UPDATE 2 iPhone 4, vandut de Orange in Romania la preturi de la 169 euro cu abonament pe doi ani. Fara abonament, iPhone 4 costa 698 euro

de A. Vasilache, V. Barza     HotNews.ro
Joi, 23 septembrie 2010, 14:22 Economie | Telecom

iPhone 4
Foto: Reuters
iPhone 4, cea mai recenta generatie a terminalului produs de Apple, este vandut incepand de vineri in Romania de catre Orange, distribuitorul oficial al iPhone pe piata locala, la preturi incepand de la 169 euro (varianta de 16 GB) impreuna cu un abonament de 49 euro pe luna pe o perioada de doi ani. Terminalul poate fi cumparat atat in magazinul online al operatorului, cat si in magazinele Orange din 15 orase din tara.

"Suntem incantati sa lansam iPhone 4 impreuna cu oferte speciale. Credem ca va avea un succes la fel de mare ca si celelalte modele iPhone lansate de Orange in Romania", a declarat Julien Ducarroz, directorul comercial al Orange Romania.

Noua generatie de iPhone, a patra, a fost prezentata de Apple in luna iunie din acest an. Noul iPhone este cu 24% mai subtire decat generatia lansata anul trecut, iPhone 3 GS, iar bateria tine cu 40% mai mult la convorbirile telefonice decat la modelul precedent. In SUA preturile variaza intre 199 dolari si 299 de dolari cu abonament la AT&T.

In Romania, Orange dispune de o retea broadband care acopera peste 1000 de localitati cu servicii 3G si peste 100 de orase cu servicii 3G+ ce permit rate de transfer cu viteze de pana la 14,4 Mbps. Neoficial, telefonul este vandut de ceva vreme in magazinele online romanesti. Astfel preturile pentru iPhone 4 cu 16 GB de stocare sunt in medie intre 4.200 si 4.400 lei, dar exista si oferte la sub 3.600 lei. La versiunea de 32 GB pretul mediu e in jur de 5.000 lei, dar poate ajunge la 5.400 lei.

UPDATE1: Orange vinde iPhone 4 in Romania la preturi incepand de la 169 euro

Preturi la iPhone4
Foto: Orange Romania
Orange a creat prezentat vineri pe pagina dedicata iPhone mai multe abonamente speciale pentru noul iPhone 4 la tarife de 29 euro pe luna si respectiv 49 de euro pe luna. Cel mai mic pret pentru iPhone 4 este in varianta unui abonament de 49 euro pe luna pe o perioada de doi ani. Abonamentele includ minute, mesaje scrise si multimedia, dar si trafic national de date pentru a accesa internetul si contul personal de e-mail.

Abonamentele speciale pentru iPhone 4:

Abonament Pantera pentru iPhone 29:
-varianta de 16GB cu abonament pe un an la 452 euro. Cu abonament pe doi ani la 219 euro
- in varianta de 32GB- cu abonament pe un an la 557 euro, iar cu abonament pe doi ani la 319 euro
Abonament Pantera pentru iPhone 49:
- varianta de 16GB cu abonament pe un an 432 euro. Cu abonament pentru doi ani la 169 de euro
- in varianta de 32GB- cu abonament pe un an la 537 de euro. Cu abonament pentru doi ani la 269 de euro.

iPhone 4 poate fi cumparat si impreuna cu abonamente mai ieftine la preturi intre 8-11 euro, insa pretul acestuia in aceasta situatie este de 429 euro (varianta de 16 GB) si respectiv 529 euro (varianta de 32 GB).

UPDATE 2: Oficialii Orange Romania: "Fara contract Orange (n.a. la liber), iPhone 4 costa 698 euro (varianta de 16 GB) si 823 euro (varianta de 32 GB) cu TVA inclusa. La aceste preturi, telefonul iPhone 4 este decodat si nu trebuie platita alta taxa suplimentara".

Cel mai nou iPhone al celor de la Apple poate fi cumparat atat in magazinul online al Orange cat si in mai multe magazine ale operatorului din Arad, Bacau, Brasov, Bucuresti, Cluj, Constanta, Craiova, Iasi, Galati, Oradea, Ploiesti, Sibiu, Suceava, Targu Mures si Timisoara.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

54391 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    ? (Joi, 23 septembrie 2010, 14:32)

    cvi [utilizator]

    the big question: Cât?
    • +2 (2 voturi)    
      parerea mea (Joi, 23 septembrie 2010, 14:44)

      eu [anonim] i-a raspuns lui cvi

      eu zic un 600 euro lejer...
    • -4 (18 voturi)    
      clar (Joi, 23 septembrie 2010, 14:44)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui cvi

      clar cat nu face....
      jucarie pt ciumpalaci :)))
    • +8 (8 voturi)    
      calculator simplu: (Joi, 23 septembrie 2010, 14:48)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui cvi

      -> iei pretul de la AT&T, il transformi in euro si-l inmultesti cu 2.

