Orange si Vodafone ar putea fi amendate pentru abuz de pozitie dominanta in februarie 2011

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 17 decembrie 2010, 12:11 Economie | Telecom

Bogdan Chiritoiu
Foto: HotNews.ro
Orange si Vodafone risca sa primeasca in luna februarie a anului viitor amenzi de pana la 10% din cifrele de afaceri pe 2010, in cazul investigatiei privind un posibil abuz de pozitie dominanta, demarate in 2006 la plangerea Netmaster Communications, firma care intre timp a disparut din piata. Bogdan Chiritoiu, presedintele Consiliului Concurentei a declarat joi pentru HotNews.ro ca investigatia in acest caz este finalizata, raportul recomanda sanctionarea Orange si Vodafone, dar o decizie se va lua numai dupa audierea partilor implicate si deliberarea Plenului.

  • "Investigatia este terminata, audierile erau programate pentru luna decembrie din acest an, dar la cererea Orange si Vodafone audierile au fost mutate la sfarsitul lunii ianuarie a anului viitor. Au zis ca au nevoie de mai mult timp pentru a se pregati. Raportul de investigatie a fost finalizat de acum doua luni si recomanda sanctionare pentru Orange si Vodafone. Sa vedem cu ce contraargumente vin. In cadrul audierilor raportorul vine cu rezultatele investigatiei si operatorii isi vor prezenta argumentele. Decizia va fi luata in februarie", a precizat Bogdan Chiritoiu.

Presedintele autoritatii nu a mentionat nimic de Romtelecom, desi investigatia in cauza viza si acest operator.

Procedura de stabilire a incalcarii Legii concurentei presupune declansarea unei investigatii care se finalizeaza cu un raport, audierea partilor implicate si deliberarea Plenului in vederea emiterii uneia dintre deciziile prevazute de Legea Concurentei.

  • Orange, Vodafone si Romtelecom au fost acuzati de practici anticoncurentiale in 2006. Netmaster nu mai exista

Operatorul de telefonie fixa NetMaster Communications a apelat in 2006 la Consiliul Concurentei acuzand operatorii majoritari din piata - Orange, Vodafone si Romtelecom - de practici anticoncurentiale in ceea ce priveste obligatiile de interconectare.

La momentul respectiv
, Consiliul Concurentei mentiona ca in cazul Orange si Vodafone, posibilul abuz de pozitie dominanta se refera la interzicerea accesului operatorului reclamant la serviciul de terminare a apelurilor internationale si a celor nationale (care provin din retelele altor operatori nationali) in retelele celor doi operatori de telefonie mobila.

In privinta companiei Romtelecom, posibilul abuz vizeaza refuzul de acordare a accesului in reteaua sa operatorului de telefonie fixa reclamant.

Potrivit ZF, compania Netmaster nu mai exista. Initial operatorul a fost achizitionat de un alt operator mai mic, New Com Telecomunicatii, care si-a vandut la randul sau baza de clienti catre RCS&RDS si Romtelecom, pe fondul unor probleme financiare generate de recesiune.

  • Afacerile Orange si Vodafone in 2009, in jurul cifrei de un miliard de euro

Daca cei doi mari operatori de telefonie mobila vor fi sanctionati, cuantumul amenzii ar putea ajunge pana la 10% din cifrele de afaceri pe anul anterior sanctiunii (2010, in acest caz). Conform datelor de la Ministerul de Finante, Orange a inregistrat in 2009 o cifra de afaceri de peste 1,04 miliarde euro si un profit net de 270,6 milioane euro. De cealalta parte, Vodafone a raportat anul trecut o cifra de afaceri de 929,4 milioane euro si un profit net de peste 244,4 milioane euro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5121 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Profit (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:38)

    vlad [anonim]

