Imaginea care arata cat de suprasaturate sunt depozitele de titei. Traderii au ajuns sa roage tancurile petroliere sa mearga mai incet

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:29 Economie | Burse

Tancuri petroliere in Houston
Foto: marinetraffic.com
Dupa ce miercuri s-a aflat ca o coloana de tancuri petroliere lunga de trei kilometri a plecat dinspre Irak catre SUA si la cateva saptamani dupa ce s-a anuntat ca in China nu mai exista spatiu de stocare a petrolului, se poate confirma ca blocajul titeiului in tranzit a ajuns intr-un punct fara precedent si a inceput sa aiba consecinte adverse tot mai mari asupra cotatiilor, scrie publicatia economica Zero Hedge.  

Tancurile petroliere stau cu zecile la coada in Houston (un numar fara precedent de 39 cu o capacitate combinata de 28,4 milioane de barili) arata publicatia citata, o imagine graitoare a suprasaturarii mondiale cu petrol.



Sursa marinetraffic.com. Patratele rosii sunt tancurile petroliere stationate, sagetile sunt cele in miscare. AICI se poate vedea situatia in timp real

Si Financial Times scrie ca, din China si pana in Golful Mexico, flotila de mega-tancuri petroliere stationare este in crestere.  

Peste 100 de milioane de barili de titei este depozitat in nave ce stau pe mare, toate datele de mai sus aratand ca scaderea cotatiilor petrolului este departe de a fi incheiata. 

Problemele de stocare sunt atat de severe incat traderii au ajuns sa ceara navelor sa mearga cat mai incet, iar in largul coastei Galvestonului navele asteapta pentru a furniza petrol rafinariilor din zona Houston, in medie, cinci zile pentru a primi voie sa descarce.  

Blocajul de circulatie a navelor petroliere este doar ultimul semnal al inflexibilei supra-saturari din domeniu, scrie si Associated Press.  

“Se pare ca inundarea pietelor globale doar se inrautateste”, a apreciat Matt Smith, analist pe sectorul marfuri la ClipperData.  

Mai multi traderi au spus ca unele nave au sosit fara sa aiba aranjati cumparatori pentru petrolul transportat, ceea ce le creeaza probleme din cauza stocurilor mari deja existente si a faptului ca rafinariile isi reduc nivelul inventariului pe final de an din motive fiscale.  



Supra-stocurile au atins cel mai inalt nivel din ultimul deceniu, in conditiile in care productia a crescut, desi cererea a scazut, a anuntat joi OPEC, citat de The Telegraph.

Unul dintre motivele pentru care piata mondiala a ajuns sa fie inundat cu petrol este faptul ca unii giganti din OPEC, precum Arabia Saudita, au majorat productia pentru a castiga cota de piata de la rivali si pentru a incetini evolutia sectorului de sist. 

In ultimele noua luni, productia mondiala de titei a crescut cu 2,5 milioane de barili pe zi, mult peste cererea globala, care a urcat cu doar 1,6 milioane de barili pe zi.  

Ultima oara cand piata s-a confruntat cu o asemenea ‘balta” de petrol a fost cand cererea din intreaga lume s-a prabusit la inceputul anului 2009, din cauza crizei financiare globale. 

Preturile petrolului au scazut cu circa 40% in ultimele 12 luni, in conditiile in care tarile OPEC si-au mentinut nivelul productiei, in ciuda cererii slabe.  



Agentia Internationala pentru Energie (AIE) a avertizat saptamana aceasta ca prabusirea cotatiilor titeiului a taiat 1.000 de miliarde de dolari din veniturile cartelului Organizatiei Tarilor Exportatoare de Petrol.  

AIE a subliniat si ea ca lumea este plina de petrol si in depozite exista cantitati record, ceea ce, in combinatie cu cererea slaba si cu incapatanarea tarilor non-OPEC de a furniza in continuare titei va agrava situatia si anul viitor.  

“Stocurile de petrol, la nivelul record de trei miliarde de barili, confera pietelor lumii un nivel de confort”, a apreciat Agentia in raportul lunar, adaugand ca acestea ofera un buffer fara precedent impotriva socurilor geopolitice sau a intreruperilor neasteptate de productie.

Preturile si-au revenit usor vineri, dupa ce cazusera saptamana aceasta aproape de minimele ultimilor sase ani si jumatate, marcate in aceste zile in special de ingrijorari privind cresterea economica a Chinei. 

