Pentru a nu fi afectata concurenta

RCS a cerut acces simultan cu Orange, Vodafone si Cosmote la banda de frecvente prin care se pot oferi atat servicii 3G cat si 2G

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2010, 17:36 Economie | Telecom

Deschiderea posibilitatii ca Orange, Vodafone si Cosmote sa ofere servicii 3G in banda de 900 MHz, in care pana acum se furnizau exclusiv servicii de generatia a doua, ar putea afecta concurenta, considera oficialii RCS&RDS, singurul operator 3G care nu are o licenta pentru aceasta banda de frecvente. Drept urmare, operatorul a cerut autoritatii de reglementare, ANCOM, sa i se ofere in mod compensatoriu drept de operare in aceasta banda, concomitent cu deschiderea acestui spectru pentru servicii 3G. Autoritatea a demarat deja un studiu asupra impactului in piata si a anuntat ca va oferi remedii daca se constata distorsionarea competitiei.

"RCS & RDS a solicitat ANCOM sa i se ofere in mod compensatoriu dreptul de operare in banda de 900 MHz, prin realocarea spectrului de 900 MHz, concomitent cu liberalizarea utilizarii acestui spectru. In acelasi timp, RCS & RDS a solicitat si alte masuri compensatorii, dintre care mentionam reducerea tarifelor de interconectare ale retelelor mobile, masura imediata si directa care ar aduce beneficii certe consumatorilor", au precizat pentru HotNews.ro oficialii RCS&RDS.

ANCOM: Reorganizarea benzii de 900 MHz, doar la expirarea valabilitatii licentelor

Presedintele autoritatii de reglementare in comunicatii, Catalin Marinescu a anuntat marti ca s-a demarat deja un studiu pentru a stabili impactul asupra concurentei din piata si ca se vor introduce remedii in cazul in care se stabileste ca noua decizie distorsioneaza competitia. Finalizarea studiului si o hotarare in functie de rezultatele analizei vor fi luate pana la sfarsitul acestui an.

Printre posibilele remedii care s-ar putea lua in cazul in care se stabileste ca este afectata competitia in piata este si acela al reorganizarii utilizarii benzii de 900 MHz, insa doar la momentul in care expira valabilitatea licentelor.

"La nivelul celorlalte tari UE au fost diverse tipuri de remedii: financiare, remedii legate de reorganizarea benzii de 900 MHz la momentul in care expira valabilitatea licentelor in vigoare, remedii precum atribuirea unei benzi de aceeasi valoare, de exemplu banda eliberata prin oprirea emisiei de televiziune analogica terestra sau chiar si remedii de genul roaming national. Vor fi insa niste remedii justificate si proportionale", a precizat marti Catalin Marinescu, presedintele ANCOM.

Potrivit acestuia, licentele in benzile 900 si1800 MHz expira in cazul Orange si Vodafone la sfarsitul lui 2011, iar in cazul Cosmote in 2014.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1772 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    pretentii (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:21)

    geo [anonim]

    Ungurii de la Rcs vor exclusivitate la meciurile de fotbal din Romania dar nu accepta exclusivitatea altora la banda la 3G.Unde esti tu Zsolt Nagy sa mai dai niste licitatii trucate prietenului Teszari?
    • +5 (5 voturi)    
      Mda, "folbalist" (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:43)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui geo

      Celelalte companii au castigat la licitatie dreptul de a vinde servicii 2G intr-un anumit spectru de frecvente. La schimbarea regulilor jocului, nu ti se pare normal sa se faca fie o noua licitatie, fie sa se negocieze un acord intre toti?

      Dar pentru un "folbalist" probabil nu conteaza.
      • -3 (3 voturi)    
        "postak" de serviciu (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:33)

        geo [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Daka tot esti in campul muncii lor, poate ne explici de ce RCS & RDS a avut cea mai mare crestere economica in guvernarile ce au avut ca ministru comunicatiilor membri UDMR. Kestia cu "folbalistu" tzi se potriveste pentru ca nu vezi decat doctrina ce o primesti la sedinta de la ora 9.00.
  • +2 (2 voturi)    
    PT. Geo (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:00)

    adrian m [anonim]

    Dl.Geo, ce importanta are nationalitatea patronului cu serviciile oferite de ei?

