Asociatia Agentiilor de Turism: Cei mai multi turisti straini care vin in Romania se plang de lipsa toaletelor. Vom face un top rusinos al zonelor deficitare la acest capitol

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2009, 13:14 Economie | Consumator

Absenta toaletelor din zonele de interes turistic a ajuns sa fie o mare problema pentru imaginea Romaniei. De aceea, Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism (ANAT) a demarat o campanie prin care urmareste sa identifice locatiile deficitare la acest capitol. Va fi intocmit chiar si un top rusinos al zonelor cu toalete lipsa si insalubre.

ANAT a identificat deja cateva locatii cu probleme:

-manastirile din Bucovina
-cetatile medievale din Transilvania
-sosele din zone de interes turistic (Bucovina, Dobrogea- Delta Dunarii)
-muzee la nivel national
-toalete insalubre la diverse restaurante si baruri din zone turistice si destinate doar consumatorilor (Sinaia, litoral)
-diverse locatii pe litoralul romanesc
-diverse orase turistice

"Vrem sa declansam un an al curateniei. Toti presedintii celor opt regiuni in care este impartita asociatia sunt rugati sa alcatuiasca incepand de astazi (n.n. 19 mai) un top 100 al zonelor din care lipsesc toaletele. In circuitele turistice, cei mai multi se plang de lipsa toaletelor", a declarat Corina Martin, presedinte ANAT.

Potrivit acesteia, au fost situatii in care agentii de turism specializate in incoming au fost nevoite sa inchirieze toalete publice si sa le amplaseze pe traseele pe care mergeau turistii straini adusi in Romania.

Probleme cu toaletele la Palatul Parlamentului

Sunt cazuri in care turistii straini trebuie dusi la cel mai apropiat hotel pentru a folosi toaletele. Asa s-a intamplat si in cazul unor turisti americani care au vizitat Palatul Parlamentului, a povestit Corina Martin. Din nefericire pentru ei, vizita a fost facuta intr-un week-end cand toaletele din Palatul Parlamentului erau inchise, iar femeile de serviciu aveau liber. Organizatorii s-au vazut nevoiti sa duca patru autocare cu turisti americani la cel mai apropiat hotel. Insa, reprezentantii hotelului nu au fost prea incantati cand au vazut o multime de turisti care iau cu asalt toaletele. Bucurestiul este una dintre zonele cu cele mai mari probleme la capitolul toalete.

"Cred ca daca ne dorim turisti straini trebuie sa ne schimbam mentalitatea, trebuie sa devenim mai ospitalieri", a spus Martin.

Prin campania "Toaleta", ANAT incearca sa atraga atentia autoritatilor locale asupra acestei probleme care strica imaginea Romaniei.


Citeste mai multe despre   






















1540 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Cazino (Marţi, 19 mai 2009, 13:21)

    b09d4n [utilizator]

    Adaugati si Cazinoul din Constanta. Exista o toaleta care este inchisa cu cheia tot timpul. Nu vreau sa ma leg de geamurile sparte ale obiectivului turistic...
  • +3 (3 voturi)    
    In Franta ... (Marţi, 19 mai 2009, 13:22)

    Harpagon [anonim]

    proprietarii de localuri sunt obligati sa accepte folosirea toaletelor de trecatori.
    De asemenea, toaletele publice sunt gratuite.

    Ce sa mai vorbim, in centrul Bucurestiului greu gasesti o toaleta publica curata. Incercati in pasaj la Universitate (ala cu gresie de mall, care luneca si vara si iarna - si cu patrat de covoras taranesc)
    • +1 (1 vot)    
      La LONDRA din pacate dai in plans ! (Marţi, 19 mai 2009, 13:48)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Harpagon

      Am trait scene de-a dreptul dramatice.
      La un Mc Donald nu m-au lasat nici dupa ce am comandat un Dublu cheese.
      Iar dupa orele 18.00 ,
      fara naravurile de acasa ,esti pierdut.
      Nu stiu cum s-or descurca fetele, dar eu am destule ziduri victoriene pe constiinta.

