Ministerul Transporturilor a introdus standarde de cost pentru deszapezire: Pentru un kilometru de autostrada, pretul este de 4.509 euro

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 28 decembrie 2010, 16:48 Economie | Companii

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, a aprobat printr-un ordin standardele de cost pentru intretinerea curenta pe timp de iarna a drumurilor publice de interes national. "Pentru drumurile incluse in nivelul I de viabilitate (autostrazi, drumuri cu 4 benzi de circulatie, drumuri cu 2 benzi care leaga capitala de orasele resedinte de judet) standardul de cost este fixat la 4.509 euro/km pentru perioada 1 noiembrie -31 martie", informeaza Ministerul Transporturilor.

Pentru nivelul II de viabilitate (drumuri nationale din clasele tehnice III si IV, cu trafic intre 3.501-8.000 vehicule in 24 de ore, respectiv 750-3.500), standardul de cost este de 3.688 euro/km, iar pentru nivelul III (restul drumurilor nationale care trebuie mentinute in stare de viabilitate) acesta este de 2520 euro/km.

Standardele reprezinta document de referinta pentru verificarea modalitatii de stabilire a costurilor serviciilor de deszapezire, cat si pentru analizarea si verificarea ofertelor depuse de operatorii economici in vederea adjudecarii contractelor pentru servicile de intretinere curenta pe timp de iarna a drumurilor publice de interes national.

Potrivit reprezentantilor ministerului, standardele de cost iau in considerare urmatoarele conditii:
  • repararea partii carosabile si asigurarea scurgerii pluviale din zona drumului
  • completarea semnalizarii rutiere specifice activitatii de iarna
  • asigurarea circulatiei rutiere in timpul iernii
  • stabilirea nivelurilor de viabilitate a drumurilor de interventie si dotare a bazelor de deszapezire pe timp de iarna
  • organizarea unitatilor operative de actiune si dotarea acestora cu utilaje si echipamente corespunzatoare nivelurilor de interventie
  • asigurarea unitatilor de interventie cu materiale antiderapante, materiale chimice, carburanti, lubrifianti, etc.,
  • apararea drumurilor contra inzapezirilor prin panouri parazapezi, perdele de protectie
  • constructii speciale contra avalanselor, sistem de informare publica asupra starii de viabilitate a drumurilor publice de interes national prin comandamente de iarna.  

La stabilirea costului unitar s-a luat in calcul un procent de 12% cheltuieli indirecte si 5% profit al operatorilor economici.


Citeste mai multe despre   










6001 vizualizari

  • -12 (14 voturi)    
    Probabil valorile trebuie inmultite cu 1000 (Marţi, 28 decembrie 2010, 16:57)

    JohnnyBGood [anonim]

    Cred ca in realitate nu sunt 4.509 euro/km ci 4.509 MII de Euro/Km. Adica 4,509 milioane Euro/Km
    La fel si in cazul celorlalte preturi / Km indicate in articol.

    Am vrea noi ca un Km de autostrada sa coste mai putin de 5.000 Euro. Cu 50 milioane de Euro am impanzi tara de autostrazi.
    • +12 (16 voturi)    
      analfabetule (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:08)

      masu [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      pot sa inteleg ca n-ai citit articolul si te-ai repezit ca proasta sa scrii si tu ceva. dar puteai sa fi citit macar titlul!

      jesus ...
    • +10 (10 voturi)    
      Fii atent (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:08)

      Mario Popa [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      zice pentru DESZAPEZIRE
    • +6 (8 voturi)    
      z (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:09)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      este vorba de intretinere, nu de constructie. arunca un ochi mai atent
      • +3 (3 voturi)    
        Eventual (Marţi, 28 decembrie 2010, 21:05)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Sa arunce ochii de tot ca tot nu-i foloseste :)
    • +6 (6 voturi)    
      dezapezirea (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:12)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Aricolul specifica foarte clar: este vorba despre "intretinerea curenta pe timp de iarna"/km.

      Ori citesti in diagonala, e clar... nu ai timp... si s-ar putea sa intelegi gresit.