Cotatiile de pe piata din SUA au coborat la 41,55 de dolari pe baril pe fondul stocurilor in crestere din Statele Unite si sunt pe cale sa consemneze un declin de peste 5 procente in aceasta saptamana, informeaza Reuters.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
34540 vizualizari
  • +8 (26 voturi)    
    he he..cred ca Phutin si a facut gratar (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:36)

    un domn [utilizator]

    cu Medvedev, asa de week end, si vorbesc in taina, usor..unde vor sa fie expusi impaiati..sa ii vada populatia forever
  • +15 (25 voturi)    
    2 concluzii (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:42)

    Irizat [anonim]

    1) poate ca neo-marxistii, stangistii si conspirationistii planetei vor slabi un pic refrenul cu war fo oil...
    2) islamul si putinismul sunt un pic in rahat. sa le uram la mai mult.
    • +1 (19 voturi)    
      waw 12 zile... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:15)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      cum zicea cineva aici. De ce ar face cineva razboi, cand au deja resurse destule pentru 12 zile!!! Sunt convinsa ca Obama nu se gandeste mai departe de maine, poate poimaine :) De Putin stim deja, el se gandeste la ziua de ieri, nu-i mai ajunge timpul si pentru ziua de maine.
  • +4 (16 voturi)    
    FB (Vineri, 13 noiembrie 2015, 14:49)

    falcoind [utilizator]

    dacă se reușește crearea unei baterii care sa asigure o autonomie de 1000 km pentru mașini mici (1 tona maxim) și se dublează capacitatea eoliana și fotovoltaica , petrolul scade încă mult.
    • +1 (15 voturi)    
      daaa, in momentul in care acea baterie va aparea.. (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:21)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      toata lumea si-o va atasa la masina. Si vom avea 1 miliard de masini electrice, asa dintr-un foc. Spun un miliard pt ca atat e estimata flota globala acum. Nu ma mai gandesc deloc la consumul de petrol pentru alte chestii in afara de masini. Doar un hint: Vine iarna!
      Aud povestiile astea cu masinile electrice de vreo 20 de ani. Ai vreo cifra de cate masini electrice sunt functionale in momentul asta? Cat costa o masina d-aia, si cati si-o permit? Sunt convinsa ca indianul/chinezul/romanul de rand isi va cumpara imediat o Tesla :). Doar sa scoata bateria pe piata, Doamne-Ajuta!
      • 0 (2 voturi)    
        ajunge (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 6:58)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        sa scoți din funcțiune anual 20 mil de mașini pe benzina motorina și sa introduci în locul lor electric și deja se simte la consumul global , plus nu pune o mașina de acum 20 ani cu consum de 10 l/100km lângă una de acum la 5 l/100Km , aproximativ aceeași putere

        Prima mașina avuta avea consum de 10-12l mediu la 100km (cred ca 72 CP)

        Actuala 6-7 l/ 100km 100CP , intrade var trăiesc într-un oraș mediu nu foarte aglomerat .
    • -3 (11 voturi)    
      Se vede de la o posta (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:58)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Ca habar nu ai despre ceea ce spui.
      • 0 (0 voturi)    
        esti sigur ? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 6:49)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

        cauta articole gen : audi benzina sintetica
        tesla următorul SUV la 35-45 000 $
        noua baterie litiu aer în test
        putere eoliana instalata global
        putere fotovoltaica instalata global
        Australia prima centrala electrica solara

        fuziune despre asta nu se mai vb de 6-7 ani aproape nimic de când a exista știrea ca se lucrează la prima centrala comerciala care culmea în 2015-20018 parca trebuia sa fie gata , tu ce zici dacă cineva are tehnologia ce ar face cu tot petrolul rămas în "gât"

        Chiar îs pasionat de noi energii și încerc sa stau la curent cu ce se întâmpla , Da tractorul , avionul , vaporul trnas oceanic o sa mearga inca mult pe produse petroliere dar incalzirea, masina mica de oras NU
  • +21 (23 voturi)    
    Si totusi pretul la pompa continua sa fie aberant (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:09)

    Creator [anonim]