      Fie 600 de euro, fie 40 de euro abonamentul si telefonul 100-200 de euro.
    • +2 (4 voturi)    
      . (Joi, 23 septembrie 2010, 14:50)

      eu [anonim] i-a raspuns lui cvi

      mult..foarte mult
    • +2 (2 voturi)    
      pret iphone 4 (Joi, 23 septembrie 2010, 14:51)

      Gabyyy [anonim] i-a raspuns lui cvi

      850-900 eur+tva fara abon si 650eur+tva la cel cu abon din ala scump cu net inclus....vb maine dim...:)
      • +2 (2 voturi)    
        In Anglia e 499 lire fara abonament (Joi, 23 septembrie 2010, 16:09)

        george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Gabyyy

        La appstore, varianta 16gb. La noi e posibil sa ajunga la 600-650 eur fara abonament (sau la abonamentul de 3 eur pe un an)
      • +1 (3 voturi)    
        :) (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:40)

        cvi [utilizator] i-a raspuns lui Gabyyy

        n-ai prea nimerit-o!
        As zice ca preturile sunt neasteptat de mici.
        Cam 8 mil. la prelungire de abonament. Hmm... sounds tempting. Pacat ca au disparut toate in cateva ore.
        • -2 (4 voturi)    
          da, merita tare mult... (Vineri, 24 septembrie 2010, 13:53)

          alex_m [utilizator] i-a raspuns lui cvi

          unu' din ala de 32G (am deja un *alt* telefon cu 32G) + abonament pe 2 ani (ca e mai ieftin)= putin sub 1500 de euro. Merita tatuca, uita-te la el ce dragut e! Bine, cu 500 de euro iti iei un smartphone nokia (care-si merita numele de smartphone), si ce abonament vrei tu, da' daca vrei sa fii cu adevarat giugiuc tre sa marci banu... sa moara invidiosii fara iphoane!
    • +3 (3 voturi)    
      ?! (Joi, 23 septembrie 2010, 14:53)

      CMX [anonim] i-a raspuns lui cvi

      Ce cât? :)
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Joi, 23 septembrie 2010, 14:50)

    Barney [utilizator]

    Se zvoneste un pret de 219 euro(varianta de 16GB) cu abonament nou de 29 euro/luna, iar cei care vor sa il cumpere la fidelizare mai au de asteptat...
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Luni, 3 ianuarie 2011, 18:33)

      chivu [anonim] i-a raspuns lui Barney

      cat sa mai astepte?
  • +5 (7 voturi)    
    Who cares :) (Joi, 23 septembrie 2010, 14:54)

    Kleine [anonim]

    Chuck Norris runs Android on his iPhone :)
  • 0 (8 voturi)    
    HTC Desire HD (Joi, 23 septembrie 2010, 14:59)

    muciflenduri [anonim]

    Eu as prefera ca Orange sa aduca HTC Desire HD, care va fi lansat in curand in Europa.
    Iphone x ma cam lasa rece.
  • +2 (2 voturi)    
    cat costa UNLOCKED in Romania? (Joi, 23 septembrie 2010, 15:01)

    stefan2008 [utilizator]

    Orange-ul il vinde codat bineinteles. Oare care or fi magazinele alea on-line care il vand neoficial UNLOCKED?
    • +2 (2 voturi)    
      Orange ti-l va decoda la cerere (Joi, 23 septembrie 2010, 16:11)

      george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Ii obliga legea sa o faca...moca.
      • 0 (4 voturi)    
        Dai si tu un link (Joi, 23 septembrie 2010, 16:51)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui george alexandru

        Unde zice legea ca e obligat sa ti-l decodeze pe gratis?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu ii obliga nici o lege (Vineri, 24 septembrie 2010, 16:07)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          in nici o tara din UE, operatorii nu sunt obligati sa decodeze un telefon pe gratis...Este o chestiune in curs de discutie inca...
    • 0 (0 voturi)    
      China (Vineri, 17 decembrie 2010, 16:46)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Il gasesti la 350 euro pe magazine online din China! :)
  • +2 (4 voturi)    
    Iphone 4 (Joi, 23 septembrie 2010, 15:14)

    Ci Ciong [utilizator]

    e varianta aia draguta care te lasa fara semnal?
    da? total! as da oricand 5400 de lei pe ceva care ma face doar sa par trendy/cool si ma lasa pe marginea drumului noaptea la 3 cand mi se strica masina si nu am semnal la telefonul meu senzational...
    • +2 (2 voturi)    
      hehe (Vineri, 24 septembrie 2010, 11:29)

      Cos [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

      Sunt curios daca Orange ofera impreuna cu telefonul si o carcasa pt ca ar fi pacat sa dai 5400 de lei pe un telefon si dupa aia sa il trantesti de toti peretii cand iti cade semnalul. 3gs-ul meu isi pierde cam des semnalul ,iphone4 am inteles ca e si mai spontan.:)
  • -2 (4 voturi)    
    Eu mi am luat (Joi, 23 septembrie 2010, 15:26)

    drak latinu [anonim]

    Acum 3 sapt cu 800 euro iphone 4 de 32gb din Franta insa este varianta unlocked adica functioneaza in orice retea ;) am avut primul iphone si 3gs dar erau deblocate. Iphone 4 este net superior fata de 3gs mai ales la ecran !
  • -1 (7 voturi)    
    iphove 4 vs nokia n8 (Joi, 23 septembrie 2010, 15:26)

    luca [anonim]

    in franta e la 650 de euro la liber si cam 300 euro la orange cu abonament de 45 de euro. parerea mea e ca nu merita...e prea scump pentru ceea ce e, tot ce e tare la e e touch screen-ul, k in rest la dotari lasa de dorit...eu personal astept noul Nokia N8 care este si mai ieftin si stie si mult mai multe...chiar daca se lasa asteptat. un exemplu, camera iphone 4 5mpx, nokia n8 12mpx (ca sa nu mai zic la n8 ai iesire hdmi, 16gb memorie interna) Acum, ma rog fiecare isi ia ce ii place, dar asta e parerea mea
    • -1 (5 voturi)    
      am testat nokia N8 (Joi, 23 septembrie 2010, 15:41)

      hazard [anonim] i-a raspuns lui luca

      ...este impecabil... poate un pic cam greu dupa unele gusturi. Eu nu am avut nimic de reprosat...a functionat perfect...din pacate nu stiu exact cum a mers pe RF, dar cred ca a fost ok si acolo. Si avea prima varianta de soft !
    • +5 (11 voturi)    
      Pentru ca fotograful din tine (Joi, 23 septembrie 2010, 15:42)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui luca

      Stie sa faca diferenta intre 12 si 5 megapixeli, ca da, la aia se reduce calitatea fotografica, la megapixeli.

