Tarife tot mai mici pentru operatorii care vor sa dea internet broadband fix prin reteaua Romtelecom. Ce acoperire au in tara retelele Romtelecom, RCS&RDS si UPC?

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 18 iunie 2010, 19:16 Economie | Telecom

Internetul broadband in UE
Foto: ANCOM
Tariful platit de un operator care vrea sa ofere servicii de internet broadband fix prin reteaua Romtelecom, in conditii de acces total, ar putea scadea de la 8,37 euro pe luna, in prezent, la 6,02 euro pe luna, potrivit unui proiect de decizie al autoritatii de reglementare in comunicatii, care se va supune aprobarii martea viitoare. Pana la primirea observatiilor din industrie, tariful propus a fost de 6,67 euro pe luna. Reglementarea vizeaza un acces mai facil al altor operatori la reteaua Romtelecom, operatorul cu cea mai mare infrastructura fixa la nivel national.

Proiectul de decizie care se va discuta marti prevede reducerea tarifelor de acces la "bucla locala", denumirea tehnica data circuitului fizic care face legatura intre utilizatorul final si repartitorul principal dintr-o retea publica de telefonie fixa, segment pe care Romtelecom este furnizor dominant cu o cota de piata de 69%.

Documentul a fost supus consultarii publice, iar in urma observatiilor din industrie, mentioneaza acum obligatia ca tariful perceput de Romtelecom pentru accesul total la bucla locala sa scada de 8,37 euro pe luna, in prezent, la 6,02 euro pe luna.

Reglementarea este menita sa stimuleze utilizarea mai activa a infrastructurii Romtelecom de catre operatorii alternativi pentru furnizarea de servicii in banda larga.

  • Circa 81,5% dintre romani traiau in localitati acoperite de retele de internet broadband fix, la sfarsitul lui 2008

Acoperire broadband in Romania, sfarsitul lui 2008
Foto: ANCOM
Expunerea de motive in sprijinul acestei reglementari arata ca la sfarsitul lui 2008, aproximativ 81,5% din populatia Romaniei traia in localitati in care erau furnizate servicii de acces la internet in banda larga la puncte fixe de catre unul sau mai multi furnizori, principalii furnizori fiind Romtelecom, RCS&RDS si UPC. La aceeasi data, aproximativ 18,5% din populatie traia in localitati in care nu erau furnizate servicii de acces la internet in banda larga la puncte fixe.

De notat ca la aceeasi data, 15,6% din populatie era deservita de catre un singur furnizor, in majoritatea cazurilor fiind vorba de Romtelecom. Mai precis, 9% din populatie traia in localitati acoperite doar de reteaua Romtelecom, in timp ce doar 0,4 din populatie traia la sfarsitul lui 2008 in localitati acoperite doar de RCS&RDS.


  • Acoperirea retelelor de internet broadband fix ale Romtelecom, RCS&RDS si UPC

Acoperirea retelor
Foto: ANCOM
Datele culese de autoritate de la operatori arata ca Romtelecom detine reteaua cu cea mai mare acoperire, fiind prezenta in cea mai mare parte a Romaniei, in timp ce RCS&RDS si UPC se concentreaza pe zonele urbane. La sfarsitul lui 2008, reteaua Romtelecom acoperea 73,9% din populatia din Romania, in timp retelele RCS&RDS si UPC acopereau 55% si respectiv 33,9% din totalul populatiei.

In mediul urban, la data mentionata reteaua Romtelecom era prezenta in toate localitatile, in timp ce RCS&RDS acoperea localitati reprezentand 94,6% din populatia urbana, iar UPC Romania activa in localitati care insumau 61,5% din populatia urbana.

In mediul rural, Romtelecom era singurul furnizor operational in cele mai multe localitati rurale, acoperind 41,9% din populatia rurala, in timp ce RCS&RDS acoperea doar o mica parte din populatia rurala, in timp ce UPC Romania furniza servicii broadband intr-o singura localitate rurala.

Cat priveste cota de piata a celor trei furnizori, in functie de numarul de conexiuni broadband, datele arata faptul ca Romania este una din putinele tari din UE unde operatorul fost monopolist nu este lider, Romtelecom fiind pe locul doi, dupa RCS&RDS.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6404 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    imi spuneti povesti (Vineri, 18 iunie 2010, 22:23)

    abu [anonim]

    Pana una alta in RO este cel mai ieftin Internet de banda larga. Ia mergeti in IT si vedeti cat costa sa ai Internet in Roma.
  • 0 (0 voturi)    
    Se poate si mai bine! (Vineri, 18 iunie 2010, 23:03)

    Pussy [anonim]

    Si totusi sunt locatii europene unde tarifele SI serviciile sunt si mai ieftine si mai bune calitativ. Vezi Polonia!
    • 0 (0 voturi)    
      poate ne dai un exemplu (Luni, 21 iunie 2010, 17:17)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Pussy

      bitrate respectiv taxa lunara
  • +1 (1 vot)    
    Rommonopolom (Vineri, 18 iunie 2010, 23:40)

