Grampet Service si Transbordare Vagoane-Marfa, firme din grupul Grampet, controlat de Gruia Stoica, se aflau in procedura de executare silita la 30 iunie 2013

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 5 august 2013, 13:35 Economie | Companii

Informatii ANAF
Foto: Captura ANAF
Grampet Service si Transbordare Vagoane-Marfa, firme membre ale grupului Grampet, controlat de omul de afaceri Gruia Stoica, aveau la data de 30 iunie 2013 obligatii restante la bugetul de stat in valoare de 463082 lei, iar impotriva lor s-a inceput procedura de executare silita, arata datele de pe site-ul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF). Fiscul a anuntat luni ca Grup Feroviar Roman (GFR), firma care a castigat licitatia pentru CFR Marfa, si care este de asemenea membra a grupului Grampet, nu figureaza cu sechestre instituite, conturi blocate si nici pe lista datornicilor.

Cele doua firme apar in lista contribuabililor mici si mijlocii cu obligatii restante la bugetul de stat, disponibila pe site-ul ANAF. Grampet Service apare cu obligatii restante in valoare de 404978 lei, iar Transbordare Vagoane-Marfa cu obligatii restante catre buget in valoare de 58104 lei.

Conform datelor grupului Grampet, Grampet Service, membra a Grupului Grampet are o traditie de 10 ani pe piata de reparatie a materialului rulant. Principalele activitati sunt repararea si inspectia vagoanelor de marfa, revizia tehnica a trenurilor precum si intretinerea si repararea caii ferate.

Datele de la Ministerul de Finante indica faptul ca in 2012, Grampet Service a avut o cifra de afaceri de 25.825.946 lei si un profit net de 743.977 lei. Compania avea un numar mediu de 428 de salariati.

Cea de-a doua firma, Transbordare Vagoane-Marfa, membra a Grupului Grampet, realizeaza activitati de transbordare a vagoanelor de marfa la frontiera Uniunii Europene cu Ucraina si Republica Moldova.

Conform datelor de la Ministerul de Finante, Transbordare Vagoane-Marfa a inregistrat anul trecut o cifra de afaceri de 5.559.060 lei si un profit net de 128.588 lei. Compania avea un numar mediu de 108 salariati in 2012.

Amintim ca Fiscul a anuntat luni ca Societatea GRUP FEROVIAR ROMAN S.A. (GFR SA) nu figureaza in bazele de date ale Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) cu sechestre instituite, conturi blocate si nici nu figureaza pe lista datornicilor publicata pe site-ul institutiei. Anuntul ANAF survine dupa ce un site de stiri a scris ca averea lui Gruia Stoica, patronul companiei GFR, ar fi fost pusa sub sechestru.

Citeste si: Fiscul anunta ca Grup Feroviar Roman, firma care a castigat licitatia pentru CFR Marfa, nu figureaza cu sechestre instituite, conturi blocate si nici pe lista datornicilor


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5759 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Toata lumea minte si cistiga .... Iuhuuuuuooo (Luni, 5 august 2013, 13:43)

    mnicku [utilizator]

    sa mai zica cineva ca nu sintem o tara negurvernabila ....
  • +7 (9 voturi)    
    ANAF-doarme? (Luni, 5 august 2013, 13:44)

    torna_fratre [utilizator]

    Cei de la ANAF habar nu au ce se intampla in ograda proprie?
    Adica una declara si alta este situatia reala.
    Ma intreb care este interesul ca ANAF sa acopere firma castigatoare la cumpararea CFR marfa si sa o declare solvabila cand ea de fapt este in situatia de a fi executata silit pentru anumite creante catre stat.
    Acel functionar/functionari care au acoperit acest lucru merita un singur lucru: FIRED.
    Bineinteles impreuna cu cel care le-a dat ordinul...iar acela este cineva din fruntea guvernului.Ghici ghicitoarea mea,cine este acel cineva?
  • +6 (8 voturi)    
    nu mai inteleg nimic (Luni, 5 august 2013, 13:45)

    sucaa [utilizator]

    pai nu a fost mai devreme o stire in care anaf-ul spunea ca nu sunt datornici?
    s-au molipsit chiar toti de la poanta?
    • +6 (8 voturi)    
      "Si tu ai dreptate" (Luni, 5 august 2013, 14:05)

      airwave [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      E precum in bancul cu rabinul: "si tu ai dreptate".
      Firma care a castigat licitatia (GFR SA) nu are probleme, zice ANAF, dar doua din firmele din grup au (zice tot ANAF). Una peste alta, datoriile alea sunt fix nimic raportat la sumele despre care se discuta (110.000 euro vs. 200 milioane euro).
    • -1 (1 vot)    
      exact (Luni, 5 august 2013, 15:14)

      the [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      pe la ora 11 s-a publicat pe HN informatia cà Fiscul nu confirmà informatia de la ora 13.35 ...

      acu' ce sà mai credem ?

      HOTNEWS, và rugàm sà precizati care este info corectà, multumesc !
  • +10 (10 voturi)    
    felicitari Hotnews! (Luni, 5 august 2013, 13:54)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Inca o data mi se confirma ca citesc cea mai buna platforma jurnalistica din Romania! - Hotnews.ro
  • -12 (16 voturi)    
    ce vrea sa ascunda bas? (Luni, 5 august 2013, 13:55)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    si ce interese are? Vrea sa acopere ilegalitatile din portul Constanta? Unde direct prin membrii familiei sau prin interpusi controleaza tot si ma refer mai ales la partea economica? Ca doar are experienta cu contracte de genul asta de cand era trimisul lui ceasca la Anvers.
    • +4 (4 voturi)    
      Plimba antenele... (Luni, 5 august 2013, 14:18)

      airwave [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Hai, plimba antena mai spre est, poate prinzi Vocea Rusiei, ceva.
    • +3 (3 voturi)    
      vrei, te rog (Luni, 5 august 2013, 15:26)

      the [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      sa fii mai clar(à) in exprimare ?

      DNA, adicà procurorii "lui Bàse", ancheteazà neregulile din Constanta, stiai asta ?
      cum stàm cu mazàrea, anul àsta ?
  • +5 (5 voturi)    
    Pai, da (Luni, 5 august 2013, 14:51)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ca Basescu este lider in Constanta!
    Mazare este turist p'acolo, nu?!
    Si nicusor, si... toti!
    Basescu e de vina!
    Apropo, cum este pe la maiami cu tonta?!
  • +4 (4 voturi)    
    Grampet Service, membra a Grupului Grampet are o t (Luni, 5 august 2013, 15:41)

    alizee [utilizator]

    "Grampet Service, membra a Grupului Grampet are o traditie de 10 ani pe piata de reparatie a materialului rulant."
    Ce cauta cuvantul traditie aici? Nu o prezenta nefasta cum ar fi corect, ci traditie...