Indienii de la Tata vor lansa pe 23 martie masina de 2.000 de dolari

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 26 februarie 2009, 12:57 Economie | Auto

Dupa multe amanari si schimbari, Tata Motors a anuntat data lansarii modelului Nano - masina de 2.000 de dolari. Astfel, pe 23 martie va fi lansarea, iar comenzile se vor putea face din a doua saptamana a lui aprilie.

Masinile vor fi prezente in showroom-uri la inceputul lui aprilie, iar cei de la Tata spun ca ziua lansarii va fi una istorica pentru companie.

Tata Motors are mari probleme cu acest proiect, masina trebuia lansata inca de anul trecut, dar dupa protestele violente ale fermierilor suparati ca li s-au luat cu forta pamanturile, compania a fost fortata sa renunte la o uzina care era aproape gata in regiunea West Bengal.

In plus, presa indiana a scris recent ca Tata Motors are datorii mari la furnizori, iar daca nu si le va achita, multe companii mai mici vor ajunge la faliment.

Informatii anterioare indicau ca producatorul asteapta 100.000 de comenzi pe termen scurt, insa productia este in prezent de numai cateva mii de masini pe luna. Planul este ca productia anuala de Nano sa fie 250.000 de unitati, dar asta nu se poate intampla decat dupa ce noua uzina din Gujarat este gata.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8049 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    In curind cea mai buna masina (Joi, 26 februarie 2009, 13:20)

    Fritz germanu [anonim]

    daca e sa ne luam dupa comentariile facute pt dacia, ca urmare a articolului din Germania, inseamna ca in curind asta va fi cea mai cea masina a tuturor timpurilor...Ce performante, ce dotari, ce confort.....este ieftina si te duce unde vrei. Deci premise pt cea mai buna masina .....adica , culmea chiar si mai buna decit loganul nostru ( al nostru, al francezilor adica..)
    • -1 (3 voturi)    
      Tricicleta cu 4 roti... (Joi, 26 februarie 2009, 16:32)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Fritz germanu

      ... bai si eu cand ma gandeam ca masina mai mica decat Matiz, Chevrolet Spart(k), sau Ford Ka nu se exista! Eh, uite ca se poate! Hai fratilor, inventati masina pe doua roti! Aia inventie revolutionara! Pariez ca o sa premiul Nobel .. sau care o fi! Ah, da stai ... motocicleta e inventata demult...
      Glumeam doar!
      • 0 (2 voturi)    
        Dar Lastunul? (Joi, 26 februarie 2009, 20:38)

        buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui goe

        Stai linistit, ca noi am inventat Nano inaintea lor. Se chema Lastun! A iesit prost la noi, era din toate punctele de vedere o non-masina. Nano in schimb pare a fi mult mai fiabila. Nu prea e de noi, in Europa, dar problema ei e ca scoate de pe piata alte marci occidentale.
        • 0 (0 voturi)    
          Lastunul (Vineri, 27 februarie 2009, 15:35)

          Nicolae [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

          Lastunul a fost ca proiectare cu cel putin 15 ani inaintea lui Mercedes cu Smart ,dar izolarea impusa de Ceausescu&Coo au determinat ca Automobilul de Oras sa nu fie o prioritate romaneasca !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Daci, cea mai cea? (Vineri, 27 februarie 2009, 4:55)

      Tudor [anonim] i-a raspuns lui Fritz germanu

      da' cine a zis ca Dacia e cea mai cea masina?
    • 0 (0 voturi)    
      TATA Automotive (Vineri, 27 februarie 2009, 15:32)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Fritz germanu

      A cumparat Jaguar si Land Rover ,(face otel de peste 100 de ani.
      Blocul motor este din aluminiu iar impreuna cu Bosch se va oferi si sistemul Start/Stop care reduce consumul si asa redus cu 5 %.
      Nu e o gluma iar daca ar fi pus niste roti mai mari nici nu arata rau.
      Daca vreti sa vedeti si alte automobile facute de Tata cautati TATA SAFARI si va veti convinge .
  • -5 (7 voturi)    
    oare depaseste limita maxima admisa in oras? (Joi, 26 februarie 2009, 13:25)

    blu [anonim]

    si ii intreb pe cei mai tehnici ca mine, daca i-ar pune roti de 19" ar mai pleca de pe loc?
    • +6 (8 voturi)    
      roti (Joi, 26 februarie 2009, 13:45)