      *
      In schimb la/ Budapesta,
      mai mare dragul.
      Toti amabili, zambitori te invita sa le folosesti
      camerele special destinate, adesea gratis,
      sau pentru cel mult 100 de forinti.
      *
      Acolo necazul e altul: la fiecare intrare
      de buda zici ca te-a lovit pesta porcina,
      pentru ca exista montat cate un televizor unde
      de regula vorbeste Laszlo Tokes.
      Nu se intelege ce zice, dar dupa spumele de la gura poti deduce . In plus are permanent
      grimasa aia constipata...de-ti taie tot cheful.
      • 0 (0 voturi)    
        In Viena la Mac am platit (Marţi, 19 mai 2009, 19:08)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Ca era o tanti la usa care intindea mana. Bine, era acu vreo 10 ani :D. Si asta desi mergeam si sa ne spalam pe maini inainte de-a papa "burgheru".

        Si cam tot acu 10 ani prin Ungaria la benzinariile de pe autostrasse trebuia sa platesti ca sa primesti cheia.

        In Londra (10+ ani) stiu ca erau toalete publice, dar trebuia sa bagi cam 20 pence ca sa intri in ele (doar monede, nu stia sa schimbe).

        Despre Romania ce sa mai zic, am vazut atatea bude infecte...asteptam rezolvarea :D. Mi s-ar parea normal sa se inchida o locatie daca buda e dezastru ecologic.
    • +1 (1 vot)    
      BRAVO! (Marţi, 19 mai 2009, 13:50)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui Harpagon

      Poti sa adaugi si Germania si Austria! Este absolut normal sa poti folosi o toaleta oriunde te-ai afla! La noi, jegosii, la McDonalds la Unirea sau la Gara, trebuie sa cumperi ceva iar cu codul de la bon poti merge si la toaleta! In unele statii de benzina exista toalete dar iti este scarba sa intri dar sa mai folosesti toaleta. Ar fi interesant de aflat daca acei banuti pe care ii lasi pe o farfurie la toasletele din statiile de benzina din De, Au, Be, etc. sunt impozitati de stat sau sunt un fel de bonus acordat celor care au grija sa fie in permanenta curat!
  • +1 (1 vot)    
    Croatia (Marţi, 19 mai 2009, 13:41)

    cronostic [anonim]

    In croatia, pe o plaja de 500 de oameni nu am gasit o toaleta. Barul de pe plaja avea una ptr. doar ptr. personal. Asa ca... ori in mare ori la 1km, in oras. Ete nah ca si la altii e asa
    Asta nu inseamna ca n-ar trebui sa fie mai bine d.p.asta d.v. la noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Si in Barcelona (Marţi, 19 mai 2009, 15:17)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui cronostic

      daca vrei sa mergi la toaleta , gasesti doar in baruri si trebuie sa consumi ceva. Toalete publice nu prea sunt si cand ai nevoie nu prea ai timp sa le cauti.Intri intr-un bar,comanzi o cafea si mergi sa-ti rezolvi problema.Si aici s-a discutat problema toaletelor publice dar vad ca mai dureaza pana or sa apara.
  • +2 (2 voturi)    
    Ar trebui PREMIAT ANAT pt. idee (Marţi, 19 mai 2009, 13:42)

    Felicitari [anonim]

    pt. ca in sfarsit cineva renunta la idiotul slogan inventat de Presa "toti-suntem-la-fel" si FACE ceva ca sa evidentieze diferentele si PREMIANTII

    FELICITARI, ANAT si huo pt. o Presa ticalosa si fara minte
  • +2 (2 voturi)    
    Imaginea Romaniei (Marţi, 19 mai 2009, 13:43)

    calatoru [anonim]

    se face cu sloganuri, campanii, milioane de euro.
    Oamenii cu responsabilitati uita ca exista forumuri unde un respectiv nemultumit ca n-a avut unde face ca omu un pisu, poate face varza toate investiiile de milioane.
  • -2 (2 voturi)    
    si nu e normal? (Marţi, 19 mai 2009, 13:44)

    Nicky [anonim]

    Este o situatie normala!
    Nu vad de ce va mirati atat!
    S-au... ati uitat in ce tara traiti!
  • 0 (0 voturi)    
    Depinde si de asteptarile turistului (Marţi, 19 mai 2009, 13:49)

    Razvan [anonim]

    Majoritatea strainilor care calatoresc in Romania in interes de business prin CaptainGO.com sunt foarte multumiti de calitatea hotelurilor in care sunt cazati.