    ..de MARE !
    Ori ca pretul pe baril este 100-120$, ori ca e 55-65$, pretul la pompa e tot de 5-5.5 lei.
    • +10 (12 voturi)    
      In US ale A (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:29)

      gigi marga [anonim] i-a raspuns lui Creator

      Atunci cand cotatia era de peste $100 plateam aproape $4/gallon. Ne ustura la buzunar si toata lumea se uita cum sa isi reduca consumul de benzina.
      Astazi, la sub $50, platim aproximativ $2.25/gallon.
      Inainte de criza din 2009, un pret de $2.00/gallon era MARE! Acum ne bucuram cand platim $2.25... asta este psihologia pretului bine aplicata :)
      • +9 (9 voturi)    
        DEGEABA (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:08)

        fox [anonim] i-a raspuns lui gigi marga

        te plangi ca plateai 4 dolari pe un galon, adica 1 dolar si un pic pe 1 literu, iar acum doar 50 centi/l? Vino tata in Europa, de vest de exemplu, sa vezi cum e sa platesti ACUM 1,5 Euro/litru. Eu nu stiu cum dracu a scazut petrolul brut cu 60% ca cel rafinat la pompa s-a reduc cu 10 maxim 20 centi. Nu stiu ce fel de calcule folosesc astia de la Shell, Exxon si alti magaroi.
        • +8 (14 voturi)    
          Degeaba (Vineri, 13 noiembrie 2015, 17:04)

          Gabi [anonim] i-a raspuns lui fox

          Valoarea benzinei din pretul platit la pompa este de 35-40 % din total restul sunt taxe si accize. Din acea valoare scade costul rafinarii care nu s-a modificat si ramai cu 20%( aproximativ) pretul petrolului. Acum redu aceasta suma cu 50% si o sa vezi ca pretul la pompa scade cu 10%. Asa se calculeaza.
          • 0 (0 voturi)    
            Din cele mai vechi timpuri.... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:47)

            Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

            Statia de benzina 'functioneaza' dupa un singur sistem:

            Maximum de profit.

            Indiferent de costul de extractie
        • +1 (7 voturi)    
          cati kilometri faci tu in europa lunar? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 18:31)

          n [anonim] i-a raspuns lui fox

          nu de alta da eu pe luna fac un minim de 11000 kilometri... deci doare cand platesti 1 $ pe litru!
          • +3 (5 voturi)    
            kilometrii si munca (Vineri, 13 noiembrie 2015, 22:17)

            _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui n

            Daca "doare" la 10.000 km lunar cred ca e cazul sa iei niste analgezice; sau un servicu cu mai putinic kilometri inclusi sis implicic mai putin dureros..
      • +1 (3 voturi)    
        serios? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 18:30)

        n [anonim] i-a raspuns lui gigi marga

        de aia bagai eu de la costco cu 1.94$ pe galon azi... si scade saptamanal! anu trecut era 1.67 de craciun
        • 0 (0 voturi)    
          Really? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 17:53)

          Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui n

          Despre CARE Costco vorbesti? Din CE oras??

          Nu de alta, dar mai ESTE unii dintre noi care locuim p-aproape...
    • +8 (8 voturi)    
      si o sa fie "aberant" in continuare (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:57)

      VladSnow [anonim] i-a raspuns lui Creator

      Pentru ca pretul la pompa este compus in cea mai mare parte din taxe si accize, care depind de cursul euro la sfarsit de an, nu de costul petrolului.

      Chiar si asa, n-ai dreptate, cand petrolul era in jur de 100$ pretul la pompa era in jur de 6.50.
    • +7 (7 voturi)    
      5-5,5 lei... dar... (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:46)

      si_eu_pe-aici [utilizator] i-a raspuns lui Creator

      stai sa vezi cand s-o face iarasi 100-120$ barilul... doar nu te pui cu hotii nostrii, nu?
      • 0 (2 voturi)    
        100-120$ barilul n-o să mai fie (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 14:27)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui si_eu_pe-aici

        în cursul vieții noastre. Epoca petrolului se îndreaptă spre apus, va mai fi necesar în petrochimie și în industria maselor plastice, însă Orientul Mijlociu se întoarce în Epoca de Piatră.

