AT&T pierde exclusivitatea pentru iPhone in SUA. Operatorul telecom Verizon il are in oferta din 10 februarie

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 12 ianuarie 2011, 10:45 Economie | Telecom

Seful Verizon si directorul operational al Apple
Foto: Reuters
​La trei ani si ceva din momentul lansarii iPhone in SUA operatorul telecom AT&T are un concurent si nu mai este singurul care poate vinde Apple iPhone, deoarece compania rivala Verizon il are in oferta incepand cu 10 februarie, scrie Reuters. Multi s-au plans de calitatea semnalului la AT&T si e de asteptat ca Verizon sa aiba servicii mai bune, insa exista doua minusuri: iPhone 4G nu se lanseaza inca, iar la Verizon conexiunea de date nu poate functiona in timpul unei convorbiri.

Verizon Wireless, cel mai mare operator de telefonie mobila din SUA introduce in oferta Apple iPhone 4, iar preturile sunt de 200 de dolari pentru versiuena de 16 GB si 300 de dolari pentru varianta cu 32 GB, cu contract pe doi ani.

Apple a lansat iPhone in 2007, iar pana acum in SUA doar operatorul AT&T a avut exclusivitate. Multi s-au plans de calitatea semnalului, mai ales in orasele mari, iar stirea ca si Verizon - a carui retea e mai moderna - il va avea in oferta ii va bucura pe multi.

Totusi, iPhone nu va putea fi inca utilizat cu tehnologia de transfer ultra-rapid LTE, apropiata de standardul 4G, chiar daca Verizon ofera astfel de servicii pe alte cateva smartphone-uri. Apple a spus ca iPhone nu poate inca sa functioneze pe LTE fiindca ar trebui facute anumite compromisuri de design, insa scrie PC World, in iunie e foarte posibil sa vedem un iPhone 4G fiindca si AT&T va lansa servicii LTE.

Un minus la iPhone-ul din oferta Verizon tine de faptul ca in timpul convorbirilor nu poate fi accesat internet-ul, lucru care ii poate deranja pe cei care, in timp ce vorbesc cu cineva vor sa caute si informatii pe web.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1388 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    asa, si? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:15)

    marius [anonim]

    inteleg ca iPhone-ul este cel mai tare telefon inventat vreodata, care este mai bun chiar si decat conversatia face-to-face, dar acum serios, chiar trebuie sa preluati toate stirile despre acest rah... telefon minunat?

    ai neamuri in SUA? te plateste Jobs sa ii faci reclama gratis?

    astept cu infrigurare stirea care ma va anunta ca iPhone-ul va intra in Burkina Faso!
    • -1 (5 voturi)    
      OOOOO (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:28)

      bulete [anonim] i-a raspuns lui marius

      Are optiune face time si DA, creca se iau niste bani pt publicitate, tu crezi ca se trezesc vorbind asa ansula despre iPhone.
      Intrebare, asa-i ca esti calic?
      • -1 (5 voturi)    
        hahaha, frumoasa intoarcere!! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:36)

        marius [anonim] i-a raspuns lui bulete

        cum mi-ai mai zis-o!! cat de mult mi-ai stricat ziua!!

        si zi asa... acum ca ti-ai luat aifon... nu-ti mai ajung banii decat de bulete... si cred ca din alea de cartofi... ca de cascaval...de unde bani?!
      • +1 (1 vot)    
        imagineaza stirea cu (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 13:43)

        bla [anonim] i-a raspuns lui bulete

        inlocuind sua cu romania si prezentind-o in america. raspunsul cititorilor va fi who gives a shit....
    • +4 (6 voturi)    
      nu te obliga nimeni (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:37)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui marius

      Nu te obliga nimeni sa citesti articolele din categoria "Economie", in care - cum e indicat explicit - e incadrat cel de fata. Exista si "divertisment", si "politic", ai de unde-alege si unde te poti simti in largul tau.
      • -1 (1 vot)    
        Ai dreptate, dar se polueaza site-ul cu stiri cu (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:45)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        miros puternic de publicitate.
  • +2 (2 voturi)    
    Jurnalism de duzina (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 11:46)