      Prietene, ai nevoie sa faci fotografii, iti iei camera foto.

      Si apropo, D50-ul meu amarat, scapat, trantit, lovit cu doar cei 6 megapixeli ai lui ///bate///i pe toti cei 12 megapixeli de pe n8-ul tau.

      Ca sa nu mai comentez la iesire la hdmi.
      • -2 (12 voturi)    
        mere cu pere (Joi, 23 septembrie 2010, 16:08)

        ionescu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Pai... nu comenta ca te faci de kko. Porti tu D50-ul tau fabulos in buzunar la pantaloni tot timpul?

        12 MP iti asigura versatilitate la incadrare - crop. Au si zis ca rezolutia aia e o abordare diferita, zoom digital in loc de zoom optic, si au lucrat la optimizarea camerei (aka soft) in conditiile astea.

        N8 e super ok pentru un device multifunctional (aka smartphone) portabil. Si eu l-am testat, si zic ca e mai versatil decat i-phone. Adica mult mai multe functionalitati. Partea de telefonie la nokia, e fara discutii numarul 1. Ca si calitate semnal si noise cancelling, exista jde mii de patente nokia pe treaba asta.

        Iphone inca e cel mai usor si intuitiv de folosit, dar asta si datorita functionalitatilor limitate, comparativ cu alte platforme. As aminti lipsa flash, care inseamna ca nu ai acces la mai mult de o treime din web... Si exact asta se vroia a fi, un web-phone. Designul si calitatea materialelor sunt beton la iphone, dar pacat ca au bug-ul tehnic cu antena. Adica pierd semnalul in mijlocul convorbirii, remediul fiind o husa de cauciuc, astfel telfonul devine oribil, e ca si cum as tine tipla pe scaune la logan.

        N8 e promitator. Sa-l vedem si la treaba, insa exista premisele de a oferi mult mai mult pentru un pret semnificativ mai mic.
        • +4 (14 voturi)    
          Esti de pe alta planeta (Joi, 23 septembrie 2010, 16:36)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui ionescu

          1. Ai nevoie sa faci fotografii, cari dupa tine aparate adecvate. Nu ai nevoie si esti doar un alt trist care nu stie sa incadreze nimic si se bazeaza pe crop pentru incadrare sau zoom pana la sanii domnisoarei de vis-a-vis , iti iei telefon cu jpe megapixeli, dupa care stai la coltul blocului si ranjesti a prost impreuna cu ceilalti "masculi" din cartier.

          2. In fotografie conteaza dimensiunea fizica a senzorului si sticla din fata lui. Fara astea doua, poti sa ai tu si 100 megapixeli, tot degeaba.

          3. Ai testat tu si familia ta Iphone 4 in retelele din Romania sa vezi ca acel "bug" chiar exista? Sau esti un altul din multimea care crede tot ce se scrie? Prietene, sa-ti citez dintr-o reclama a unui operator de telefonie mobila din state "cele mai putine apeluri pierdute". Ai avut tu vreodata apeluri pierdute in Romania, intr-o asemenea masura incat sa auzi asa ceva?

          4. Asta este o discutie despre Iphone 4 care se lanseaza la Orange, nu este o discutie despre N8 sau orice alt telefon. Ma intereseaza doar de Iphone si nu de altceva. Nu te-a intrebat nimeni nimic de Nokia sau Logan cu tipla. Daca nu-ti place Iphone, foarte bine, dar NU MA intereseaza preferintele tale sau ale altora. Eu am motivele mele pentru care prefer Iphone in loc de orice altceva si in nici un caz nu am nevoie sa ma explic sau sa fac reclama ca un fraier pentru el.
          • -1 (5 voturi)    
            Minunat.... (Vineri, 24 septembrie 2010, 13:32)

            Nokia [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            Mai extaziatule dupa IPhone 4, afla ca eu am asa ceva si nu l-as fi luat niciodata la preturile nesimtite la care este vandut un telefon "assembled in China", dar l-am primit.
            Am si prezervativul pe care ti-l da cadou pana la 30 Septembrie Steve Jobs, ca sa ai semnal, caci altfel nu am.
            Dupa 30 Septembrie o sa -l cumperi, ca sa-ti functioneze panarama asta de aparat.
            Incearca sa nu te mai agiti atat degeaba, ca tu esti cel care a adus primul vorba de D50, lovit si scapat (ce tare esti!)
            Nu te-a intrebat nimeni cat de fotograf esti, poti sa incerci pe alta pagina.
            Aici chiar este vorba de aceasta mare escrocherie care este IPhone 4, o jucarie pentru cei cu IQ submediu, pe care niste fabricanti de calculatoare, s-au gandit sa-l scoata ca sa joci tu Solitaire, nu conteaza ca nu ai semnal!
            Iti raspund si eu la fel: Stai acasa si joaca ce vrei tu pe calculator (daca ai) si nu mai face pe cunoscatorul.
            Maimutoi din astia care pun botul la reclame sunt o gramada, de aia si sunt atatea de genul "Cea mai buna bere", "Cel mai mic consum", etc, ca sa-i incante pe cei care raman cu gura cascata, din care li se scurge usor, pe la colturi, un firicel de scuipat...
            Eu te sfatuiesc sa-ti plimbi in continuare Nikon-ul, care nu are nici o vina, e un aparat decent, singurul lui defect e proprietarul....
            Ca sa inchei, te informez ca discutia despre un obiect, oricare ar fi el, include si comparatia cu competitia. Asta ca sa nu ramai foarte mirat ca se vorbeste despre N8, care da, este un telefon exceptional, mult peste IPhone 4, care nu este un telefon.
            Hai si sa vorbim totusi despre telefoane!
          • +1 (3 voturi)    
            usor... (Vineri, 24 septembrie 2010, 18:33)

            ionescu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            4. Ia citeste tu titlul comentariului la care am raspuns... nu cumva e iphan4 vs N8?