    Wow, 27% profit net, nu e rau de loc.
    Chiar nu sunt proletar sa-i condamn ca fac profit, f bine, insa 27% e o marja uriasa.
    • 0 (2 voturi)    
      27% Datorita serviciilor (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:51)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Orange desi are tarife mici dupa parerea mea a reusit un asemenea profit datorita "investitiilor neFacute in infrastructura" adica o suma apropiata de 0. Dupa cum bine stiu utilizatorii cateodata e aproape imposibil sa efectuezi apeliri, se intrerupe cand iti e lumea mai draga, sunt momente in car nu poti purta o conversatie normala.
      • 0 (2 voturi)    
        contracte beton (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:55)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Compania orange defileaza in topul companiilor din Romania si din prisma contractelor care le au cu statul. sa nu uitam ca toate tel. de servici ale bugetarilor sunt in reteaua orange si se stie ca orice contract cu statul e mai mult decat benefic. micii consumatori(adica populatia) s-au orientat catre servicii mult mai ieftine gen cosmote sau vodafone(si mult mai profesionale).
        • 0 (0 voturi)    
          Tin sa te contrazic. (Vineri, 17 decembrie 2010, 16:13)

          Andrei [anonim] i-a raspuns lui cristi

          Nu toate institutiile bugetare au contrct cu orange. Cel putin primaria Cluj-Napoca are cu vodafone
    • +2 (2 voturi)    
      Urias (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:26)

      johnmibb [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Exact la asta ma gandeam si eu. Am o amarata de firma de vreo 3-4 luni. 27% profit dupa ce ai adunat si ai scazut tot....este urias.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:42)

    me [anonim]

    sa nu ii amendeze si p-astia ca pe carrefour si celelalte hypermarketuri...
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Vineri, 17 decembrie 2010, 12:54)

    andi [anonim]

    Acum vor sa aduca bani la buget asa ca amendeaza si o gaina sau porcul ca mananca prea urat....de ce nu se dadeau pana acum asemenea amenzi brusc toata lumea si toate firmele sunt in neregula...
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:02)

      me [anonim] i-a raspuns lui andi

      cand nu dau amenzi nu e bine cand dau iar nu e bine...
  • 0 (0 voturi)    
    verificare (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:00)

    ionel [anonim]

    sa ii mai verifice si la ofertele comune de la cartela...cam curios sa ofere amandoua 3000 de min si 3000 sms in retea si 75 min/sms nationale...ia investigati si asta.....
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:33)

      adi [anonim] i-a raspuns lui ionel

      mdaaa.. reclamele vodafone sunt cu 2 secunde mai lungi decat reclamele orange... ia investigati si asta.
    • 0 (0 voturi)    
      vedeti ca orange are si o reclama (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:44)

      sandu [anonim] i-a raspuns lui ionel

      cu baloane , iar ieri un balon a fost doborat de israel ! investigati si asta !

      PS. sunt sigur ca si maximia de la vodafone este in spatele paravan pentru operatiuni teroriste ... si asta va rog sa verificati !
    • 0 (0 voturi)    
      Oferte similare (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:09)

      Q [anonim] i-a raspuns lui ionel

      E simplu de ce au oferte similare: sunt taxati la fel la interconectarea cu alti operatori. Acolo sunt cele mai mari costuri pe care le au! Cand o sa dea 1000 de minute nationale cu 4 euro toti...atunci va fi ceva "putred in Danemarca".
      PS: minutele in retea sunt "cvasi" gratis pt prepay daca scazi costul minutelor nationale. Sper ca stii de ce fac asta....;)
  • +1 (1 vot)    
    a zburat puiu (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:01)

    Caragiale [anonim]

    A zburat puiul cu atza din vremurile cand fostul Conex si Dialog percepau 30-45 de centi pentru un minut de convorbire extraretea si calculau inimaginabile dobinzi si penalizari pt reziliere , dupa care puneau firmele de recuperatori pe tine.

    Asta e..vremuri noi....obiceiuri noi.
  • +1 (7 voturi)    
    Numai 10%? (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:12)

    Daniel [anonim]

    Pai ... de exemplu eu nu-l las pe unu', ranit, sa treaca pe proprietatea mea sa ajung la spital. Naa, biiine, si ala moare, si mie imi da amenda ... 10% din salariul meu pe un an de zile! Si poate nici atat ca ... ala oricum murea, ca avea o rana grava. Cam asta-i legea.

    Daca i-ar amenda cu 50% ar mai fi ceva ... ca oricum sunt hoti si gunoaie (a se citi manipulatori si mincinosi) - au politica de hoti si gunoaie, isi angajeaza oameni pe care ii scolesc sa se poarte ca hoti si gunoaie, au atitudine de hoti si gunoaie cu Clientii ...
    • 0 (4 voturi)    
      mai bine... (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:33)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Auzi, Daniele, nu mai bine iti faci tu propria ta companie de mobil ? Ca pari sa te pricepi mult mai bine.
    • +5 (5 voturi)    
      10% din cifra de afaceri (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:33)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Cu alte cuvinte Orange risca o amenda in cuantum de 100.000.000 eur iar Vodafone de 92.000.000 eur.

