SUV-ul Peugeot 4007 poate fi comandat si in Romania

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 25 martie 2008, 16:15 Economie | Auto

Trust Motors, importatorul masinilor Peugeot in Romania primeste de luni comenzi pentru modelul 4007, primul SUV din istoria Peugeot. Modelul e disponibil in doua versiuni de motorizare si trei nivele de echipare, iar preturile variaza, in functie de motorizare si dotari, intre 27.200 euro si 35.800 euro, conform informatiilor furnizate Hotnews.ro de companie.

Modelul este disponibil cu un motor pe benzina de 2,4 litri, 170 CP si cu un diesel de 2,2 litri, 156 CP. In versiunea pe benzina consumul mixt anuntat de producator este de 9,4 litri/100 km, iar la diesel valoarea este de 7,2 litri/100 km. Varianta pe benzina cu nivelul de echipare Confort si cinci locuri costa circa 27.200 euro, iar in varianta de echipare Premium Pack, cu sapte locuri, masina costa 33.300 euro. Pe diesel, preturile variaza, in functie de echipare, intre 31.500 si 35.800 euro.

Primele masini Peugeot 4007 vor sosi incepand cu luna mai 2008. In ceea ce priveste termenul de livrare, daca masina se gaseste pe stocul fizic al concesionarului, termenul de livrare este intre trei- cinci zile calendaristice. Daca masina se afla in Curtici, termenul de livrare este de 20 de zile calendaristice din momentul incasarii avansului.  Pe de alta parte, daca masina este data in comanda in fabricatie in Franta, termenul de livrare poate fi de pana la doua luni de la sfarsitul lunii de fabricatie.

Primul autoturism de teren fabricat vreodata de Peugeot, 4007, este produs in Japonia, de Mitsubishi, la uzina din orasul Okazaki - unde e realizat si primul automobil de teren al marcii Citroen, numit C - Crosser. Modelul Citroen va fi disponibil in Romania din mai, insa reprezentantii companiei nu au comunicat inca preturile.

Ambele modele deriva din noua generatie a masinii de teren Mitsubishi Outlander. Concernul PSA Peugeot - Citroen a decis in 2005 sa colaboreze cu Mitsubishi pentru a intra pe segmentul automobilelor de teren.

Anul trecut in Romania s-au vandut aproape 17.000 de automobile Peugeot dintre care peste 3.200 au fost vehicule comerciale. Cel mai vandut model a fost 206 care si-a gasit aproape 4.300 de clienti.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4445 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    in deriva esti tu (Marţi, 25 martie 2008, 17:32)

    adrian [anonim]

    "Ambele modele deriva din noua generatie a masinii de teren Mitsubishi Outlander"
    modelele nu sunt derivate din outlander. toate reprezinta ceeasi masina dar cu elemente specifice firmei care o comercializeaza. m-am exprimat cam aiurea dar am ales exprimarea asta pentru a intelege si autorul articolului.
  • -1 (1 vot)    
    oare de cand? (Marţi, 25 martie 2008, 21:07)

    Nicky [anonim]

    Oare de cand o fi Mitsubishi Outlander masian de teren? Poate e un bun barbaque car, dar de aici... pana la masina de teren.... he he mai e drum lung baieti "franceji" si mai aveti multe de invatat!
    PS: Cei drept, Mitsu va poate invata cate ceva, da' pentru Major Ligue trebuie sa incercati in alta parte!
  • 0 (0 voturi)    
    Off-road Major League (Miercuri, 26 martie 2008, 13:54)

    Florentin [anonim]

    Unde anume trebuie incercat pt. Major League? Ne dai nishte nume de mashini?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Nicky (Miercuri, 26 martie 2008, 15:22)

    Stefan [anonim]

    Iti atasez un extras de pe site-ul wikipedia, legat de istoricul competitional al celor de la Mitsubishi:
    "Mitsubishi is also the most successful manufacturer in the history of the Dakar Rally, one of the most challenging and dangerous motorsport events in the world. MMC's maiden entry was in 1983 with their new Pajero, and it took only three attempts to find a winning formula. Since then, they have won in 1992, '93, '97, '98, and '01–'07, an unprecedented seven consecutive victories and twelfth overall with nine different drivers".
    Daca nici ei nu fac parte din "major league" in domeniul 4x4, atunci imi este greu sa inteleg ce firme se pricep la asa ceva.
    Am avut ocazia sa conduc Outlander-ul la o reprezentanta din Belgia si se comporta excelent. Ce m-a impresionat cel mai mult este pozitia de condus care este foarte buna.
  • 0 (0 voturi)    
    phuu (Miercuri, 26 martie 2008, 19:27)

    eu [anonim]

    Moama ce poza.
    De unde atatia megapixeli intr-un singur jpg?? :))
  • 0 (0 voturi)    
    Major League (Miercuri, 26 martie 2008, 23:32)

    Florentin [anonim]

    Tocmai de asta eram curios sa vad ce nume imi mentzioneaza. Shtiam ca Mitsubishi e marca de renume pt. segmentul off-road. Outlander e intr-adevar un SUV, nu e conceput 100% pt. teren dar eu cred ca sunt in stare sa construiasca unul din cele mai bune SUVs cu veleitatzi de off-road la experientza care o au. Tocmai am condus ieri un 2.0 Diesel pt. 2 ore, o parte off-road pe zapada prin padure. E fenomenala, in schimb nu dezvolta putere destula la turatzii mici, motor VW pumpe düse. Daca vrei sa depasheshti rapid o mashina trebuie sa calculezi f. bine manevra. Dupa test, dealer-ul mi-a oferit 5 minute sa testez shi un 2.2 diesel , motor common rail de la PSA. Diferenta f. mare pe turatziile mici + mai putzin zgomot de la motor.
    Outlander a ieshit cistigator intr-un test in care intrau shi Honda CR-V, BMW X3, Opel Antara, Jeep Compass, Chevrolet Captiva (vezi Autobild 2/2007).
    Eu zic jos palaria pt. Outlander shi ai lui fratzi!
  • 0 (0 voturi)    
    peugeot suv (Sâmbătă, 29 martie 2008, 0:26)

    romeo [anonim]

    De cateva luni caut masina ideala , tip Suv, care sa ma satisfaca la drive test. Am condus BMW- tractorase cu sigla prea scumpa, galagioase, le tremura caroseria si schimbatorul de viteze, X3 cu motor de150 cp este cel mai jalnic SUV cu care m-am dat. Cel de 177 de cp mai salveaza sigla dar tot tremura.. Frelander 2 este ok - mai ales varianta diesel cu motor peugeot),dar este prea scump ptr logistica (lipsa service in C-ta?!!) pe care NU o are in spate. Toyota este ok dar prea comuna, Hyunday sunt prea rigide si la scurt timp tremura toate incheieturile.. astept peugeotul SUV cu MARE interes...