    Hubabaeba [anonim]

    Referitor la ultima fraza - este greu de crezut ca s-ar mai putea repeta altundeva in lume greselile pe care le-au facut astia prin 2003, cand s-a liberalizat piata. Probabil ca si atunci ar fi fost "nedrept' sa miste ceva. Probabil ca e chestie de cultura romaneasca: daca ai o vaca de muls pai hai sa o mulgem pana moare. Na bah, ca v-a fugit vaca! Mai dati-va acum ca parerea, ca inca mai aveti ceva pashune de exploatat.
  • -1 (1 vot)    
    Ce tarif are RDS ptr convorbiri in tari europene?! (Vineri, 18 iunie 2010, 23:45)

    Mara [anonim]

    DA, e o intrebare: Ce tarif practica RDS&RCS pentru o convorbire de la DigiMobil (tel mobil "asociat" unui tel fix in RDS) catre un tel mobil intr-o tara a UE (de ex. United Kingdom)?!
    Intreb pentru ca, ilogic si nemaipomenit, daca in ian2010 si-n febr2010 pret/min era 0.1800 Euro, in apr2010 pret/min a devenit 0.6500 Euro!!!!! Mentiune: convorbirea a fost de fiecare data de la acelasi DigiMobil catre acelasi nr. de mobil aflat in UK...
    • +1 (1 vot)    
      pe site la ei nu s-a modificat, e tot 18 centi. (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 1:19)

      digi [anonim] i-a raspuns lui Mara

      pe site la ei nu s-a modificat, e tot 18 centi....
      http://www.rcs-rds.ro/telefonie-mobila-digi-mobil/digi-mobil-asociat
      • 0 (0 voturi)    
        E 5 centi cu UE (Duminică, 26 septembrie 2010, 0:20)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui digi

        http://www.rcs-rds.ro/telefonie-fixa-digi-tel/digi-tel-2-nelimitat
  • -3 (3 voturi)    
    Sa vedem ce urmeaza... (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 0:00)

    Sergiu [anonim]

    Din cate am inteles RDS, o sa scumpeasca tarifele cu 20 % si de castigat o sa aiba Tot Romtelecomul in mare parte ca migreaza lumea...
    numai ca astia de la rds au facut contracte shmechere sa nu poti usor sa renunti la ei...
    • +1 (1 vot)    
      funny (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 9:22)

      tot_eu [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

      Si cu 20% mai scump raportul calitate pret ar fi MUUUUULT mai bun la RDS.
    • +1 (1 vot)    
      hm (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 11:12)

      soul [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

      nu tin cu dintii de contracte, eu am avut anu trecut probleme cu routerul de pe casa scarii, pica destul de des, si m`am dus sa reziliez contractul, nici nu m`au intrebat de ce, mi`au zis ca nu e nici o problema si au reziliat contractul, dupa trei luni m`am dus si am semnat iar contractul cu ei si nu am mai avut nici o problema, sa fim sinceri daca rds nu isi facem retea nationala de fibra optica si acuma plateam 30 de euro abonament la romtelecom pt 256 kb
  • -1 (1 vot)    
    Atentie clienti !! (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 11:32)

    Dina [anonim]

    Stiati ca RDS-RCS face reclama mincinoasa ???
    TV+NET+TEL FIX+TEL MOBIL = 52 lei
    Cele doua telefoane lipsesc de 8 luni in Cluj Napoca !!
    .Chiar si la incheierea contractului se lauda cu oferta ,
    Iar de a doua zi incep tromboanele cu lipsa telefoanelor !!
    Rusine lor ! Cereti inainte telefoanele !!!
  • 0 (0 voturi)    
    servicii (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 17:40)

    cetatean [anonim]

    De urmarit noua politica a romtelecom&cosmote&dolce. Din cate am auzit grecii au vandut pachetul majoritar la deutsche telekom, iar nemtii deja le-au fixat managerilor ca target locul 1 in televiziune si telefonie mobila...
    • 0 (0 voturi)    
      Locul 1? (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 23:47)

      monis [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      Cam greu de crezut ca vor ajunge pe primul loc, dar poate ne vor uimi cu servicii de calitate la preturi mai mici. Ar fi fost si cazul sa isi schimbe strategiile daca vroiau sa mai reziste pe piata..in ceea ce priveste RDS-ul au ajuns cum erau cei de la Romtelecom acum ceva timp..pacat, deoarece promiteau la inceputuri..
  • +1 (1 vot)    
    fellicia_deva@yahoo.com (Miercuri, 30 iunie 2010, 14:23)

    Cris [anonim]

    "Romtelecom fiind pe locul doi, dupa RCS&RDS. "
    Iata o propozitie care ma multumeste pe deplin :)))))
    • 0 (0 voturi)    
      ok (Marţi, 3 august 2010, 22:53)

      monis [utilizator] i-a raspuns lui Cris

      De acord cu Felicia. Cel putin nu mai sunt cei de la RDS fruntea :)) ca si asa li s-a urcat la cap.