        Extragerea petrolului costă între 6-10$ barilul în Arabia Saudită, acela e prețul real. Diferența până la 100-120$ barilul era bunăstarea Occidentului scursă în buzunarele șeicilor.
    • +1 (3 voturi)    
      ce e ieftin nu e moca (Vineri, 13 noiembrie 2015, 22:19)

      dixit [anonim] i-a raspuns lui Creator

      pai acum 6-7 ani: 1 baril=130$
      1$=1.5 ron
      1baril=195ron

      2015 : 1 baril=42$
      1$=4.2 ron
      1baril=170ron

      deci e cam tot pe acolo
      • +3 (5 voturi)    
        1$=1.5Ron? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 22:49)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui dixit

        Domnu' Isarescu? Sunteti dvs? Si aveti un vis umed?
      • 0 (0 voturi)    
        2002 (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 6:37)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui dixit

        1$ = 3,2-3,6 RON

        cind a fost 1,5 in 89 poate da nu la negru nici atunci

        prin 1986 un televizor Elcrom la shop aprpe 600$ 580 parca , paltit la popa catolic care avea doar o chitanta ca a primit bani repectivi cu 3000lei , calculeaza tu daca era dolaul cumva 1,5lei
    • +1 (1 vot)    
      Pai de unde crezi . . . (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 7:48)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Creator

      . . . ca se scot banii pentru pomeni electorale? De la Benzina, de la motorina, de la alcool si tutun, de la masinile considerate de lux si altele asemenea. Ca doar nu are niumeni saci de bani din care sa imparta zilnic lenesilor!
  • +13 (17 voturi)    
    da (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:10)

    dum_i [utilizator]

    Adica, in subtext, anarhia islamo-fascista Arabia Saudita incearca de un an sa isi elimine aliatul, SUA de pe piata producatorilor de petrol.

    Pentru cei ce nu stiu, americanii au reusit sa scoata foarte mult petrol prin "fracking" la preturi foarte competitive, ceea ce i-a deranjat pe sponsorii ISIS.

    Pana acum nu au reusit insa decat sa se impuste singuri in picior. Sper in continuare sa ramana la fel.
    • +4 (8 voturi)    
      bravo (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:58)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      exact asta este subtextul problemei.
      totusi pe undeva sa stii ca ii afecteaza si pe americani - din cauza depozitelor pline, s0au inchis cam 80% din exploatarile de sist si se fac concedieri in industrie.
      un lucru e clar: sistul este ultra-productiv (ho, nu fac lobby pt. tehnologia asta in romania!)
      • +3 (7 voturi)    
        si (Vineri, 13 noiembrie 2015, 18:10)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        daca ai face lobby, care e problema, ca se scandalizeaza neocomunistii verzi pe dinafara si rosii pe dinauntru? D-aia nu mai pot eu.
        • -4 (4 voturi)    
          lol (Vineri, 13 noiembrie 2015, 22:33)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          halatul? cat e halatul ?
          • 0 (0 voturi)    
            care (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 10:49)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

            halat, ala rosu pe care-l porti tu cind bati la tastatura in hala din savuskina?
    • +2 (4 voturi)    
      . (Vineri, 13 noiembrie 2015, 22:10)

      I [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      nu asta e problema. Petrolul este pe final de mandat ca sa zic asa. Si tocmai acum la final americanii au foarte mult. Asa ca vand toti ce mai au la ce pret pot. E doar jocul pietei. Este un seic care a declarat ca petrolul va fi depasit cu mult inainte sa se termine de extras tot petrolul.
    • +2 (4 voturi)    
      cine rezista fara venituri din petrol? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 23:05)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Sau poate este exact invers. SUA incearca sa atace statele islamice, ale caror unica sustinere economica este petrolul. In conditiile in care pretul petrolului scade dramatic, corelat cu scaderea consumului mondial, SI va avea venituri din ce in ce mai mici. SUA are si alte surse de venituri, industrie, agricultura, tehnologie hight tech, nu este dependenta 100%, ca statele islamice. SUA rezista fara venituri din petrol, statele arabe nu! :)
      • 0 (0 voturi)    
        Din pacate... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:16)

        Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Ana

        ...ai vazut prea multe filme!

        Incetati sa tot pupati in coor America; aveti un pic de mindrie!!

        Locuiesc aici de 30 de ani, asa ca...

