de ore si aintrodus si plata pt un numar special de servicii cu clientii. adica solomonica stie sa invarta banul si in acelasi timp sa fie in pierdere clientulk...
  • +1 (3 voturi)    
    Scumpi (Marţi, 19 mai 2009, 12:00)

    ion [anonim]

    Eu am un abonament orange si platesc minim 400 RON lunar la un consum decent date si voce international. De trei luni, parintii mei au primit de la RCS 4 (patru) terminale mobile - unul il am si eu. Abonamentul cablu baza, internet, tel.fix si cele 4 mobile e de 200 RON... Nu stiu de ce nu se promoveaza si mai ales, cum rezista. Oricum, Voda si Orange sint mult mai mult decat lacomi : adica mai mult de jumatate din incasari reprezinta profit!
  • +1 (1 vot)    
    telefonie (Marţi, 19 mai 2009, 12:29)

    cici [anonim]

    nici cu orange nu mi-e rusine ....o retea de smecherii ..am cumparat o "oferta "inainte de 8 martie cu 4 euro cu 500 min in retea si 20 nationale plus sms etc.....deci la reprezentantza orange carrfour de unde am luat oferta am primit garantii k totul are sa fie bine fara pb.,,,,,,dar, este mereu un "dar" unde numai in ROMANIA exista; smecherii de la ORANGE au spus k aceia a fost o oferta numai ptr. o luna.De ce nu au spus chestia asta si cand au iesit pe piata cu oferta?
  • 0 (2 voturi)    
    a zburat puiu cu atza (Marţi, 19 mai 2009, 12:46)

    HopaMitica [anonim]

    A zburat puiu cu atza !
    Nu mai incaseaza vodafonu fost Conex 45 centi /minut de la bietii Romani cu 200 USD salariu (asta in caz fericit).

    a zburat puiu cu atza si nu mai incaseaza pentru o datorie de 2 milioane pina la 18 milioane dobanzi si penalizari de reziliere contract , punind firmele de RECUPERATORI sa sune la 9 noaptea la Romani acasa !

    A zburat puiu cu atza....Vai ce mila mi-e de ei !
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare catre forumisti? (Marţi, 19 mai 2009, 13:07)

    Gheorghe [anonim]

    Cunoasteti vreun castigator de WV rosu din cele 100 pe care Vodafone pretinde ca le-a acordat drept premii intr-un concurs recent? Eu nu am vazut nici unul pe strazi! A fost concurs corect sau o mare teapa? in acsr din urma caz fiscul ar trebui sa se sesizeze si sa confiste toate sumele incasate pe nedrept.
    • 0 (0 voturi)    
      corect!!! (Marţi, 19 mai 2009, 13:49)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Salut !
      Am dat si eu un SMS in acea campanie si timp de o luna, zi de zi, in foamea lor de bani MOCA, m-au bombardat cu SMS-uri continand intrebari stupide de gradinita ...

      Sunt tare curios cine a castigat masinile... De fapt, cred ca sunt obligati sa anunte castigatorii...

      Am abonemant la Vodafone de 5-6 ani, in afara de 30 minute nu mi-au dat NIMIC ... deci ii voi parasi. BAFTA !
      • 0 (0 voturi)    
        Bacaniada nu se mai termina... (Marţi, 19 mai 2009, 14:54)

        SickBoy [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Mai, atoatecunoscatorilor...va place OTV-ul? Traiti intr-o lume a conspiratiilor? Toata lumea va fura? M-am saturat deja de oameni ca voi. SINCER. Uite ca eu am vazut 2 Golf-uri castigate, din care unul castigat de o tipa ce a trimis de pe prepay 600(sasesute) de mesaje. Si cati altii sunt ca ea? Care au trimis de sute de euro...gandi-ti-va ce sume colosale se incaseaza, si la valoarea totala a premiilor. Evident ca e un profit pt. Vdf. Nu se coboara la nivelul unui SRL penibil care sa "fure" un concurs. Dar pt. voi e prea greu de priceput. Daca Mitica, sau Popeasca nu castiga, e furt. Sa vina Ogica sa investigheze, sau macar sa auziti vorbele dulci ale lui M. Badea. :-| Ce-mi place iarasi..."Am abonament de atata timp si nu mi-au DAT nimic". Pai ce sa-ti DEA??? Sunt firme caritabile, sau imi scapa mie ceva? Ai un contract? Se respecta contractul? Da. Unde e problema? In balcanismul din mintile voastre. Acolo e. Imi uzez tastatura degeaba.
        • 0 (0 voturi)    
          penibil (Marţi, 19 mai 2009, 15:36)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui SickBoy