      Nae Calo [anonim] i-a raspuns lui blu

      Asa si la Mercedes daca i-ai pune roti de tractor nu ar mai pleca de pe loc! Si nu rotile sunt de 19 tzoli ci jantele!
  • +2 (8 voturi)    
    un alt trabant (Joi, 26 februarie 2009, 13:36)

    eu [anonim]

    Un alt trabant, numai ca de data asta e facut de indieni!

    O cutie de caron (sau plastic - mai ieftin) cu un motor de scooter!


    Piatza de desfacere la greu: china, india, rusia, africa!
  • +12 (12 voturi)    
    tata nano (Joi, 26 februarie 2009, 13:47)

    Cioclul [anonim]

    nu fiti ciobani. masina asta este facuta strict ca sa descongestioneze orasele, nu sa plimbi pixda dandu-te mare si nevazand cum te izbeste trenul. masina asta, daca o sa mearga cu 50kmph cu un consum de 1-2 litri la suta, va fi un succes in special acolo unde oamenii au cam inceput sa fie realmente sufocati de traficul imposibil.

    joc de glezne cand iese asta, ca treaba e pe bune. in rest, ma amuza sa vad cum romanasii, dupa ce au stat 40 de ani cu capcanele de dacii 1300 acum au devenit foarte fini si nu mai suporta decat scaune din alcantara, playere prologic II si motoare peste 300CP.

    ca sa raspund intrebarii de mai sus... NU AI UNDE pune roti mai mari., nici in bataie de joc.
  • +3 (5 voturi)    
    tata (Joi, 26 februarie 2009, 13:48)

    Dorel Soferu [anonim]

    De ce nu are oglinda retrovizoare?
    • +2 (4 voturi)    
      lol (Joi, 26 februarie 2009, 14:06)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Dorel Soferu

      Costa prea mult... nu se mai incadrau in buget...
      Ma intreb ce altceva mai lipseste...

      Dacia a ocupat bine segmentul la 5-6000 de EUR in Europa. E indeajuns de ieftina, iar daca o masina e mai ieftina deja apar suspiciuni cu privire la siguranta etc.
    • +1 (3 voturi)    
      D'aia! (Joi, 26 februarie 2009, 14:10)

      Mistretzu [anonim] i-a raspuns lui Dorel Soferu

      Ai aceasta nelamurire deoarece nu cunosti ABSOLUT NIMIC despre India. Respectiv cat de aglomerate sunt orasele, cu pietoni si autovehicule/motorete, cum se circula, cum sunt soferii... Raspunsul este simplu, nu au nevoie! Nu sunt scoli de conducatori auto, nimeni nu respecta nici o regula de circulatie, in concluzie se circula haotic, deci de ce ar avea nevoie?
      • 0 (0 voturi)    
        mare dreptate ai (Vineri, 27 februarie 2009, 13:22)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Mistretzu

        Pentru cei care nu stiu cum sint traficul si regulile in India, uitati aici: http://www.youtube.com/watch?v=RjrEQaG5jPM
        Masina asta e intr-adevar ceea ce au nevoie. Nu e masina de fite.
    • -1 (3 voturi)    
      Pentru ca platesti 2000$ (Joi, 26 februarie 2009, 14:14)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Dorel Soferu

      doh!
    • -1 (5 voturi)    
      Are... (Joi, 26 februarie 2009, 14:16)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Dorel Soferu