      Eu zic ca le va prinde foarte bine sa dea cate 100 mil de eur pentru practicile lor foarte "destepte". Dupa acest incident poate se vor calma si isi vor da seama ca respectul fata de client costa, si aparent va costa destul de scump pentru ei.
    • +2 (2 voturi)    
      10% din rulaj e mult. (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:39)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      10% din rulajul pe anul trecut poate baga o firma in faliment, daca are rulaj foarte mare, si profit mic sau zero sau chiar pierdere. Dar trebuie sa recunosc ca nu e cazul celor doi operatori, si ca exemplul dat de tine, cu ranitul Netmaster :)), mi-a placut, ti-am dat plus.
      Raspuns pentru cineva de mai sus: consiliul concurentei tot da amenzi de astea, nu i-a apucat acum amendatul, imi amintesc ca acum vreo cinci ani au amendat intelegerile anticoncurentiale din industria cimentului cu o suma incredibila, ceva gen 80 milioane euro.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:27)

    tudor [anonim]

    eu nu inteleg cum la orange la abonament pe care il am de 10 ani trebuie sa platesc 15-20 de euro pe luna ca sa am aceleasi minute cu un nr de cartela
    • +3 (3 voturi)    
      inainte sa comentezi si sa intrebi tampenii... (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:51)

      sorel [anonim] i-a raspuns lui tudor

      ai incercat sa te duci sa iti schimbi abonamentul cu ceva mai bun ? te-a oprit cineva ?! bine acum daca iti iei telefoane scumpe la preturi de nimic ... si semnezi pe nhspe ani contract ... iti convine sa iei tel ieftin, nu ?

      esti liber, chiar foarte liber sa alegi ce sa faci, si n-as fi comentat daca in postul tau ai fi precizat si actiunea pe care ai facut-o astfel incat sa iti schimbi abonamentul si raul orange ilegal ti-a blocat-o .... dar probabil inca mai astepti sa iti sune cineva la usa si sa te intrebe daca nu vrei sa platesti mai putin ?!?!
      • +2 (2 voturi)    
        Esti pe dinafara (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 9:38)

        roberto [anonim] i-a raspuns lui sorel

        Se numeste CUSTOMER CARE, iar pe ala care ti-a cotizat 10 ani neintrerupt abonament + convorbiri il intrebi TU, operator GSM, daca nu este de acord cu o solutie mai buna pentru el decat are in momentul de fata, pentru a-l pastra. Cele doua companii de mai sus asteapta sa le plece clientii, dupa care isi aduc aminte ce super oferte cu mult mai avantajoase au pentru ei daca raman 2 ani in retea. Altfel, mucles, ii ardem la buzunar pe fraierii care nu deschid gura.

        Orange si Vodafone merg mana in mana de la infiintare. Probe pentru justitie nu prea sunt. Noroc politica low-cost a grecilor si cu portabilitatea care a inceput sa ii aduca cu picioarele pe Pamant.

        Tarife foarte mari (incercati un mobile de la astia), servicii de tot rahatul. Cam asta este viziunea romaneasca asupra serviciilor si viziunea unor manageri asemeni doameni Solomon despre consumatorii romani. Sa ii facem la buzunar ori de cate ori putem.
  • 0 (0 voturi)    
    Investigatie pe piata asigurarilor (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:31)

    Toncescu [anonim]

    Domnule Chiritoiu, va lansam provocarea de a incepe o investigatie si pe piata asigurarilor din Romania.Cu siguranta veti reusi sa aduceti bani semnificativi din amenzile pe care le veti da.Va dau si un fir de unde sa priniti: Incepeti investigatie de la CSA ( MAFIA ASIGURATORILOR DIN ROMANIA )
    • 0 (0 voturi)    
      TVA (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:47)

      TVA [anonim] i-a raspuns lui Toncescu

      Si sa puna si Boc TVA la asigurari, si inchidem pravalia :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cateva sugestii si intrebari (Vineri, 17 decembrie 2010, 13:55)

