Cateva mii de angajati ai Dacia au protestat la Mioveni impotriva Guvernului pentru ca intarzie constructia autostrazii Pitesti - Sibiu

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2015, 13:07 Economie | Auto

Centrul orasului Mioveni la ora 13.30
Foto: Mioveni blogspot
In centrul orasului Mioveni a avut loc joi un miting de protest fata de faptul ca autostrada Sibiu-Pitesti, atat de necesara uzinei Dacia, nu pare sa devina realitate. Angajatii au inceput sa se stranga de la 12.30 si mitingul s-a terminat in jurul orei 14.00, la el participand cateva mii de oameni. Sindicalistii au avertizat ca protestele se vor radicaliza si a fost huiduit atat premierul Ponta, cat si presedintele Iohannis. Intr-un interviu pentru HotNews, seful Dacia a avertizat ca autostrada este foarte necesara, in caz contrar putand fi luate masuri radicale, precum mutarea productiei in Maroc.

Neputinta Romaniei in constructia de autostrazi devine o problema grava pentru toti marii exportatori si constituie un mare dezavantaj pentru tara.

UPDATE: Nicolae Pavelescu, liderul sindicatului de la Dacia, sindicat care a organizat mitingul, a atentionat de la balconul Casei de Cultura ca muncitorii vor merge in Bucuresti daca Guvernul va continua sa minta in privinta autostrazii.

Prim-ministrul Victor Ponta, dar si presedintele Klaus Iohannis au fost apostrofati. Printre altele, s-a strigat Jos Ponta!, Jos Iohannis! si Jos Guvernul! Iohannis, uita-te si la constructorii de automobile! Ai nevoie de ei!, a spus Pavelescu. Premierul Ponta a fost facut mincinos, iar PSD, avertizat ca la alegerile viitoare nu va mai "pupa" voturi in Mioveni, scrie publicatia epitesti.ro.

"Sa devenim incrancenati pentru drepturile noastre", spun sindicalistii de la tribuna, amintind ca Dacia este printre foarte putinele uzine romanesti care inca merg bine. Desi nu se pune problema mutarii productiei in Maroc, sindicalistii se tem ca si din cauza infrastructurii jalnice, Dacia ar putea decide sa faca disponibilizari.


Centrul orasului Mioveni la ora 13.15  Click aici pentru a vedea pe webcam centrul orasului Mioveni.

Lider sindicat Dacia: Este ultimul miting pasnic pentru autostrada, va trebui sa ne radicalizam


Viceliderul Sindicatului Autoturisme Dacia, Ion Iordache, a declarat ca acesta este ultimul demers pasnic pentru constructia Autostrazii Sibiu-Pitesti si ca la urmatoarele miscari sindicale muncitorii vor trebui sa-si radicalizeze protestele pentru ca Guvernul sa inteleaga prioritatea acestui proiect de infrastructura.

"Am fost mintiti in ultimii ani ca se va face aceasta autostrada subventionata de Uniunea Europeana. In schimb, Guvernul insista pentru constructia acelei autostrazi Comarnic-Brasov subventionata din bani guvernamentali. Se pare ca Guvernul nu intelege ca prioritatea Romaniei este pastrarea locurilor de munca si ca exista riscul ca dupa 2020 cea mai mare companie auto din Romania sa plece efectiv de aici. Deja se anunta disponibilizari in acest an de la Dacia, costurile de transport, din cauza infrastructurii, se ridica la minim 30 de euro pe fiecare autoturism transportat din cauza lipsei acestei autostrazi Constanta-Bucuresti-Pitesti-Sibiu-Frankfurt", a spus liderul de sindicat.


Centrul orasului, la ora 13.50

UPDATE 2: Liderul Blocului National Sindical (BNS), Dumitru Costin, a acuzat joi Guvernul, la mitingul organizat de Sindicatul Autoturisme Dacia la Mioveni, de interese ascunse in cazul proiectului de autostrada Brasov-Comarnic prin anumite modificari la legislatie in detrimentul bugetului Romaniei, scrie Agerpres.