    Sunt, intr-adevar si turisti straini care vin in leisure in Romania si aleg cele mai ieftine locatii neajustandu-si asteptarile. Multi sunt dezamagiti ulterior vizitei pentru ca se asteapta sa aiba servicii de 5 stele la preturi de 2 stele. Toate astea nu scuza totusi lipsa toaletelor si a oricaror alte servicii de minim interes, dar informatiile furnizate trebuiesc privite in context.
  • +2 (2 voturi)    
    Tara noastra (Marţi, 19 mai 2009, 13:49)

    NICO 86 [anonim]

    Tara noastra e o rusine
    In adancuri infundata
    :((((((
    Stiti de ce nu sunt toalete in Ro?
    Pentru ca edilii nostrii se gandesc la ingrasarea pamantului, astfel toate padurile si chiar campurile beneficiaza de ingrasamant natural cu ajutorul locuitorilor acestei frumoase tari. De aceea avem noi cele mai frumoase paduri, nepoluate, ape curate, sosele si colturi de blocuri mirosind a primavara. Daca o tinem tot asa o sa ne ingropam in RAHAT. Si asa suntem in el pana la brau :(((
    • 0 (0 voturi)    
      hahaha =))) (Marţi, 19 mai 2009, 15:27)

      claudel.irlanda [anonim] i-a raspuns lui NICO 86

      hahaha m-ai facut sa rad cu lacrimi nico, esti comica tare de tot, bravo ! comentariul a fost super :) ai pus un zambet pe fatza mea !
  • +2 (2 voturi)    
    toalete occidentale (Marţi, 19 mai 2009, 13:52)

    TIBORG [anonim]

    Am vazut toalete publice pe autostrazi in tarile occidentale care sunt la vreo 5 stele hoteliere diferenta de cele mai bune toalete din restaurantele noastre...
    Daca ei au asemenea toalete pe marginea autostrazii, va dati seama de ce sunt nemultumiti cand vin pe litoralul nostru sau prin alte zone turistice de la noi...
  • +3 (3 voturi)    
    Ocupati-va de bude! (Marţi, 19 mai 2009, 13:58)

    florian [anonim]

    Poate ca ar fi bine sa se incepa cu recensamantul budelor din institutiile statului! Ce se intampla la Palatul; Parlamentului - si nu numai dumineca este valabil in orice alta institutie , si mai ales cele care lucraza cu publicul intens - a se vedea sediile minsterelor, judecatorii si tribunale, primarii (evidenta populatriei + taxe si impozite), administartii fiscale, prefecturi (inmatriculari auto si permise) ca sa nu mai vorbim dei ntraga retea de policlinici si centre de asistenta sociala! In afara de budele sefilor mai este eventrual una pentru personal, cu cheie - pentru a nu vedea publicul ce curata este??!!
    Asa ca d-na Udrea are front de lucru .. la greu!
  • +1 (1 vot)    
    Toalete (Marţi, 19 mai 2009, 14:14)

    Tequila [utilizator]

    Am gasit poza asta pe wikipedia la articolul "Public toilet": http://en.wikipedia.org/wiki/File:Toaleta_inteligenta.jpg

    Chiar exista asa ceva in Bucuresti? De ce nu se construiesc mai multe?
  • +2 (2 voturi)    
    totusi treaba tine de alte 2 ministere (Marţi, 19 mai 2009, 14:19)

    sakura [anonim]

    ...cel al sanatatii si invatamantului. Daca programele scolare ar fi cuprins materii de igiena si sanatate, nu ar fi nevoie sa ,,ne dam seama ca nu avem". Daca tineti minte din istorie, legiunile romane cand stabileau tabara faceau prima data latrina.
    Totusi romanii nu sespala, nu sunt curati, au cel mai mic consum din UE.
    Toaletele romanesti nu sunt decat pro forma, nu au facilitati sa speli partile rusinoase. Degeaba sunt criticati arabii ca sunt barbari, eu pentru o buda turceasca as da toate mall-urile din tara(un exemplu este buda din Restaurantul Turces Ali baba, Cluj, str. Iuliu Maniu)
    Nici in Cluj nu sunt facilitati de toalete, nici in mallurile mari Julius si Polus.
    Iti faci nevoile, si apoi daca vrei sa te cureti, mergi in alta camera a carei usa de deschide inspre hol, de te vede lumea cu pantalonii pe vine si sapunul in mana.
    Macar atata de-am fi invatat de la Islam, nu kebapul si statul ca cafei.
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Marţi, 19 mai 2009, 15:29)

      sasuke [anonim] i-a raspuns lui sakura

      daca tot ai pus tu sakura eu sunt sasuke =))) haide sa jucam naruto !
  • 0 (0 voturi)    
    atata vreme cat.... (Marţi, 19 mai 2009, 14:53)

    anonim [anonim]