      ...nano oglinzi, dar microscopul electronic nu este inclus in dotarea standard! ;-)
    • +3 (3 voturi)    
      uita te cu atentie ! (Joi, 26 februarie 2009, 14:16)

      tursitul [anonim] i-a raspuns lui Dorel Soferu

      retrovizoare are ! laterale nu are !
    • +2 (2 voturi)    
      are (Joi, 26 februarie 2009, 16:02)

      bog [anonim] i-a raspuns lui Dorel Soferu

      are, uite-te mai bine
    • +1 (3 voturi)    
      (gluma) (Joi, 26 februarie 2009, 16:45)

      un oarecare [anonim] i-a raspuns lui Dorel Soferu

      pt ca e atat de rapida incat niciodta nu o sa vina nimic din spate!!
  • -1 (3 voturi)    
    e jucarie? (Joi, 26 februarie 2009, 14:06)

    kllaus [anonim]

    de un lucru sunt sigur: in India si Romania nu se poate folosi. Aia nu au drumuri iar noi ce sa mai vorbim. Si este si periculos sa mergi in ea la cati biciclisti sunt in India. Caricatura asta nu poate fi un contracandidat serios pentru Logan. Cred ca au facut-o ca sa poata urca indienii cu ea in tren. Nu inteleg care este este piata lor. Probabil se vor vinde la magazinele de jucarii.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e chiar asa (Joi, 26 februarie 2009, 14:30)

      unu_de_aiurea [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      Uite ca eu ma gandesc sa imi iau...si ca mine iti garantez ca mai sunt cateva sute de mii, milioane, milioane....
      Sunt multe pizzerii, firme de taxiuri,firme de inchirieri de masini, ce au nevoie doar de deplasari in orase, la costuri minime...de unde stii tu ca nu vor avea clienti ? Uite ca eu am impresia ca se vor vine mai multe decat estimezi tu...
      Timpul va decide, 'om trai si'om vedea...
    • +2 (2 voturi)    
      Si Smart? (Joi, 26 februarie 2009, 19:49)

      VM [anonim] i-a raspuns lui kllaus

      tot jucarie?
      ForTwo = minimum 9500 euro.
  • +2 (2 voturi)    
    Interesanta (Joi, 26 februarie 2009, 14:14)

    eu [anonim]

    Domnilor pai chestia ii simpla. Nici la un camion nu ii trebuie 400 de CP ca sa duca 22 de t, ii sunt mai mult decat suficienti 200 de CP dar ca sa urce pantele cu 65-70 de KM/h atunci iti trebuie niste armasari puternici si multi. In rest ce sa zic...masina are ca tinta clara orasul, nu incape indoiala. Daca dau si garantie si intradevar consuma putin, de ce nu? Pana la urma asta ne roade, costul, mentenanta, si carburantul.
    Toate bune.
  • 0 (4 voturi)    
    sunt curios (Joi, 26 februarie 2009, 14:57)

    liviu_ [utilizator]

    daca intri cu ea in pom la 50 km/h scapi?
    la 60 sigur nu :D

    oricum se poate mai ieftin de atat !!!
    va aduce-ti aminte de masina din familia flinstone? :D
    • 0 (2 voturi)    
      Da, dar cum? (Joi, 26 februarie 2009, 19:52)

      VM [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Probabil ca tot atitea oase rupte pe cm patrat ca si cu un Matiz.
  • -1 (3 voturi)    
    Laptop + masina (Joi, 26 februarie 2009, 15:12)

    Fred [anonim]

    Dintr-un singur salariu pot sa imi iau o masina si 5 laptouri tot indiene cu 10 dolari bucata.
  • 0 (2 voturi)    
    fara numar (Joi, 26 februarie 2009, 15:18)

    clima bizonica [anonim]

    Eu imi cumpar 2, le pun roti de 19 tzoli si dau drumu' la manele. Si ma duc in club. Cu amandoua.
  • +2 (2 voturi)    
    Roti mai mici puteau sa puna? (Joi, 26 februarie 2009, 16:27)

    raz [anonim]

