Lupta pe segmentul prepaid: Cosmote lanseaza o noua extraoptiune, Vodafone mareste bonusurile de loialitate

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2009, 14:34 Economie | Telecom

Cosmote si Vodafone au anuntat luni noi servicii pentru utilizatorii prepaid, segment care reprezenta la sfarsitul lui martie din acest an circa 80% din numarul total de clienti Cosmote si circa 62% dintre clientii Vodafone. Astfel, Cosmote a lansat o noua extraoptiune in valoare de 4,5 euro, care permite  cate 800 de minute si SMS-uri in retea si 60 de minute in afara retelei, iar Vodafone a anuntat bonusuri mai mari pentru reincarcare si pentru apelurile primite.

Noua extraoptiune lansata de Cosmote la pretul lunar de 4,5 euro permite cate 800 de minute si SMS-uri in retea, precum si 60 de minute nationale si internationale (catre retele fixe din Europa, si retele fixe si mobile din Statele Unite, Canada si Israel).

De cealalta parte, Vodafone a anuntat o noua schema de bonificatii, cu doua tipuri de bonusuri, mai mari, pentru loialitate, respectiv pentru reincarcarea cartelei si pentru apelurile primite din alte retele.

Bonusurile la reincarcarea cartelei variaza de la 0,4 euro (in cazul cartelei de 4-6 euro) pana la 20 euro (in cazul cartelei de 100-200 euro), in timp ce in cazul apelurilor primite, operatorul ofera acum un bonus de 1 euro credit la fiecare 60 de minute de apeluri primite din alte retele.

In schema anterioara de bonusuri pentru reincarcarea cartelei, Vodafone acorda un bonus de 3% in cazul cartelei de 4-6 euro si de 20% in cazul cartelei de 26-100 euro.

La sfarsitul lunii martie a acestui an, Cosmote Romania avea peste 6,1 milioane utilizatori (n.r numar de SIM-uri active), ponderea utilizatorilor prepaid in numarul total de clienti fiind de 80%. De cealalta parte, Vodafone avea in perioada mentionata peste 9,58 milioane clienti, utilizatorii de cartela reprezentand circa 61,7% din totalul acestora.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2732 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    si abonatii? (Luni, 22 iunie 2009, 14:42)

    clujean [anonim]

    toate ofertele sunt pt abonamente noi si pt prepaid; dar daca sunt abonat vechi de ce nu capat mai nimic?
    • +2 (2 voturi)    
      abonati (Luni, 22 iunie 2009, 14:50)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui clujean

      fara sa ceri nu vei primi nimic; suna la *222 si spune-le ca vrei sa treci pe cartela, sa vezi ce sar cu ofertele.
    • 0 (0 voturi)    
      suni la relatii clinti (Luni, 22 iunie 2009, 15:17)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui clujean

      si iti fac ei oferta.
      Mie mi-au propus urmatoarele
      - 500 minute in retea,
      - 60 minute nationale
      - 500 SMS-uri

      la 7 Euro lunar
      E destul de rezonabil...
      • 0 (0 voturi)    
        cu conditia (Luni, 22 iunie 2009, 16:27)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        sa nu fi tinut in retea mai mult de o luna, adica nu cumva sa fi semnat ca esti obligat sa stai 1-2 ani si sa nu fi expirat timpul, intrucat in acest caz nu vei primi nimic si vei plati in continuare abonament dublu fata de cartela prepaid, minute in retea de 10 ori mai putine (ramai cu alea 30 de fidelitate dupa 3 ani), minute nationale 0, 0 sms-uri, si tarife pentru vodafone-vodafone sau nationale cu cel putin 50% mai mari peste (!!!) tarifele unei cartele prepaid !
      • 0 (0 voturi)    
        rezonabil? (Marţi, 23 iunie 2009, 0:44)

        zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

        probabil rezonabil comparand cu ce plateai inainte ori cu abonamentele / tarifele de acum cativa ani.

        eu la cartela preplatita vodafone am, cu 4 euro / luna, 400 minute + 400 sms in retea si 50 minute nationale. plus ca primesc 1 euro la fiecare 60 minute apeluri primite din alte retele. plus acel bonus la incarcare, care-s bani primiti peste ce scot eu din buzunar ca sa incarc.

        te-am intristat? am uitat sa amintesc de acel "numar pereche" , la fiecare incarcare de minim 4 euro pe care unul din noi o face primim si eu si el cate 50 minute de vorbit intre noi.

        mi se pare mult mai ieftin comparat cu cel mai avantajos abonament...
    • 0 (0 voturi)    
      Legea tzepei in Romania : (Luni, 22 iunie 2009, 17:48)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Putem da tzeapa cuiva?
      Daca da, fii sigur c-o vom face!
  • 0 (2 voturi)    
    Noroc (Luni, 22 iunie 2009, 14:46)

    HopaMitica [anonim]

    Noroc cu Cosmote ca altfel aveau romanii parte de tarife de tarife de la Orange si Vodafone care aveau tarife relativ asemanatoare, adica SCUMP.

    Romanii aveau salariul mediu 200 $ si costa minutul extraretea pina la cca 40-45 de centi. Intarzierile si daunele de reziliere costau de la cca. 3 milioane datoria la cca.18 milioane si te tabarau firmele de recuperatori.