            1. Nu intra in detalii despre hobbyurile tale legate de vecine si telezoomuri de dslr... pentru persoane active, orice 100g in plus conteaza. Ia tu un dslr la ski, la alpinism sau in caiac, si mai vorbim dup'aia.

            2. In fotografie conteaza lumina si elementul din spatele camerei.

            3. No comment: "Prietene, sa-ti citez dintr-o reclama a unui operator de telefonie mobila din state "cele mai putine apeluri pierdute"."
        • +5 (9 voturi)    
          Doua precizari (Joi, 23 septembrie 2010, 16:49)

          Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

          1. Bug-ul cu antena. Am iPhone 4 si va spun cu mana pe inima, da - semnalul scade cand tin mana acolo (X marks the spot - cum zice Jobs la conferinta de presa). Eu am mana transpirata si asta face ca impedanta punctului respectiv (care este punctul final al antenei UMTS) sa scada dramatic si sa se faca scurt circuit cu antena GPS, adica practic prelungesc asimetric antena. Prietenei mele care are mana uscata telefonul nu ii face nici o festa. Asa ca am decis sa imi comand si Bumper si problema s-a rezolvat. Este just, Apple putea sa faca o acoperire ceramica a antenei si problema era rezolvata. Din nefericire nu au facut-o, insa sistemul de antena ramane revolutionar, premiera pe piata mobilelor si probabil va fi imbunatatit in versiunea urmatoare de telefon. Si asta o aflati de la cineva care isi face doctorat cu antene si propagare.

          2. "Functionalitati limitate" la iPhone?!?!?!?!?!? Va rog sa ma scuzati, insa da, daca nu ati avut de instalat ceva in plus prin AppStore, Cydia sau altfel, sunt convins ca iPhone va pare cu functionalitati limitate. Chiar acum sunt conectat pe net printr-un VPN in care concentratorul este un Cisco 2851 si clientul un iPhone. In avion iPhone il folosesc ca instrumentatie de bord de backup si am cam 100 de ore pe an in aer. iPhone imi slujeste ca dispozitiv cu care ma pot conecta oriunde, in orice retea, daca mi se dau o adresa IP publica si drepturile. Pe el uneori fac debug de retele cand am nevoie sa merg la vreun beneficiar. Tot pe el am documentatie indexata ca sa pot gasi rapid ce am nevoie. Si e cu mine peste tot.
          • -3 (7 voturi)    
            Bai ma lasi .. (Vineri, 24 septembrie 2010, 8:00)

            Kata [anonim] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

            1)Absolut toate telefoanele au antena. Doar la IP4 scade semnalul daca il atingi la antenuta.
            2)IP4 este una din cele mai mari tzepe de mobile. Ok, a fost revolutionar cand a aparut IP1, insa mai departe, datorita mintiilor inguste de la Mar, nu au mai facut nimic.
            Exista o groaza de alternative, extrem de fiabile de cateva ori mai bune decat un Iphone la ora asta. Sa nu uitam ca ANDROID-ul are deja o mare acoperire, iar toate asa zisele functionalitati ale Marului exista si pe variante muuuult mai ieftine, mai frumoase ca design, mai rapide si extrem de fiabile.

            PS> o functie de bun simt, pe care Marul nu o are pe IP4: Buton de a da ton de ocupat! Stiu., stiu .. apesi de 2 ori pe butonul de power .. ce mizerie.
            Si in plus: mi se face scarba sa vad prea slavit un telefon la care platesti marul muscat ... a fost ceva la vremea lui, insa acum nu mai este. Si sa dai 600 EURO pe o mizerie de IP4 .. trebuie sa fi idiot.
      • +2 (6 voturi)    
        ?? (Joi, 23 septembrie 2010, 16:33)

        pdf [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Ce lagatura are una cu alta ? Camera de la telefon este pentru situatii speciale.. nu ai dslr-ul la tine si vrei sa faci o poza sa o arati la prieteni, nu sa o printezi.. E ridicol sa compari un dslr cu o camera de la un telefon cat palma..
        • +2 (6 voturi)    
          Esti si mai ridicol (Joi, 23 septembrie 2010, 16:53)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui pdf

          Sa plangi ca un telefon are 12 megapixeli, iar altul 'doar' 5.
  • +6 (6 voturi)    
    De ce atâta iPhone... ?! (Joi, 23 septembrie 2010, 15:34)

    Adrian [anonim]

    Abia aştept să înceapă disputa între anti-iPhoneisti şi iPhoneişti. Am avut 3GS, l-am înlocuit cu HTC Desire care ştie să facă mult mai multe lucruri dar vă spun sincer că după ce ai avut iPhone îţi rămâne gândul la el. Problema este alta, când am discutat la Vodafone pentru iPhone cei de acolo îmi spuneau că mulţi nu înţeleg de ce trebuie să-şi ia internet pe telefon, ei vor doar iPhone şi atunci genul ăsta de utilizator de iPhone îşi merită catalogare de "snob". Marketingul celor de la Apple este incredibil dar şi telefonul merită. Îmi place HTC-ul meu, mi-ar lipsi multe chesti de la el dacă aş reveni la iPhone (ceea ce probabil că nu o să mai fac din cauza preţului aproape dublu faţă de HTC) dar recunosc că îmi place iPhone.
  • +2 (6 voturi)    
    Face si poze? (Joi, 23 septembrie 2010, 15:40)

    anonim [anonim]

