Zvonuri insistente: Google isi va lansa telefonul mobil Nexus One la 5 ianuarie

de G.F.     HotNews.ro
Joi, 31 decembrie 2009, 7:26 Economie | Telecom

5 ianuarie 2010 este ziua in care Google a invitat ziaristii la o conferinta al carei subiect e necunoscut. Blogurile de IT si agentiile de presa au anuntat insa deja ca e vorba despre lansarea primului telefon mobil al Google, denumit Nexus One. Gizmodo scrie ca pretul fara abonament in SUA va fi de 530 de dolari.

T-Mobile va fi singurul operator cu care va colabora Google in SUA, pretul unui Nexus One cu abonament fiind anuntat de Gizmodo la 180 de dolari.

Nexus One va utiliza platforma Android, dezvoltata deja de Google, si va fi realizat in colaborare cu HTC.

Blogul Reuters scrie despre lovitura de marketing incercata de Google, care a programat conferinta la sediul sau din California in aceeasi saptamina cu Consumer Electronics Show din Las Vegas - evenimentul anual al industriei. Este aceeasi tactica utilizata pina acum de Apple pentru lansarea unor produse precum iPhone, cind anuntul companiei conduse de Steve Jobs a luat toata crema mediatizarii.


Citeste mai multe despre   






















4769 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    primul telefon mobil al Google (Joi, 31 decembrie 2009, 7:37)

    Cristi [anonim]

    Acum 2 zile am fost la un magazin BestBuy dintr-un orasel din San Francisco Bay Area si am vazut telefoane Google. Nu Nexus One, dar facute de Google. Si am inteles ca se comercializeaza de mult timp pe aici, poate in intreaga lume. Fara prea mult succes ... plastic ieftin. Deci nu stiu de unde informatia ca Nexus One este primul telefon Google.
    Sa nu ma intelegeti gresit, n-am nimic cu Google, chiar sunt un fan Google, o consider cea mai tare firma din lume, dar informatia mi se pare eronata.
    • +1 (1 vot)    
      Exista (Joi, 31 decembrie 2009, 10:13)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      niste telefoane facute (de HTC?) pt Google dar destinate in special dezvoltatorilor de aplicatii pt Android (emulatorul pt PC merge al naibii de greu).

      Nexus One probabil va fi primul telefon destinat utilizatorilor.
    • +2 (2 voturi)    
      nu exista "telefoane google" (Joi, 31 decembrie 2009, 10:37)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Amice, esti confuz. Nu exista telefoane Google. Google nu a facut nici un fel de telefon (nici macar Nexus One). Daca te referi la telefoanele cu "Google experience" (scrie google pe ele, dar nu sunt telefoane marca Google) atunci vorbim de altceva. Alea sunt telefoane facute de diversi producatori consacrati (HTC, Motorola, Samsung) si vandute de retelele de telefonie mobila (T-Mobile, Verizon etc). In orice caz nu sunt "telefoane google" si nici macar nu sunt sin "plastic ieftin" asa cum zici tu. In concluzie, informatia din postul tau mi se pare mult mai eronata decat cea din articol, care oricum nu are pretentia de a fi mai mult decat un "zvon insistent".
    • +1 (1 vot)    
      hyc G1 (Joi, 31 decembrie 2009, 10:53)

      htc G1 [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Daca ai vazut atunci acest telefon - http://bit.ly/1tIYYl , sa stii ca nu este produs de google, a fost numit doar google phone.

      Si daca esti fan google asa cum o declari, sigur ai auzit de Android si nu cred ca poti spune despre primul device cu sistem de operare Android (acest google phone pe care l-ai vazut) ca este plastic ieftin...

      Cei care au intrat in contact cu Nexus One par entuziasmati : http://bit.ly/5tG5wd . Unde mai pui ca e loc de un sequell .. nexus two.

      In alta ordine de idei : un an nou fericit, cu multa sanatate si decizii intelepte!
    • 0 (2 voturi)    
      Android (Joi, 31 decembrie 2009, 11:20)

      Ionescu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Android este una dintre cele mai tari platforme mobile. Intr-un an de zile au luat mai bine de 11% din piata. Detin un G1 si pot sa zic de departe ca da clasa windows mobile si apple. Plus ca este si open source :).
      • 0 (0 voturi)    
        amice (Vineri, 1 ianuarie 2010, 9:38)

        sergiu [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

        Cum poti sa compari Android-ul cu OS-ul de pe iPhone-uri ?
        Fac aplicatii pentru android de mai bine de un an (de la lansare), si stiu prea bine ce vorbesc. OS-ul de pe iPhone e facut la un nivel pe care androidul nu il va atinge in veci.
        Cat despre G1, e unu din cele mai shittiest devices ever. Cand il tin in mana am senzatia ca se poate rupe in orice secunda.
    • +1 (1 vot)    
      Hmm... (Joi, 31 decembrie 2009, 11:49)

