KazMunaiGaz vrea sa ajunga la o intelegere cu statul in privinta datoriilor Rompetrol

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 7 octombrie 2010, 20:23 Economie | Companii

Grupul kazah KazMunaiGaz (KMG) intentioneaza sa ajunga pana la sfarsitul anului la o intelegere cu statul roman in privinta datoriei Rompetrol Group, a declarat joi directorul general al KMG, Kairgeldi Kabildin, relateaza Bloomberg, citata de Mediafax.

KazMunaiGaz a decis la finele lunii septembrie conversia in actiuni a obligatiunilor emise de Rompetrol in 2003 si pe care nu le-a rascumparat de la stat. Astfel, statul a reintrat in actionariatul Rompetrol Rafinare (RRC), cu o participatie de 44,69% din capital, ca urmare a conversiei in actiuni a unor obligatiuni pe care compania, controlata de KazMunaiGaz, nu le-a rascumparat pana la termenul limita.

Guvernul a anuntat ca va contesta in instanta decizia Rompetrol.

The Rompetrol Group avea de rambursat pana la sfarsitul lunii septembrie, 516 milioane de euro (670 milioane de dolari) in contul datoriilor istorice ale rafinariei Petromidia, angajate printr-o emisiune de obligatiuni de stat din anul 2003. Compania a rascumparat, in august, o parte din obligatiuni, in suma de 229,32 milioane de lei, echivalentul a 54 de milioane de euro.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1691 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Ipoteza pluzibila (Joi, 7 octombrie 2010, 20:40)

    Walrus [anonim]

    Kazahii stiu ca nu au dreptate. Codul civil prevede clar ca o datorie trebuie platita integral. Ceea ce ei nu au facut. Interesanta pozitia lui Patriciu, marele dusman al statului, in special cel roman. In mod normal ar fi trebuit sa nu-l intereseze odata ce compania a fost vinduta. Ba mai mult ar fi trebuit sa ia logic partea statului oentru a se stinge datoria. In acest fel el si-ar mai fi spalat imaginea si orice probleme fiscale anterioare s-ar fi rezolvat. In mod bizar el ia partea kazahilor. Ceea ce ma face sa cred ca est direct interesat ca plata sa nu fie facuta. Interesul lui ar tine de plata. O clauza posibila ar fi ca pretul platit de kazahi sa fie conditionat de neplata datoriei. Mai tineti minte ca el sustinea "AMNISTIA FISCALA" aruncind povestea cu miliardele din strainatate care stau la granita si atit asteapta.
    Presedentia lui Basescu il incurca. Si de aici furia lui. Un alt fapt e ca el nu a facut investitii majore desi ar detine mari lichiditati. De ce? Simplu pentru ca nu are chiar atit de multi pe cit lasa sa se inteleaga. Pentru ca nu a primit o mare suma de bani conditionata de neplata datoriei.
    E o ipoteza desigur. Dar una care se potriveste cu toate date cunoscute pina acum din aceasta afacere murdara.
    • +17 (17 voturi)    
      Pare logic ce spui (Joi, 7 octombrie 2010, 21:18)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Walrus

      1 De ce se agita Patriciu asa de tare daca nu mai are nici un interes? In ultimele saptamani e aproape peste tot, pe la televiziuni, prin ziare, etc. Mai mult decat atat se vad si "sustinatori" ai ideilor sale incepand de la jurnalisti si terminand cu postacii pe forumuri. Asta inseamna nu numai ca ia partea cazahilor dar mai da si bani pentru asta...
      2. E o practica raspandita in tranzactiile de active "controversate' ca cumparatorul sa puna intr-un cont banii dar vanzatorul sa aiba acces la ei dupa indeplinirea anumitor conditii.
      3. Intradevar Patriciu nu s-a remarcat prin investitii mari mai ales avand in vedere ca se presupune ca sta pe un morman de cash. Pai acum pe criza asta cand poti lua active pe degeaba el nu cumpara nimic? Sta si se uita la 2 miliarde de dolari cash? Doar avea n posibilitati de a cumpara ceva, chiar si in Romania sunt multe firme care au probleme de lichiditate, unele au intrat chiar in proceduri de faliment: vezi UltraPro.
      4 La banii aia, parca 2 miliarde de dolari, crede cineva ca a semnat cazahu' ca primaru? Cine e atat de naiv sa creada ca sumele astea se dau asa cum ai cumpara o masina? Ce masina, aia e cu garantie 2-5 ani, pachet de tigari nu alta! Trebuie sa existe un contract "beton" intre patriciu si cazahi, cu cohorte de avocati si alte alea.
      5 Unde dreaq a platit patriciu impozite pe tranzactia aia? Si daca platea in Olanda tot se auzea ceva pe la noi. Vorbim de cateva milioane de dolari bune numai impozitul. Pai nu-l premiau cine stie ce camere de comert sau alte organizatii pe patriciu daca venea cu niste impozite asa frumoase la ei?
      Eu cred ca nu a luat prea multi bani, probabil are cateva zeci de milioane dar pana la 2 miliarde mai e cale lunga. Oricum avand in vedere ca si aia i-a facut pe spinarea fraierilor ar trebui sa zica multumesc si sa se care odata intr-o insula in Caraibe sa ne lase pe noi in saracia noastra nu sa saboteze si justitie si mediu economic sperand sa devina el miliardar peste miliardari.
      • 0 (6 voturi)    
        O mica observatie legata de Patriciu (Vineri, 8 octombrie 2010, 2:45)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        Patriciu s-a apucat sa construiasca pe litoralul nostru, undeva parca pe langa Olimp (e posibil sa ma insel, nu mai retin exact staiunea ), o statiune turistica...pe vreo 15 hectare.
    • -2 (2 voturi)    
      citeste legislatia (Joi, 7 octombrie 2010, 23:39)

      gica [anonim] i-a raspuns lui Walrus

      Ce zici tu bre Walrus [anonim] ca prevede codul civil ? Ai citit legea in care se transforma datoria existenta la Petromidia de pe vremea turcilor de la Akmaya (daca tin bine minte) sau chiar de pe vremea cand Petromidia era la stat, deci inainte sa o preia Patriciu ?
      Prevede ca la scadenta Petromidia poate rascumpara obligatiunile sau poate transforma datoria in actiuni la valoarea nominala.
    • +4 (4 voturi)    
      Corect! (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:37)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui Walrus