    Romanica e o hazna, nu stiu de ce se mai deschid subiecte despre toalete.
  • 0 (0 voturi)    
    Turismul inseamna... (Marţi, 19 mai 2009, 16:31)

    Invenio [anonim]

    ..... toalete si drumuri. Degeaba se vor tine milioane de conferinte gen "Turismul incotro?", caci bottom line e ca trebuie sa ai PE UNDE sa mergi ca sa ai CE sa vezi. Ajungand acolo, ti se face foame si sete. Mananci, bei. Dar dupa aceea trebuie sa mai si elimini... Nu-i asa?

    Prin noi, www.invenio.ro, au venit multi si feedbackul este intotdeauna la fel: drumurile. Pana nu vom rezolva asta, nu avem turism. Avem doar turisti indrazneti care se risca sa vina. Toaletele sunt absolut indispensabile!!!! Degeaba iti place in castelul Peles, daca in loc sa admiri exponatele, tu strangi din vezica....
  • +1 (1 vot)    
    asta-i adevarul (Marţi, 19 mai 2009, 16:39)

    papadie [anonim]

    acu vreo zece ani am mers cu niste olandezi la manastirile din moldova. totul era ok pana la toalete. la agapia am vrut sa stam la o maicuta care locuia la etaj si avea o toaleta de lemn in care, ceea ce faceai, cadea vreo trei metri in jos prin niste jgheaburi care ii mai micsorau viteza. s-au crucit olandezii si au intins-o urgent inca vreo 80 de km pana am gasit in sfarsit o toaleta mai de doamne ajuta.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre toalete (Marţi, 19 mai 2009, 17:51)

    george [anonim]

    Cu siguranta avem o problema cu toaletele. De fapt, avem o gramada de probleme legate de igiena poporului roman - cunatificate elocvent in consumul de sapun si pasta de dinti/cap de locuitor. Daca vreti, si consumul excesiv de alcool, si fumatul, sunt tot o chestiune de igiena cata vreme igiena e definita ca ramura stiintelor medicale ce se ocupa de promovarea sanatatii ( e o definitie prescurtata).
    Dar nu vreau sa mai aud cat de sensibili sunt occidentalii care se oripileaza in toaletele din Romania.
    In Belgia, au existat si exista dezbateri in presa legate de dreptul de folosire a toaletelor din restaurante sau magazine. Am citit razand articolul ”Pisser c”est pas un droit” decupat din ziar si lipit pe geamul unui restaurant din celebra piata centrala (Grande Place) a Bruxelles -ului.
    Am gasit in Austria si Germania si Croatia toalete in benzinarii care le concurau la nivelul de jeg cu mare succes pe cele de la noi. Ca sa nu mai spun ca cele din benzinariile de la noi sunt chiar civilizate.
    In Paris, am vazut la un McDonalds cea mai jegoasa (cred) toaleta posibila. Chiar si la noi ar fi fost amendati (vreau sa cred).
    Concluzie: de acord, avem o problema. Dar hai sa nu o mai judecam comparandu-ne cu altii sau discutand despre imaginea Romaniei in lume (in ochii occidentalilor care ne viziteaza). Hai sa facem curatenie pentru ca asa trebuie si nu ca sa fim ca ei sau ”la inaltimea asteptarilor lor”!
  • 0 (0 voturi)    
    Drragi Patrrioţi! (Miercuri, 20 mai 2009, 9:28)

    patriotul naţionale [anonim]

    Ie bine!
    Ioropa e murdară şi nesimţită!
    Noi, rromânii, suntem curaţi şi civilizaţi!
    Noi avem dreptate.
    La noi e bine.
    Nici Ştefan Cel Mare & Sfânt n-avea latrină, şi, totuşi, ce Bărbat...
    Nu ne trebuie latrine, noi suntem super-ecologici!
    Noi folosim întreaga Natură, întregul Univers.
    E dreptul nostru la identitate în diversitate.