Cum s-a ajuns la tensiunile din satul Pungesti, unde sateni si activisti de mediu se impotrivesc explorarii dupa gaze de sist: cronologia actelor oficiale si schimbarile de pozitie ale autoritatilor

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2013, 16:39 Economie | Energie

Protestul locuitorilor din Pungesti
Foto: Vremea Noua
Cu toata impotrivirea localnicilor si a unei bune parti a autoritatilor din comunele vizate care s-au pronuntat prin hotarari impotriva proiectelor de gaze de sist, compania americana Chevron are obtinute avizele si certificatele de la centru si de la autoritatile judetene pentru operatiunile de explorare a gazelor de sist in trei comune din judetul Vaslui. Singurul Consiliu Local din localitatile vizate care s-a razgandit si si-a revocat propria hotarare prin care interzicea explorarea gazelor de sist este tocmai Consiliul Local din Pungesti, acolo unde Chevron se pregateste sa instaleze prima sonda si unde zeci de oameni protesteaza in ultimele zile.

In Silistea, comuna Pungesti, zeci de localnici, dar si activisti de mediu din Iasi si Barlad ies in camp in semn de protest de cateva zile la rand, in incercarea de a stopa compania americana Chevron sa instaleze prima sonda pentru explorarea gazelor de sist.

Nemultumirile locuitorilor din comuna s-au indreptat spre Chevron, dar si catre primarul comunei, Mircia Vlasa, si catre conducerea Consiliului Judetean Vaslui, pe care o acuza ca desi in urma cu un an se declarase impotriva explorarii si exploatarii gazelor de sist, acum sustine proiectul companiei americane.

De altfel, schimbarea pozitiei a autoritatilor locale fata de proiectul gazelor de sist oglindeste schimbarea de pozitie a premierului Victor Ponta fata de acest subiect.


Cronologia unei lupte pentru avize, autorizatii si anulari

Consiliul Judetean Vaslui a eliberat, in lunile decembrie 2012 si ianuarie 2013, trei certificate de urbanism pentru explorarea gazelor de sist in trei perimetre din judetul Vaslui, respectiv Paltinis (Bacesti), Popeni (Gagesti) si Silistea (Pungesti).

In acelasi timp, ca raspuns la certificatele si aprobarile emise de autoritaile judetene, mai multe Consilii Locale au interzis prin hotarari adoptate orice actiune sau avizare a explorarii sau exploatarii gazelor de sist.

Printre ele si cele trei Consilii Locale din comunele in care Chevron primise primele autorizatii.

Fata de hotararile luate de Consiliile Locale, Consiliul Judetean, prin vocea presedintelui Dumitru Buzatu - un aprig opozant al proiectului Chevron in 2012, transformat apoi in sustinator al proiectului - i-a amenintat cu instanta pe alesii locali.

Cu toate ca hotarase sa interzica orice activitate privind gazele de sist, si cu toate ca locuitorii sunt impotriva proiectului, surprinzator Consiliul Local Pungesti s-a sucit si, in luna iunie, a decis sa-si revoce propria hotarare si, practic, sa iasa din lupta.

Potrivit publicatiei locale Vrn.ro, in urma unei vizite in comuna "a unor consilieri Chevron, insotiti de presedintele CJ Dumitru Buzatu, la prima sedinta de Consiliu Local, cea din 21 iunie, cu o majoritate simpla, de 7 la 6, dar contrar vointei cetatenilor, s-a adoptat actul de revocare a hotararii luate la inceputul anului, de interzicere a explorarii si exploatarii gazelor de sist prin metoda fractionarii hidraulice pe teritoriul comunei Pungesti".

Cele trei perimetre din Vaslui pentru exploatarea Chevron
Foto: Hotnews
Intre timp, numarul consiliilor locale din Vaslui care au adoptat hotarari de interzicerie a exploatarii gazelor de sist a crescut la 14, insa prefectura Vaslui a decis sa le atace pe toate in instanta.

Astfel, in luna iunie 2013, toate hotararile au fost atacate in instanta de contencios-administrativ de catre Prefectura Vaslui, considerate ilegale pe motiv ca a fost incalcat articolul din Constitutie cu privire la bogatiile subsolului.

In actul transmis in teritoriu, Prefectura Vaslui le explica autoritatilor ca zacamintele din subsolul Romaniei sunt proprietate publica a statului, astfel incat consiliile locale nu pot decide asupra bogatiilor subsolului.