'Exista in momentul de fata o Lege a parteneriatului public-privat. Aceasta lege spune ca o autoritate daca doreste sa faca o investitie si nu are bani realizeaza un parteneriat cu o firma care vine cu bani lichizi pentru a realiza acea investitie. Dupa finalizarea investitiei, investitorul are doua variante: in cazul unei autostrazi realizate din bani privati un investitor poate pune taxe pe o perioada de ani pana la amortizarea investitiei. Dar mai exista o varianta si aici mi se pare dubios pentru ca este vorba de un amendament facut la aceasta lege, sustinut de Dan Sova si de o anumita avocata, in cadrul Comisiei de industrii, prin care se spune ca un investitor poate pune pe masa Guvernului devizul lucrarilor si spune ca vrea sa plece, dar Guvernul este obligat sa plateasca toata investitia pe care acesta a realizat-o. Asta ar fi cum, in cazul Comarnic-Brasov, investitorul dupa terminarea lucrarii ar decide sa plece, iar Guvernul va trebui din bugetul de stat sa plateasca toate investitia firmei private. De aceea, este obligatoriu sa se faca investigatii de urgenta atat in cazul acelui amendament, dar si in cazul firmei care a contestat licitatia pentru studiul de fezabilitate in cazul autostrazii Sibiu-Pitesti', a precizat Costin.(...) 'Ni se spune ca in 2020 am putea avea autostrada Sibiu-Pitesti sau dupa 2020. Industria auto insa nu sta pe loc. Exista o concurenta acerba la nivel mondial, la nivel de costuri de productie, iar o companie urmareste, evident, sa minimalizeze costurile. Investitorul de la Mioveni are nevoie urgenta de aceasta autostrada ca sa nu aiba in perspectiva relocarea fabricii din Romania', a mai spus Costin.

Mitingul organizat de Sindicatul Automobile Dacia a inceput la ora 13.00, pe platoul Casei de Cultura din Mioveni. Angajatii protesteaza in special din cauza indeciziei guvernantilor care au promis inca de acum cativa ani ca vor construi autostrada Sibiu-Pitesti, insa nimic nu s-a intamplat, proiectul fiind apoi incadrat la neprioritare, ca mai tarziu sa fie din nou considerat important.

Chiar si asa, nu e nicio garantie ca autostrada poate fi gata in cinci ani. In cel mai bun caz, sectiuni ale autostrazii pot fi gata in a doua parte din 2018 si toata autostrada ar putea fi gata in 2020, insa precedentele ne arata ca aceste termene sunt extrem de greu de respectat.

Chiar daca multinationalele au ca scop principal obtinerea profitului, starea jalnica a infrastructurii din Romania ajunge sa dauneze clar competitivitatii tarii. De la celebra uzina Mercedes acordata in 2008 Ungariei si pana in prezent, Romania a mai pierdut si alte investitii din cauza drumurilor lente care fac ca transportul productiei catre Vest, dar si catre portul Constanta sa fie anevoioasa, cu viteze medii de sub 30 km/h.


Centrul orasului, la ora 14.15

Si fostul sef al Ford Romania, promovat acum in cadrul Ford Europa, a tras recent un semnal de alarma si spune ca reprezentantii Ford Europa chiar nu inteleg cum de Romania nu e in stare sa construiasca autostrazi.

Si in martie 2014 a fost miting la Mioveni. Oamenii erau nemultumiti de amanarea executarii proiectului de autostrada Pitesti - Sibiu si cereau ca programul Rabla sa continue. Ei au acuzat guvernul ca nu a luat masuri eficiente pentru ajutarea industriei auto grav afectata de criza. La protest au participat si angajati ai companiilor producatoare de componente auto, dar si sindicalisti veniti de la Craiova, Constanta si Bucuresti.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
11309 vizualizari
  • +38 (40 voturi)    
    Nu numai (Joi, 16 aprilie 2015, 13:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Acest guvern este incompetent si mafiot, condus de un plagiator. Trebuie alungat cu pietre daca nu vrea sa plece singur. Hotzia domina Romania !
    • -2 (18 voturi)    
      Si de cine e garantat? (Joi, 16 aprilie 2015, 15:36)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      De Iohannis.

      Hai acum cu minusuri
      • +8 (14 voturi)    
        Jos Ponta! (Joi, 16 aprilie 2015, 16:31)

        George [anonim] i-a raspuns lui ghita

        Pai Necuvantatorul de la Cotroceni chiar pare sa nu aiba absolut nici o problema ca avem ca premier un Plagiator derbedeu si penal... Ponta e garantat de toti penalii din politica.
        • -1 (3 voturi)    
          IOHANNIS (Vineri, 17 aprilie 2015, 9:02)

          lsorin [anonim] i-a raspuns lui George

          Fraţilor, terminaţi cu prostiile!

          Iohannis nu "garantează"; el respectă legile şi Constituţia!

          Nu-i treaba lui să dea apartamente la nevoiaşi, să creeze locuri de muncă, să facă autostrăzi etc!

