UPDATE Hidroelectrica va scoate la vanzare 162 de microhidrocentrale. Motivul: Nu sunt rentabile!

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 29 ianuarie 2013, 13:11 Economie | Energie

Hidroelectrica va organiza in perioada urmatoare licitatii internationale in vederea vanzarii celor 162 de microhidrocentrale pe care le detine, a declarat pentru HotNews Remus Borza, administratorul judiciar al Hidroelectrica. Acesta crede ca din vanzarea microhidrocentralelor se pot obtine circa 200 de milioane de euro. Intr-o prima etapa vor fi scoase la vanzare 70 de microhidocentrale. In alta ordine de idei, Remus Borza respinge informatiile potrivit carora Complexul Energetic Oltenia ar urma sa preia o parte din sucursalele Hidroelectrica.

Informatiile au fost lansate in presa locala chiar de managerul complexului energetic Oltenia (CEO), Laurentiu Ciurel, care sustine ca a existat deja o discutie pe aceasta tema între ministrul energiei, Constantin Nita, si administratorul judiciar al Hidroelectrica, Remus Borza. Potrivit TV Sud, Laurentiu Ciurel a spus ca CEO ar putea absorbi o parte a Hidroelectrica începând cu luna februarie. CEO ar intentiona sa preia sucursalele Targu Jiu si Slatina. "Acest lucru nu se va intampla cat timp voi fi administrator judiciar al Hidroelectrica", a afirmat Remus Borza.

Acesta spune ca poate fi de acord, in schimb, cu vanzarea microhidrocentralelor. In urmatoarele 2-3 luni, dupa ce va fi obtinut un acord in Adunarea Generala a Actionarilor, ar putea fi organizate licitatii internationale. In perioada urmatoare, va fi facuta o selectie de oferte in vederea evaluarii acestora, iar in AGA din 18 februarie va fi prezentata o strategie de valorificare. In prezent, aceste microhidrocentrale necesita cheltuieli de exploatare de circa 38 de milioane de euro, a mai spus Borza.

  • UPDATE Remus Borza a revenit cu declaratii spunand ca este necesara vanzarea acestor microhidrocentrale deoarece nu este rentabila intretinerea lor.  "Privatii sunt mult mai eficienti in cheltuielile de mentenanta", a afirmat Borza. Pentru a deveni cat de cat rentabile si pentru a beneficia de schema de ajutor prin certificatele verzi ar fi necesare investitii in retehnologizare de circa 1,5 milioane euro /Mw, bani de care Hidroelectrica nu dispune.

Borza a precizat ca cele 162 de microhidrocentrale au putere instalata de doar 243 MW, in conditiile in care puterea totala instalata a Hidroelectrica este de 6.443 MW.

Borza a mai spus ca energia produsa in 2011 de catre aceste microhidrocentrale a fost de 160.503 Mwh, in timp ce productia totala a Hidroelectrica a fost de 14,6 milioane MWh. Tot in 2011, costul pe MW a fost de 383 lei, in timp ce venitul obtinut a fost de 206 lei/MW.

In 2012, microhidrocentralele au produs 134.000 MWh, in conditiile in care productia companiei a fost de 11,8 milioane MWh. De asemenea, pretul de cost a fost de 431 lei/MW, iar venitul de doar 172 lei/MW.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








10048 vizualizari
  • +16 (16 voturi)    
    Furt (Marţi, 29 ianuarie 2013, 13:22)

    LoveRomania [utilizator]

    Pai de ce sa le vanda, este sub pret si ele produc intr-un an mai mult de 200 mil de euro, dar sunt sigur ca vor fi cumparate doar de prietenii lui Ponta
    Energia hidro este cea mai ieftina si nu trebuie sa vindem sursele de energie ieftina, putem sa vindem sursele de energie scumpa, cum sunt termocentralele
    • +9 (9 voturi)    
      ei na! (Marţi, 29 ianuarie 2013, 14:44)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      ...n-ai citit ce-a declarat ala de la PNL? Ne "obliga" FMI la privatizari "dezastruoase pentru poporul roman".
      Politicienii nostri (saracii !) n-au nici o vina!!!
    • +5 (5 voturi)    
      A inceput vanzarea! (Marţi, 29 ianuarie 2013, 16:28)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      Cand s-a spus din vara ca scopul bagarii in insolventa asta e, vanzarea la bucata, oamenii de bine au sarit in sus. Cat despre baietii destepti, majoritatea sunt bine mersi, in procese cu bune sanse de castig. Ba s-au inmultit: inteleg ca Borza incaseaza si niste banuti prin firmele sale "aparand" compania!
  • +10 (10 voturi)    
    Oare (Marţi, 29 ianuarie 2013, 13:27)

    ty [utilizator]

    s-a indoit cineva ca doar baieti destepti vor avea de cistigat din insolventa hidroelectrica?
  • +11 (11 voturi)    
    terminatorul Hidro.... (Marţi, 29 ianuarie 2013, 13:38)

    samariteanul2003 [utilizator]