        - Civilizatia umana s-a nascut cu PRIMA picatura de titei si va muri cu ULTIMA

        - Automobilul electric nu va fi niciodata la indemina maselor

        - Omenirea asculta aceste povesti "electrice" de pe vremea lui Pazvante Chioru'

        - Crezi ca vei vedea vreodata o combina sau o semanatoare electrica? Hai sa fim seriosi....

        - Armatele LUMII functioneaza in proportie de 98% pe motorina, nu pe baterii

        - In momentul de fata, "lucrez" la inventie care va revolutiona omenirea:

        Motorul cu zeama de varza.
  • +7 (9 voturi)    
    Stocuri (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:19)

    Gamma [anonim]

    3 miliarde barili inseamna 12 zile de consum mondial . Pentru o industrie ca asta inseamna foarte mult dar in acelasi timp sa nu-si inchipuie careva ca suntem la 1900 . Fara motorasele in 3 cilindri si sub 1l (si echivalentul lor american 4cil-2l :) ) nu s-ar fi reusit reducerea temporara a cererii mondiale .
    • +6 (6 voturi)    
      Mnemonica simpla (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:55)

      CD [anonim] i-a raspuns lui Gamma

      De fapt inseamna ceva mai mult de-o luna.
      O valoare usor de retinut (chiar daca putin mai mare decat realitatea) este de 100 de milioane de barili pe zi.
      Media ultimilor cativa ani trebuie sa fi fost de fapt pe la 90 de milioane.
    • +3 (3 voturi)    
      Gresit (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:21)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

      Consumul mondial se estimeaza la cam 93 de milioane de barili deci 3 miliarde inseamna mai mult de 30 de zile.
    • +5 (5 voturi)    
      12 zile? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:25)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui Gamma

      Consumul global e de 93.86 milioane de barili/zi. Daca ai in stoc 3000 de milioane de barili, asta iti ajunge pentru aproape 32 de zile.
  • +6 (8 voturi)    
    Pai si la noi de ce nu scade pretul benzinei ? (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:26)

    liviul2006 [utilizator]

    doar nu o fi format pretul doar din accize si prelucrare, iar petrol zero...
    • +2 (2 voturi)    
      pretul benzinei (Vineri, 13 noiembrie 2015, 22:29)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

      "Pretul benzinei se stabileste in functie de mai multi indicatori, printre care se numara cotatia petrolului, cursul dolarului, taxe si accize."

      "Astfel, din pretul unui litru de benzina, de 5,15 lei, Guvernul incaseaza TVA de 24%, care reprezinta 1 leu/litru; totalitatea accizelor aprox. 33% reprezinta circa 1,55 lei din pretul unui litru de carburant; acum un an a fost introdusa si supra acciza de 7 centi/litru, deci inca 0,4 lei/litru.

      Astfel, statul roman colecteaza 2,95 lei/litrul de carburant. Iar companiile din industrie, din restul de 2,2 lei/litru, trebuie sa-si plateasca toate operatiunile de la extractie, prelucrare, transport, pana la angajati si realizarea de profit."

      http://www.business24.ro/preturi/pret-benzina/de-ce-nu-costa-benzina-4-lei-1554338
  • +10 (12 voturi)    
    Sa fie sanatosi ! (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:36)

    Tati [anonim]

    Pe noi nu ne intereseaza ; noi marim de doua ori pe an pretul gazelor naturale casnice, chiar daca el este legat de pretul petrolului ! Si ce daca noi avem gaze naturale in subsol , iar altii nu au ? In consecinta , pretul trebuie sa creasca permanent si nu primim noi lectii de la altii !
  • -5 (11 voturi)    
    Peak Oil. (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:43)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Sa nu uitam ca suntem la Peak Oil.
    2. Sa nu uitam ca in articol se vorbeste ca DEPOZITELE sunt suprasaturate. Adica exact alea de unde consumi cand NU MAI E sau cand e scump (e acelasi lucru).
    3. Fracking e bine ca se face, va alina aterizarea post Peak Oil, dar sa fim seriosi, EROEI in fracking este sub nivelul de mentinere a unei societati complexe ca a noastra functionala..