          Asta-i treabă de "preşedinte jucător", iar noi avem nevoie de un preşedinte ADEVĂRAT.

          Numai nostalgicii care-l regretă pe Ceauşescu îi cer (şi-i reproşează) preşedintelui ceea ce, legal, nu poate oferi.

          Treziţi-vă şi (re)descoperiţi adevăratele ţinte. Sunteţi ca nişte isterici care-şi bat copii pentru propriile nereuşitele din plan profesional...
  • +33 (37 voturi)    
    Este singura solutie pt.a urni ceva PSDerbedeii (Joi, 16 aprilie 2015, 13:50)

    Plagarus [utilizator]

    Renault a atras atentia,restul trebuie sa faca salariatii si familiile lor
  • +48 (52 voturi)    
    prostie (Joi, 16 aprilie 2015, 13:50)

    john70 [anonim]

    Argesenii n-au inteles o chestie: daca votezi numai cu FSN/PSD ca prostu' timp de 25 de ani, nu mai ai nici o influenta asupra lor. PSD-ul spune "las ca astia ne voteaza oricum" si se pis* pe tine. Nu mai trebuie sa depuna nici un efort ca sa-ti castige votul.
  • -38 (48 voturi)    
    si uite asa (Joi, 16 aprilie 2015, 13:53)

    xanti [utilizator]

    Beneficiaza proprietarii francezi ai Dacia de o autostrada pe bani romanesti,cu fraieri ce lucreaza pe mai nimic , care pun botul la minciunile lor
    Poate ne spun domnii francezi cate autostrazi sunt in Maroc unde au fabrica.
    • +28 (34 voturi)    
      esti p rost (Joi, 16 aprilie 2015, 14:15)

      za_omu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      dar nu e vina ta...
    • +31 (35 voturi)    
      fa o vizita (Joi, 16 aprilie 2015, 14:16)

      eu [anonim] i-a raspuns lui xanti

      in Maroc. O sa ramai socat. Au mai multi km de autostrada decat noi (cred ca au cam 2000 km). Langa uzina din Tanger au construit un imens port la Atlantic, inca nu e terminat. Au inceput lucru si la TGV care va uni Tanger - Rabat - Casablanca. La nivel de infrastructura deja sunt peste noi.
      • +7 (11 voturi)    
        Dacia (Joi, 16 aprilie 2015, 15:13)

        tu [anonim] i-a raspuns lui eu

        in Maroc se traieste cu 80E/luna si se cultiva canepa... Motivul pt care se produce acolo e dat de costuri si de legatura cu Spain. Daca se supara fomfaitii o sa mute tot in Maroc si gata, nu e imposibil. Din Spain ajungi imadiat in: Germany, England, adica de unde se aduc banii.
        • +1 (3 voturi)    
          da da (Joi, 16 aprilie 2015, 17:54)

          BaciuDorinel [anonim] i-a raspuns lui tu

          http://www.dna.fr/economie/2012/02/10/l-usine-qui-fait-polemique
    • -8 (34 voturi)    
      Mda... (Joi, 16 aprilie 2015, 14:23)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Autostrada aceea va fi folosit exclusiv de francezi, nu aduce plus de valoare tarii si oamenilor din zona. Ce minte de gaina mai au unii...
      • +15 (17 voturi)    
        Bine ca esti tu destept foc. (Joi, 16 aprilie 2015, 16:02)

        Mdv [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        Si unde, dupa bibilica ta, ar aduce plus valoare o autostrada? De la Sibiu la Brasov, nu? Vezi ca va cheama la partid pentru instructiuni noi. Poate n-ar strica sa mai citesti si despre prioritatile UE in materie de infrastructura. Si despre valorile de trafic de pe drumurile de la noi.
        • +9 (11 voturi)    
          Eram ironic... (Joi, 16 aprilie 2015, 16:35)

          Ion [anonim] i-a raspuns lui Mdv

          la adresa lui pontiac
        • +4 (6 voturi)    
          Eram ironic (Joi, 16 aprilie 2015, 16:44)

          Ion [anonim] i-a raspuns lui Mdv

          la ceea ce zicea pontiac...
      • 0 (8 voturi)    
        Cap ai, minte ce-ti mai trebuie... (Joi, 16 aprilie 2015, 16:57)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        Sa inteleg ca o sa se ceara pasaportul la intrarile pe autostrada pentru a fi lasati numai cei cu cetatenie franceza? Tu gandesti? De fapt e inutila intrebarea, ca nu ai cu ce...
    • +22 (24 voturi)    
      Explicatii (Joi, 16 aprilie 2015, 14:26)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Domnule pontiac, autostrada e pentru Romania, nu pentru Renault ca nu o ia Renault la el acasa in Franta.

