Desant de companii americane la Bucuresti: 200 de firme din SUA vor veni in octombrie la cel mai mare forum de afaceri bilateral

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 29 august 2017, 12:10 Economie | Companii

Cooperare Romania-SUA si in industria de aparare
Foto: Hotnews
Departamentul Comertului din SUA organizeaza in luna octombrie la Bucuresti un forum de afaceri la care vor lua parte 200 de companii americane. E cea mai consistenta participare a unor companii americane la un asemenea forum de afaceri.

Forumul se numeste Trade Winds Southeast Europe si face parte dintr-o misiune regionala a Departamentului pentru Comert, potrivit ministrului de Externe, Teodor Melescanu.

"Este cel mai mare eveniment de promovare comerciala organizat vreodata in Romania de catre Departamentul american al Comertului", a spus in luna iunie si ambasadorul Romaniei in SUA, George Maior, dupa o intalnire cu Wilbur Ross, secretarul american al Comertului.

Formul din Romania va avea loc in perioada 17-20 octombrie, la hotel Hilton din Bucuresti. Vezi aici mai multe detalii despre program

Economia Romaniei inregistreaza deja prezenta unor mari companii americane in domeniile energie, productie de automobile, agricultura, industrie alimentara, dar oficialii din ambele tari au cerut constant intarirea relatiilor economice. In ultimul an au fost semnate o serie de protocoale de colaborare si in domeniul industriei de aparare.













Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4183 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    dupa cum am vazut (Marţi, 29 august 2017, 12:51)

    xanti [utilizator]

    Singurii care vin in Romania sunt vanzatorii de armament.
    • +15 (17 voturi)    
      unde (Marţi, 29 august 2017, 13:17)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      se vede. ca la mine nu apare. :-)
      daca nu investesc, sunt de vina, daca vin si investesc, nu e bine ca sufoca autohtonii de afaceri.
      si ca nu lasa banii in tzara. adica nu lasa tot profitu', si ceva pe deasupra. ca tzara (nicu dracnea) are nevoie de bani de pensii si salarii... ca le'a marit. si e nu taie pensii, nici salarii.
      si ceci, daca nu ne dau, dece mai vin....cum zic romanii la latrine...
      • -11 (15 voturi)    
        cum unde (Marţi, 29 august 2017, 13:30)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Cumparam rachete cu 4 miliarde de dolari de la americani ,elicoptere de la francezi de parca restul Romaniei ar fi un paradis si ne lipsesc armele ca sa ne aparam.
        • +7 (9 voturi)    
          ba avem (Marţi, 29 august 2017, 13:50)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          armele clasice: furci, topoare, coase, sape, cazmale, maciuci, tzepe, ardem lanurile, otravim fantanile....
          stefan, stefan, domn ce mare, sta de veghe la hotare...
          si...nu ne vindem tzara ! sa nu vina ei sa ne invetze ! noi suntem romani ! mandri ca suntem romani ! mandri ca mai suntem....
  • +16 (18 voturi)    
    Nu ne vindem tara , i-o facem cadou lu' Dragnea ! (Marţi, 29 august 2017, 13:09)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Pai astea sunt firme imperialiste , americane , sorosiste ,mai bine sustinem firmele romanesti , de exemplu TelDrum si Ferma Salcia ....;).
    • -7 (9 voturi)    
      Ah, nu, nu sunt "sorosiste" firmele alea (Marţi, 29 august 2017, 13:59)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      Ah, nu, nu sunt "sorosiste" firmele alea. Din toate punctele de vedere, in special ca sunt in relatii mai apropiate cu republicanii lui Trump.
      In plus, jigodia aia de Soros nu a facut ceva util in viata lui; de ce ar incepe acum, la peste 80 de ani?
      In al treilea rand, daca sustii firme romanesti, chiat Tel Drum, NU o faci in contrapondere cu alea americanie, dar sigur va ramane mai mult din plus-valoarea produsa in Romania.
      • +4 (4 voturi)    
        Romania nu are nimic de oferit "miliardarilor" de (Marţi, 29 august 2017, 14:42)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Romania nu are nimic de oferit "miliardarilor" de carton. Luxul dorit de ei nu se gaseste local, asa ca banii NU raman in tara. Ei doar fac banii aici, de tratat sau distrat o fac in tari straine si exotice; Brazilia, Madagascar, etc
      • +1 (1 vot)    
        ai citit prea mult manualul de sport (Marţi, 29 august 2017, 19:45)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        si faci matreata.
      • +4 (4 voturi)    
        Pai am vazut ca Dragnea investeste in Brazilia.... (Marţi, 29 august 2017, 20:09)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        via TelDrum , asa ca si aici ai dat-o in bara : banii furati NU raman in tara !Fi-su Valentin isi cumpara bolizi de lux din strainatate , nu de la Dacia ....
        P.S. Mai poate fi dat exemplu si A. Nastase ,care isi tine banii din shpaga ,in strainatate.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu uitati de spagi ! PSDul va taxeaza crunt. (Marţi, 29 august 2017, 13:18)