      Petra [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Google nu a facut pina acum in telefon - au oferit numai sistemul de operare Android.
      Au aparut altele facute de HTC, Motorola si Samsung. Unele au brandul Google pe ele...
      Nici unul din ele nu poate fi caracterizat ca 'ieftin'.
      Se poate ca ai gasit chinezarii - fake 'google' phones?
      • -1 (1 vot)    
        Multumesc (Vineri, 1 ianuarie 2010, 8:10)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Petra

        Multumesc tuturor celor care m-au corectat. Imi asum greseala.
  • 0 (2 voturi)    
    De ce sa-l lanseze in 5 ian? (Joi, 31 decembrie 2009, 8:24)

    Je [anonim]

    Ar fi o ratare. Daca ar fi lansat trebuia in decembrie sa prinda sezonul cadourilor.
    • 0 (0 voturi)    
      marketing (Joi, 31 decembrie 2009, 9:38)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui Je

      In luna cadourilor lumea e deja zapacita de multitudinea de oferte si lansarile in aceasta perioada merg la noroc:poate fi un boom daca reuseste sa atraga atentia (e lucru stiut ca un procent important are deja planurile facute cu mult timp inainte pt. cadouri),sau un fiasco daca lucrurile isi urmeaza cursul firesc (adica lumea se concentreaza pe planul initial, stiut fiind faptul ca toti se grabesc si timpul se comprima)
  • 0 (6 voturi)    
    wtf? (Joi, 31 decembrie 2009, 9:27)

    marean [anonim]

    parca goagal facea chestii gratuite...iar acum vrea sa dam 500 de parai pe un telefon care este...rusineeee!
    • 0 (2 voturi)    
      bbq (Joi, 31 decembrie 2009, 10:09)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui marean

      Goagal nu a facut niciodata chestii gratuite. Daca facea, nu ajungea o companie cotata la bursa cu miliarde de dolari. Ti s-au parut tie gratuite, dar intr-un fel sau altul tot plateai.

      Mai citeste un almanahe :)

      Da un search pe goagal dupa nexus one si la cate poate face telefonul ala, zic eu ca isi merita palaria de bani...bine asta daca esti pasionat de gadget-uri.

      Sa speram ca prin 2080 ajunge si prin romanica noastra naftala..

      Hai la multi ani nea mareane!
  • 0 (0 voturi)    
    Nexus One (Joi, 31 decembrie 2009, 12:35)

    Iulian [anonim]

    este un telefon cel putin interesant judecand dupa specificatiile de pe http://www.gsmarena.com/htc_google_nexus_one-3069.php
    acum nu cred ca face chiar 530$, insa afirmatii precum "ar fi o ratare" sau "plastic ieftin" isi au locul dupa un review decent, in rest reprezinta doar praf in ochi.
  • +1 (1 vot)    
    Nexus (Joi, 31 decembrie 2009, 14:01)

    Krax [anonim]

    Scopul lui declarat este sa devina un iPhone killer... Nici o sansa. Daca a-ti vazut prezentarile video a-ti remarcat sunt sigur ca copiaza aproape la indigo iPhone-ul... Nare nimic original...
    • 0 (0 voturi)    
      iphone (Joi, 31 decembrie 2009, 15:33)

      AndreescuP [anonim] i-a raspuns lui Krax

      De 2 ani toti producatorii de telefoane mobile se chinuie ca nebunii sa faca ceva care sa bata iphone-ul. No chance - inca sunt departe. Situatia e interesanta, probabil e singurul domeniu (gadget) care la mai bine de 2 ani de la lansare nu a putut fi egalat.
    • 0 (0 voturi)    
      si unde mai pui... (Joi, 31 decembrie 2009, 15:34)

      john [anonim] i-a raspuns lui Krax

      ca nici cratimele nu stie sa le puna ca lumea.
  • 0 (0 voturi)    
    Uite telefonul (Joi, 31 decembrie 2009, 15:47)

    Dan [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=vHGpTucczSo&hd=1&feature=hd
  • 0 (0 voturi)    
    nexus vs iPhone (Joi, 31 decembrie 2009, 23:42)

    ATB [anonim]

    In 2010 iese iPhone 4 (multitasking) Succesuri firmei Nokia cu simbian !!!
    • 0 (0 voturi)    
      nokia n900 (Vineri, 1 ianuarie 2010, 22:13)

      gg [anonim] i-a raspuns lui ATB

      N900 nu e cu simbian
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Sâmbătă, 2 ianuarie 2010, 12:57)

        eu [anonim] i-a raspuns lui gg

        Si este multitasking de la nastere.