Greg Konieczny, managerul Fondului Proprietatea: Ne-am dat acordul de principiu in atragerea unui nou investitor la Posta Romana/ E insa un plan preliminar

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 12 august 2011, 18:19 Economie | Telecom

Greg Konieczny, managerul Fondului Proprietatea
Foto: AGERPRES
Am fost informati de catre Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale cu privire la planurile de a atrage un nou investitor la Posta Romana si ne-am dat acordul de principiu pentru aceasta solutie care reprezinta o optiune pentru imbunatatirea managementului si cresterea valorii companiei, a declarat vineri pentru HotNews.ro Greg Konieczny, managerul Fondului Proprietatea. Acesta a mai subliniat ca "acestea sunt insa doar planuri preliminare, astfel ca nu putem comenta inca asupra detaliilor de implementare".

Ministrul Comunicatiilor, Valerian Vreme, a spus miercuri ca statul roman analizeaza posibilitatea atragerii unui nou investitor in CN Posta Romana, cu implicare in managementul companiei, prin intermediul unei majorari de capital, operatiune prin care statul sa ramana actionar majoritar.

Acesta a mai precizat ca au existat deja discutii cu reprezentantii Fondului Proprietatea (actionari minoritari ai CNPR cu 25%) care ar fi agreat in princiu aceasta solutie. De asemenea, Vreme a mai precizat ca au inceput deja discutii cu oficiali ai unor operatori nationali de servicii postale din Belgia, Austria si Germania:

  • "Posta Romana se misca greu si datorita lipsei capitalului. Implicarea unui investitor ar rezolva aceasta problema. Statul trebuie sa ramana insa actionar majoritar. La ora actuala avem cateva companii similare Postei Romane din Belgia, Austria si Germania, care si-au trimis reprezentanti la discutii cu noi pe aceasta tema. Primii care au venit au fost reprezentantii Postei din Belgia, care ne-au propus un model de implicare in management si actionariat", a precizat miercuri ministrul Valerian Vreme.

Lansat in decembrie 2005, Fondul Proprietatea a fost creat pentru despagubirea cetatenilor romani ale caror proprietati au fost confiscate de fostul regim comunist. La data de 31 iulie 2011, Ministerul Finantelor detinea in cadrul Fondului 12,39% din actiuni.

Societate comerciala cu capital majoritar de stat, CNPR are ca actionari statul roman, reprezentat de Ministerul Comunicatiilor - MCSI- (75% din actiuni) si Fondul Proprietatea (25% din actiuni).


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1523 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    JAF (Vineri, 12 august 2011, 21:31)

    comunistu' [anonim]

    Deja au inceput sa imparte C.N Posta Roamana. Scenariul este simplu. Pana la liberalizarea serviciilor postale ne mai despart 2 ani, Portocala Nea'Goe, cu acolitii sai, isi bat joc de tot ce a fost cladit cu sudoare timp de 20 de ani, de catre circa 30.000 de angajati.
    Ramane de vazut daca aceste 'bashini portocalii' vor avea efectul scontat. Vom trai si vom vedea daca 'felierea' acestei Companii de stat care pana acum 3 ani era profitabila, le va fi benefica sau le va ramane in gat. Cred ca nu au idee ce ii asteapta. ha,ha,ha, Este o surpriza mareeeeee, pentru ei! O seara buna postasilor. Nu este valabil si conducerii portocalii,
    PS: Timpul le va rezolva pe toate....
    • -1 (3 voturi)    
      acesti (Sâmbătă, 13 august 2011, 1:15)

      acesti [anonim] i-a raspuns lui comunistu'

      acesti angajati au profitat "cu sudoare" (si, probabil, cu sudorite) de pe urma monopolului detinut de posta romana. cu alte cuvinte, slujbe sigure ca la stat si salarii mari ca in privat. si-au batut joc de noi, cei care i-am sponsorizat prin impozite si prin preturile piperate impuse, au vegetat sub obladuirea unor directori numiti dintre nepotii si nepoatele politicienilor nostri iubiti care ne inchid ochii, ca la prosti, cu "nu *va* vindem tara" (in traducere: o jefuim noi!), tinandu-ne la cozi lungi la ghisee ("cafeaua are prioritate!"), urmand un program defunctionare modificabil dupa "cheful functionarului" etc.

      mai pozati mult in victime pline de patriotism, dragi postasi?

      va gasiti sa strigati in gura mare "solidaritate" si "mila" atunci cand aveti voi nevoie de ele? atunci cand va e bine, va doare in cot de noi! sunteti lupii moralisti, dragi functionari ai postei romane!
    • 0 (0 voturi)    
      da (Duminică, 14 august 2011, 1:09)

      da [anonim] i-a raspuns lui comunistu'

      da, asta cu timpul este adevarata. ma rog sa vad mastodontul asta grotesc, care este sectorul economic de stat, in faliment si toti bugetarii sau pseudo-bugetarii ("regiile") obligati sa mai si munceasca pentru retributiile incasate in conditii de monopol.
  • +3 (5 voturi)    
    creste valoare (Vineri, 12 august 2011, 23:33)

    ia cucu [utilizator]

    Auzi domnule dar de ce nu cresteti voi valoarea companiei si imbunatatiti voi managementul? Nu gasiti in toata Romania o persoana capabila sa efficientizeze Posta? De ce trebuie vanduta? Ca sa scoata altii profit?
    • -2 (4 voturi)    
      de (Sâmbătă, 13 august 2011, 1:17)

      de [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

      de ce nu cumperi dumneata, daca iti arde buza intr-atat de mult?

      nimeni nu are interes sa eficientizeze o companie a carei ineficienta nu il costa nimic. pierderile postei nu sunt acoperite de politicienii care decid "eficientizarea", ci de catre contribuabili.

      proprietatea privata tocmai asta aduce: faptul ca pierderile sunt platite chiar de cei care decid pentru companie. ceea ce ii face sa faca eficientizare, nu sa se prefaca.
      • -1 (1 vot)    
        un raspuns de maestru (Sâmbătă, 13 august 2011, 10:35)

        ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui de

        Posta este a 'mea' precum este si a ta domnule. Iar politicienii au interesul sa faca posta profitabila pentru ca asta aduce venituri suplimentare.