    Q [anonim]

    Sugestie 1: Daca amenda se refera la o perioada 2006, de ce nu se aplica la cifra de afaceri de atunci? Poate intre timp cifra de afaceri a scazut semnificativ (criza). Sau si mai bine: in 2008 Orange avea vanzari de 1,4 miliarde de euro iar Vodafone peste 1 miliard. De ce nu luati ca referinta acesti ani? (presupunand - prin absurd - ca datorita refuzului de a-l interconecta pe Netmaster au facut atatia bani :))))))

    Intrebare 1:Toti operatorii fac bani din interconectari. Unii mai mult decat altii datorita diferentelor intre (altele) a bazei de clienti, a profilului fiecarui client, dar si datorira ANRCTI - vezi decizia ANRCTI de a pune tarife de interconectare diferite pt a ajuta anumiti operatori favorizati. Sa inteleg ca veti tine cont cumva de acest aspect? Orange si Vodafone oricum sunt taxati preferential fata de restul operatorilor.

    Sugestie 2: Sa deschideti o sesizare si pt operatorii mici (de obicei bazati pe VoIP) care se folosesc de cartelele preplatite ale lui Orange, Voda si Cosmote pt a termina apeluri in retelele lor la costuri aproape zero (deh - cu 4 euro ai mii de minute in retea). Si pe acestia ar trebui sa ii amendati, dar pentru hotie!

    Intrebare 2: de ce a durat atat de mult analiza? De fapt aceasta intrebare nu va avea niciodata raspuns din partea Dvoastra...

    Concluzia: ar trebui sa ii amendati pe toti (fara discriminare de culoare, de cum sunt interconectati, cine pe cine a cumparat, etc) si dupa cifra de afaceri maxim avuta in perioada 2006-2010. Altfel o sa consider ca ati facut doar 10% din treaba, asa cum este si amenda voastra (partiala).
    • 0 (0 voturi)    
      Interesant (Vineri, 17 decembrie 2010, 15:37)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui Q

      Foarte interesanta sugestia 2, stii cumva vreun operator care face asa ceva?
      Exista vreo reglementare in acest sens, banuiesc ca teoretic ar trebui sa existe?
      • 0 (0 voturi)    
        stiu io (Vineri, 17 decembrie 2010, 20:33)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Andu

        stiu eu unul. RCS la etaju 9. e o usa care cam mereu incuiata.
        • 0 (0 voturi)    
          Sa il vizitam (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 11:48)

          dan [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Pe cine trebuie sa sesizam ca sa faca o constatare la etajul 9.

          Sesizarea va fi facuta de o asociatie pentru protectia consumatorilor dar va rog dai manunte ff clare
  • +1 (1 vot)    
    Netmaster?? (Vineri, 17 decembrie 2010, 14:14)

    Andu [anonim]

    Netmaster detine acum reteua smartcall, nu au disparut deloc de pe piata, fiind operator principal de VoIP. Poate la momentul respectiv aveau si alte idei in plan si au disparut cu acelea de pe piata din cauza "dragutilor" de la Vodafone si Orange.
  • -1 (1 vot)    
    Dar cu Cosmote si Romtelecom cum e? (Vineri, 17 decembrie 2010, 16:19)

    Gicutu [anonim]

    Bun, asa o fi cu ,,mafiotii" astia de la Orange cum latra unii pe aici, dar cu Romtelecom care sia- agatat si Cosmote-ul in coada cum e? Escrocii de grecotei sunt cinstiti? Orange the best!
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Vineri, 17 decembrie 2010, 17:01)

    drivex [anonim]

    Mi se pare mie sa Consiliul Concurentei amendeaza doar ca sa se vada ca lucreaza?? Se iau de piete precum cele ale telecomunicatiilor si tutunului, piete in care competitia este foarte mare (a se vedea ca orice meltean poate vorbi mii de minute la telefon lunar cu citiva euro). Dar ce ne facem domnilor cu piata carburantilor unde cu seninatate recunoasteti ca aveti in desfasurare o ancheta de citiva ani dar nu ati gasit nimic in sensul "alinierii preturilor la comanda". Sunteti orbi sau incompetenti????
  • 0 (0 voturi)    
    REDUCERE (Vineri, 17 decembrie 2010, 17:04)

    cos [anonim]