      Ori... daca ai timp de comentarii, citeste domnule de 2 ori inainte sa dai cu parul.
      • +4 (4 voturi)    
        Pare mult (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:48)

        teslaman [anonim] i-a raspuns lui lambda

        Pacat ca nu se specifica costuri comparative din alte tari ale UE sau daca suma se acorda pentru un sezon sau pentru o singura actiune.
        • +4 (4 voturi)    
          Precizare (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:56)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui teslaman

          Se specifica in articol:

          "standardul de cost este fixat la 4.509 euro/km pentru perioada 1 noiembrie -31 martie"
    • +3 (3 voturi)    
      Imi cer scuze (Marţi, 28 decembrie 2010, 18:52)

      JohnnyBGood [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Mea culpa.
  • -2 (6 voturi)    
    Mi se pare mult (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:44)

    Ciucu [anonim]

    mult
    • +1 (3 voturi)    
      esti expert in acest domeniu (Marţi, 28 decembrie 2010, 18:54)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Ciucu

      mi se pare mie.
  • +3 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:49)

    gogu [anonim]

    La banii astia o dezapezesc eu cu lopata .
    • 0 (0 voturi)    
      alt habarnist (Miercuri, 29 decembrie 2010, 10:27)

      bula [anonim] i-a raspuns lui gogu

      stii cat inseamna un km de autostrada? vreo 12-15 MII de metri patrati. Plus intretinere: sunt gauri le repari, plus material antiderapant, plus parazapezi. Si daca esti la 20 de km de oras mai costa si transportul. Mai bine da zapada din fata casei sa nu obosesti scriind aberatii pe blog.
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Miercuri, 29 decembrie 2010, 11:34)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui bula

        Cred ca tu suferi de retard sever . In primul rand nu are legatura cu reparatia de gauri e doar pentru dezapezire pretul asta in al doilea rand o firma care face asta nu se duce 20 de km in gol sa dezapezeasca un km de autostrada la dracu in praznic ci incaseaza aceeasi bani pe fiecare km pe care il face considerandu-se ca a dezapezit si traseul respectiv. Si pretul asta pentru dezapezit autostrada este de 1km/ sens de circulatie lucru care se face in maximum 2 minute cu 2 sau 3 camioane care dezapezesc simultan pe fiecare banda .Desteptule !
  • -2 (10 voturi)    
    Minciuni portocalii..... (Marţi, 28 decembrie 2010, 17:55)

    Mihai V [anonim]

    de la marea ministreasa A. Boagiu , care in viata 'mneaei s-a trezit direct ministru fara a face nimic altceva, ca si multe alte fete pedeliste.Sumele anuntate sunt umflate pentru clientela portocalie care conduce in topul acestor lucrari. In situatia de criza a tarii se face ca a rezolvat o mare problema, de fapt a oficializat un furt. Preturile trebuiau detaliate ca sa vada si contribuabili cum la Ministerul Transporturilor se fura in draci de mult timp.
    • +4 (8 voturi)    
      E un inceput de normalitate (Marţi, 28 decembrie 2010, 18:00)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Mihai V

      Si cand ma gandesc ca aveati si varianta de a nu scrie nimic ...
    • +4 (8 voturi)    
      Totusi (Marţi, 28 decembrie 2010, 18:32)

      Caligula [anonim] i-a raspuns lui Mihai V

      Anca Boagiu e totusi inginer constructor, si are experienta directa ca diriginte de santier in constructia de drumuri. Pretul dat e pentru intretinerea drumului pe patru luni, dupa cat se pare.
    • +1 (1 vot)    
      gica contra (Marţi, 28 decembrie 2010, 22:14)

      costel [anonim] i-a raspuns lui Mihai V

      Ordin de la lipoveanu care detine pnl, sa combati orice, nu-i asa? Fiv-ar partidul de cap sa va fie, puslamale!
    • 0 (2 voturi)    
      bravo prietene Mihai V (Marţi, 28 decembrie 2010, 23:38)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui Mihai V

      esti primul care te-ai prins ca in guvernul Boc mai este o femeie in afara Elenei Udrea despre care stim totul si nu o iertam cu nimic. Dai inainte fi dur, asa cum sunt toti cu Udrea, fi barbat, n-o ierta. Succes
    • 0 (0 voturi)    
      in ministerul transporturilor se fura (Miercuri, 29 decembrie 2010, 9:29)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Mihai V

      cam de vreo 21 de ani....
  • +2 (2 voturi)    
    Propunere (Marţi, 28 decembrie 2010, 20:27)

    luc [anonim]

