Surse spun ca Mercedes e tentata sa aleaga Romania pentru constructia noii fabrici. Mercedes nu comenteaza

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 12 februarie 2008, 10:50 Economie | Companii

Germanii de la Mercedes - Benz inclina spre Romania, in detrimentul Poloniei, ca loc al viitoarei fabrici unde vor fi construite modelele A Klasse si B Klasse, spun surse din companie, citate de Automotive News.

"Balanta inclina in directia Romaniei", a declarat o sursa de la compania germana, sursa care a adaugat ca toti managerii trateaza intr-un mod foarte secretos problema.

Noile generatii ale modelelor subcompacte A Klasse si B Klasse ar trebui sa iasa pe piata in 2011, astfel ca luarea deciziei privind locul productiei este cea mai arzatoare problema la Mercedes.

Site-ul noteaza ca germanii ar putea alege parcul industrial Tetarom III din Jucu, judetul Cluj. In prezent exista o contradictie si in ceea ce priveste viitoarea capacitate anuala de productie a uzinei. Astfel, daca in Romania se vehiculeaza cifra de 350.000 de unitati pe an, in cercurile Mercedes se vorbeste de 70.000 - 100.000 de masini, mai noteaza Automotive News.

Mercedes vrea sa construiasca aceste masini in Europa de Est datorita costurilor mult mai reduse cu forta de munca. Aici Romania are un atu important, cu costuri medii de 3,23 euro/ora, comparativ cu 6 euro in Polonia si 42 de euro in Germania. Pe de alta parte, Polonia este mai dezvoltata la capitolul infrastructura, iar costurile logistice ar fi mai scazute acolo, decat in tara noastra.

Automotive News mai noteaza ca Mercedes vrea sa extinda si capacitatea de productie a fabricii de la Rastatt, Germania, unde masinile A Klasse sunt produse din 1997, iar B Klasse din 2005.

Informatia despre posibila venire a Mercedes in Romania a aparut pe 29 ianuarie. Anul trecut, in Romania s-au vandut peste 2.400 de autoturisme Mercedes si aproape 4.500 de vehicule comerciale. Vanzarile A Klasse si B Klasse au avut o pondere scazuta cu vanzari de 158, respectiv 163 de unitati.


Nemtii, contactati de HotNews, nu comenteaza speculatiile

"Mercedes nu a decis sa deschida o uzina in Europa de Est. De aceea nu comentam zvonuri despre viitoare amplasamente sau tari.  Noi nu am spus decat ca daca avem nevoie de capacitate suplimentara de productie, am putea alege Europa de Est. Insa nu am luat inca o decizie si nu vrem sa comentam speculatiile aparute despre locul uinde ar putea fi construita fabrica", au spus pentru HotNews reprezentantii producatorului.












5188 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    PPE (Marţi, 12 februarie 2008, 11:32)

    Horica [anonim]

    sunt convins ca vor mai veni multe investii pe filiera PPE
  • 0 (0 voturi)    
    investitii (Marţi, 12 februarie 2008, 11:55)

    alex [anonim]

    De obicei locul investitiei este tinut secret pana in ultimul moment pentru a evita speculatiile cu terenuri...asa ca pana nu este facuta publica decizia si incepe investitia nu o sa stim sigur unde/cum/cat/de ce.
  • 0 (0 voturi)    
    da sigur (Marţi, 12 februarie 2008, 12:04)

    oh yeee [anonim]

    Am vazut ce bine ne face PPE-ul...de tine Fordul blocat sa nu produca. Macar sa dea un verdict repede UE-ul pentru ca ne afecteaza economia...si cred eu ca in mod intentionat.
    • 0 (0 voturi)    
      Ford are liber la Craiova (Marţi, 12 februarie 2008, 13:18)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui oh yeee

      Le-au dat unda verde celor de la Ford de saptamana trecuta, mai raman de discutat doar cateva detalii. Cred ca ancheta privind posibilele ajutoare de stat in cazul Ford a avut legatura de fapt cu vechea taxa auto, care descuraja importurile de SH.
      • 0 (0 voturi)    
        unde ma ? (Marţi, 12 februarie 2008, 14:16)

        oh yeee [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Eu n-am auzit vreun oficial sa spuna ca ancheta Ford s-a terminat...si ca Ford incepe activitatea. Nu inteleg de ce au tinut mai mult de 1 saptamana Ford pe loc...si inca il mai tin. Ar trebui sa le cerem niste explicatii parerea mea...
  • 0 (0 voturi)    
    Mercedes (Marţi, 12 februarie 2008, 12:57)