      Autostrada ar fi facuta sa lege Tara Romaneasca de Transilvania si de granita de vest, unde se duc majoritatea exporturilor Romaniei. De ea ar beneficiat atat Renault/Dacia, toate celelalte firme din Romania care vor dori sa o foloseasca, precum si toti cetatenii romani sau straini care vor dori sa se deplaseze pe acea ruta.

      Uzina Renault din Maroc este in orasul Tanger, care este un port langa stramtoarea Gibraltar, deci in acel caz nu e nevoie de transport terestru si autostrazi.
      Dar pentru informarea dumneavoastra, Marocul are peste 1,400 km de autostrada pe cand Romania are 700 km de autostrada.

      Ceva care sa aiba sens, o idee buna pentru Romania, ne puteti spune? Daca nu, eu as zice ca mai bine ati tacea.
      • -16 (20 voturi)    
        inteleg (Joi, 16 aprilie 2015, 15:12)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        Leaga Pitestiul de Transilvania ,dar daca isi muta francezii uzina in China spre exemplu sau Maroc peste 2 ani ca nu mai renteaza mana de lucru mai scumpa decat in sclavagism ,ramanem cu autostrada pe cap si intretinerea o platim noi romanii.
        Fara uzina de la Pitesti la ce mai e buna???
        Masinile se pot transporta mult mai rentabil cu tren de maffa e mai ieftin decat pe autostrada plus ca dai de lucru la industria de cale ferata.
        • +13 (17 voturi)    
          asa e (Joi, 16 aprilie 2015, 15:50)

          bb [anonim] i-a raspuns lui xanti

          hai sa desfintam si autostrada bucuresti-pitesti si bucuresti-constanta si sa nu mai facem nici o autostrada... ca la ce sunt bune. Nu sunt bune doar daca:
          1) n-ai iesit din satul tau in viata ta
          2) iei bani sa faci propaganda
        • +9 (11 voturi)    
          dar marfurile din partea de sud... (Joi, 16 aprilie 2015, 16:05)

          Mdv [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          a tarii pe unde sunt transportate? Pe la Vaslui?
          Dar relatia spre sudul Europei pe unde se face?
          Nu mai vorbi tampenii si citeste.
        • +9 (11 voturi)    
          /// (Joi, 16 aprilie 2015, 16:35)

          hmara [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Tu ori esti prost ori esti prost.
          Sa ma ierti pt cuvantul ori.
        • +5 (7 voturi)    
          Traiesti inca in secolul 19 inceput de 20 (Joi, 16 aprilie 2015, 17:06)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Transportul cu trenul nu mai e ce a fost atunci. Acum e eficient doar pentru cantitati mari si foarte mari de marfa, sau daca exista o legatura directa pe calea ferata. Altfel e mai eficient cu masina. Gandeste-te la ce trebuie facut ca sa transporti cu trenul: incarca in camion, transporta la gara, descarca la gara, incarca in vagon, transporta cu trenul, descarca din vagon, incarca in camion, transporta la destinatie, descarca din camion. Cata manopera suplimentara e necesara fata de: incarca in camion, transporta la destinatie, descarca din camion? Si acum nici transportul cu trenul nu mai e asa de ieftin... Mai sunt unii care sustin ca caile ferate (scuzati cacofonia - e intentionata) sunt inca strategice...
          • +4 (6 voturi)    
            Am uitat sa adaug si viteza (Joi, 16 aprilie 2015, 22:55)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Un camion merge pe autostrada cu 100 km/h. Un tren daca merge cu 60 zice ca zboara. Iar marfarele nici cu atat...
    • +12 (14 voturi)    
      Să nu-ți vină să crezi (Joi, 16 aprilie 2015, 14:29)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dar au mai multe autostrăzi decât noi și da, uzina de acolo e la autostradă deși e doar la 50km de un port.
  • +29 (31 voturi)    
    azi in Mioveni, maine-n toata tara (Joi, 16 aprilie 2015, 13:59)

    ADi_ [utilizator]

    Ar fi normal ca proteste sa inceapa in toata tara, macar acum dupa 25 de ani de jaf, incompetenta si bataie de joc / smecherie.
  • -9 (25 voturi)    
    Afara !!! (Joi, 16 aprilie 2015, 14:04)

    adrian [anonim]