    Sant prea mari astia pentru consiliul concurentei ......totusi traim in Romania unde mita este in floare .....ganditiva oameni buni platesc vreo 5 persoane acolo unde trebe cu cate 1milion de euro / bucata de mituit si ies doar cu 5 milioane cheltuiala nu cu 100 de milioane. In Romania totul se cumpara......la pret redus :)))))))))))))))
  • +1 (1 vot)    
    d (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 21:46)

    xxl [anonim]

    pe cand si companiile petroliere?
  • 0 (0 voturi)    
    Prostii latra caravana trece (Duminică, 19 decembrie 2010, 20:19)

    sergyu [utilizator]

    La ce echipa englezeasca au angajat cred ca "marca' bani grei pentru a nu fi sanctionati...adica sigur NU VOR FI SANCTIONATI DECAT CU MAXIMUM 3 %
  • 0 (0 voturi)    
    Vodafone incalca legea si drepturile cetatenilor i (Duminică, 16 ianuarie 2011, 1:09)

    enoeth [anonim]

    Este trist ca pentru lucrurile cele mai banale, luate drept garantate de unii din vest, noi romanii, trebuie sa luptam asemenea unor caini care se lupta pentru o amarata farama de paine in strazile astea murdare ale unei tari mizerabile !!!

    VODAFONE - - - COMPANIE BANANIERA MAFIOTA !!!! INTR-O TARA BANANIERA !!!!

    http://forum.computergames.ro/32-gsm-telecomunicatii/124726-vodafone-discutii-generale/page-200.html#post42336367

    http://forum.softpedia.com/index.php?s=&showtopic=724282&view=findpost&p=9300572



    Vodafone-ul NU respecta legile in vigoare, cumperi telefon, este defect si refuza sa ti-l inlocuiasca cu unul nou perfect functional desi legea spune ca ai dreptul sa-l returnezi in 10 zile lucratoare de cand il primesti (cand cumperi de pe www.vodafone.ro) si in 48 ore cand cumperi din magazinul lor fizic. Esti obligat sa-l trimiti in service, iar nu numai ca dureaza de 2-3 ori pe cat ar fi fost normal NUMAI CA SA AJUNGA ACOLO si SA SE INTOARCA, de face curierul 5 zile doar la un DUS !!!!!!! intre Ploiesti si Bucuresti (drum de 45 min/70km), vodafone se face ca l-a trimis, astia din service ca nu l-au primit si PUFF .. ca prin minune dumnezeiasca dispare telefon de zeci de milioane pentru cateva zile. DUBIOS!
    Astia din service, cand intr-un final il primesc “oficial”, se fac ca ploua si telefonul n-are nimic domne’ e in stare perfecta de functionare, sau cel mult ti-l resofteaza pentru orice defect ar avea si te trezesti privat de telefon timp de 2 saptamani, cu el returnat tot defect, buza umflata, timp, nervi, bani pierduti deplasandu-te cu masina pana la sediu du-te vino. SARITI TOTI CU ANPC-ul pe cei care procedeaza asa !!!
  • +1 (1 vot)    
    Vodafone incalca legea si drepturile cetatenilor i (Luni, 17 ianuarie 2011, 3:04)

    Eno [utilizator]

    Vodafone-ul NU respecta legile in vigoare, cumperi telefon, este defect si refuza sa ti-l inlocuiasca cu unul nou perfect functional desi legea spune ca ai dreptul sa-l returnezi in 10 zile lucratoare de cand il primesti (cand cumperi de pe www.vodafone.ro) si in 48 ore cand cumperi din magazinul lor fizic. Esti obligat sa-l trimiti in service, iar de acolo se intoarce la fel de defect si astfel refuza sa ti-l si repare !!!

    Este trist ca pentru lucrurile cele mai banale, luate drept garantate de unii din vest, noi romanii, trebuie sa luptam asemenea unor caini care se lupta pentru o amarata farama de paine in strazile astea murdare ale unei tari mizerabile !!!

    http://forum.computergames.ro/32-gsm-telecomunicatii/124726-vodafone-discutii-generale/page-200.html#post42336367

    http://forum.softpedia.com/index.php?s=&showtopic=724282&view=findpost&p=9300572