Senatorii au votat ca TVA sa fie platit la data incasarii facturii

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 13:26 Economie | Companii

Senatorii au aprobat miercuri modificarea Codului Fiscal, introducand data de incasare a facturii ca moment al exigibilitatii taxei pe valoarea adaugata (TVA) datorata bugetului de stat. Potrivit propunerii legislative, cuantumul taxei va fi stabilit proportional cu valoarea incasarilor efective din totalul facturilor emise. In favoarea modificarii Codului Fiscal au votat 49 de senatori, iar impotriva s-au pronuntat 29 de senatori.

In Expunerea de motive, initiatorii au notat faptul ca intentia este de a sprijini mediul de afaceri afectat de criza si pentru a elimina diferentele dintre mediul privat si Stat. Comisia de specialitate si reprezentantii Guvernului nu au sustinut propunerea de lege, motivand ca ar avea un impact bugetar puternic negativ. Fiscal.

Comisia pentru buget din Senat a elaborat de asemenea un raport de respingere, motivand ca regula generala prevede ca obligatia de plata a TVA ia nastere la data livrarii bunurilor, la data prestarii serviciilor sau la data incasarii de avansuri inaintea livrarii bunurilor sau prestarii serviciilor.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5231 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    nu pot sa cred.. (Miercuri, 31 martie 2010, 13:42)

    Tim [anonim]

    Este prima propunere legislativa care chiar face ceva bun pentru firmele private.
    • 0 (4 voturi)    
      nelamuriri? (Miercuri, 31 martie 2010, 14:32)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Tim

      A. Parca era o directiva europeana care interzicea acest lucru? B. De ce n-o fi aplicat-o Guzaganian? C. Daca iese bine si e legal, parca nu mai e cel mai incompetent guvern?
      • +2 (4 voturi)    
        Citeste si textul la care comentezi! (Miercuri, 31 martie 2010, 14:49)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui naiv

        "... reprezentantii Guvernului nu au sustinut propunerea de lege..."
        Parca e, parca nu e? Parca se povesteste altfel.
    • 0 (0 voturi)    
      Si acum sa vezi evaziune... (Joi, 1 aprilie 2010, 9:48)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Tim

      Masura este corecta si logica, dar asta numai in conditiile in care ar disparea vanzatorii de carnete cu facturi care isi flutura marfa pe toata soseaua Colentina...
      In "cel mai mare complex comercial en-gros din sud-estul Europei" (Niro, Dragonul, Europa) se misca marfuri de 3 ori mai multe decat se factureaza "pe bune", iar Politia si Garda Financiara nu face aproape nimic (in afara de controale la 1-2 luni, dar care gasesc standurile inchise).

      Se fac legi peste legi, dar cine le aplica ?!
  • -2 (6 voturi)    
    si sa vezi acu' (Miercuri, 31 martie 2010, 13:43)

    zaboo [utilizator]

    cate facturi se vor incasa la pastele cailor...
  • +6 (6 voturi)    
    o masura buna, dar... (Miercuri, 31 martie 2010, 13:45)

    florin [anonim]

    ..cred ca vine totusi putin cam tarziu pentru firmele din romania. pana acum au dus exclusiv o politica de colectare, nicidecum una de ajutorare...
  • +10 (10 voturi)    
    o masura normala.... (Miercuri, 31 martie 2010, 13:50)

    dorubr54 [utilizator]

    Daca s-a votat si aprobat prezenta modificare a Codului Fiscal, este ceva ce inseamna NORMALITATE, pentru mediul de afaceri. Aceasta hotarare, actioneaza si asupra evaziunii fiscale. Emiteam facturi, nu incasam banii, eram obligat sa platesc TVA-ul aferent facturilor emise, si nu aveam de unde plati. Eram somat sa platesc, si cautam tot felul de tertipuri, sa compensez TVA-ul de plata. Acum este CLAR, primesc banii, dau statului TVA-ul si impozitul, si imi mai ramane ceva si mie. Nu mai am nevoie sa fac nicio inginerie fiscala, pentru a-mi plati darile la stat.
  • -8 (12 voturi)    
    Fraier sa fii sa mai platesti TVA (Miercuri, 31 martie 2010, 13:56)