    Fiti europeni Domnilor.
  • 0 (0 voturi)    
    pt ca abonatii sunt fraieri (Luni, 22 iunie 2009, 15:10)

    gica [anonim]

    Pt ca stam cu mainile in san si nu facem nimic. Pt ca Vodafone poate sa trateze extrem de usor cu fiecare abonat in parte si sa-i arunce praf in ochi. Pt ca, desi putem sa ne organizam in asociatii de clienti/consumatori alegem sa nu o facem.

    Am asa un vis - cum ar fi, intr-o zi, 1 mil de abonati Vodafone/Orange/Cosmote sa anunte ca sunt gata sa renunte la abonament si sa mearga la concurenta daca nu primeste o oferta mai buna?

    Va asigur ca la pretul de 1 cent/min + abonament Orange/Vodafone/Cosmote ies mai mult decat profitabile. Asta implica automat ce mare este prostia clientului roman.

    De curand abia abia am reusit sa renegociez abonamentul si am redus cheltuielile de la vreo 160 lei la circa 50 lei - dar eram gata sa le dau banii pe restul anului cat mai aveam abonament la ei si sa imi iau un abonament nou. Pe ansamblu tot ieseam mai ieftin decat sa raman la varianta veche.

    Asta este posibil pt fiecare dintre abonatii Orange/Vodafone dar, atata timp cat clientul nu ia atitudine (vezi exemplu din state la scurt timp dupa prima lansare IPhone - clientii au facut scandal ca IPhone costa incorect de mult si au primit diferenta inapoi).

    Intre timp o sa stam cu totii si o sa ne miram ca bou la poarta noua cum este posibil ca Orange sa aiba doar in Romania profituri mai mari ca firme precum Freescale in toata lumea (care vinde milioane de procesoare pt telefoane/auto/etc). Sau cum se face ca in Japonia, de 20$ abonamentul am email (inlocuieste complet SMS) cu 3yeni/email (gratuit in retea am impresia), telefon de ~3-400 lei din ofertele de la noi pe doar 1yen, si cate si mai cate. (3.17 bani = 1 yeni).

    Servicii de cacao, preturi de 5 stele - asa s-ar caracteriza prezenta Orange/Vodafone (si chiar si Cosmote, hai sa fim seriosi) in Romania.

    Pretul, asa cum se preda la ASE, nu are nici o legatura cu produsul sau calitatea produsului. Pretul este cea mai mare suma de bani pe care o poti obtine la un moment dat.
    • 0 (0 voturi)    
      pretul (Marţi, 23 iunie 2009, 0:47)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui gica

      pretul este, cel putin teoretic, dictat de cerere si oferta - asa se invata la ASE :)

      pe de alta parte, citeam tot pe hotnews ca avem printre cele mai mici tarife la telefonia mobila din europa. acum vad ca facem scandal ca e scump...
  • -1 (1 vot)    
    pretul e un simptom al prostiei (Luni, 22 iunie 2009, 15:16)

    3140102 [anonim]

    Pretul e in general direct proportional cu calitatea produsului/serviciului oferit. Este de asemenea direct proportional si cu prostia clientului.
    Calitatea... e cum vedem cu totii. Si daca nu aveti termen de comparatie aflati atunci ca strainii veniti in Romania (gen din Anglia) se crucesc cand vad preturile la tel/abonamente.
  • -1 (1 vot)    
    preturi (Luni, 22 iunie 2009, 16:23)

    cosmin [anonim]

    am avut mare noroc cu cosmote ca au venit in RO... dupa parerea mea merita toti banii abonamentele sau cartele lor
  • 0 (0 voturi)    
    De ce Cosmote nu spune ca a inceput sa tarifeze la (Luni, 22 iunie 2009, 17:16)

    Daniel [anonim]

    Adica fie ca vorbesti 1 minut, 2 minute sau 20 secunde te taxeaza tot cu 3 minute.

    Adevarul la http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=559605&view=findpost&p=6671254
    • 0 (0 voturi)    
      e nasol si cu taxarea la primul minut (Luni, 22 iunie 2009, 17:39)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Pun pariu ca majoritatea convorbirilor se termina in mai putin de un minut lejer. Nu stiu cum punem mana pe informatii insa; daca am avea o statistica am putea sa vorbim altfel. Despre mine pot sa spun sigur ca de multe ori nu mai am nimic de zis dupa 20s. Si pana la 1-3 min cale lungaaa, heheee...
  • 0 (0 voturi)    
    bonus din apeluri primite (Marţi, 23 iunie 2009, 1:22)

    marius [anonim]

    "operatorul ofera acum un bonus de 1 euro credit la fiecare 60 de minute de apeluri primite din alte retele."

    si aici apare steluta : *bonusul il primesti doar daca cel care te apeleaza nu consuma din minute subvetionate sau din cele gratuite
  • 0 (0 voturi)    
    cum e mai bine? (Miercuri, 24 iunie 2009, 1:42)

    goagal [anonim]

    in romania sunt 10 oameni.

    cum e mai bine:
    (1) - 20 clienti care la 5 bani minutu vorbesc 100 fiecare, adica de 5 lei
    (2) - 10 clienti care la 2 bani minutu vorbesc 500 minute fiecare, de 10 lei.