Sprijina afacerile romanesti

Carnati cu busuioc si branza ecologica made in Romania

de S.B.     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2009, 10:21 Economie | Companii

Votul pentru cea mai inteligenta mica afacere romaneasca a inceput. Cateva dintre companiile inscrise la concursul "Sprijina afacerile romanesti" ofera produse alimentare ecologice, delicioase si ideale pentru o nutritie sanatoasa. Iata cateva detalii despre afacerile cu lapte ecologic si muschi semicrud. 

Branzeturi ecologice

Dintr-un tinut al vacutelor sanatoase vine SC Camy-Lact SRL, o societate din Vatra-Dornei care produce mai multe sortimente de branza ecologica (bio). Societatea a fost infiintata din dorinta de a invata oamenii cum se poate manca sanatos si de a aminti tuturor de produsele traditionale, "de la tara". Camy-Lact este una din putinele firme locale producatoare de produse lactate ecologice. Ea ajuta cateva zeci de familii de crescatori de vite care produc laptele ecologic folosit pentru fabricarea branzeturilor.


Produse bucovinene

In nordul tarii, s-a nascut afacerea La Baciu, specializata in produse cu specific bucovinean. Ingredientele provin exclusiv de la crescatorii de animale din zona Campulung-Moldovenesc, iar condimentele (rozmarin, busuioc, cimbru, usturoi) sunt din productie proprie. Baitul special in care este tinuta carnea, timpul potrivit de maturare, afumarea cu lemn de fag si de cires sunt doar cateva din secretele care fac produsele de La Baciu atat de cautate. Prioritara este oferirea de produse 100% naturale, fara conservanti, iar din acest motiv cantitatea produsa este limitata. Printre produsele oferite se numara carnatii cu busuioc, costita hituita, muschiul semicrud, muschiul tiganesc, carnaciorii proaspeti, muschiuletul montana.  


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3684 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ce brinza... (Vineri, 10 iulie 2009, 11:57)

    marius [anonim]

    svaiterul de la Camy-Lact SRL (gasit doar la Vatra Dornei si luat din intamplare) greu il gasesti prin magazine. Este cel mai bun, cel putin aceasta e opinia mea. Am intrebat la supermarketuri.... nu exista. Ni se baga pe git alte prostii.
    • +1 (1 vot)    
      Floreasca NR.69 (Vineri, 10 iulie 2009, 17:16)

      Delia [anonim] i-a raspuns lui marius

      Magazin produse traditionale La Baciu.Acolo gasiti aceste produse
      • 0 (0 voturi)    
        doar la noi e posibil...in vest nu (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 15:49)

        me [anonim] i-a raspuns lui Delia

        Dute in Franta si vezi daca gasesti la Careffour produse care nu sunt frantuzesti. La legume sau la branzeturi eu n-am vazut nici unul...Supermarketurile de acolo sunt amenintate neoficial ca daca vand produse din alte tari atunci o sa le puna impozite mari...nu fac ei cum vor in Franta. Asa e si in Germania sau in alte tari....Intotdeauna gasesc ceva cu care sa-i ameninte si supermarketurile isi baga minitile in cap...doar la noi nu e asa.
        • 0 (0 voturi)    
          Pardon de expresie, bullshit (Duminică, 12 iulie 2009, 17:54)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui me

          In Franta n-am fost la supermarket, da' la nemti am fost, si pot sa-ti spun ca gasesti produse din orice loc din lume daca respectivele produse sunt competitive ca pret si calitate.

          Facand abstractie de experienta mea din Germania, as vrea sa vad in Franta avocado produs in Franta - ala din cate stiu eu nu prea creste in Europa decat in sudul Spaniei, si eu l-as incadra la legume, chit ca el teoretic e un fruct. Tot asa, ma indoiesc ca supermarketurile frantuzesti nu vand branzeturi elvetiene sau italiene.
    • +1 (1 vot)    
      camy-lact (Vineri, 10 iulie 2009, 17:21)

      Nenea Daniel [anonim] i-a raspuns lui marius

      Intradevar, in Vatra Dornei se gaseste prin magazine ( intreacat trebuie spus ca firma are propriul magazin pe strada George Cosbuc, langa Hotel CFR). In rest, nu stiu, dar intr-o vreme se gasea pe la Metro
    • 0 (0 voturi)    
      branza ecologica Camy-Lact (Luni, 14 septembrie 2009, 20:40)

      Misu [anonim] i-a raspuns lui marius

      Intr-adevar branza de la Camy-Lact nu are concurenta, tot ce este acum pe piata nu se poate compara cu aceste produse. Le puteti gasi in Vatra Dornei sau in tara la Metro sau la Selgros, insa trebuie sa va uitati bine sau sa intrebati (supermarket-urile promoveaza produsele profitabile, nu cele de calitate)
  • +1 (1 vot)    
    foarte frumos,dar... (Vineri, 10 iulie 2009, 12:53)

    cucu [anonim]

    unde la gasim?!

    as da comanda online La Baciu :)
    un site,ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      adresa (Vineri, 10 iulie 2009, 17:19)

      Nenea Daniel [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Nu au site, ei sunt un producator mic, din comuna Fundu Moldovei, de langa Campulung Moldovenesc. Au un punct de vanzare a produselor in Vatra Dornei, intr-un magazin situat in piata.
    • 0 (0 voturi)    
      unde le gasim (Vineri, 10 iulie 2009, 22:52)

      Sfetcu88 [utilizator] i-a raspuns lui cucu

      Mai este un magazin in Bucuresti pe Calea Floreasca nr 69, site-ul este www.labaciu.ro, pt mai multe detalii
  • 0 (0 voturi)    
    Avem altceva mult mai 'valoros' (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 9:14)

    cum ce [anonim]

    CALTABOSUL parlamentar.
  • 0 (0 voturi)    
    la Baciu (Duminică, 12 iulie 2009, 11:12)

    florin [anonim]

    Produsele de la Baciu sunt excelente .Sunt o incintare pentru toata familia.Ne duce cu gindul la vremurile de demult cind o data pe an se taia porcul si se faceau adevaratele produse traditionale.Ne dorim mai multe magazine in Bucuresti ,mai ales pe B-dul DECEBAL.
  • 0 (0 voturi)    
    Produse de calitate extra la Baciu (Luni, 13 iulie 2009, 17:04)

    miki [anonim]

    Produsele de la Baciu sunt excelente.
    Ne dorim mai multe magazine in Bucuresti ,mai ales in Cartierul Militari.
  • 0 (0 voturi)    
    .................. (Miercuri, 1 decembrie 2010, 14:23)

    mihaela [anonim]

    felicitari familiei . ma bucur ca datorita PRO TV -lui am aflat de aceasta initiativa