    Cristi [anonim]

    / Nu doar Iphone-ul nu poate face transfer de date si convorbiri in acelasi timp pe reteaua CDMA a lui Verizon, ci TOATE telefoanele de pe reteaua lor.////
  • +2 (6 voturi)    
    stire (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 12:03)

    zigzag [anonim]

    pentru pasionatii de tehnologie este o stire. pentru ceilalti este un motiv de maimutareala. celor carora nu li se pare a fi o stire le recomand 'click' sau 'cancan', gasiti o gramada de lucruri interesante despre tot felul de pitipoance.
    • +2 (6 voturi)    
      Si nu numai de tehnologie ! (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:30)

      Pink Z [anonim] i-a raspuns lui zigzag

      Pentru cine are ochi sa vada, ce-a facut Apple in ultimii 10 ani este un mare spectacol: a crescut de la o firma in pragul falimentului la a doua firma ca valoare pe bursa amercicana...
      Unii se uita si incearca sa invete ceva, altii comenteaza prostii cu ce spaga si-a luat hotnewsul de la apple.
    • 0 (0 voturi)    
      Mare tehnologie sa vinzi prin alta reteaun telefon (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 22:53)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

      Despre ce alte produse mai auzi stiri de genul asta?
  • 0 (4 voturi)    
    publicitate (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 14:46)

    Suedezu [anonim]

    Cam suna a publicitate articolul... De ce nu se face o sectiune gadget pe hotnews? Articolul are legatura cu economia numai daca zice ca s-a depasit productia de ifonuri la hectar.

    PS acest comentariu este facut de pe iphone :) Pe bune
  • +1 (3 voturi)    
    E stire (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 15:39)

    SKB [anonim]

    E stire economica, cu putina publicitate mascata.

    E o stire fiindca se schimba modelul de bussiness pe cea mai mare piata a Apple. Daca era dupa Steve Jobs, nici nu ar fi vandut pe alta piata in afara de SUA.

    Ceea ce inseamna ca managementul Apple apreciaza ca trendul e descendent pentru ei, pe romaneste, competitia a inceput sa-i muste de fund.

    Pentru noi, asta suna bine, scule mai destepte la pret mai mic.
  • -1 (1 vot)    
    De ce te bagi? (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 16:05)

    Macuser [anonim]

    Marius, daca nu esti utilizator de produse Apple, inseamna ca esti un ignorant neavizat si nu poti intelege substratul unei stiri de acest gen, care se adreseaza si altui segment de cititori, nu nimai aceluia din care faci parte tu. Vreau sa-ti spun ca pentru unii ca mine, aceasta stire e foarte interesanta si utila. Vezi-ti de Cancanul tau si lasa-neeeeee!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    despre mere... (Miercuri, 12 ianuarie 2011, 16:21)

    Marul muscat [anonim]

    Mie imi plac "desteptii" care nu au pus mana niciodata pe un produs Apple dar care le desfiinteaza cu tarie!
    Domnilor, va rog sa va vedeti de treaba!
    Va rog respectuos "sa va dati cu parerea" abia dupa ce uitilizati!
    • 0 (0 voturi)    
      Impartial (Joi, 13 ianuarie 2011, 6:37)

      Billu gatej [anonim] i-a raspuns lui Marul muscat

      Produsele marului nu sunt nici mai bune nici mai proaste decat altele. Daca ar fi mai bune concurenta ar inchide pravaliile si ar merge la culcare. Daca ar fi mai proaste nu le-ar mai cumpara aproape nimeni si ar fi iar in pragul falimentului. Cat despre reporterul barza sau varza - exclusivitatea se refera la ceva exclusiv. Cele 2 aifonuri sunt modele DIFERITE. Unul e GSM - at&t si celalalt cdma - verizon. Ambele firme au exclusivitate pe retelele respective din sua. Nu exista alta posibilitate de a cumpara aifon in sua. Vrei gsm - automat abonament at&t. Vrei cdma - automat verizon. OK.