Apple ar putea amana pana in 2012 lansarea in Europa a iPhone cu cartela SIM multi-network

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 19 noiembrie 2010, 14:24 Economie | Telecom

Apple ar putea amana pana in 2012 lansarea pe plan european a iPhone-ului cu cartela SIM speciala ce poate functiona in mai multe retele, scrie ziarul francez Les Echos, citand surse apropiate discutiilor. Un astfel de SIM i-ar putea permite Apple sa vanda abonamente si sa concureze cu operatorii de telefonie mobila. Operatori precum Vodafone si Orange se arata extrem de suparati de o astfel de idee si ameninta ca ar putea sa inceteze vanzarile iPhone cu abonament.

La final de octombrie a aparut pe surse informatia cum ca Apple e in discutii cu producatorul francez de cartele SIM Gemalto pentru dezvoltarea unei cartele SIM speciale care sa fie instalata pe iPhone si care ii va permite Apple sa gestioneze functiile acesteia, sa vanda abonamente si deci sa transforme compania americana intr-un operator virtual de telefonie. Apple va fi capabil sa gestioneze trecerea de la o retea la alta in functie de tarifele oferite de operatori si sa porteze numerele de telefon. Acest lucru nu este posibil astazi, deoarece schimbarea operatorului presupune si inlocuirea cartelei SIM.

Cativa dintre cei mai mari operatori de telefonie - precum Vodafone, Orange si Telefonica - s-au aratat indignati de planurile Apple si ameninta ca vor inceta sa mai aiba in ofertele cu abonamente terminalele Apple, scrie Financial Times, citand surse care au preferat sa ramana anonime.

Operatorii acuza Apple ca vrea sa preia controlul asupra relatiei dintre ei si clienti cu acest nou SIM care ar putea fi activat si incarcat de pe magazinul online al companiei americane. iPhone e cumparat de foarte multi cu abonament pe doi ani, ceea ce face ca pretul telefonului propriu-zis sa fie mult mai mic, iar operatorii ameninta ca ar putea renunta la astfel de oferte.

Financial Times citeaza analisti din piata care spun ca vanzarile iPhone ar putea sa scada cu cel putin 12% daca operatorii nu il vor mai avea in oferta.

Cotidianul francez Les Echos scrie ca Apple nu va implementa acest SIM inovativ pana cel mai devreme in 2012, insa toata povestea este invaluita in mister iar declaratiile oficiale lipsesc. Cert este ca piata telefoniei mobile se va schimba foarte mult cand astfel de SIM-uri vor deveni active.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1216 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    Nu stiu daca stiti.... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:06)

    Nea Vasile [anonim]

    dar Germania ESTE în ioropa si în Germania Vodafone vinde iPhone. Si nu numai, mai vinde si O2, si altii...
    • +2 (4 voturi)    
      pt Nea Vasile (15:06) (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:36)

      flit [anonim] i-a raspuns lui Nea Vasile

      n-ai inteles nimic. Stai jos.
      Toti operatorii de telefonie mobila EUROPENI vand acum iPhone ! Si ? NU ASTA era subiectul ! Apple risca sa-i supere cu noul SIM capabil de-a schimba operatorii fara sa fie necesara schimbarea SIM-lui. Acum intelegi ? Tot nu? Ti-am zis sa stai jos...

      De fapt procedurile de portabilitate a numarului (de pastrare a numarului intre 2 retele diferite) sunt atat de mult simplificate incat Apple n-ar schimba mare lucru. Nu vad de ce s-ar supara operatorii... Se gandesc ca abia atunci utilizatorii vor realiza ca au libertate de migrare intre retele ? O AU DEJA !
      • +1 (3 voturi)    
        cred ca nici tu n-ai inteles... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:05)

        UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui flit

        Apple ar urma sa cumpere air time angro si o sa impinga operatorii de telefonie intr-un razboi al preturilor... Mai mult, Apple, cumparand angro si avand (numai) magazine virtuale ar urma sa faca niste profituri barosane pe spinarea operatorilor telefonici care vor fi inhamati la caruta lui Jobs... daca m-ai consideri ca exmplul lui apple o sa fie, cu siguranta, molipsitor operatorii telefonici or sa ajunga la mana producatorilor de echipamente telefonice... Singura scapare ce o vad pentru operatorii de telefonie e sa faca ei treaba asta inaintea lui Apple...
        • +1 (1 vot)    
          Este exact invers, gresit, stai jos, nota 2 (Vineri, 19 noiembrie 2010, 18:51)

