Trecerea la televiziunea digitala: Bruxelles-ul vrea un set comun de actiuni pentru o crestere economica de pana la 50 miliarde euro in UE

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2009, 18:39 Economie | Telecom

 documente
Trecerea de la televiziunea analogica la cea digitala in Europa va elibera frecvente radio pentru noi servicii, iar un set comun de actiuni la nivelul tuturor tarilor UE ar genera o crestere cu pana la 50 miliarde euro pana in 2015 a beneficiilor economice, arata un studiu realizat de Comisia Europeana. Noul set de masuri comune in UE a fost supus vineri in dezbatere publica, propunerea finala spre adoptare urmand a fi facuta dupa incheierea acestei consultari.

Dat fiind ca, pana in 2012, televiziunea digitala va inlocui integral transmisiile analogice, si ca mai multe state membre doresc sa foloseasca rapid potentialul solutiilor pe suport radio pentru a obtine acces complet la banda larga, Comisia Europeana considera ca "tarile UE trebuie sa cada de urgenta de acord asupra unei abordari comune".

Comisia Europeana vrea armonizarea accesului la banda de 800 MHz in UE, pentru noi servicii de banda larga

Printre propunerile "Foii de parcurs", supusa vineri spre dezbatere publica, se numara si aceea de armonizare a benzii de 800 MHz, la nivelul fiecarei tari, pentru noile servicii mobile de banda larga. Studiul Comisiei Europene arata ca deschiderea accesului la servicii pe banda de 790-862 MHz (masura luata in considerare momentan in tari precum: Austria, Cehia, Finlanda, Franta, Germania, Spania, Suedia, Olanda si Marea Britanie) este "cel mai pragmatic pas inainte" in optimizarea impactului acestui "divident digital", creat prin trecerea la televiziunea digitala.

Statelor membre UE li se va cere sa implementeze aceasta masura "cat mai repede posibil", iar Comisia Europeana ar putea sa considere necesara propunerea unei "date finale de implementare".

Conform datelor Executivului european, o coordonare europeana corespunzatoare ar creste impactul economic potential al dividendului digital cu o suma suplimentara cuprinsa intre 20 si 50 de miliarde de euro de acum si pana in 2015, iar pe termen lung, s-ar putea realiza un profit suplimentar de 30 de miliarde de euro dupa anul 2015 prin continuarea coordonarii la nivelul UE.


Citeste mai multe despre   






















1642 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    iata de ce (Vineri, 10 iulie 2009, 20:32)

    ploiesteanu [anonim]

    se cere atat de persuasiv schimbarea modului de transmisie. Nu pentru beneficiar (diferenta calitatativa e minima) ci pentru ca , pe de o parte costurile de transmisie sunt mult mai mici, pe de alta parte se elibereaza o banda destul de larga , care va aduce bani daca va fi vanduta serviciilor mobile de televiziune si internet prin celular.
    • +2 (4 voturi)    
      si ce...? (Vineri, 10 iulie 2009, 21:20)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Si ce te deranjeaza, e ceva anormal in a avea un serviciu mai bun d.p.d.v. al consumatorului si in acelasi timp un venit suplimentar pt. stat?!
    • +5 (7 voturi)    
      ia zi (Vineri, 10 iulie 2009, 21:47)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      cate transmisiuni Full HD ai vazut in viata ta? Niciuna, din moment ce spui ca diferenta calitativa e minima.
      • 0 (2 voturi)    
        Full HD (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 7:41)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui soferul

        Care full hd :)) Poate vrei sa spui in cel mai bun caz 720p
      • 0 (2 voturi)    
        esti pe dinafara amice (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 11:36)

        ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui soferul

        nu exista full hd prin cablu, dar tu probabil ai vazut! Exista 1080interlace si 720progresiv (la americani) , iar 1080p -ul (luat dupa blu-ray sau dupa hard) e 25p doar. Eu ma refeream la transmisia digitala obisnuita unde diferentele de calitate, fata de ce transmisia analog, sunt minime.
      • 0 (0 voturi)    
        habar n-ai ce vorbesti (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 16:45)

        analogic [anonim] i-a raspuns lui soferul

        ia spune-mi tu mai bine, CE IMPACT va avea asupra pietei din ROM trecerea la DVB-T, in conditiile in care operatorii de cablu ofera deja DVB-C ? nu mai vorbesc de receptia satelit -dolce,digi etc (pentru cine nu cunoaste DVB-T e televiziune terestra, aia receptionata cu antene pe casa)...il vezi tu pe nea gheorghe din virfu' dealului, care la ora actuala nu are cablu, cumparindu-si tuner DVB-T ???? sa fim seriosi...si by the way, DVB-T nu inseamna musai HD, mai ceteste si tu neste almanahe!
      • +1 (1 vot)    
        confuzie (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 18:04)

        Koal [anonim] i-a raspuns lui soferul

        Se pare ca faci parte din categoria de oameni care pune egal intre transmisie Full HD si transmisie digitala!
        Transmisia Full HD este costisitoare si nu si-o vor permite multi, cele mai multe posturi vor emite SD (standard digital) iar diferenta de calitate fata de emisia analogica va fi practic inexistenta (rezolutia SD este asemanatoare cu cea transmisa de semnalul analogic).

        Concluzie: ploiesteanu are dreptate!
    • +2 (2 voturi)    
      pai la ce TV ai tu.... (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 9:14)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Normal ca la televizorul tau Rubin 6 sau Venus, nu se vede diferenta de calitate, si apoi sa nu punem in discutie ca televizorul tau mostenint de la bunica are nevoie de convertor, si plus ca dungile alea care le vezi tu pe ecran nu sunt de la baleajul pe verticala ci de la transmisiunile in format 16:9... dar stop... ce vorbesc eu despre asta cand televizorul tau nu e nici macar 4:3???
      In SUA s-a trecut din iunie totul pe digital, diferenta de calitate e NET superioara, ca sa nu mai vorbim de avantajele transmiterii a mai multor canale simultan.
      Transmisie HD analogica nu am vazut... deci...
      • 0 (2 voturi)    
        inca odata (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 12:53)

        ploiesteanu [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        se face echivalenta intre transmisia digitala si transmisia hd. Cate programe de la noi prin cablu transmit 16/9 ? Poate ai tu dreambox si parabola , dar asta nu inseamna ca are toata lumea. Transmisia semnalului in Romania e mult ramasa in urma. Nu suntem in stare sa transmitem cu un bitrate acceptabil , apoi cate posturi romanesti transmit semnal stereo, cat despre hd prin cablu, a ramas pana acum doar poveste, smd. Nu ma intelege gresit, sunt pentru transmisia digitala. Cat despre echipamentul pe care-l am, stau destul de bine la acest capitol, nu-ti face griji.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara virgula intre subiect si predicat (Vineri, 10 iulie 2009, 23:38)

    Andrei [anonim]

    un set comun de actiuni la nivelul tuturor tarilor UE ar genera o crestere...
  • -4 (4 voturi)    
    Oare? (Vineri, 10 iulie 2009, 23:58)

    Horia [anonim]

    Decat OTV HD, Taraf HD, si alte chestii r4h4t HD din Romanistan in format digital, nu multumesc, chiar nu e nevoie de digital in tara noastra.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu vor exista (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 18:08)

      Koal [anonim] i-a raspuns lui Horia

      Cred ca vor fi candidate pentru HD doar televiziunile ce transmit filme si cateva din posturile generaliste, nu cred ca posturile amntite de tine isi vor permite o astfel de emisie, vor emite SD ca si pana acum (pe satelit emisia este standard digitala - SD - inca din anii 90).
  • 0 (0 voturi)    
    satelitu' rulez (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 16:49)

    blaster [anonim]

    singura solutie agreata: DM800+WF T90 , pentru cunoscatori ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    copilasi visatori (Sâmbătă, 12 septembrie 2009, 8:29)

    raduvas [anonim]

    Spunea ploiesteanu mai sua de 25p. Unde ai vazut tu imagine 25 de linii? Si un VHS are 400. Televiziune digitala... poate pebtru cei de la oras care isi permit in conditiile in care un salariu mediu real este de 100 euro. :(