    Acest Borza este si el terminatorul unei alte institutii de stat "pusa pe butuci"de cadrelede nadejde useliste!!!Cum sa vinzi ceva ce produce curent atat de ieftin,ori esti un excroc pus pe capatuiala,ori esti un bou in ale privatizarii!!!!!!
  • -8 (8 voturi)    
    heh (Marţi, 29 ianuarie 2013, 13:42)

    Mazeta [utilizator]

    Cei de la FMI tb împiedicați să vândă și praful de pe tobă. Măcar ăsta să rămână al poporului român!
  • +11 (11 voturi)    
    USL-ul a inceput vanzarile/ tunurile (Marţi, 29 ianuarie 2013, 13:53)

    1st_gica [utilizator]

    Chipurile licitatii internationale. Cum au fost si la APIA, firme din Bulgaria care au fugit cu bani de produse ptr saraci.
    Acum sunt vandute, ptr ca nu-s profitabile, subit dupa, vor deveni profitabile.

    Sa traiti bine

    Gica
  • +13 (13 voturi)    
    O prostie cat casa ! (Marţi, 29 ianuarie 2013, 14:06)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca nici energia obtinuta din apa care cade gratis din cer nu mai e rentabila, inseamna ca termocentralele sunt o gaura neagra.

    Mai bine zis, contractele "baietilor destepti" (incheiate tot pe la inceputul mileniului) nu pot fi rupte si n-au alta solutie.

    Se reia astfel procesul de "privatizare" a activelor cu oarece valoare, declansat prin anii 2000 de Nastase.
  • +15 (15 voturi)    
    se mai mira cineva (Marţi, 29 ianuarie 2013, 14:27)

    Angoasat [utilizator]

    Au strigat sus si tare pana acum ca Basescu vinde tara..cum sa vinzi hidrocentralele??? in momentul de fata cand vorbim de energi nepoluante ? management privat da..asta miroase a ancheta DNA si SRI
    • +1 (1 vot)    
      SRI (Marţi, 29 ianuarie 2013, 23:42)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Angoasat

      doarme,ca si la vinzarea Petrom, sau ,,apara'' alt ,,stapin''.
  • -4 (4 voturi)    
    Un puternic simt al proprietatii (Marţi, 29 ianuarie 2013, 14:46)

    Con_stan_tin [utilizator]

    comuniste iese la iveala din comentarii. Cei de dreapta sustin propietatea individuala si o resping pe cea la comun.
  • +4 (6 voturi)    
    Ultima batalie: Resursele (Marţi, 29 ianuarie 2013, 15:15)

    Da_Doamne_mintea_de_pe_urma [utilizator]

    Cine isi imagina ca Romania e condusa de Ponta & USL cu majoritatea lor de 70% se inseala amarnic... Tara e condusa de FMI + UE.

    Tara e condusa de niste HOTI care pentru o bucatica de miere ar vinde-o si pe mama lor... Comunismul ne-a distrus in 50 de ani toate valorile nationale.

    Ultima reduta a tarii: Resursele naturale (vezi rosia montana + gaze sist) + resursele Hidro.

    Trebuie sa ne trezim si sa iesim in strada... azi 100 maine 1000... pana nu e prea tarziu...
  • +5 (5 voturi)    
    Dati-le gratis! (Marţi, 29 ianuarie 2013, 15:17)

    tedycv [utilizator]

    Sa nu va fie jena. Asa veti avea motive sa suplimentati valoarea "certificatelor verzi" si a "contributiei pentru cogenerare (IN FUNTIE DE CEREREA DE ENERGIE TERMICA)".
    Prostii nu citesc factura la energie electriuca, dar o platesc in majoritate.
    Dupa ce veti vinde toate resursele de energie verde construite de Ceausescu, Hidrolelectrica fiind una dintre ele (40% din energia electrica produsa in Romania) calea spre cresterea taxelor va fi deschisa. Succes tovarasi!
  • +2 (2 voturi)    
    CERTIFICATE VERZI (Marţi, 29 ianuarie 2013, 16:20)

    neaos [utilizator]

    Declaratia domnului "distrugator" poate fi interpretata:
    Acest domn distruge viitorul companiei.
    va rog cititi:
    http://www.mediafax.ro/economic/hidroelectrica-pregateste-investitii-de-130-milioane-de-euro-pentru-certificate-verzi-10390212
    citez:
    Compania de stat Hidroelectrica, aflată în insolvenţă, va investi în următorii ani 130 milioane de euro în construcţia de microhidrocentrale, pentru a putea beneficia se schema de sprijin prin certificate verzi acordată de către stat producătorilor de energie din surse alternative.
    Promovarea unor proiecte de investitii optimizate pe criterii de eficienţă energetică, la capacităţi noi de producţie, care să se califice pentru acordarea de certificate verzi, reprezintă o prioritate pentru Hidroelectrica până în 2016, deoarece finalizarea lor va aduce venituri suplimentare de 165 euro pe fiecare MW de energie regenerabilă produs şi va permite amortizarea accelerată a investiţiilor", a declarat, într-un comunicat, administratorul judiciar al companiei de stat, Remus Borza.