    Daca da, merita...
    Cum sa dai 5000 lei pe un telefon care in 6 luni este deja depasit la ritmul actual al inovatiei in domeniu?
    Este cea mai proasta investitie posibila.
    • +1 (5 voturi)    
      investitie? (Joi, 23 septembrie 2010, 15:50)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui anonim

      de unde pana unde sa-ti iei asa ceva ar fi o investitie?
      • +4 (6 voturi)    
        Investitie (Joi, 23 septembrie 2010, 17:05)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        Pai nu e o investitie? Nu plasezi 5000 lei in contul unei firme? Poate iti place mai mult exprimarea asta : Este cea mai proasta cheltuiala posibila.
        • +2 (2 voturi)    
          totusi (Vineri, 24 septembrie 2010, 12:49)

          gheorghe [anonim] i-a raspuns lui anonim

          cheltuiala, da, suna altfel. iar aprecierea ei, proasta sau nu, depinde de buzunar.
  • +3 (3 voturi)    
    Pretul real (Joi, 23 septembrie 2010, 15:52)

    HP [utilizator]

    La liber - 900 de euro pentru varianta de 16 GB, 950 de euro pentru cea de 32 GB.

    www.play.com (cu livrare gratuita si in Romania)

    http://www.play.com/Mobiles/Mobile/-/2334/1601/3-/HardwareBrowse.html?searchtype=genre
  • +2 (6 voturi)    
    iphone 4 (Joi, 23 septembrie 2010, 15:57)

    axel [anonim]

    De 2 saptamani sunt posesor de iphone 4 si pot spune ca sunt fascinat de acest telefon! In comparatie cu alte smart phone iphone 4 se incadreaza si in gama de lux,carcasa este de o finete mare.
    • -3 (7 voturi)    
      Lux pe naiba (Joi, 23 septembrie 2010, 16:18)

      george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui axel

      Poate pentru snobi. Vrei lux, baga un Vertu, nu-l vezi la oricine, are materiale de calitate (chiar si pietre pretioase pentru cine isi permite) si pret pe masura.
      iPhone 4 are orice cocalar, chiar daca nu-i un telefon rau.
    • +7 (9 voturi)    
      Luxul si prostul (Joi, 23 septembrie 2010, 16:21)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui axel

      Desi am Iphone, comentariile de genul tau, cu lux si carcasa de finete, ma fac sa inteleg de ce lumea zice ca cine are Iphone e un snob batut in cap si fara de nici un fel urma de inteligenta.

      Nu telefonul care-l tii la ureche sau pe masa in nu stiu ce bomba de bar te fac cineva pe lumea asta.
    • +1 (9 voturi)    
      Sa-l stapaniti cu placere (Joi, 23 septembrie 2010, 16:26)

      Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui axel

      Eu mi l-am comandat pe al meu pe eBay, cu mari emotii, din UK (ca sa am toate taxele de UE si sa nu ma doara capul). A costat 900 euro cu tot ce presupune el (transport, Bumper, etc) si a sosit din Londra in Praga in numai 22 ore prin UPS si cu curierul la usa, fiind cel mai scump produs achizitionat de mine prin comertul electronic. Am vandut imediat 3GS-ul cu 450 euro, inainte ca iPhone 4 sa intre pe piata ceha si sa scada pretul la 3GS. Si mi-am dat seama de un lucru: iPhone 4 este telefonul pe care mi l-am dorit intotdeauna. Aparatul meu foto Sony de 6 ani si 6 MP facea pozele mai slabe ca iPhone 4, asa ca i l-am dat prietenei. Eu fac adeministrare de retele iar iPhone 4 este pt mine compul din buzunar: documentatie CISCO, SSH, RDM, X11 forward, VPN, orice. Asa ca cum sunt un snob am iPhone 4 si MacBook unibody de 13.3 inch (luat second hand si upgradat la maximum posibil). Si nici ca imi trebuie altceva. In 2 ani nici o reinstalare de soft, rulat simulari complexe in Mathematica, fara nici un fel de problema.

      Asa ca va inteleg. Apple face niste produse exceptionale, cu care iti face placere sa lucrezi. Iar eu am investit in aceste echipamente anul acesta ca sa pot lucra cu ele 3-4 ani.
      • 0 (6 voturi)    
        PS (Joi, 23 septembrie 2010, 16:35)

        Statul Necoplanar si Irational [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        Este vorba de varianta cu 32 GB a iPhone 4. Avand o tona de documentatie si inca o tona de harti (inclusiv aviatice) am avut nevoie de spatiu.
        • +2 (4 voturi)    
          doar ca (Vineri, 24 septembrie 2010, 6:53)

          I [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

          cei care se simt snobi nu sunt, iar cei care nu se simt sunt...

          Apple rezista pentru ca nu e tinta hackerilor. Cand e tinta lor, la diferite concursuri, Apple crapa primul. Dar cum nu cred ca o sa le faca vreodata ieftine, nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.
      • 0 (2 voturi)    
        fanboys galore (Vineri, 24 septembrie 2010, 11:24)

        buha [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

        cum nokia avea faboys pe vremuri, acum are apple cu orice produs scoate.
        steve jobs vorbeste din 6 in 6 luni unei gasti hipnotizate cu portofelele deschise.
  • +1 (1 vot)    
    pret (Joi, 23 septembrie 2010, 16:28)

    asd [anonim]

    660 Euro neverlocked
  • 0 (0 voturi)    
    Emag (Joi, 23 septembrie 2010, 18:28)

    Vali [anonim]

    Este 4499 RON la Emag
  • 0 (8 voturi)    
    Iphone .. (Joi, 23 septembrie 2010, 18:56)

    Alin [anonim]

    Iphone-ul e un telefon obisnuit care face chestii obisnuite ca si restul de smartphone-uri aparute in perioada asta. Fiecare are plusuri si minusuri . La Iphone cel mai mare minus e pretul care e mult prea mare comparat cu ce gasesti la concurenta.