    Sa zicem ca este ok pentru intentia cu care a fost construita ... oricum asa ceva o sa vezi in tarile slab dezvoltate unde aceasta masina va inlocui motoreta cel mai probabil. Cine isi permite mai mult de o motoreta sigur va alege altceva.
    Nu e o idee rea pana la urma ... traim intr-o lume libera, deci poti sa alegi ce iti place ;)
  • +1 (1 vot)    
    intrebare! (Joi, 26 februarie 2009, 16:55)

    un oarecare [anonim]

    pot sa imi iau varianta pe GPL?
  • +3 (3 voturi)    
    tare (Joi, 26 februarie 2009, 17:29)

    eu [anonim]

    Daca te lasa-n drum o iei in carca si o duci in casa scarii!
    • 0 (0 voturi)    
      uhu (Vineri, 27 februarie 2009, 13:17)

      euripide [anonim] i-a raspuns lui eu

      daca are centuri de siguranta poti s-o iei in carca !!!
  • -1 (1 vot)    
    SUPERTAREEEE ! CITESTE AICI ! (Joi, 26 februarie 2009, 18:18)

    daniel [anonim]

    Cea mai tare masina din toate timpurile, Nemtzii abia asteapta sa intre pe piata lor, daca masina va intra in 2000 de dolari, inseamna ca prin programul rabla se vor alege cu o masina noua si 800 de euro chash! Cea mai tare faza !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Decat scooter -nano (Joi, 26 februarie 2009, 18:36)

    real [anonim]

    Tata nano este un concurent pentru scooter in principal.Intr-adevar masina nu poate fi numita.Dar intr-adevar,intr-o situatie deosebita eu cred ca ajunge la destinatie in afara orasului.Pentru oras e ideala.Consum mic,daca este si fiabila este perfecta.Cu patru roti pe ploaie ai mai multa stabilitate decat pe 2.Nu te ploua ,nu ti-e frig.In Europa nu se importa ca VAI! nu se respecta normele de siguranta.CE SIGURANTA AM EU CU UN SCOOTER???Masuri protectioniste,pe care omul de rand nu le vede.Si alta chestie interesanta.In Spania,exista Masinile fara carnet. In comparatie cu ele Tata Nano e frumoasa .Sunt mici,fac zgomot si o masina noua costa 10000 de euro.Norme de protectie cu siguranta nu respecta.Ele pot circula in Spania,Tara UE si Tata Nano nu.Cum vine asta???
  • +1 (1 vot)    
    doar oras (Joi, 26 februarie 2009, 19:23)

    nano [anonim]

    o singura oglinda retrovizoare, pe partea soferului, un singur stergator, motor de 624cc cu 27 CP, 50 mile/1 galon (4.7l/100km)
    http://tatanano.inservices.tatamotors.com/tatamotors/index.php?option=com_frontpage&Itemid=168
  • -1 (1 vot)    
    pretul corect (Joi, 26 februarie 2009, 21:37)

    lonewolf [utilizator]

    In ritmul asta, anul viitor "masina" va fi gratis, iar peste vreo 2 ani o sa dea Tata (de firma zic) bani celor care o vor lua. Despagubiri,evident!
  • +1 (1 vot)    
    Frane (Vineri, 27 februarie 2009, 9:31)

    same.dan [utilizator]

    Mi se pare ciudat ca are admisie pentru aer in fata rotilor din spate. O fi pentru racirea franelor sau pentru admisia motorului? Motorul e in spate sau in fata?
    • +1 (1 vot)    
      tractiunea va fi fata (Vineri, 27 februarie 2009, 11:21)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui same.dan

      Puntea spate motrice este o solutie foarte scumpa, de aceea masinile din ziua de azi au preponderent tractiune fata.
      E tare ca are faruri de ceata deci e ideala pentru tampitii care merg cu ele aprinse cand nu e ceata.
  • 0 (0 voturi)    
    PRO (Vineri, 27 februarie 2009, 22:24)

    gica lastun [anonim]

    TATA AR REZOLVA PROBLEMA PARCARILOR,O POTI URCA CU LIFTU LA ETJ.10,O TII LA MUNCA IN VESTIAR S'AU SUB BIROU SI VA FI REZOLVATA SI PROBLEMA MEDIULUI IN ORASE CA IN LOC DE PARCARI V-OM PLANTA COPACI.