    L-ati votat pe Iohannis si v-ati spalat pe cap cu el ! Credeati ca schimba pietrele cu aur ... romani neinformati si pacaliti pe facebook...trebuie sa plece cu totii...de la iohannis la ponta si retur !!! Niste mizerii ! Sa ai 85% finantare europeana si sa nu faci inseamna rea vointa ! Pacat de tara noastra !
    • +15 (19 voturi)    
      ce sa intelegem? (Joi, 16 aprilie 2015, 14:30)

      MonaB [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Ca unii dintre noi, mai inspirati, l-au votat pe ponta... Sau si mai grav, nu au votat deloc.Nu va inteleg logica (daca exista una!) si banuiesc ca nu sunt singura persoana care gandeste in felul asta...
      • +14 (18 voturi)    
        nenea de mai sus... (Joi, 16 aprilie 2015, 14:55)

        danright [utilizator] i-a raspuns lui MonaB

        ... e dora un postac pontist. Citeam in alt loc ca plagy-ponta incearca sa para ca acest protest e indreptat impotriva conducerii fabricii.
        Plagiatorul jegos face orice ca sa imprastie rahatul in cat mai multe directii. Imparte cu generozitate scuipatii primiti cu toti cei care ies in cale: conducerea Dacia, Johannis, DNA, Basescu, oricine, numai sa nu fie el singurul manjit.
        Iar vorbitorul de mai sus e un postac care tocmai asta incearca sa faca.
    • 0 (8 voturi)    
      Ce treaba sa Presedintele cu autostrazile?? (Joi, 16 aprilie 2015, 17:07)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      Incearca sa gandesti putin...
  • +17 (19 voturi)    
    Atata (Joi, 16 aprilie 2015, 14:13)

    Rdu [utilizator]

    timp cat pensiile si indemnizatiile speciale ale parlamentarilor merg inainte nu-i nici o problema!
  • +15 (17 voturi)    
    Sa protestam toti pt ca e groasa! (Joi, 16 aprilie 2015, 14:30)

    Florenta [anonim]

    Aceasta gasca de penali trebuie sa dispara. Sa nu-i lasam in concediu! Sa plece cat mai curand! .Rusine! Parlamentul Romaniei se ocupa numai de hotii si mizerii ! Dupa ce au furat la greu acum isi pun de-o pensie speciala! Sa punem noi de niste anticipate!
    • -1 (11 voturi)    
      pana acum era usor (Joi, 16 aprilie 2015, 15:55)

      dnicu [utilizator] i-a raspuns lui Florenta

      era hua! PSD ... dar de cand au inceput cu arestarile la PDL/PNL ... nici nu stii pe cine sa alungi ... oare care e hotul mai mic?
      • +5 (7 voturi)    
        E adevarat dar poate ajung si altii (Joi, 16 aprilie 2015, 16:26)

        Florenta [anonim] i-a raspuns lui dnicu

        Poate vor face liste cu alti oameni.Care au avut pana acum o cariera onesta, cu studii corecte, care n-au avansat prin pile sau mita. Care s-ar putea intoarce oricand la munaca lor atunci cand li se termina mandatul de parlamentar. Cei de acum sunt niste ratati gen Ciorbea(nu mai e dar il las pt ca e tipic), Zgonea, Calimente(dece vrea pensie speciala, dupa ani buni pierduti prin studiouri?), Tariceanu-cel tot mai confuz... Sunt multi, care in viata reala ar fi fost niste neica-nimeni iar acolo sunt niste impostori de care nu mai scapam..
  • +10 (12 voturi)    
    autostrazi (Joi, 16 aprilie 2015, 15:50)

    giotto [utilizator]

    Pentru ce ar face autostrazi cu bani europeni? Acei bani se fura mai greu. Le fac cu bani romanesti ca sa poata fura cu zecile de milioane de euro. Acuma este DNA-ul pe val deci cu investitiile mai usor sau chiar de loc , ca e riscant. Deci jos guvernul si parlamentul-jos hotii comunisti! Vrem alegeri anticipate!
  • +3 (7 voturi)    
    Oameni buni, (Joi, 16 aprilie 2015, 16:45)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Ponta a amenintat acesti oameni ca isi vor pierde locurile de munca daca nu inceteaza cu protestele!!!
    exista inregistrare video!
    ce facem?
    stam si ne uitam la imbecilul asta de aproape 3 anisi inghitim mojiciile lui...
    cred ca le-a ajuns pana si celor care tineau cu el la inceput..
    atitudinea lui Ponta nu este una demoocratica!
    haideti sa il dam jos de acolo...si sa cerem judecarea lui in Piata Libertatii din Bucuresti!!!!
  • +3 (7 voturi)    
    nu poate fura... (Joi, 16 aprilie 2015, 18:01)

    gaga [anonim]