Pe 11 iulie Chevron a primit acordul de mediu pentru amplasarea sondelor de foraj si explorarea gazelor de sist in trei zone din judetul Vaslui.

Iar in timpul verii si inceputul toamnei pe zona perimetrelor din Vaslui unde Chevron a primit certificarile pentru explorare s-a facut descarcarea arheologica.

Pe 17 septembrie, Tribunalul Vaslui a decis ca hotararile Consiliilor locale ce interzic explorarea si exploatarea gazelor de sist trebuie sa fie anulate. Detalii aici.

Imediat dupa decizia tribunalului, pe 18 septembrie Directia Agricola Judeteana Vaslui a dat ordin de aprobare a scoaterii definitiva din circuitul agricol a terenului care face obiectul amplasamentului din comuna Pungesti.

Ulterior, pe 3 octombrie, Consiliul Judetean (CJ) Vaslui a eliberat prima autorizatie de construire a primei sonde. Detalii aici.


Citeste mai multe despre   






















8274 vizualizari

  • -21 (25 voturi)    
    cum au ajuns taranii la cativa KM de sat? (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:08)

    Gryphus [utilizator]

    cine i-a dus pe tarani acolo si cat a costat?
    • +11 (11 voturi)    
      poate grija (Miercuri, 16 octombrie 2013, 20:12)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ca o sa scoata din fantani apa care o sa contina gaz si poate pentru ca nu au bani sa cumpere apa imbuteliata pentru restul vietii?
      Ma intreb si eu! Tu nu ai face la fel?
    • +11 (11 voturi)    
      .... (Miercuri, 16 octombrie 2013, 20:54)

      a4 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      taranul e un om care munceste de dimineata pana seara, se chinuie la camp pentru o bucata de paine si asteapta de la D-zeu sa ploua pentru a se bucura si el!

      Daca tu stai si te plimbi cu mijloacele de transport in comun, iar apoi te asezi imparateste in fata calculatorului/televizorului, apoi afla ca taranul roman este calit si spatit de atatea greutati si ca poate merge zeci de km pe jos!
    • +4 (4 voturi)    
      e uite asta e durerea (Joi, 17 octombrie 2013, 7:36)

      za_dude [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      deci la tine asta a fost mare nedumerire . cum au mers taranii pe jos sau cu caruta .

      ar trebui sa se dea cateva teste de inteligenta cand se fac conturile pe hot-news.
    • +3 (3 voturi)    
      cum a ajuns sonda la 500 m de sat ? (Joi, 17 octombrie 2013, 10:22)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      cine a aprobat mizeria si cat a primit ?
      • +3 (3 voturi)    
        chiar nu stii? (Joi, 17 octombrie 2013, 12:16)

        q1953 [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

        Cine a aprobat?
        Tu chiar nu stii?
        Cei pe care i-au votat 85% dintre cei care protesteaza!
        Tu esti naiv sau este vorba despre altceva?
        Judetul Vaslui este unul dintre cele mai rosii din tara!
    • 0 (0 voturi)    
      Du-te ma si ascunde-te sa nu te vada nimeni (Joi, 17 octombrie 2013, 15:07)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Du-te ma si ascunde-te sa nu te vada nimeni

      Cum adica cine i-a adus pe oameni pe pamanturile lor?

      Chiar atat nesimtire poti sa ai?

      Aia le otravesc apa si pamantul si tu intrebi "cine i-a

      adus"?


      Fugi si te ascunde de rusine !
  • +11 (11 voturi)    
    lamurire (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:32)

    mihai331 [utilizator]

    "Prima sonda de explorare va fi amplasata in extravilanul comunei Pungesti, la 650 de metri de localitatea Silistea si 950 metri de satul Pungesti."
  • +5 (13 voturi)    
    Sa protestam impotriva fracturarii hidraulice! (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:36)

    victor9 [utilizator]