    Concluzie: n-ar fi o surpriza sa scada productia abrupt si in iarna sa auzim de preturi de 300$/barilul. Sabia aceasta a lui Damocles atarna asupra civilizatiei actuale in orice moment de dupa 2015.
    • +4 (4 voturi)    
      deloc (Vineri, 13 noiembrie 2015, 20:51)

      cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      300 dolari barilul... cand a mai fost, de unde cifra... ma rog, detalii
    • +1 (1 vot)    
      Vise, taică Putin, vise! :) (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 14:34)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      300$/barilul o să fie numai când Rusia va deveni prima putere economică a lumii. Atunci și nici atunci! :)
  • +1 (3 voturi)    
    da (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:46)

    george [anonim]

    Beton.Scade pretul carburantilor.Ho ho ho. Eu oricum voiam sa-mi iau Tesla(sic ! )
  • +1 (3 voturi)    
    da (Vineri, 13 noiembrie 2015, 15:49)

    george [anonim]

    probabil ati vrut sa spuneti "sa navigheze mai incet " fir-ar mama ei de limba româna.
    • +1 (3 voturi)    
      Chiar fir-ar mama ei (Vineri, 13 noiembrie 2015, 17:20)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui george

      de limba Romana. Mai ales cand nu cunosti semnificatia cuvintelor
      MÉRGE, merg, vb. III. Intranz. I. 1. A se mișca deplasându-se dintr-un loc în altul; a se deplasa, a umbla. ♦ (Despre nave sau alte obiecte plutitoare) A pluti. (DEX)
      • +2 (2 voturi)    
        da (Vineri, 13 noiembrie 2015, 18:15)

        george [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Am verificat. Mea culpa.
        Suna foarte romaneste si intr-un pur stil ziaristic
        "vapoarele sa mearga mai incet"
        • 0 (0 voturi)    
          Felicitari.... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:24)

          Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui george

          Celor care-si recunosc greselile.

          Este un aspect de civilizatie si moralitate - care, din pacate - se intilnesc din ce in ce mai rar in rindurile generatiei de la '89 - ncoace...

          Pacat.

          Mare pacat
  • +4 (8 voturi)    
    toxic (Vineri, 13 noiembrie 2015, 16:07)

    maxim [anonim]

    avand in vedere toxicitate titeiului in general , sunt pentru energia verde.

    In acelasi timp incalzirea globala inseamna de fapt si crestrea temperaturii planetei ,si zone unde frigul tine mai putin.

    sper sa scada la jumatate fat de pretul de acum.

    SA AVEM O PLANETA MAI CURATA !
    • -4 (8 voturi)    
      curata (Vineri, 13 noiembrie 2015, 18:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui maxim

      adica fara neocommies verzi ca tine.
      • -3 (3 voturi)    
        da, mai curata (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 12:15)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Adica, in opinia ta, populatia planetei se imparte in "neocommies verzi" si non-"neocommies verzi"...

        Sa lasi amaratului tau de copil, nepot si stra-nepot mostenire un portofel cu bancnote si un munte de gunoaie!

        Fa un exercitiu si tine-ti respiratia 60 de secunde. Poate inveti ceva din asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Ia, ciupeste-te.... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 18:26)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui maxim

      ...sa vezi daca nu dormi!
  • 0 (2 voturi)    
    pai la noi o sa se scumpeasca..bugetarii tocmai au (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 16:24)

    kroro [anonim]

    Facem pariu ca la noi o sa creasca?!?!pontacu si mentoru dragnea au stabilit un nou imprumut la fmi pt mita el3ctorala(crestere salariala in sectoru bugetar)..fmi a zis:da sa cresteti taxele pe spatiile de locuit si activitati economice..ok bifat prin noul cod fiscal ce duce pfa-urile la dublarea impozitarii,la cresteri aberante de pina la 40 ori a impozitelor pe anumite spatii sedii de firma,taxarea cu 5,5 % in plus a oricarui fel de venit si va pot da n exemple de ce a pregatit pontacu si dragnea...asa ca dragi bugetari dormiti in pace,sa vedeti cr3steri de preturi du9a 1 ianuarie de o sa faceti cozi sa returnati 30%inapoi ,nu 10
  • 0 (0 voturi)    
    Pretul (Sâmbătă, 14 noiembrie 2015, 21:07)

    ionisus [utilizator]

    petrolului scade mereu, pretul benzinei in Romania se mentine la cote inalte!
    De ce si pana cand? Poate cineva sa raspunda?
    Ca atunci cand creste pretul barilului cu 2 centi, creste si pretul benzinei si ni se spune ca e firesc, e piata libera!