    Plagarus [utilizator]

    RO tzara in care orice este posibil,nu tzara tuturor posibilitatilor precum U.S.A.
  • -7 (13 voturi)    
    "cooperare Romania-USA" (Marţi, 29 august 2017, 13:30)

    Alelu [utilizator]

    Cooperam de genul noi marcam banul si ei ne vand produsul si ne storc apoi de bani la revizii si piese de schimb. Restul industriei de aparare, atita cat mai este poate sa dispara.
    • +8 (14 voturi)    
      Pai e oportunitate pentru tine! (Marţi, 29 august 2017, 13:38)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Alelu

      Daca nu esti in Moscova sau Tiraspol ci in Romania, fa tu o fabrica autohtona de scuturi antiracheta mai performante si mai ieftine si vinde-le si romanilor si americanilor!
      Aaa! Nu poti! Ca nu stii! Ca nu esti pregatit, esti pregatit doar sa-ti dea PSD si sa dai din melita! Atunci cumperi cand rusii te ameninta, macar atat sa faci, sa ai cu ce sa te aperi!
      Dar stiu, nu-mi spune! Daca-ti pune Rusia gand rau tu preferi sa stai ca vita ca in balada Miorita, sa astepti sa crapi!
    • +9 (11 voturi)    
      industria de aparare romaneasca (Marţi, 29 august 2017, 13:53)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Alelu

      s'a facut de ras in iraq si afgnaistan...
      camioane, taburi, aro si alte table ruginite prin care trece si glontul...si'au murit baietii nevinovati.
      si'acolo, noroc ca i'au echipat americanii, altfel nu mai veneau nici jumatate din ei acasa...
  • +4 (8 voturi)    
    Bravo Dracnea! (Marţi, 29 august 2017, 13:37)

    CristioanR [utilizator]

    Tov Dracnea face un misto teribil de 'mericani!

    "cea mai consistenta participare a unor companii americane la un asemenea forum de afaceri" - pot sa vine zi o mie de companii din State, nu doar 200, degeaba!
    Pe 11 Decembrie, poporul l-a votat pe Dracnea, adica a votate iesirea din UE si NATO si alipirea la Uniunea Asiatica a lui Putin. Nicio firma occidentala nu va capata contracte, Dracena cumpara doar din Mujicistan, China sau Coreea de Nord!
    • -3 (5 voturi)    
      Si rachetele alea, tot in China sunt produse? (Marţi, 29 august 2017, 14:08)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui CristioanR

      Si rachetele alea, tot in China sunt produse?

      Ma refer la contractele alea de vreo 6 miliarde de dolari pentru rachete antiaeriene si katiusa americane, ca te ataca rusii pana maine la pranz.

      PS: Este ca nu ti-ai luat medicatia azi?
  • -5 (7 voturi)    
    proverbialul tain al francezilor... (Marţi, 29 august 2017, 14:07)

    demaGOGU [utilizator]

    ...e mizilic pe langa tributul extras de companiile amerloce din industria de armament.
    • +4 (4 voturi)    
      Tributul amerloc (Marţi, 29 august 2017, 16:21)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      E mizilic pe langa cizma rusesasca in tara! Uite ca si acum suferim de la kaghebisti ca Iliescu, Roman. Tot ce-au cladit ei ne tine pe ultimul loc in UE!
      • +4 (4 voturi)    
        dA (Marţi, 29 august 2017, 19:03)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        E f probabil demagogul n-a auzit de Sovrom-uri.