        Cum efficienizeaza privatul posta? aceleasi masuri pot fi aplicate si de managementul actual.

        Sustii orbeste interesele unor 'investitori' pe care-i doare'n cot de problemele tale.
        • 0 (0 voturi)    
          tocmai (Duminică, 14 august 2011, 1:07)

          tocmai [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

          tocmai ca este si "a mea", vreau ca partea mea sa fie vanduta. m-am saturat sa acopar pierderile cauzate de posta romana (ma rog, partea mea de pierderi).

          daca am fi obligati sa mergem cu cuie in talpa, dumneata te-ai impotrivi scoaterii acestora pe motiv ca "sunt ale noastre".

          la fel, m-am saturat sa sponsorizez pierderile tarom-ului.

          cumparati-le voi, daca vi se par a fi afaceri asa de bune.
        • 0 (0 voturi)    
          sustin (Duminică, 14 august 2011, 9:31)

          sustin [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

          sustin "orbeste" interesele mele proprii: in calitate de co-proprietar al postei romane, imi doresc sa vand partea mea de afacere perdanta si care imi inghite, anual, prin subventiile primite de la stat si prin preturile piperate, o mare pare din impozitele pe care le platesc si pe care le-as dori mai degraba dirijate catre constructia de spitale, scoli, autostrazi.

          daca la un moment dat voi considera ca posta romana devine o companie suficient de eficienta incat sa merite sa cumpar o parte din ea, voi face asta de pe bursa.
      • -1 (1 vot)    
        Daaa, (Sâmbătă, 13 august 2011, 11:12)

        CristianG [utilizator] i-a raspuns lui de

        Si cu triloanele de dolari date bancilor ca urmare a crizei cum ramane? Nu au fost din banii contribuabililor?
        Posta trebuie sa devina eficienta si sa nu se vanda.
        • 0 (0 voturi)    
          si (Duminică, 14 august 2011, 9:33)

          si [anonim] i-a raspuns lui CristianG

          si cu trilioanele de dolari incasate de stat de la banci (si de la tot sectorul privat) sub forma de impozit pe profit, de secole, cum ramane? statul nu stie decat sa ia, cand e de dat cate ceva atunci nu ai este treaba lui, nu-i asa?

          statul baga intruna mana in buzunarul unor afaceri la care nu contribuie *cu nimic*. decat isi insuseste o parte din profit.

          asadar, e normal ca atunci cand sunt pierderi sa isi insuseasca o parte din acestea.
    • 0 (0 voturi)    
      bineinteles (Duminică, 14 august 2011, 16:57)

      bineinteles [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

      bineinteles ca sunt mai multi capabili sa eficientizeze posta.

      intrebarile sunt: 1. cum ii motivezi sa faca asta si 2. cum rezolvi costurile politice ale eficientizarii (se va lasa cu multe concedieri, demonstratii, proteste).
  • 0 (0 voturi)    
    Aham... (Sâmbătă, 13 august 2011, 16:07)

    adi [anonim]

    Si gunoiul asta care conduce fondul Proprietatea, pentru care serviciu european de spionaj lucreaza, ca in mod sigur nu pentru cele din Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    Total Post (Sâmbătă, 13 august 2011, 22:52)

    ? [anonim]

    Da de ce Posta Romana lasa in zona rezervata ei ( trimiteri sub 50 grame) pozitia de monopol pe care o mai are pina la sfirsitul lui 2012 pe unii ca Total Post sa distribuie facturi complet ilegal ( pentru Unicredit Tiriac de ex. sau Politie, Administratii Financiare) ??? Adica culmea, chiar si pentru institutii de stat! De ce nu-i da in judecata si la Consiliul Concurentei? Care este interesul aici si cine ia spaga? Total Post este al lui Petrovici care a falimentat Universall - fiul lui Petrovici care era la CEC presedinte si i-a garantat lui Vantu FNI-ul...Asta ca sa aveti un tablou complet...Pick it up from here HotNews, it's a juicy story...
    Iar cu Posta Belgiana e vrajeala, a fost un consultant de la un fond de investitii. Oricum nu pot sa vanda la nici un operator strain tocmai pentru ca piata se liberalizeaza din 2013 iar pozitia lor de monopol atractiva acuma se duce naibii...Intrebati la D.P ca sunt aici din 2008 de cind au luat Cargus sa vedeti ce va spun de Posta. Vise ... ca si aia cu banca Postei :)
  • 0 (0 voturi)    
    Posta e facuta posta ! (Luni, 15 august 2011, 15:26)

    robert [anonim]

    Posta a fost este si va mai fi oaia de muls a patidelor si a baietilor destepti (oamenii lui Vantu cu centrul la Galati ) iar privatizarea este cu voia si consultarea securitatii .Interesul este pe serviciile financiare care se vor rupe de posta de aceea se infiinteaza si banca sau asigurarile.