Articol sustinut de AgroBiotechRom

Studiu Universitatea Purdue: Interzicerea biotehnologiilor ar putea avea consecinte devastatoare asupra mediului inconjurator - webPR

de     Smile Media
Joi, 24 martie 2016, 15:53 Economie | Consumator

Planta
Foto: stocksnap.io
Mediul inconjurator ar suferi consecinte devastatoare daca activistii reusesc sa interzica organismele modificate genetic (OMG), potrivit unui studiu publicat recent de Universitatea Purdue.In realizarea studiului a folosit un model economic pentru a calcula randamentul culturilor, precum si efectele economice si de mediu ale OMG-urilor.

Rezultatele cercetarii au aratat ca eliminarea tuturor OMG-urilor din SUA ar cauza scaderea randamentului porumbului cu aproximativ 11,2% si pe cel al bumbacului cu 18,6%. Studiul prezice, de asemenea, ca interzicerea OMG-urilor ar cauza cresterea preturilor la produsele alimentare de la 1% la 2%, lucru care ii vor costa pe consumatori intre 14 miliarde de dolari si 24 de miliarde de dolari anual.

In ciuda opozitiei venite din partea unor grupuri care sustin protectia mediului, eliminarea OMG-urilor ar putea creste chiar si nivelul de dioxid de carbon (CO2), despre care ecologistii spun ca provoaca incalzirea globala.












Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
2199 vizualizari
  • +1 (21 voturi)    
    Si cu poluarea cum ramane? (Joi, 24 martie 2016, 16:18)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    In agricultura OMG se folosesc cantitati imense de erbicide, care inevitabil ajung in rauri (cautati pe net) - asta nu e impact asupra mediului?

    Sa nu uitam ca "Green revolution" a fost de fapt o "revolutie" a chimicalelor.

    Nu mai zic de poluarea genetica prin combinarea semintelor OMG luate de vant cu semintele non-OMG, cu efecte potential catastrofale in tari precum Mexicul.

    Poluarea genetica nu are solutie. Asta nu e impact asupra mediului?

    Si cine a finantat acest studiu? Sa stim si noi cine a platit pentru propaganda.
    • 0 (22 voturi)    
      vai mama ta de ignorant! (Joi, 24 martie 2016, 16:39)

      FlorinOprea1 [anonim] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

      OMG si folosirea erbicidelor? Habar nu ai, du-te si citeste! Plantele MG se apara singure, nu mai au nevoie de erbicide? Ai idee cine sunt cei mai mari adversari ai OMG? Firmele care produc erbicide si pesticide! Vai mama ta, ce balbajeala e in capul tau Pro...!
      • -1 (3 voturi)    
        esti tu sigur? (Vineri, 25 martie 2016, 4:30)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui FlorinOprea1

        sau esti doar la post sa combati "propaganda din cealalta parte"? ca cam asa stiu si eu ca omg sunt modificate genetic sa reziste la anumite chimicale care omoara iarba si si mai ales pe goanga ca sa zic asa
        da vad ca a tale pleaca la razboi de capu lor deci ar putea fi asa cum zici tu au primit scut si armuri de la imparat si au ordine sa apere tarlaua
      • 0 (4 voturi)    
        Hhahhahaaaaa, pe buneeee?! (Vineri, 25 martie 2016, 11:42)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui FlorinOprea1

        Monsanto divizia ierbicide si pesticide e adversara Monsanto OMG sau cum?
    • +7 (13 voturi)    
      E din ciclul "Noi vorbim nu gandim"? (Joi, 24 martie 2016, 18:04)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui ProLibertate-AntiMerkel

      Tocmai asta incearca sa obtina prin modificari genetice: plante mai rezistente si mai productive fara atatea chimicale sau apa.
      Alta e problema: "copyright-ul' pe samanta.
  • -4 (16 voturi)    
    lumea nebuna (Joi, 24 martie 2016, 17:08)

    neurino [utilizator]

    o mai auzi-i si pe asta...interzicerea biotehnologiilor -concecintze devastatoare asupra mediului????

    Fratilor!!!! Acum 10 000 de ani naiba nu auzise de biotehnologii si de OMG decat poate bunul dumnezeu si vorba aia, atunci cine mama ma-sii avea consecintze "devastatoare" asupra mediului...dinozaurul? mamutul???

    Ce naiba domle', ne-am tampit cu totul, pentru 5 centi scoate numai rahat pe gura?!
    • +1 (5 voturi)    
      cati oameni (Joi, 24 martie 2016, 21:55)

      Cardplayer [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      traiau acum 10.000 de ani pe planeta? cateva zeci maxim 100-200 de milioane, nu 7 miliarde care vor ajunge 10, poate 20 dupa un timp.

      Nu vezi ce impact au oamenii asupra planetei deja, cu incalzire globala catastrofala? Deschide un pic ochii si nu mai crede ca stii mai bine decat intreaga stiinta
      • 0 (0 voturi)    
        Au fost incalziri mai nasoale in trecut (Vineri, 25 martie 2016, 16:20)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Cardplayer

        doar ca nu erau oameni sa le numeasca "catastrofale".
  • +2 (8 voturi)    
    deci totul tine de consum si bani (Joi, 24 martie 2016, 17:13)

    boogiewoogie [utilizator]

    asta e dezastrul... nu natura
    • 0 (4 voturi)    
      Eficienta (Joi, 24 martie 2016, 20:21)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      Abuzam natura si nu banii sunt de vina. Noi suntem de vina si indiferenta noastra, lacomia, prostia.

      Iar ecologistii care se opun OMG, sunt de fapt oameni indoctrinati, oameni care fac mai mult rau cauzei curate ecologice. Prostia, ideologia si indoctrinarea nu sunt ecologice, ci sunt tot o risipa care trebuie diminuata.