          George [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

          De fapt acum suntem la mana operatorilor de telefonie, care se "CARTELIZEAZA" LA GREU intre ei pe o anumita piata: aceleasi produse, aceleasi preturi: atunci cand voi avea accces la reteaua lor prin Apple MAI IEFTIN decat pot avea acces daca bat eu Gica la usa dealerului, inseamna ca de fapt Apple, etc s-au transformat in Broker-ul meu , Avocat-ul meu pentru costuri de telefonie mai mici; actualii dealeri reprezinta compania de telefonie, viitorii Brokeri ( cumparatori en gros) vor reprezenta interesele mele.
          • +1 (1 vot)    
            Rectificare si Scuze pt unCapsunarCanadian (Vineri, 19 noiembrie 2010, 19:19)

            George [anonim] i-a raspuns lui George

            Mesajul meu era pentru Croco.

            Scuze Caspunare,am fost pe graba!
      • -1 (1 vot)    
        nu chiar (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:07)

        Croco [anonim] i-a raspuns lui flit

        pentru ca atunci nu vei mai lua telefonul de la operator ci direct de pe iTunes. Si ii vei plati lui Apple pachetul de voce/date pentru care optezi odata cu achizitia telefonului. Si atunci vei fi la mana Apple 100% pentru ca ei nu vor fi niciodata la fel de flexibil ca un operator ce actioneaza local.
        E diabolic de genial planul lor business wise insa ca si consumator imi doresc din tot sufletul sa nu reuseasca pentru ca altfel se va schimba piata de telecom asa cum o stim noi acum intr-un mod in care noi consumatorii vom deveni prizonierii unui producator de aparatura electronica.
        Tu vrei asta?
        • 0 (2 voturi)    
          prizonieri suntem in momentul asta (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:20)

          c [anonim] i-a raspuns lui Croco

          Prizonieri suntem acum...Orange vinde IPhone-ul blocat in reteaua lor. Daca vrei sa dai telefonul cadou unui prieten din Vodafone nu poti sa faci asta.

          Legea romaneasca nu permite blocarea telefonului intr-o retea, dar cu un mic tertit avocatesc s-a putut. Cum s-a putut ? IPhone-ul care se vinde in state cu 700$ i-au declarat aici un pret de 2000 de euro. Orange-ul il da cu 700E, la pretul lui normal, dar spune ca face promotie, asta ca sa poata sa-l vanda blocat (altfel legea nu i-ar permite sa-l vanda blocat).
          • 0 (0 voturi)    
            esti praf (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:30)

            rooyoo [utilizator] i-a raspuns lui c

            la 6/7/800 de euro il poti decoda gratuit, este pretul 'la liber' unde sunt obligati prin lege sa il ofere decodat; unde ai gasit povestea cu 2k euro ?
  • +1 (1 vot)    
    noua paradigmă (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:25)

    noua paradigmă [anonim]

    De fapt telefoanele inteligente schimbă paradigma în telecom. La început era rețeaua deșteaptă și telefonul era prost (un difuzor). Acum telefonul este foarte deștept și poate face multe funcții pe care le face și rețeaua. Și atunci la ce mai folosește rețeaua (operatorii) ? Vor deveni doar deveni doar support fizic ptr telefoanele inteligente. Asta este direcția. Rețea simplă (dumb) și toate funcțiile mutate pe telefon (voice mail, billing, etc). Apple doar anticipează iarăși cu succes mersul lucrurilor ....
  • -1 (1 vot)    
    Apple pierde teren (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:17)

    denvarel [anonim]

    Pentru a doua oara in viata lui Jobs acesta pierde razboiul cu o platforma free. Prima oara a pierdut in fata dos acum pierde in fata android. Daca vrea sa aiba 1% din piata de telefoane, la fel ca in cea de pc-uri trebuie doar sa persiste in "inteligenta".
    Cum poti fi atat de vizionar dar atat de ingust in acelasi timp?
    Wifi sau conexiunea 3g 4g la net este cert viitorul, retelele mobile de voce sunt perimate.
  • 0 (0 voturi)    
    Corect (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:53)

    Dan [anonim]

    Bravo Denvarel,
    Ma uit la ceilalti care se dau care mai de care mai destepti si au pierdut esentialul.
    Esti singurul care ai pus punctul pe i.
    Viitorul sunt DOAR datele, pe viitor vocea va fi realizata doar pe serviciul de date.
    Abonamentele viitorului ( nu prea indepartat) vor putea fi alese DOAR in functie de traficul de date ales.
    Si atunci PA venituri din roaming pt opeartori...vei vorbi cu cel la 2km departare la aceleasi tarife cu cel ce se afla in aceeasi localitate.
    Pt cei mai yrei de cap si nu inteleg, le dau un hint: Skype pt toata lumea. MOCA :)