          Este evident ca esti un vodafonist frustrat si ai inceput sa "dai" din casa ... tipa cu 600 de SMS-uri. Probabil asta v-a socat pe voi la Dep de Marketing ... pana unde se poate ajunge ...
          • 0 (0 voturi)    
            penibil esti dumneatale... (Duminică, 9 august 2009, 20:52)

            hardcore [anonim] i-a raspuns lui gigi

            Eu locuiesc in Pitesti, stiu un fost coleg de liceu care a trimis sms-uri de s-a uscat. Prima luna de concurs a avut factura de 2900 ron, a doua luna a avut 5000 ron, si a castigat, e un vw golf 6 rosu, nu are vreun desen pe ea sa iti dai seama daca e sau nu castigata. Esti intrebat la ridicarea premiului daca vrei sa apara publicitate pe masina. Avea dreptate cel de mai sus cu problema din capatzanile voastre. La romanii frustrati si nebagati in seama le place panarama si scandalu degeaba. PENIBIL
      • 0 (0 voturi)    
        si orange ce ti-a dat? (Marţi, 19 mai 2009, 15:58)

        irina [anonim] i-a raspuns lui gigi

        ne-am invatat toti din era comunista sa ni se ofere totul gratis. daca ai avea o firma de produs hartie igienica, ai oferi gratis hartia produsa de firma ta pe o luna la oameni pe strada? nu cred.
    • 0 (0 voturi)    
      Concurs (Marţi, 19 mai 2009, 15:02)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

      Salut,

      Am dat vro 25 de SMS-uri fara rezultat. Nu am vazut nici un WV pe strazi dar cred ca nu se baga la smecherii cand fac concursuri pt. ca la fiecare concurs facut de orice companie trebui inregistrat la primarie, finante etc. iar daca comit o asa magarie chiar e grav ca isi pierd credibilitatea. Referitor la Orange preturile sunt la fel ca si la VDF diferenta este ca Orange afiseaza toate preturile fara TVA.
      Cosmote e cel mai scump desi dau mii de minute pt. iar RDS chiar nu stiu de ce nu promoveaza serviciul pt. ca au cele mai mici preturi dar si cele mai putine servicii cu valoare adaugata. Exemplu RDS nu au USSD adica acel serviciul in care trimiti *123# sa afli costul facturii.
  • 0 (0 voturi)    
    45,1% PROFIT (Marţi, 19 mai 2009, 13:57)

    Andrei [anonim]

    45,1% profit operational
    45,1% profit operational
    si sa mai spuna cineva ca nu e oligopol pe piata telefoanelor...
  • 0 (0 voturi)    
    Cum va evolua telefonia mobila? (Marţi, 19 mai 2009, 14:50)

    AlinN [anonim]

    Cred ca articolul a vrut sa ne arate ca atat Vodafone cat si Orange au inceput sa scada. De aici s-ar putea specula ca oamenii nu mai au bani de "prostii", caci a da cate unn telefon mobil fiului fiicei si catelului este destul de "prostie". Si incep sa reduca din abonamente, convorbiri. Poate acum se consemneaza ca au renuntat la abonamentele cateilor. Astept cu interes sa vad cand vor renunta la abonamentele sugarilor si copiilor, care este starea V&O. Ce sa mai vorbesc de momentul cand sotul isi va da seama ca sotia nu are neaparata nevoie de abonament, ca merge si cu cartela. O miscare inteligenta, data fiind situatia de criza, ar fi micsorarea profiturilor benevola, cu mentinerea sau cresterea usoara a cotelor de piata. Adica in loc de ceea ce practica acum V&O, pe langa care jaful la drumul mare este un eufemism, ar putea sa spuna: "de maine platiti mai putin pe minut, dar ramaneti la noi" In felul asta ar ateriza in timpul crizei.
  • 0 (0 voturi)    
    ba nu e deloc mai scump (Marţi, 19 mai 2009, 15:22)

    carmen [anonim]

    Vodafone nu este deloc mai scump decat Orange, sau Cosmote, tarifele sunt tot acolo pentru ambii operatori. Toata piata a coborat la preturi, ceea ce este de bine, pentru client. E adevarat ca Vodafone a fost mai scump, dar s-a aliniat bine de tot si nu mai sunt diferente. Numai cine nu vrea sa vada, nu vede...
    • 0 (0 voturi)    
      ecce tarifele!!!! (Marţi, 19 mai 2009, 15:53)

      voda [anonim] i-a raspuns lui carmen

      pai mei nene,uita-te pe site-uri si vezi preturile.
      dar va arat eu. de exemplu, la un abonament cu 1000 minute incluse, la care preturile ar trebui sa fie cam cele mai mici, intrucat platesti cu tva peste 100 euro.

