Saduokas Meraliev este noul director general executiv al grupului Rompetrol, benzinariile grupului se vor numi Litro

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2009, 17:36 Economie | Companii

Saduokas Meraliev
Foto: KMG
Noul director general executiv al grupului Rompetrol este Saduokas Meraliev, care il inlocuieste in functie pe omul de afaceri Dinu Patriciu, care a vandut catre KazMunayGas participatia pe care o mai detinea la Rompetrol Group, potrivit NewsIn. Acesta a detinut pana in prezent functia de director general adjunct al companiei.

Meraliev lucreaza din mai anul trecut in cadrul companiei si are peste 30 de ani de experienta in acest domeniu, lucrand in companii internationale precum Chevron.

"Dinu Patriciu va ramane in componenta consiliului director. Scopul nostru este sa conducem compania prin Consiliul de Administratie”, a declarat marti Kairgeldy Kabyldin, presedintele KazMunayGas, in cadrul unei conferinte de presa la Constanta.

„Nu intentionam sa disponibilizam personalul din productie. Lucrul cel mai important este conducerea si reducerea cheltuielilor, mai ales cele legate de afacerile care nu sunt activitatea principala a grupului”, a adaugat presedintele KazMunayGas.

Viitoarele benzinarii Rompetrol se vor numi "Litro"

KazMunaiGaz va schimba denumirea viitoarelor benzinarii ce vor fi construite de grup din Rompetrol in “Litro”, a declarat Saduokas Meraliev.

“A fost o decizie a managementului, bazata pe un studiu al consultantului. Benzinariile vechi isi vor pastra brandul, insa si cele vechi care acum se cheama Rompetrol, dar care vor fi modernizate, isi vor schimba denumirea in Litro”, a spus  Saduokhas Meralyiev.

Rompetrol Downstream opereaza peste 900 de statii, in 13 tari, dintre care peste 450 de benzinarii se afla in Romania.

The Rompetrol Group (TRG) a facut parte din Rompetrol Holding, pana in august 2007, cand Patriciu a vandut 75% din actiunile Rompetrol Group catre compania de stat KazMunaiGaz din Kazakhstan. In data de 26 iunie 2009, Dinu Patriciu a anuntat ca a vandut kazahilor restul de 25% din actiuni. Astfel, Grupul Rompetrol este in prezent detinut integral de catre KazMunaiGaz. 


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3768 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    nu a vandut 25 % ,ii s-au luat 25%.. (Marţi, 7 iulie 2009, 19:04)

    Kroko Dilu [anonim]

    ..nu mai era dupa el ; ori il terminau scurt ,ori faceau o majorare de capital si il dadeau afara ca pe femeia de serviciu ...
    • +1 (3 voturi)    
      asta spun si eu:i s-au luat (Marţi, 7 iulie 2009, 20:49)

      alt bizon [anonim] i-a raspuns lui Kroko Dilu

      si el de spaima, s-a executat.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Marţi, 7 iulie 2009, 21:06)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Kroko Dilu

      Rahat, asa a fost intelegerea de la inceput....stai linistit ca nici pe astia nu plateste impozit.
      Sa nu-l plangem ca "i s-a luat"....
  • +1 (3 voturi)    
    schimbati voi numele (Marţi, 7 iulie 2009, 20:56)

    kalu [anonim]

    ca o sa ne inghesuim sa cumparam de la voi. La fel ca la Lukoil, sunt cozi imense si acolo. O eroare de marketing care o sa va coste baieti...
    • +1 (1 vot)    
      Care a fost oare consultantul care i-a sfatuit (Marţi, 7 iulie 2009, 21:08)

      Harkonnen [anonim] i-a raspuns lui kalu

      se va umple tara de benzinarii no-name - numai bune de vandut pe nimica - pentru a deveni francize Petrom
  • 0 (0 voturi)    
    FALIMENT!!! (Marţi, 7 iulie 2009, 21:00)

    CIOMBE [anonim]

    La litro! cu asa nume se va duce dracului afacerea!Eu unu nu o sa ma duc la litro! Ce tampiti!
    • 0 (0 voturi)    
      DEPINDE (Marţi, 7 iulie 2009, 23:28)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui CIOMBE

      POATE PRETUL OSA NE CONVINGA!
      ORICUM..PETROM-UL ESTE AUSTRIAC..NU?
  • 0 (0 voturi)    
    Fotogenic.. (Marţi, 7 iulie 2009, 21:02)

    drona [utilizator]

    Oricum,Patriciu,arata mai bine inpoza.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Marţi, 7 iulie 2009, 21:04)

    ILEANA [anonim]

    Daca o sa se numeasca "Litro" litru' o sa fie cat [litru ], sau mai mic cum se intampla acum? ( prin Brasov la Rompetrol...)
  • -1 (3 voturi)    
    Maine scot inelul de la masina (Marţi, 7 iulie 2009, 21:14)

    alex [anonim]

    Asta e...a fost si se duse ..hehe
    Nu-mi place fata lui...adio..
  • +1 (5 voturi)    
    macar el s-a ales cu banii (Marţi, 7 iulie 2009, 21:15)

    zexe [anonim]

    Securist zice ca nu a fost, desi pare, curat nu e, desi pretinde, dar daca stam sa cantarim bine, a tras cea mai tare teapa pe care a luat-o Romania, ever. A cumparat doua partide, si-a momit omul care trebuie, iar acum ne mai trage o teapa in zona Insulei Serpilor. Justitia Romana este impotenta si cu negi pe ea, oamenii politici asemenea, prost o fi daca intr-o zi nu va incerca sa ne cumpere pe toti, pe doi lei... vechi. Credeti ca nu poate? Dar mai bine sa tac, ca poate ii dau idei.
    • 0 (0 voturi)    
      Teapa (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:42)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      Eu zic ca cea mai mare teapa pe care si-a luat-o Romania e Basescu si guvernul Boc.
  • 0 (4 voturi)    
    nu mai cumpar de la astia... (Marţi, 7 iulie 2009, 22:10)