    DECI: vindem sursele de bani catre clientii USL si ei vor cotiza catre USL.
    DISTRUGEM TARA?!
  • +5 (5 voturi)    
    uite asa incepe (Marţi, 29 ianuarie 2013, 16:21)

    pisicheru [utilizator]

    Toti retardatii care au votat USL sa cumpere acum curent mai scump de cateva ori. De, prostia se plateste! Eu nu inteleg de ce nu au inteles cei care au votat USL ca ei au votat din nou iliescu si oamenii pe care el i-a facut mari dupa anii 90. De fapt noi acum ne-am intors in anii 90, dar de fapt atunci era mai bine ca mai era ceva de vanzare, acun e mai rau ca nu mai e mai nimic de vanzare.
    • +1 (1 vot)    
      nu mai e nimic de vanzare? (Marţi, 29 ianuarie 2013, 22:20)

      was [utilizator] i-a raspuns lui pisicheru

      Aici gresesti, ba este inca mult de vanzare, si va fi vandut, pentru ca se va da cu mult sub pretul real. De exemplu chiar in acest articol se vorbeste despre ideea vanzarii microhidrocentralelor.
      Anunt: vand 1 million de EUR cu 1,5 RON/EUR. Crezi ca o sa-mi fie greu de vandut (mai ales ca nu-i a mea, si mai primesc si ceva comision.)?
  • +2 (2 voturi)    
    Cum sa nu fie rentabila o MicroHidrocentrala? (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 3:41)

    alex1234 [utilizator]

    Cum sa nu fie rentabila o MicroHidrocentrala?
    S-o faci te costa , dar odata facuta (de Ceausescu) se-nvart turbinele
    "pe gratis" la fel ca roata morii

    Pai sant privati care au construit si construiesc
    Micro-Hidrocentrale pe raurile tarii noastre

    CE MINCIUNA!

    Dupa ce au vandut Petrolul tarii pe nimic intre 2000-2004
    cu Ponta ministru (seful corpului de control al Guvernului) si Nastase (ca prim ministru al infractorilor, azi in inchisoare dar din pacate nu pentru vanzarea Petrolului) ACUM cu Ponta Prim-Ministru a inceput DESTRUCTURAREA HIDROELECTRICA SI VINDEREA EI PE NIMIC LA BUCATA

    Vanzatori de Tara asa se cheama cei care au luat aceasta decizie!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai multi postaci prosti pe un topic nu am vazut (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 14:52)

    marius123 [utilizator]

    Borza argumenteaza f clar ca acele microhidro. sunt nerentabile, adica cheltuie 300 si produc 200.

    Vad ca se intreaba lumea cum e posibil ca o microhidro sa nu fie rentabila. Pai simplu, nu curge apa, au secat raurile, trebuie investitii mari in amenajari hidro, sunt cheltuieli fixe si altele de acest gen.

    E evident ca la fel as face si eu:daca am pierderi pe o unitate o inchid sau o vand...daca am noroc sa gasesc un cumparator pt ceva ce merge in pierdere.

    Eu la mine in oras am 2 rauri, care chipurile curg, dar nu m-as risca sa pun hidrocentrala pe ele....pt ca pur si simplu nu curge mult.
    Inafara de asta, capacitatile vandute, ca si capacitate de productie, reprezinta cred 2% din societate, deci...e nimic.
    De asemenea, daca reuseste sa le vanda, societatea va incasa niste bani buni...si acele hidrocentrale banuiesc ca vor aduce un pls in PIB...nu-mi inchipui ca un privat va cheltui 300 si va produce 200...deci in final toata lumea va avea de castigat.

    Imi place Borza asta...e un adevarat chirurg in economie. (p.s. si operatiile dor si sunt riscante...dar dupa ele, e posibil sa fii din nou sanatos)
    • 0 (0 voturi)    
      Ce vorbesti... (Sâmbătă, 9 februarie 2013, 3:07)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui marius123

      Ce vorbesti..."apa nu curge , au secat rauriule"

      Cine te plateste pe matale.....sa spui minciuni