      Ca sa nu mai vorbim de faptul ca, in caz ca a incercat sa-i traga in piept pe kazahi, sustinand ca nu e o problema cu creanta, Patriciu va avea muuult mai mult de pierdut decat o suma importanta de bani. Si el stie asta.....Oricum am lua problema, Particiu e direct interesat (contrar celor declarate de el) ca ex-sovieticii sa nu plateasca datoria....
  • +16 (16 voturi)    
    DATORIA ROMPETROL (Joi, 7 octombrie 2010, 21:05)

    GEORGICA [anonim]

    liberalul acesta este dusmanul ind rominesti -dupa ce ca a luat rafinaria dubios cu comlicitatea psd acum baga bete-n roate sa-i fie rusine si justitia sa puna cosu pe el si averea lui justitiabili nu mai stati cu miinile in sin
  • -11 (11 voturi)    
    fanatici si fraieri (Joi, 7 octombrie 2010, 22:01)

    laurentiucat [anonim]

    bai licuricilor portocalii ati cautat macar pe google sa vedeti ce investitii a facut patriciu?unde?si pe urma sa vorbiti?walrus ala baga numai aberatii,asta e un litigiu comercial in care se judeca societatea rompetrol si statul roman ce amestecati persoane fizice ?
    justitia va hotara ce si cum si ar trebui sa fiti mai realisti si mai echidistanti.
    • +7 (7 voturi)    
      Mic.ro, Cafenea, Adevarul (grevat de Tinu) (Joi, 7 octombrie 2010, 23:53)

      Liviu Iordache [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

      Marile investitii la vedere ale lui Patriciu au fost Adevarul (pentru topul Forbes, o franciza, ca sa se faca omul cel mai bogat din Romania pe hirtie), Cafeneaua de pariuri sportive, lansata de risul lumii, cu invitatii la presa inaintea Mondialelor, si reteaua de bacanii (chiar asa, mici magazine de cartier, cu banii "pe caiet', adica pe un card de datorii) Mic.ro. Ne-a rupt ce ne-a dezvoltat, dupa ce a imprumutat aproape gratis 700 milioane de dolari, la valoarea din 2003, bani din accizele pe produsele petroliere nepredati statului, nu vreun impozit! Daca mai aveam in Codul penal subminarea economiei nationale il puneam sa-si cumpere deja glontul!
    • +6 (6 voturi)    
      rock (Joi, 7 octombrie 2010, 23:59)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

      am cautat si nimic :(
    • +9 (9 voturi)    
      Laurentiu! (Vineri, 8 octombrie 2010, 0:12)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      daca este un litigiu intre doua state, de ce se amesteca persoana fizica D.Patriciu pe toate posturile tv cu comentarii stupide? Si cred ca angoasa vietii tale este PDL, altfel,cum ai tras concluzia ca cei care au comentat (cu bun simt) acest articol trebuie sa fie "licurici portocalii". Tu esti "licuriciul rosu" de serviciu?
    • +5 (5 voturi)    
      Fraieri si pacalici (Vineri, 8 octombrie 2010, 9:54)

      Ronin [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      Atentie! Persoana fizica (in speta Dinu) s-a amestecat singura, din proprie initiativa. Nu i-a cerut nimeni parerea!!!! Comprende?????
  • +6 (6 voturi)    
    Exact ce spuneam... (Joi, 7 octombrie 2010, 23:12)

    denvarel [utilizator]

    Patriciu plateste jurnalisti si postaci. Alea cateva alimentare cu marfa din Metro numai investitie majora nu se numesc. Aia e idee de afacere?
    Sau salile de jocuri mecanice sunt "miezu'"?
  • +11 (11 voturi)    
    spre deosebire de escrocul de patriciu.. (Joi, 7 octombrie 2010, 23:54)

    Inna [anonim]

    .. care are tupeul sa nu recunoasca ca Rompetrol este dator statului roman, macar KazMunaiGaz accepta acest fapt, si incearca diverse tertipuri, ma rog negocieri cu statul roman.
    Insa daca acest individ libidinos , patriciu, i-a escocat pe cazahi, in vanzarea Rompetrol, cred ca cazahii nu vor inghiti prea usor aceasta insulta de la un ..rom ( m)
  • +10 (10 voturi)    
    ORI.., ORI.. (Vineri, 8 octombrie 2010, 0:04)

    goguta [anonim]

    acest vierme singuratic (patriciu-cu minuscule) ori lupta sa-si recupereze diferenta de bani de la KazMunaiGaz pe care acestia nu i-au dat inca, pana la definitivarea divergentei, ori lupta sa-si salveze viata prin salvarea KazMunaiGaz de la plata banilor daca si-a luat toti banii de la aceasta firma. nu cred ca exista alta explicatie logica.