    Dacă victore -victore ar putea fura ca la Lukoil, Kazmunaigaz, ați vedea și voi acolo o uliță până la palatul victoria să puteți căra mălaiul.
  • +4 (8 voturi)    
    IN STRADA! (Joi, 16 aprilie 2015, 18:28)

    Emigrant [anonim]

    Numai cu demonstratii de strada putem da jos guvernul corupt al plagiatorului. Asta cu autostrada e o ocazie f buna. Sa-i dam jos!
  • +4 (6 voturi)    
    Mioveniul a votat PONTA (Joi, 16 aprilie 2015, 19:56)

    adnana [anonim]

    Mereu l-ati votat , la anul va fi la fel asa ca acum ce vreti ???Mioveniul este ROSU si la anul va fi la fel ! Asa ca nu va mai lamentati ,DACIA va da paine , va da bani la Primaria Mioveni prin impozite si voi ce faceti??Votati PSD.Asa ca acum nu va mai lamentati ! Vreti la anul sa va aducem aminte asta ? Oricum uitati repede .Pana acum trebuia sa il sanctionati prin vot.Cat a fost Nicolescu mereu l-ati votat continuati tot asa.Poate ramaneti fara locuri de munca....O sa aveti totusi unde va ruga , nu e asa ?Aveti Catedrala din banii de la Dacia ....Astia sunteti , sa va vad la anul !!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Din 2012 zero autostrazi... (Joi, 16 aprilie 2015, 22:32)

    mihai1986 [utilizator]

    M-am saturat de vorbele lui rus, ca vor face nu stiu cate autostrazi pana in 2016, 2020, cand ei din 2012 nu au reusit sa le termine nici pe cele incepute dinainte...N mai vorbesc ca nu au demarat nicio autostrada noua iar Pitesti-Sibiu, prioritate nationala, in care au interes doi mari producatori auto, bate pasul pe loc...
  • +2 (4 voturi)    
    Cetatenii adunati la miting cereau (Vineri, 17 aprilie 2015, 8:07)

    deval [utilizator]

    guvrnului sa-si respecte promisiunea in legatura cu aceasta necesitate a investitorilor iar Fa ii ameninta ca si-ar putea pierde locurile de munca daca o mai tin in greve .... Stim ca e doctor in manipulare si chiar vad "ca tine" ca multi dintre comentatori vorbesc despre tren,alegeri, alte autostrazi (si ele) necesare ....Cand Renault a dezvoltat uzina guvernul Romaniei a promis ca va face aceasta autostrada ! Asta ar fi trebuit sa fie suficient ca acest drum sa devina prioritar !!
  • +1 (3 voturi)    
    Nu ne spun guvernantii de ce nu se poate (Vineri, 17 aprilie 2015, 8:17)

    deval [utilizator]

    face nici o autostrada, NICI UNA din fonduri europene !! In aceste conditii cum sa nu ne gandim ca e adevarat ca nu se face, doar pentru ca nu se poate FURA ! Asta pare singura modalitate realista pentru stat de a realiza asa ceva (cu max.20% din costuri) si totusi nu se incepe nici una !!!!!!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Fief-ul PSD /USL (Vineri, 17 aprilie 2015, 8:56)

    mircea_cjn [utilizator]

    Pitestiul-Mioveniul au fost intodeauna fief-urile PSD-ului. In general, zonele industrializate, zonele mai dezvoltate (Ardealul mai in totalitate, Bucuresti-Ploiesti in sud) votau dreapta.

    Pitestiul a ramas intotdeauna pe calea rosie, ei votau PSD-ul, cand a mai aparut si USL-ul numai ca nu au turbat de fericire.

    Si acum, dupa ce Ponta si Sova si-au batut joc de autostrada Sibiu-Pitesti, daca faceti un sondaj, cei doi "priceputi" sunt primii in preferintele electoratului pitestean !

    Asa ca , pitestenii primesc ce au cultivat.
    • +1 (1 vot)    
      bine ca s-au luminat! (Sâmbătă, 18 aprilie 2015, 21:29)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      mai rau era daca traiau in aceeasi bezna, in continuare, nu crezi?