    Ce tarani nene, ca oamenii aia iasa in strada nu stau ca noi in casa!
    Explorarea sau exploatarea gazelor de sist prin metoda fracturarii hidraulice este un dezastru, in Statele Unite ale Americii unde s-a exploatat nu mai este apa de baut, depoziteaza oamenii apa in bidoane in biserici si se imbolnavesc oamenii de tot felul de afectiuni de la apa contaminata in urma fracturarii hidraulice.
    Au inebunit banditii de la noi din conducere si primarii care au dat aviz pentru gazele de sist.
    Bulgaria a interzis prin constitutie explorarea si exploatarea gazelor de sist prin metoda fracturarii hidraulice.
    Noi suntem mai prosti si tremuram, da cine este Chevron, ii doare in spit pe ei de ce ramane in urma exploatarii gazelor, fac bani cativa ani si dupa.. potopul.
    Sa iesim in strada prieteni si sa spune nu exploatarii gazelor de sist prin metoda fracturarii hidraulice!
    • -5 (15 voturi)    
      Am o intrebare: (Miercuri, 16 octombrie 2013, 17:57)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui victor9

      Pe voi va plateste in ruble, sau direct in euro?
  • +10 (14 voturi)    
    Credeti ca ne veti insela legal? (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:33)

    FaraPoticieniOportunisti [utilizator]

    Si noi putem ataca in instantele de judecata, deciziile de anulare. Faptul ca nu ati consultat opinia publica, este un lucru foarte grav.Ati ramas cu legile de pe timpul lui Ceausescu, cand totul se putea face illegal cu legea in mana.
    S-a dus acea vreme.In Elvetia, tara mult mai civilizata, nu se face nimic, fara acordul opiniei publice. Noi v-am votat, noi o sa a dam jos.Va credeti invincibili. Va inselati. Noi cetatenii suntem majoritatea, si daca va fi necesar o sa fiti inlocuiti prin vot democratic.
    Voi politicieni, trebuie sa lucrati in avantajul poporului , nu impotriva lui.Vreti sa va folositi, de aceste tertipuri.Nu ve-ti reusi.Securisti, au ma mai ramas, dar putini.Noi oamenii liberi si onesti , suntem mai multi.
    Romani, nu va lasati intimidate, de asa zisa legalitate, protestati democratic.Suntem cu ochii pe voi, ca doar nu o sa reusiti sa prostiti o tara intreaga.
  • +7 (13 voturi)    
    Ce bine imi pare. (Miercuri, 16 octombrie 2013, 18:58)

    IancuJianu [utilizator]

    Ca Moldova e fieful PSD, iar Ponta e minzul partidului. Sa-l pupe.
  • 0 (2 voturi)    
    sa vina sri-ul (Joi, 17 octombrie 2013, 7:35)

    za_dude [utilizator]

    In poza de pe site am recunosct cel putin 2-3 ecoteroristi si luptatori pentru patrie.

    se remarca de departe mamaitza in flanea raimbow flancata de mandru zid de jandarmi .

    mamaitza este bine cunoscuta in lumea undercovor a ecoterorismului si a manifestarilor festive de 1 mai .

    Saracii oameni , au auzit si au inteles si ei ca se farama toata zona aia si au iesit in strada. Sa stiti ca molova si/sau romania nu e numai a lor .
    • 0 (0 voturi)    
      econazista (Joi, 17 octombrie 2013, 10:24)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui za_dude

      este econazista de-a dreptul :). Eu as propune un atac cu gaze de la fasole asupra jandarmilor !
  • 0 (2 voturi)    
    Pf, protestele o sa dispara in curand. (Joi, 17 octombrie 2013, 11:53)

    taro [utilizator]

    Daca nu-i rezolva "autoritatiile locale" pe bastinasii astia revoltati o sa-i rezolve companiile petroliere.

    Auzi tu, "ze locals" se opun exploatarii de gaze, o sa-i rezolve rapid cu niste "security" de la Blackwater sau de la alte companii de mercenari. La fel cum se rezolva probleme prin Nigeria se rezolva si aici. Toata problema e care-i solutia mai ieftina, sa plateasca localnicii sa taca sau iese nota de plata mai repede la mercenari. Mai un accident aici, mai ia foc o casa acolo....
  • +2 (2 voturi)    
    Am vazut dimineata la TV (Joi, 17 octombrie 2013, 12:29)

    Je__ [utilizator]

    Jandarmii imbranceau babe si copii. Efectiv erau calare pe bietii oameni in niste stufaris. 5 au ajuns la spital.
    Oamenii au facut lant uman, copii, batrani pe drumul de access in comuna.

    Situatia e disperata!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta judecat pentru contracte frauduloase (Joi, 17 octombrie 2013, 15:09)

    alex1234 [utilizator]

    Ponta sa fie judecat pentru contracte frauduloase