    Ai habar ce tarife au si cum merge netul de la ei? Daca nu era RDS nu mai erau preturile asa mici la internet si nici nu mai vedeai net de 100mb/s prea curand in Romania.

    Comparatia cu profiturile e 0 (zero) barat, uita-te ce profituri au facut VDF si Orange.

    Oricum nu prea ai inteles tu care e treaba cu benzile astea si cu 3G, mai bine du-te si cauta site-uri pe net unde sa vezi si tu meciurile exclusive de la DigiTV.
    • 0 (0 voturi)    
      Ma lasi... (Miercuri, 24 februarie 2010, 21:39)

      UTILIZATOR RDS [anonim] i-a raspuns lui adrian m

      Locuiesc in Bucuresti pe str. Danubiu. Hai sa-ti zic despre RDS : sint niste snapani ! O data la doua luni cade netu' in bloc si de fiecare data dureaza 1-2 saptamini pina repara !! Acum 1 luna iar nu am avut telefon si cind m-am dus iar peste ei stii ce mi-au zis (avind pachet telefon-tv- net minim) ? " Ce vreti domnule la pretul asta? avem defectiune la caseta!" Cind le-am zis sa-mi spuna de unde o iau, ca o cumpar eu , au inceput sa faca misto ca o comanda de "afara". Am insista si mi-au dat raspunsul scurt: " au prioritate cei care au abonament de peste 50 euro pe luna! " . Asa ca lasati-o mai moale cu ''tarii'' de la RDS ca sint niste jigodii ! Au o gramada de reclamatii inclusiv la OPC ! Ar fi cazul sa le faca niste controale la modul in care respecta furnizarea de servicii . Cam lasa de dorit !
    • -1 (1 vot)    
      acces pentru toti (Miercuri, 24 februarie 2010, 22:45)

      gsa [anonim] i-a raspuns lui adrian m

      Pai daca e sa se dea acces pentru toti, sa dea acces si RCS&RDS acces si lui Vodafone si lui Orange la cablurile lui, sa intre si cei doi in casele oamenilor. Daca era atat de tare si de smecher, de ce nu a intrat RCS&RDS la licitatia pentru spectrul de 1800 cand acesta a fost pus la licitatie? Si mai lasa-ma cu ce a democratizat RCS-ul internetul. Ia incearca sa iti iei internet la altcineva intr-o zona RCS si apoi mai vorbim. Si RCS ar trebui sa se gandeasca la niste datorii pe care le are. Ce face el acum este disperare ca nu a putut sa vanda compania lui Deutsche Telekom acum vreo trei ani pe un miliard ca neamtu' dupa ce s-a uitat la ce jaf de retea are a zis ca mai mult de jumatate de miliard nu da. Si acum vrea sa o vanda la altii. De doi ani fac eforturti disperate sa creasca si tot ce reusesc este sa urce datoriile la cer. Punem pariu ca in doi ani cel mult vor fi preluati de altcineva si o sa vedem atunci cum e cu preturile?
  • 0 (0 voturi)    
    Rds (Joi, 25 februarie 2010, 7:21)

    Ciprian [anonim]

    Ar trebui sa vii in Galati unde la Rds nu a mai cazut netul de 2 ani si unde preturile sunt ffff mici si orice reclamatie in maxim 12 ore e rezolvata....asa ca.....gura....i-ati orange...
  • 0 (0 voturi)    
    Escroci (Sâmbătă, 14 august 2010, 15:45)

    compmmf [anonim]

    Nu vor decat sa insele lumea: fac facturi si dupa ce nu mai beneficiezi de serviciile lor. Sunt mai rau decat raia!