    Nu e nimic formindabil ca face poze , ca te poti conecta la net si ca iti poti pune diferite aplicatii ..

    Moucha .. tu esti fanboy rau de tot , la fiecare articol despre iphone apari cu tot felul de comentarii despre ce minunatie este iphone si ce multe faci tu cu el .
    Dar de data asta o dai urat de tot :iphone folosit ca instrumentatie de bord de backup in avion . Tu esti sanatos ? Eu spun sa le propui direct celor de la CERN sa foloseasca un Iphone 4 pt calcule ..ca se chinuie degeaba cu servere care consuma atata energie ..


    Serios acum inteleg ca stai in praga, iti faci doctorat in antene si propagare , pilotezi avioane cu iphone ca backup pt instrumentele de bord .. si lucrezi ca administrator de retea ?!

    Cum ar spune Jobs .. incredibil , senzational .. tu citesti ce scrii ?
    • +2 (6 voturi)    
      Va inselati (Joi, 23 septembrie 2010, 20:12)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Avionul cu care zbor (Alto 912 GT) - poza: http://foto.moucha.org/20100905-aeroklub/large-13.html are "glass cockpit", adica la bord sunt calculatoare care indica tot, de la presiunea combustibilului la temperatura capetelor pistoanelor, etc. Din nefericire insa nu sunt redundante - cel din stanga slujeste pentru parametrii avionului (altimetru, orizont artificial, etc) iar cel din dreapta face navigatie (Garmin).

      Eu unul nu ma pot lauda ca sunt un pilot cu experienta si e posibil sa mai fac greseli, iar acest lucru se poate intampla atunci cand imi programez traseul. De aceea prefer sa fac acest lucru de doua ori: pe iPhone, folosind Air Nav Pro, impreuna cu harta ICAO cumparata si apoi la aeroport pe computerul de bord. Daca se intampla sa gresesc pe unul din ele, este clar ca parametrii de zbor pe care mi-i vor da sistemele de navigatie (curs, flight level, frecvente radio, spatii aeriene prin care trebuie sa trec) vor fi altii. Diferenta dintre ei imi indica o greseala a mea de introducere a datelor.

      Mai mult, desi atat panoul cu instrumentatia de bord cat si Garminul au baterii proprii, oricand sunt pregatit sa fac fata unei pene de curent - de exemplu un scurt-circuit pe bus-ul de alimentare al avionicii, lucru care m-ar lasa cu ecranele negre dupa epuizarea bateriilor. Iar ca sa nu existe riscul de a ma rataci, pe iPhone am in paralel altitudinea, cursul si harta ICAO, lucru care imi usureaza localizarea imediata a pozitiei pe o harta de hartie pe care o folosesc. Metoda de failover este in felul asta mai lina si mai fara riscuri.

      Cat despre doctorat, daca veti avea curiozitatea de a cauta, tema este interferenta radio in retele wireless.

      Iar despre fanboy, recunosc. Si la CERN probabil ca folosesc iPhone-uri pentru a citi rapid coduri de bare sau pentru a verifica rapid o lista de parametri.
      • -2 (4 voturi)    
        Aviatia IPhone 4... (Vineri, 24 septembrie 2010, 13:44)

        Nokia [anonim] i-a raspuns lui moucha

        Acum inteleg de ce s-au inmultit accidentele aviatice, de cand a aparut "minunatul" aparat. Daca aia de la CERN folosesc intens IPhone 4, e clar...
        • +2 (2 voturi)    
          Ok, sunteti acid (Vineri, 24 septembrie 2010, 15:24)

          Moucha [anonim] i-a raspuns lui Nokia

          Cautati pe net ultimul accident de avion al aeroportului Kolin in Cehia, sau ale avioanelor Kolinului in alta parte. Este in 1968. De atuni a murit o fata cu parasuta si a cazut un elicopter, dar in accidentul de elicopter au supravietuit.
  • 0 (2 voturi)    
    Pretul e cam mare dar in rest iPhone 4 e super (Joi, 23 septembrie 2010, 19:46)

    Adrian [anonim]

    Asta e un gadget serios. iPhone-urile dinainte zici ca-s jucarii. Mai ales clama pt cartela.

    Si au niste jocuri super tari pe iPhone.
  • +1 (7 voturi)    
    eu (Vineri, 24 septembrie 2010, 7:37)

    hahahah [anonim]

    clar nu ati vazut ce scoate concurenta...

    samsung galaxy, dell streak, htc desire... sunt de 10 ori mai bune... la fel de multe aplicatii prin android market... eh

    apple au luat-o pe cocoasa de data asta... deci nu punem faptul ca se vinde cu 1200 euro in romania... ci faptul ca isi pierde semnalul daca il tii in mana cum nu trebuie :))))))))

    bv steve jobs, apple si-a atins apogeul de acum o ia in jos... credeau ca o sa ne vanda gadget-uri care costa 300 euro de fabricat la preturi de 1200 euro toata viata lor...
  • +4 (8 voturi)    
    Fitze (Vineri, 24 septembrie 2010, 7:51)

    ion de la tara [anonim]

    Frate, pretul si abonamentul pe doi ani, cat vad ca e minim se aproprie binisor de 1500 de euro.