    Liviu [anonim]

    Balanta inclina in directia Romaniei?
    Da de ce nu se duc la BOCHUM? ca tot au plecat NOKIA. Sau sunt si ei capitalisti de caravana?
  • 0 (0 voturi)    
    baia mare (Marţi, 12 februarie 2008, 13:42)

    melchiades [anonim]

    de ce se fac toate investitiile in cluj?
    sa vina in baia mare, ca oricum aici si-au facut cel mai mare service din europa de est. punct
  • 0 (0 voturi)    
    NU VENITI IN ROMANIA (Marţi, 12 februarie 2008, 15:00)

    Catalin [anonim]

    Pacat de Mercedes. In Romanaia cu siguranta vor produce cele mai proaste masini si cu siguranta nu vor avea profit datorita hotilor de romani. Mergeti cu masina la orice reprezentanta Mercedes din Romania si o sa vedeti ca merge mai prost decat atunci cand ati dus-o.
    • 0 (0 voturi)    
      Peste tot: service auto = fii super atent (Marţi, 12 februarie 2008, 16:55)

      Danu_Barosanu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Lasa-ma sa ghicesc... esti in "Spanea" nu? Te-ai trezit acu mare critic al Romaniei. Mergi in orice service auto din lumea asta. Ai sa vezi ca e la fel.
      Tu ai impresia ca daca iti duci masina intr-un service din SUA sau Germania nu trebuie sa stai cu ochii pe ei? Haha... credul mai esti!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e peste tot la fel (Marţi, 12 februarie 2008, 20:41)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Danu_Barosanu

        Nu sunt din "Spanea", sunt din R(r)omania si vorbesc din experienta. Inseamna ca n-ai fost in service-urile din afara tarii...mai ales din Germania. Nici nu se compara. La noi habar nu au sa schimbe o incuietoare de portbagaj...asa de profesionisti sunt. Si am fost la 3 service-uri. Asa ca tara asta tot plina de prosti o sa ramana.
    • 0 (0 voturi)    
      Mentalitati de loseri (Miercuri, 13 februarie 2008, 16:28)

      Toxic [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Bai istetule, de ce sa nu vina aia in Romania, ca sa te poti lamenta in liniste cat de saraca e Romania si sa ai motiv sa cersesti? Mai terminati-o cu tampeniile de genul asta. Asta este sansa noastra sa ridicam capul din mediocritate.

      Get lost, Cataline!
  • 0 (0 voturi)    
    investitie mercedes (Marţi, 12 februarie 2008, 15:49)

    anonim [anonim]

    Sa vina la Oltenita in sudul Romaniei, Avantaje: aproape de capitala , port la Dunare - se incaeca productia direct pe vas, infrstructura existenta pe platforma industriala (Navol SA - falimentata)
    • 0 (0 voturi)    
      sigur, Oltenita e destinatai ideala.,... (Marţi, 12 februarie 2008, 16:40)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Aproape de capitala ? Ha ha, de parca gorsul l-ar exporta Mercedes la Mitici...Cine crezi tu ca in secolul 21 mai duce marfa cu barja ca sa aiba nevoie Navol??? Si ma rog, o sa faceti aeropot la Oltenita sau o sa le dati cobilita sa'si care Samsonite-urile cand or veni consultantii sa puna fabrica pe roate?? Ca restul infrastructurii( drumuri, personal, scolarizare, cultura) nu mai pomenesc, este la greu...Hmm eu zic ca n-au ales prost Clujul...
  • 0 (0 voturi)    
    Mai cititi (Marţi, 12 februarie 2008, 16:19)

    Goguta [anonim]

    Articolul este in Automobilewoche (www.automobilewoche.de) si in automotive.
    Se discuta doar nu s-a luat absolut nici o decizie.
    Infrastructura nu e, mana de lucru calificata nu e, coruptie cat cuprinde, hoti pe toate drumurile.
    Care ar fi atuul RRRomaniei?
    NICI UNUL!
    Luati hartie igienica si stergeti-va la gura guvernantilor caci ati inceput sa faceti bale deja la gandul ca aveti pe cine jupui!
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Marţi, 12 februarie 2008, 18:38)