    Mumulea [utilizator]

    In loc de plata facturilor, firmele isi vor acorda imprumuturi, iar peste 10 ani vor face compensarea facturilor cu imprumuturile, iar tot atunci va incasa si statul TVA-ul. Tari senatorii astia , nu putem afla si care au zis da si care ba ?
    • 0 (4 voturi)    
      nu putem afla dar stim cine are majoritate (Miercuri, 31 martie 2010, 14:04)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Mumulea

      asa iti poti face o idee care cum au votat
    • +6 (6 voturi)    
      esti linga (Miercuri, 31 martie 2010, 14:17)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Mumulea

      vorbesti aiureli,daca faci asta o sa platesti spaga la inspectori,si nu o sa fie nici o afacere!In economia reala are un efect benefic,chiar firmele vor fi motivate sa plateasca beneficiarii!
    • +4 (6 voturi)    
      mumulea (Miercuri, 31 martie 2010, 14:20)

      johnm [anonim] i-a raspuns lui Mumulea

      Cum sa acorzi imprumut altei firme? Doar nu esti banca. Pentru a acorda imprumut trebuie sa ai trecut in obiectul de activitate al firmei. Si daca vrei sa acorzi imprumuturi trebuie sa te faci institutie financiara. Si la urma urmei compensarea este tot o forma de incasare.
      • +1 (1 vot)    
        indirect, mascat, sau prin tolerarea debitului (Miercuri, 31 martie 2010, 20:32)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui johnm

        printr-un contract de garantare a platilor si imobilizarea unei garantii financiare la furnizor, care poate creste conform rulajului dintre parti si cu executare a garantiei datornicului la calendele grecesti, conform contractului dintre cele doua parti.
        Sa nu mai vorbim de platile la negru, intre persoanele "serioase" sau intre "angro-uri" si "muzeografii" din piete.
  • -4 (6 voturi)    
    Demisie (Miercuri, 31 martie 2010, 14:18)

    ioan [anonim]

    Ministrul Finantelor isi va depune demisia daca legea va trece si de Camera Deputatilor. In ideea ca vor fi apreciati (de cine?), senatorii UDMR au pus umarul la valul de populisme ce se va abate de acum incolo pana la alegeri in Parlament. Chestiunea ar fi corecta daca romanul este corect. Cum stim ce-i poate pielea, inventiv in a ocoli legalitatea nou instaurata, bugetul se va lipsi de cel putin 10% din TVA, ceea ce va fi catastrofal, si nici un imprumut nu va mai stabiliza situatia. Ceea ce UDMR nu este strain, combinatia cu PSD si PNL ramane in vigoare.
  • 0 (2 voturi)    
    Si de daca (Miercuri, 31 martie 2010, 14:24)

    Alex [anonim]

    Si ce daca ? Legea poate sa iasa. Nici o probleme vor iesi Niormele de (ne) aplicare peste 50 de ani. Inainte de chestia asta cu TVA-ul care e cam encesara, ar trebui data 1 lege cu articol unic: Nu se poate promovapublic/gargarisi / publica o lege fara normele de aplicare asociate. Pana atunci sa taca din gura, ca e praf in ochi la fraieri.
    Iun romanica se fac afaceri babane din normele de aplicare a legilor.