    Ce mama naibii face un telefon mobil pana la urma ca asta sa merita atatia bani?

    Poti sa suni de la el? Poti sa trimiti mesaje? Are lista de contacte? de ce naiba ai nevoie sa cari dupa tine un telefon si sa platesti 50 de euro pe luna, timp de doi ani de zile.

    Cel mai probabil sunt eu de la tara. Dar mie asta mi se pare deja o fitza. Pentru alte chestii eu folosesc aparatul de fotografiat si laptopul.
    • +1 (3 voturi)    
      ??? (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:44)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui ion de la tara

      La abonamentul de 29E e 219E. Mi se pare decent!
    • +1 (5 voturi)    
      Probabil (Vineri, 24 septembrie 2010, 10:35)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui ion de la tara

      Ai facut matematica la femeia de servici. 219 E + 29E pe luna timp de doi ani fac exact 915E
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:18)

    Opposite [anonim]

    Articolul e platit de Orange altfel nu se explica.
  • +3 (5 voturi)    
    Mai bine taci din gura. (Vineri, 24 septembrie 2010, 10:53)

    Cand nu stii mai bine taci din gura. [anonim]

    Fratilor, nu iti place IPhone 4 stai in banca ta si taci din gura nu fa pe altii snobi sau alte feluri. Daca omul are bani sa isi cumpere acel telefon ce te freaca grija pe tine, fiecare face ce vrea cu banii lui. Da IPhone are problema cu reteaua , dar acei ingineri de la apple care au facut aceasta greseala au fost concediati. De unde si pana unde are android la fel de multe aplicatii pe IPhone?Ca ai vazut tu pe un site, ia si te documenteaza mai bine. Aplicatiile IPhone vor fi intodeauna mai multe si cerinte pentru aplicatii IPhone intodeauna mai bune. Apple are un marketing si un stil de asi atrage clientii foarte bun. De asta in fiecare an fac o alta lansare de telefon cu chestii mai noi si mai bune. Nici nu vreau sa imi dau cu parerea in discutia 5mp, 12mp mi se pare o chestie prea inuitila. IPhone are cel mai bun touch screen de pe piata si chestia asta bate toate telefoanele de la jocuri pana la utilitati. Sa nu mai vorbesc de aplicatii care pot fi dezvoltate si pe iphone si pe ipad, si cand creezi o aplicatie pe iphone o faci pentru toate telefoanele IPhone care iti suporta acele chestii, deci daca iti iei un IPhone si la anul iese altul stai linistit nu ramai fara aplicatii nu ramai fara semnal(doar daca iti tii mana unde nu trebuie:P) ci doar nu ai acel IPhone, de asta suntem o tara de cocalari care ii freaca grija de ce face celalalt si ce are celalalt uite asa isi vinde dobitocu casa isi cumpara masina si sta in chirie si nu are bani de benzina. Uite asa o ducem asa rau ca ne freaca grija mai mult de altu decat de noi.
  • +2 (4 voturi)    
    Zii romani si pace buna .... (Vineri, 24 septembrie 2010, 11:28)

    Steve J [anonim]

    Se vede ca sunteti romani . Daca nu aveti bani de iPhone , stati naibii in banca voastra si comentati despre Alcatel si Sagem .

    By the way , incepand de saptamana asta , Apple e a foua companir din LUME , ca valoare totala .

    Mai iesiti si voi prin lume sa vedeti de ce : pentru ca toata lumea , de la copil de 10 ani la matur de 55 , au iphone sau ipod sau iPad .

    Trezirea , suntem in 2010 , si multi dintre noi nu mai lucram pe 300 de euro .....
  • 0 (2 voturi)    
    Pretul de 698E (Vineri, 24 septembrie 2010, 13:18)

    Cristi [anonim]

    Pentru versiunea neblocata, nu apare nicaieri pe site-ul Orange. Chiar exista aceasta optiune?
  • -3 (3 voturi)    
    sa nu va inghesuiti (Vineri, 24 septembrie 2010, 15:05)

    Xample [anonim]

    In loc sa va inghesuiti la Orange sa va cumparati iPhone 4 eu zic sa aruncati un ochi pe telefoanele astea:
    Nokia N8 (tre' s-apara)
    Samsung S8500 Wave
    HTC Desire
    Eu am Wave-ul si e de belea.
    • -1 (1 vot)    
      . (Vineri, 24 septembrie 2010, 15:33)

      skinner [anonim] i-a raspuns lui Xample

      eu zis sa faceti ceva util cu banii in loc sa dati sute de euro pe un telefon cu care sa va laudati in fata blocului
    • +2 (2 voturi)    
      Nici unul (Vineri, 24 septembrie 2010, 16:06)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Xample

      Nici unul din telefoanele enumerate mai sus nu are:
      - Posibilitatea sa imi transfer aplicatiile deja cumparate pentru Iphone-ul care il am deja.
      - Un magazin de aplicatii facut cum trebuie, de unde pot cumpara aplicatii fara dureri de cap, fara sa stau cu grija ca respectiva aplicatie mai fura si toate parolele pe care le folosesc pe telefon, mesaje, si chiar continut personal.
      - Aplicatii care sa merite, nu toate ciurucurile facute pe branci pentru ca nici Nokia, nici Samsung nu inteleg un lucru foarte simplu. Un dezvoltator independent nu isi permite sa cumpere fiecare model pe care-l scoate Nokia sau Samsung ca sa se asigure ca aplicatia lui ruleaza optim pe fiecare rezolutie, procesor. Cu alte cuvinte, varietatea asta la mobile ii afecteaza direct pe astia mici care au idei bune dar nu au suficient timp si bani sa piarda vremea rezolvand probleme de compatibilitate in loc sa-si orienteze toata atentia spre utilitatea si scopul aplicatiei.
      - Un alt impediment in calea dezvoltatorilor independeti, in afara de Iphone, pe Android si Symbian, aplicatiile se pot pirata foarte usor si se cumpara foarte putine, alt motiv pentru care multi dezvoltatori nici macar nu-si bat capul cu platformele astea.
      - Zi sincer, pe Android, cate aplicatii au interfetele aiurea si crapa mai tot timpul? De ce? Pentru ca Google nu are un departament care sa se asigure ca aplicatiile de pe Market fac ceea ce zice dezvoltatorul, nu crapa si nu arata penibil sau omoara bateria telefonului.
      - Si nu in ultimul rand, Android ruleaza numai aplicatii Java, in 2010. Penibil.
      • -1 (3 voturi)    
        aplicatii si iar aplicatii (Vineri, 24 septembrie 2010, 17:35)