    LP [anonim]

    Imi pare rau, am lucrat in kazakhstan si stiu bine cum se fac afacerile acolo. Eu de la compania asta nu voi mai cumpara niciodata indiferent cum se va numi.
  • +6 (8 voturi)    
    Litro ? (Marţi, 7 iulie 2009, 22:38)

    J.R. Ewing [anonim]

    Acest Patricu este cel mai mare escroc din Romania, de la inceputuri si pana azi. In detrimentul nostru, al tuturor, Ar merita sa il ajute Dumnezeu sa ajunga sa cerseasca in Dealul Mitropoliei. La benzinariile Lukoil ma opresc doar ca sa folosesc toaleta. Asa voi face si cu benzinariile astea Litro sau Toiul. I-as sfatui pe toti sa faca la fel.
  • 0 (2 voturi)    
    Beh, kaput Rompetrol sau Litro sau tonna ... (Marţi, 7 iulie 2009, 22:38)

    Gigel natzionalistu [anonim]

    Nu mai cumpar de la Litro, Tonna, decilitruuu sau cum s-o mai fi chemand.
    Ca sa le fac c---ru mare la kazahi!!!
    Pa si n-am cuvinte, ma indret spre unii mai europeni.
    Punct.
    O sa ia tzeapa.
    Daca pana acum nu ma gandeam la asta, desi era detinuta in proportie de 75 %, de acum, PA!
    • +1 (1 vot)    
      Si eu as cumpara de la romani... (Miercuri, 8 iulie 2009, 0:42)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui Gigel natzionalistu

      ... dar care sunt aceia?
      Cat despre europeni, suna frumos, pana le vezi carliontii.
  • +2 (2 voturi)    
    bravo baieti, falimentati afacerea (Marţi, 7 iulie 2009, 23:30)

    sorin [anonim]

    sa vedeti voi ce o sa cumere lumea de la litro. In caz ca baietii kazahi nu stiu, mai avem si noi o doza de mandrie in noi, mica ce-i drept. asa ca parca ne placea sa cumparam de la o benzinarie care ducea cu gandul la tarisoara noastra...adica de la romepetrol. eu le recomand tuturor sa cumepere de la alte benzinarii si sa ii lasam pe baietii astia cu ochii mai oblici sa-si alimenteze masinile de la benzinariile lor Litro:))
  • +1 (1 vot)    
    "Litro" (Miercuri, 8 iulie 2009, 1:42)

    Dan D. [utilizator]

    "A fost o decizie a managementului, bazata pe un studiu al consultantului"

    Un nume timpit ca asta puteam sa le dau si eu gratis la o bere, nu trebuiau sa arunce banii pe consultanti. "Plino", "Rezervo", "Combusto", "Petrolo" si tot felul de nume la fel de timpite...
  • +1 (1 vot)    
    Ce mai aparţine acestei ţarii? (Miercuri, 8 iulie 2009, 4:34)

    Tantza si Costel [anonim]

    Ce mai aparţine acestei ţarii?
    • +1 (1 vot)    
      Limba romana (Miercuri, 8 iulie 2009, 9:40)

      Cristin [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

      Limba romana
      :P
      (nu mi-o lua in nume de rau, cred ca e doar o greseala de tipar)
  • 0 (2 voturi)    
    Jupan Patriciu ne-a mai scapat de-o belea (Miercuri, 8 iulie 2009, 9:27)

    hotnewsfil [utilizator]

    Patriciu a vandut inca o halca din Romania noastra, a romanilor-oi. Data viitoare ne vinde si pe noi, ne incarca in bou-vagoane. Macar de ne-ar da fan si apa, sa nu murim dracu' pe drum..Nu ne lasa el, jupan Patriciu sa murim, ca nu i-ar mai da aia banisorii.
    Daca ajungem cu bine la noul jupan (cati or mai ajunge), o sa muncim cu sarg, sa nu-l dam de rusine pe jupan Patriciu.
    Seara, cand ne-om intoarce de la munca, om canta un cantec de-l stim toti, de la scoala, "Desteapta-te romane!"
    Daca ne da voie nou' jupan, il cantam toata ziua, cand ne-o fi dor de fabricile si ogoarele din tara in care ne-am nascut si am muncit, cot-la-cot cu jupan Patriciu (pe vremea aia nu era jupan, era de-ai nostri, dar mergea vorba ca e prieten cu aia de l-au facut proprietar pe o bucata mare din tara, dupa revolutie, ca sa aibe ce vinde si imparti intre ei. Sa-l ajute Dummnezeu pe jupan Patriciu sa duca banisorii pe lumea cealalta, banisorii pe care i-a facut din averea noastra, ca Dumnezeu e bun si drept si-o sa-i dea inapoi copilasilor nostri, mostenitorii de drept ai amaratilor de noi, iar jupan Patriciu o sa ramana sarac , pe lumea ailalta, cu pantalonii rupti in ..., de-o sa rada toti dracii de el.
  • -1 (1 vot)    
    Bravoooo nea Patric (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:16)

    cetateanul turmentat [anonim]

    Romania cand o vindeti ?? si cand o sa o vindeti , o mica rugaminte am la domniile voastre, sa nu o da-ti nenica la unguri ....multumesc