    BTW: Festina lente !
  • 0 (2 voturi)    
    TVA (Miercuri, 31 martie 2010, 14:52)

    Alex [anonim]

    Nu mai visati. Este exclusa aprobarea unei astfel de modificari din cauza controlului foarte scazut.
    Imaginati-va raspunsul la o singura intrebare: ce trebuie sa faca un controlor fiscal pentru a verifica daca o factura chiar a fost platita de client sau nu? Verifica extrasul de cont? Poate face matching intre liniile din extrasul de cont si facturi? Verifica incrucisat? Dar durata circuitului bancar variabil cine il considera...Bafta la verificat...
  • 0 (6 voturi)    
    Usor cu pianu' pa scari! (Miercuri, 31 martie 2010, 18:18)

    OZ [anonim]

    Nu va mai bucurati degeaba, guvernul are dreptate. Modificarea asta, daca o sa fie adoptata nu o sa aiba viata lunga, in primul rand pentru ca insusi statului ii va veni extrem de greu sa mai controleze incasarea TVA care conteaza enorm in buget. Asa ca guvernul va trage de timp pana cand va emite normele de aplicare iar fara norme modificarea nu se va aplica. Imbecilii care au propus aberatia asta n-au luat o clipa in calcul impactul asupra bugetului care si asa e svaiter si s-au gandit doar la propriile afaceri. Cu banu' statului. Iar normele ar trebui sa fie de zece ori mai stufoase decat legea de modificare. De ce? Pai hai sa vedem: Emit factura care e achitata cu bilet la ordin cu scadenta peste trei luni. Cand platesc TVA? Acum sau atunci? Dar daca ma duc cu biletul la ordin si-l scontez la banca? Cand l-am primit, cand l-am scontat sau la scadenta? Dar daca intre timp vine fiscul si pune poprire pe contul clientului meu iar biletul la ordin nu mai are acoperire la scadenta? Dar daca girez biletul la ordin catre un furnizor de-al meu? Nu trebuie sa fie atat de complicat. E suficient sa fac factura pe 31, clientul face ordinul de plata cu data de 31 ora 15.30, dar banii imi intra pe data de 1 ale lunii urmatoare. Ne luam dupa data ordinului sau dupa data in care banii au intrat in contul meu pentru ca pentru stat asta duce la o diferenta de o luna in data incasarii.

    Marii "oameni de afaceri" din senat inca isi imagineaza ca incasarile si platile se fac doar cu numerar si "la vedere". Pare-se ca intr-adevar prostia e contagioasa iar Geoana i-a contaminat pe toti.

    Si in final, acum e simplu: facturi emise - facturi primite. Dar dupa mintea senatorilor de acum incolo ar trebui sa tin cont si de incasari, dar si de plati, deci trebuie luate la mana si chitantierele si extrasele de cont, pupate cu facturile, tinut cont de cele din lunile anterioare, trebuie schimbate jurnalele, deconturile, e un dezastru!!!
    • +2 (4 voturi)    
      tva (Joi, 1 aprilie 2010, 8:50)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui OZ

      Se pare ca nu prea ai treaba cu activitatea in firme. Te completez: daca emit factura catre onor statul roman sa zicem de 1.000.000 lei + TVA adica tva de 190.000 si onor statul roman nu-mi plateste factura la scadenta ( cred ca e cunoscuta problema ) , ma imprumuti tu cu 190.000 lei pentru plata TVA-ului ? Sau aceeasi problema cu un client privat care-si baga firma in insolventa sau pur si simplu nu plateste, ce faci, ne imprumuti cu bani pentru tva si penalizari?
      • -2 (4 voturi)    
        Doar se pare... (Joi, 1 aprilie 2010, 11:50)