      vodafone 1000 minute incluse:
      taxa lunara: 110, 67 euro cu tva
      tarife dupa consumarea minutelor
      -in retea: 11 centi fara tva
      -in afara retelei: 17 centi fara tva

      fidelizare: 230 minute doar in retea (dupa 3 ani) si 30 minute in retea de ziua ta

      orange 1000 minute incluse:
      taxa lunara: 119 euro cu tva
      tarife dupa consumarea minutelor
      -in retea: 7 centi fara tva
      -in afara retelei: 11 centi fara tva

      fidelizare: 240 de minute nationale (in orice retea, dupa 4 ani) plus 200 minute nationale aniversare
      PLUS 3 numere magice la care poti suna cu 1 cent pe minut

      la telefonia fixa, orange iti da 3000 minute de pe fix cu fiecare telefon de pe numele tau. vodafone iti da max 150 si alea promotional cica, cateva luni

      dar sa nu ne pierdem in detalii - comparati! orange e de departe mai bun si la fidelizare si la tarife. taxa lunara propriu-zisa la abonamentul de 1000 e cu 9 euro mai mult, dar e insignifiant pentru cat castigi dupa ce intri pe tarifele obisnuite, care sunt mai mici la orange, in comparatie cu vodafone, cu 4 centi in retea si cu 6 centi in afara retelei!
      • 0 (0 voturi)    
        astea-s scriptice (Marţi, 19 mai 2009, 16:10)

        carmen [anonim] i-a raspuns lui voda

        uita-te la ofertele promotionale de astazi. toti operatorii au inceput sa alinieze tarifele. cine vb de 1000 de minute. uita-te la ofertele lor, au preturile aliniate.
        • 0 (0 voturi)    
          ce aliniate?! (Marţi, 19 mai 2009, 16:44)

          voda [anonim] i-a raspuns lui carmen

          ce aliniate?! tu nu vezi ca sunt diferente de 3-6 centi? nu vezi, ca esti angajat vodafone si esti pus sa scrii pe site
        • 0 (0 voturi)    
          povesti cu alinierea (Marţi, 19 mai 2009, 16:53)

          erti [anonim] i-a raspuns lui carmen

          nene, lasa-ne cu alinierea.. adica tu vrei sa ma prostesti ca tarifele "scriptice" sunt doar pe site si in magazin ti-or fi dand abonamente mai ieftin. lasa vrajeala, angajat vofafone ce esti.
          si oferte promotionale de cateva zeci-sute de minute nu ma intereseaza, ma intereseaza ala de 1000 minute, si daca tot platesc peste o suta de euro pe luna am pretentia sa am tarife dupa epuizarea lor ieftine, adica sub 10 centi, nu peste, cum aveti voi.
          si la optiuni vodafone e varza. sugestia mea ar fi sa bagati free nights &weekends.. dar poate dupa ce o demite vfonul pe tanti solomon.
        • 0 (0 voturi)    
          orange e mai tare la fidelizare (Marţi, 19 mai 2009, 19:00)

          mishu [anonim] i-a raspuns lui carmen

          pai daca-s aliniate, atunci imi iau abonament la cine ma fidelizeaza cel mai bine, in cazul asta orange, ca la vodafone e de doi lei
    • 0 (0 voturi)    
      vodafone a urcat tarifele! (Marţi, 19 mai 2009, 16:45)

      voda [anonim] i-a raspuns lui carmen

      vodafone a urcat tarifele cand cu conversia la euro... comantariul "ba nu e deloc mai scump" sau "te intinzi cat te tine buzunaru" sunt scrise de oamenii vodafone care scot camasa pe site-urile de internet. formule absolute ca "Numai cine nu vrea sa vada, nu vede... " au avut si comunistii. la ei suna asa: "numai cine este nebun nu vede cat de bun e regimul ceausescu". asta e propaganda.
      tot din capitolul propaganda e si pseudo-inferenta "E adevarat ca Vodafone a fost mai scump, dar s-a aliniat bine de tot si nu mai sunt diferente", "ofertele pe care le au pe prepaid nu sunt mai scumpe, ci sunt exact ce am nevoie.
      depinde ce nevoi de comunicare ai, pt ele tre sa cauti ser viciile de care ai nevoie" - parca as citi reclamele vodafone sau cele din campania electorala: "tine cu tine", "facem ce trebuie".
      nu fiti nesimtiti, domnilor operatori..
  • 0 (0 voturi)    
    te intinzi cat te tine buzunaru (Marţi, 19 mai 2009, 15:53)

    claudiu [anonim]

    sunt abonat de multi ani la vodafone si am avut parte si de bune si de rele. dar ce spuneti voi ca e mai scump, ca au falsificat concursuri, astea-s prostii. ce imi place cel mai mult la ei este ca au cea mai buna retea, ai semnal si la cucuietii din deal, asta chiar testat. in al doilea rand, ofertele pe care le au pe prepaid nu sunt mai scumpe, ci sunt exact ce am nevoie.
    depinde ce nevoi de comunicare ai, pt ele tre sa cauti ser viciile de care ai nevoie.
  • 0 (0 voturi)    
    telefonie (Luni, 22 iunie 2009, 15:16)

    nelu [anonim]

    eu sunt abonat la vodafone din 2000 si am asa ..abonament de 6 euro..am 500 min in retea ..60 nationale si 500 sms asta dupa ce am negociat cu ei