    Nu ar putea sa puna indicatoare "Ninsoarea interzisa" ? :))
  • -1 (1 vot)    
    moammaaa (Marţi, 28 decembrie 2010, 21:12)

    Gica contra [anonim]

    Moammmaaa...4500 EUROI pe km.
    Cateva masini cu lama , daca merg cu 4/km pe ora se numeste ca au facut 18000 EUROI pe ora.

    Curata afacere bicbicule !
    Sa traiasca statul !

    P.S. Pensionari este nevoie de solidaritatea voastra !
    • -2 (2 voturi)    
      Re: (Miercuri, 29 decembrie 2010, 1:58)

      SoSo [anonim] i-a raspuns lui Gica contra

      Daca to faci calcule macar fa-le corect:
      4500E/km/ 5 LUNI (1 nov-31martie) adica imparti si tu la 5 si iti da 900 de euroi pe luna pe km ;)
  • 0 (0 voturi)    
    2 probleme majore.. (Marţi, 28 decembrie 2010, 21:18)

    me [anonim]

    .1 - pana caum ce au asteptat?
    2 - romanu tot o sa fure... diferenta e ca o sa fie (daca este posibil asa ceva) autostrazi si mai proaste ca acum... sau ma rog nu o sa fie deloc... o sa ia banii si o sa rupa contractu ca de...
  • 0 (0 voturi)    
    nu este corect (Marţi, 28 decembrie 2010, 21:44)

    un blogger [anonim]

    corect este dezapezire, nu deszapezire. De la zoso stiu.
    Sunteti niste agrama-ti cu totziii.
    • 0 (0 voturi)    
      si zoso de unde stie? (Miercuri, 29 decembrie 2010, 8:19)

      Empire [utilizator] i-a raspuns lui un blogger

      DESZĂPEZÍ, deszăpezesc, vb. I – V. Tranz. A curăța de zăpadă (redând circulației) un drum, un loc etc.; a destroieni. – Des1- + [în]zăpezi.
      Sursa: DEX '98
    • 0 (0 voturi)    
      precizare 2 (Miercuri, 29 decembrie 2010, 8:20)

      Empire [utilizator] i-a raspuns lui un blogger

      Cuvântul "dezapezire" nu a fost găsit, dar am găsit următoarele cuvinte apropiate:
      deszăpezire
  • 0 (0 voturi)    
    extrem de scump!!! (Marţi, 28 decembrie 2010, 22:05)

    anonim [anonim]

    EXECRABIL DE MULT!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Dex: deszapezire (Marţi, 28 decembrie 2010, 23:39)

    Snack [anonim]

    Cat de ... lenes trebuie sa fii sa scrii un comentariu de tip "dezapezire e corect, stiu asta de la X"? Nu era mai simplu sa te uiti singur in dictionar? Doar o parere...
  • 0 (0 voturi)    
    deszăpezire şi altele... (Joi, 30 decembrie 2010, 8:27)

    Anonim [anonim]

    Mai bine un "La mulţi ani!" tuturor...
    Chiar şi "blogger-ului" anonim,pentru care agramaţi se scrie agrama-ţi. Tot aşa poţi zice:"Măi băieţi,sunteţi nişte adevăraţi bărba-ţi!!"
    Hai,mai bine să ne vedem fiecare de treburile noastre,acolo unde suntem fiecare. Nimeni nu stie ce-l asteaptă mai târziu! A se vedea cazul(regretabil)al lui Şerban Huidu....
    PS. Tariful deszăpezirii poate că are la baza un calcul,ceva,poate un deviz antecalcul,băieţi,însă acesta a fost întocmit de firma "de casă",asta e toată buba! Este un preţ numai bun pentru criză...! Dacă eram ţară ca Norvegia (de exemplu),adică montană,în care să fi nins 8 luni pe an,gândiţi-vă că nici PIB-ul ţării nu ar fi ajuns sa plătească facturile deszăpezirilor uliţelor patriei noastre dragi...