        Costel [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Faptul ca emiti o factura pentru anumite servicii sau produse inseamna ca iti asumi toate riscurile de rigoare. Inclusiv plata foarte intarziata. Logic, nu?
        Daca emiti factura catre onor statul roman de 1.000.000 lei, presupun ca ai avut ceva achizitii legate de acea livrare. De exemplu poate ai cumparat de 800.000 lei si ai vandut cu 1.000.000. Deci nu e nevoie sa te imprumute nimeni cu 190.000; ar fi suficient 38.000 (0.19X(1.000.000 - 800.000)). Daca ai treaba cu activitatea unei firme inseamna ca stii ce inseamna TVA colectat si TVA deductibil...
        Si... hai sa mai facem un calcul... Pe 01.04 ai emis o factura de 100.000 + 19.000 TVA. Are scadenta 30 de zile. Clientul o plateste cupa 45 de zile. Sa vedem cu cati bani trebuie sa te imprumuti: daca a fost emisa pe 01.04 inseamna ca va aparea in decontul din mai (max 25.05) cand vei declara acei 19.000. Sa presupunem ca 25.05 e si ultima zi de plata fara penalizari. Deci ai emis o factura cu 19000 tva pe 01.04, ai incasat-o pe 15.05 si ai platit tva-ul pe 25.05. E nevoie sa te imprumute cineva?
        • +1 (1 vot)    
          cred ca e nevoie sa il imprumute (Joi, 1 aprilie 2010, 13:19)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Costel

          cu un strop de minte ;)
        • 0 (0 voturi)    
          Foarte inteligent. (Joi, 1 aprilie 2010, 20:24)

          Vlad [anonim] i-a raspuns lui Costel

          Te rog sa refaci calculul cu aceleasi date, dar pentru factura emisa in 30 aprilie.

          In acest caz, si daca e platita la timp de client, tot va trebui sa te imprumuti, nu mai vorbim despre cazurile cand clientul intarzie plata.

          Singura solutie ca firma, daca nu iti permiti sa te imprumuti si nici nu ai in firma banii respectivi, este sa le impui clientilor aceleasi conditii pe care ti le impune statul:

          Scadenta facturilor: maxim 25 de zile, penalitati cel putin egale egale cu cele pe care ar trebui sa le platesti catre stat (un procent de 19%) daca se depaseste acesta scadenta.

          Ar mai fi o varianta, asigurarea acestui risc. Prin SUA se practica la greu asigurarile de acest gen, si riscul respectiv se reflecta in costul produselor/serviciilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Tva (Miercuri, 31 martie 2010, 22:08)

    patitu' [anonim]

    Imaginati-va ca firma mea a prestat servicii cu plata in rate. Dupa 4-5 ani avem peste 500 milioane (vechi) nerecuperate de la diversi cetateni (dupa inclusiv procese etc) pentru care am platit tva si impozit pe profit.
    Deci npe langa ca am pierdut banii , am mai platit si tva la stat.
  • -3 (3 voturi)    
    norme UE (Joi, 1 aprilie 2010, 8:55)

    cetateanul [anonim]

    Nu se va aplica niciodata!!! Exista Directiva Europeana nr 12 (daca nu ma insel asupra numarului ei) care reglementeaza clar ca TVA-ul se plateste la emiterea facturii nu la incasarea acesteia. Ne va da peste nas UE, daca o vom aplica......
  • 0 (0 voturi)    
    Norme UE (Joi, 1 aprilie 2010, 12:58)

    opinie [anonim]

    Solutia corecta era alta - companiile sa renunte a mai factura TVA catre clientii companii; aceasta (TVA) este o taxa de consumator final si ar trebui sa fie accesorie numai achizitiilor efectuate de persoane private resp. companii atunci cand cumpara pentru consum propriu nedeductibil (dar asta se facea direct in relatia cu Fiscul). Noi plimbam prin economie sume imense de la o companie la alta, desi 80-90% din aceste tranzactii sunt doar de cash-flow si n-au legatura cu costurile sau impozitul pe profit. Germania e un bun exemplu despre cum se face.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai plangeti (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:53)

    Eu [anonim]

    Nu mai plangeti de grija statutului si ca mama, ce castiga firmele. Daca eu nu voi plati TVA decat la incasare, in acelasi timp nici clientul meu nu va deduce TVA decat la plata facturii. Asa ca statul, saracul, nu va pierde.
    Iar pentru cel care zicea ca imi asum un risc cand emit factura: da, o fac, dar "pe banii mei", adica pe valoarea fara TVA. De ce sa-mi asum un risc "pe banii latora" ? Adica TVA-ul, care nu e al meu.