Scandal in Germania  - Zeci de mii de masini ce trebuiau casate prin programul Rabla au ajuns sa fie vandute in Europa de Est si Africa

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 6 august 2009, 10:57 Economie | Auto

Politia germana a demarat o ancheta dupa ce a iesit la iveala faptul ca aproximativ 50.000 de masini ce ar fi trebuit casate ca parte a programului Rabla au ajuns sa fie exportate de retele ale crimei organizate in tari din Europa de Est si Africa, scrie Financial Times. Circa 1,7 milioane de oameni si-au luat masini noi prin programul Rabla din Germania, insa e clar ca o parte din masinile vechi au scapat de casare si circula in tari mai sarace, foarte posibil si la noi.

Wilfried Albishausen, vicepresedinte la organizatia profesionale a politistilor BDK spune ca programul a fost introdus dar s-a omis faptul ca o retea de crima organizata are mijloacele de a face ilegalitati, astfel ca in cel mai rau caz chiar o zecime din masinile care chipurile ar fi fost casate circula acum in tari mai sarace.

Organizatiile ecologiste spun ca cifrele nu sunt o surpriza dar acuza autoritatile ca desi intentia programului a fost buna, au pierdut controlul asupra modului in care masinile sunt casate, dand astfel posibilitatea unor infractori sa obtina profituri uriase.

Bafa, agentia guvernamentala care se ocupa de program, spune ca nu avea idee ca ilegalitatile au atuins asa un numar mare de cazuri si adauga ca a fost alertat doar in cateva cazuri.

Programul Rabla a avut succes nebun in Germania, din februarie de cand a inceput circa 1,7 milioane de oameni au beneficiat de prima de casare de 2.500 euro dupa ce au renuntat la masini mai vechi de noua ani. Piata masinilor noi a urcat cu 30% la sapte luni, doborand record dupa record, in timp ce alte piete auto europene nu vad decat scaderi.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2671 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    le gasesc (Joi, 6 august 2009, 11:21)

    un oarecare [anonim]

    ... si pe la noi prin Vitan, prin intersectii cu afise in geam de vanzare....si cu km rezonabili.... :)
    • -11 (11 voturi)    
      de ce esti rau? (Joi, 6 august 2009, 11:42)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Un golf din 1900 si un pic toamna, sau un opel astra tot de pe atunci, ca sa nu zic de un ursulet sau un passat de 15 ani sunt perfect credibile la 80-100000 km, toate babele din germania si-au vandut masinile nefolosite si toate au ajuns la noi. Si cu siguranta sunt muuuult mai bune decat orice Logan nou, si mult mai sigure, si mult mai confortabile, etc ;)
      • +11 (11 voturi)    
        alt samsar isi face reclama (Joi, 6 august 2009, 11:55)

        alexander the great [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        prefer Logan nou decat un cazan smenuit.
      • +1 (3 voturi)    
        cam exagerezi (Joi, 6 august 2009, 12:18)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        fie si numai din prisma ca un ursulet din anii 80-90 nu are, in general, nici aer conditionat, nici abs nu poti spune ca ar fi mai confortabile decat logan.
        asta inseamna ca n-ai condus nici logan nici masini nemtesti de prin anii aia.
        nici la fiabilitate nu sta tocmai rau loganul, stiu taximetristi care au facut 300k cu loganu fara mari probleme.
        o singura flotare logica: daca masinile alea nemtesti sunt atat de bune de ce le-au dat nemtii ca sa-si ia logan?
      • +2 (2 voturi)    
        asa e (Joi, 6 august 2009, 13:12)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        e plina Germania de babe cu BMW pe care-l folosesc la drifturi!
      • +1 (1 vot)    
        :D (Joi, 6 august 2009, 14:02)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        Nu sunt de acord decat partial cu tine, dar iti dau un sfat: vezi ca ironiile sunt intelese mai greu pe aici ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Le mai gasesc (Joi, 6 august 2009, 13:46)

      Marcel [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      si pe langa Cora Lujerului. Sunt pline trotuarele de astfel de masini. trebuie sa faci slalom printre ele. Oare unul dintre serviciile primariei (nu stiu care se ocupa de treaba asta) nu ar trebui sa se sesizeze?
      Pe de alta parte, cand vom renunta si noi sa purtam toate vechiturile altora?
      • 0 (0 voturi)    
        sa se ce? (Joi, 20 august 2009, 9:46)

        sage [anonim] i-a raspuns lui Marcel

        <<Sunt pline trotuarele de astfel de masini. trebuie sa faci slalom printre ele. Oare unul dintre serviciile primariei (nu stiu care se ocupa de treaba asta) nu ar trebui sa se sesizeze?>>

        Ce-i aia sa se sesizeze!? Pe tine te doare gura sa dai un telefon la ADP sau la Politie? Daca nu-ti convine ceva te plangi pe forum sau la cine trebuie sa remedieze situatia?
  • 0 (0 voturi)    
    abia astept (Joi, 6 august 2009, 12:12)

    emilper [utilizator]

    ... sa dea vina pe coruptii din Balkani, cum au facut cand unii din .de au "vandut" armament est german unui bulgar si dupa aia l-au reciclat mai departe ....
  • 0 (0 voturi)    
    audi 100 S4 din 1993 (Miercuri, 2 septembrie 2009, 13:44)

    aaaa [anonim]

    lista caracteristicilor tehnice si a dotarilor unui audi din 1993:
    - motor 2.2 turbo benzina, 220 de cai 5 cil in linie
    - servo directie, frana, ambreiaj, orice
    - incalzire in scaune
    - spalator faruri
    - cruise control
    - interior piele de calitate
    etc, etc.
    masina costa mai putin decat un logan de 1.4 la care stim cu totii ca primesti un motor, 4 roti, un volan si o caroserie. dar are 0 km.
    si atunci problema e asa:
    - un pasionat de masini nu va alege niciodata loganul, in timp ce
    - o persoana pragmatica, neinteresata in mod deosebit de masini si de tehnica in general, nu va alege niciodata "harbul" de audi.
    deci ce sens are sa va tot certati pe tema nou contra second hand?