        Xample [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        eu fac cateva lucruri "de baza" as putea spune cu tel meu:
        -vorbesc
        -ascult muzica
        -vad un film (prea rar)
        -ma joc (nu prea des)
        -fac poze, chiar si filmez
        -ma uit la poze facute si cu alta camera
        -mai un net, un messenger, samd
        -mai folosesc un .doc sau un .pdf
        -era sa uit de GPS (important)

        cam asta fac eu cu tel meu si cu orice alt telefon care mi l-as cumpara.
        face iPhone-ul ce face tel meu? poate...
        face Iphone mai multe decat tel meu? nu cred...
        pret Iphone: 698E
        pret Samsung Wave: 350E
        mmm... cam scumpe aplicatiile de care vorbesti tu
        • 0 (2 voturi)    
          patratel (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 0:47)

          daniesy [anonim] i-a raspuns lui Xample

          Bai patratel iphonu o inventat tot ce-ai scris tu mai sus cu liniute mai ! Si da face mai multe mai patratel! Se numesc aplicatii !
          E drept ca e mai scump, dar mno platesti pentru diferenta de a nu avea in mana cheap sh*t (vezi samsugi)
  • -2 (2 voturi)    
    Pentru iphone (Vineri, 24 septembrie 2010, 15:52)

    ik [anonim]

    eu as fi creat un abonament special cum face de ex T-mobile, dar i-as fi spus de ex abonamentul bou sau bivol. Hai c-am glumit, si pe mine ma bate gindul sa-mi iau unul...
  • -2 (2 voturi)    
    :) (Vineri, 24 septembrie 2010, 16:02)

    Jobsescu Stefan [anonim]

    Imi vine sa rad. :) Am un Motorola de 2 euro, care nu ma lasa in kk niciodata, oriunde l-as atinge. :)) Are 3 ani, si daca crapa, imi iau altu de 2 euro.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai si de ce nu razi? (Vineri, 24 septembrie 2010, 16:11)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Jobsescu Stefan

      Eu am nevoie de un dispozitiv pe care-l sa-l folosesc drept gps cand am nevoie, sa ascult muzica ori la el, ori dupa ce-l contectez la masina, sa mai vad o pagina doua de net, sa mai joc cate ceva cand am timpi morti si uneori mai si vorbesc la telefon, dar foarte rar. Tu probabil nu ai nevoie de astea, foarte bine, nici o problema.
  • +2 (2 voturi)    
    iphone (Vineri, 24 septembrie 2010, 18:24)

    iio [anonim]

    Nu am fost niciodata un fan Apple. Intodeauna am considerat ca produsele lor sunt nejustificat de scumpe. Dar odata ce ai un produs Apple nu o sa iti mai doresti altceva. Am aflat asta dupa e mi-a luat primul iPhone acum 3 ani...
  • +5 (5 voturi)    
    IPHONE 4 (Vineri, 24 septembrie 2010, 19:13)

    adi [anonim]

    Va jur cu mana pe inima,sunt posesor de iphone 4 de 2 saptamani si nu am avut nici cea mai mica problema cu semnalul,probabil in europa retelele sunt f bune ! Toti comenteaza,dar daca isi cumpara un iphon nu vor mai vrea in viata lor alt telefon,sincer.
  • 0 (0 voturi)    
    Orange =bataie de joc (Luni, 15 noiembrie 2010, 17:18)

    sumomanu [anonim]

    Doresc sa renunt la contractul care expira in luna decembrie 2010 si sa-mi pastrez numarul de telefon pe care il aveam si inainte de a incepe contractul. La centrul Orange de la Carrefour Iasi mi s-a spus ca ei imi pot doar rezilia contractul si daca doresc sa-mi pastrez numarul trebuie sa contactez telefonic serviciul 456 . La serviciul 456 , domnul Bogdan Popescu mi a spus ca nu el se ocupa de rezilierea contractelor insa problema mea va fi transmisa mai departe celor care "se ocupa". Nestiiind ca am dat peste femeia de servici si dorind sa vorbesc direct cu cei care "se ocupa" , mi s-a spus ca acest lucru nu este posibil. Bataia de joc este evidenta, sint pus pe drumuri si pasat aiurea, conform standardelor Orange.
  • 0 (0 voturi)    
    Samsung Galaxy S vs IPhone4 (Joi, 16 decembrie 2010, 21:48)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Am un Galaxy s, si sunt super multumit. Am luat acuma jumate de an, si era mai ieftin decat e aifonul acuma. Jocurile sunt gratuite, nu trebuie sa mai platesti si la AppStore. Am navigatie IGO, remote connect cu calculatorul etc... In afara de snobism nu vad alt motiv pentru care cineva ar alege Iphone cand poti sa-ti iei mult mai ieftin Galaxy S.