      X [anonim] i-a raspuns lui Goguta

      Hoti nu mai avem, sunt deja la ei in vest ca la noi n-au ce sa fure. Mai sunt aia de prin guvern si administratie care mai fura pensionarii.
      Infrastructura exista si e nefolosita...lumea nu mai merge cu trenul asa ca se poate transporta marfa klumea pe caile ferate. Drumurile europene sunt OK, doar cele nationale si judetene stau prost.
      Mana de lucru calificata exista. TCM-ul produce studenti cu miile an de an...se angajeaza toti pe la service-uri din cauza ca n-avem industrie constructoare de masini...sau avem dar care ofera salarii mai mici ca la un service.
      Coruptie avem. Da la cat de prosti sunt functionarii nostri...gen vand beneficii de milioane cu 15 mii de euro spaga + 2 plase cu caltabos...s-ar putea sa fie un avantaj pentru Mercedes :P
      • 0 (0 voturi)    
        Mana de lucru calificata? (Miercuri, 13 februarie 2008, 9:08)

        Goguta [anonim] i-a raspuns lui X

        Corectez. Culturile de absolventi de "facultati" tehnice nu se angajeaza ca simplii muncitori. E degradant chiar daca nu stiu sa faca operatii simple matematice nu mai vorbim de calcule ingineresti elementare. Prin urmare NU exista forta de munca calificata. Reanult are mari probleme din acest punct de vedere. Ford o sa vada la Craiova ce il asteapta. Poate daca se aduc muncitori germani, unguri sau cehi (o noua colonizare a Ardealului ca acum 1000 de ani nu ar strica). Probabil ca deschid fabrica la Cluj si aduc muncitorii din Polonia!
        A nu se confunda munca in agricultura (cules legume, carat balegar, dormit cu vitele si ca vitele) cu munca intr-o fabrica adevarata! Adevaru e ca singurul avantaj este ca de la Cluj la Oradea se va face tronsonul de autobahn mai repede si atunci nu mai sunt probleme cu infrastructura!
  • 0 (0 voturi)    
    Fain (Marţi, 12 februarie 2008, 17:41)

    Micky [anonim]

    Inca un "esec" al liberalilor :))) - daca vine Mercedes...
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Marţi, 12 februarie 2008, 21:06)

      sepia [anonim] i-a raspuns lui Micky

      ce treaba au liberalii cu fabrica Mercedes?
      Aiuresti mickitza...
      • 0 (0 voturi)    
        !!! (Miercuri, 13 februarie 2008, 0:53)

        iuliu [anonim] i-a raspuns lui sepia

        marius nicoara, pnl, este presedintele consiliului judetean cluj.
        calin p.-tariceanu, pnl, este primul ministru al romaniei. atat cons judetean cluj cat si guvernul au fost iplicati in negocierile cu Nokia, la fel cum probabil sunt implicati si in negocierile cu daimler.

        pnlul chiar face ceva, pe cand altii doar dau din gura, scriu scrisori si joaca in telenovele ieftine.
        bravo clujul!!
        P.S. mor de ris cand aud postarile unora ca olteanul de mai sus. acum cateva zile un constantean spunea cam acelasi lucru... si el se lauda cu portul... de parca masinile trebuie sa ajunga in primul port dunarean in Germania si nu la sute si mii de concesionari mercedes din toata Europa (si acolo pe unde nu curge Dunarea)
        • 0 (0 voturi)    
          mda... (Miercuri, 13 februarie 2008, 8:24)

          Io [anonim] i-a raspuns lui iuliu

          Constanta e port maritim nu fluvial. Vezi ca incurci merele cu perele...
  • 0 (0 voturi)    
    mercedes (Miercuri, 13 februarie 2008, 9:49)

    tt [anonim]

    Da....foarte bina sa vina aici sa construiasca mercedes!! Problema este ca daca ii lasa pe ai nostri sa fabrice subansamblele or sa le faca din lemn sau din stuf!! Asa ca tot numai export de forta de munca o sa fie ...exact cum este si fabrica Nokia unde se fabrica cel mai modest model de telefon!!