UPDATE Romania ar putea incepe sa exporte gaze prin conducta Arad-Szeged din luna februarie

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 27 ianuarie 2014, 16:28 Economie | Energie

Conducta de transport gaze
Foto: Hotnews
Furnizorii din Romania ar putea, incepand din luna februarie, sa faca primele exporturi fizice de gaze spre Ungaria, prin conducta Arad-Szeged. Contactat de HotNews.ro, Niculae Havrilet, presedintele Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei, a afirmat ca au fost luate toate masurile legislative pentru realizarea acestor exporturi incepand din luna februarie. Insa ramane de vazut daca permit conditiile tehnice transportul gazelor pe relatia Arad-Szeged, deoarece exista diferente de presiune, in Romania fiind mai mica. Havrilet a precizat ca Transgaz a pus la dispozitie operatorilor capacitatile de export. Romania ar putea exporta prin aceasta conducta peste 1 miliard de metri metri cubi/an (circa 10% din cat produce Romania).

  • Niculae Havrilet a precizat ca pot fi incheiate contracte pentru exportul a 10.000 mc/ora. Insa, acestea ar fi contracte de reverse flow in regim ferm, afirmaDumitru Chisalita, expert in domeniul gazelor naturale. La acesta se adauga si exporturi in regim intreruptibil pentru cantitati de pana intr-un miliard de metri cubi/an. Chisalita considera ca intr-un an, exporturile catre Ungaria ar putea fi in medie de circa 1 miliard de metri cubi. Intreruptibil insemna ca exportul poate fi sistat in situatii deosebite, de exemplu pe perioada iernii cand consumul intern creste.

Si la ora actuala pot fi realizate exporturi, insa nu fizic. De la 1 iulie 2013 au inceput exporturile de gaze prin tranzactii de tip backhaul, o procedura de export al gazelor prin schimburi virtuale. Pana acum, nu exista capacitatea tehnica pentru realizarea exporturilor fizice. Aceste probleme de ordin tehnic ar fi fost rezolvate, fapt pentru care operatorul national de transport Transgaz va permite transportul gazelor prin conducta Arad-Szeged. Dupa ce vor fi finalizate investitiile la conducta Iasi-Ungheni, vor fi permise si exporturile in Republica Moldova.

  • Primele exporturi ar putea fi facute de o companie a Gazprom si de GDF-Surse

Havrilet a afirmat ca Transgaz va pune la dispozitie capacitati egale operatorilor care doresc sa exporte. Adica, daca depun cereri 10 operatori, toti 10 vor primi cantitati egale. In tara vecina, situatia este diferita, fiind organizate licitatii pentru rezervarile de capacitati de pe teritoriul ungar. Astfel, s-ar putea crea situatia in care o companie care a rezervat capacitate in Romania sa nu poata opera pe teritoriul Ungariei deoarece nu a castigat sau nu a participat la o licitatie. Presedintele ANRE a precizat ca din acest punct de vedere, operatorii de transport din cele doua tari trebuie sa gaseasca solutii astfel incat sa existe o corelatie intre cele doua proceduri. Potrivit unor surse HotNews.ro, Ungaria a realizat deja aceste licitatii, fiind castigate de Wiee, companie detinuta de Gazprom, si GDF. Astfel, cele doua companii ar putea face primele exporturi. Pana in acest moment, informatia nu a fost confirmata de Transgaz.



Citeste mai multe despre   






















1716 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    buna afacere (Luni, 27 ianuarie 2014, 16:36)

    sorin3 [utilizator]

    sa cumperi scump(de la rusi) si sa vinzi ieftin.
    Foarte buna afacere, din pacate nu pentru romani.
    Daca e vorba de solidaritate si reducerea dependentei energetice, unde au fost cei cu care ne solidarizam cind a cazut Nabucco?
    • +1 (3 voturi)    
      Mai misto (Luni, 27 ianuarie 2014, 17:18)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui sorin3

      Daca te uiti cu atentie exportam ieftin catre Gazprom care ne vinde scump
      Astia de la noi nu sunt in stare sa faca o legislatie conforma cu UE astfel incat sa nu se duca gazele ieftine de la noi
      As pune o taxa de transport pe conducta ce iese pe acolo astfel inca sa ajunga la acelasi pret
      As pune accize pentru tot ceea ce pleaca din tara (nu stiu daca accepta UE)
      As majora accizele sa fac pretul gazelor ca in UE, si as aduce banii din nou la populatie printr-un fel de subventie, la firmele ce consuma gaze in producte le-as face o reducere la taxe
  • +1 (3 voturi)    
    ramania importa 1/3 di necesaru de gaze de la rusi (Luni, 27 ianuarie 2014, 16:36)

    sconcsu [utilizator]

    daca e asa, ca trec gaze din romania pe aceasta conducta, petromul trebuie nationalizat. punct.
  • +1 (3 voturi)    
    de ce sa exportam? (Luni, 27 ianuarie 2014, 16:40)

    un dac [utilizator]

    suntem criminali, prosti sau doar hoti?
    Pai nu prea mai avem gaze. Nu mai bine rezolvam problemele exportului de energie electrica?
    Ca sa nu mai vorbesc de cate produse agricole am putea exporta daca si-ar face treaba clasa politica.
  • +5 (7 voturi)    
    cum sa vinzi ma cand in tara importi cu suprapret (Luni, 27 ianuarie 2014, 16:54)

    misa2002_2006 [utilizator]

    cum sa vinzi ma, cand in tara importi cu suprapret?
    ca si cu curentul electric?
    baietii destepti sunt pe felie iar..si prostimea plateeste!!!!!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Subminarea economiei nationale (Luni, 27 ianuarie 2014, 17:12)

    Dodel540 [utilizator]

    Cum este posbil sa te vaiti ca Romania ramane fara gaze in 10-15 ani dar sa sa exporti 10% din productie pe an?

    De ce isi asuma Romania o poluare teribila a apelor si solului prin exploatarea gazelor de sist (Chevron in Vaslui si Omv in Buzau) daca exista rezerve exportabile?
    Suna a subminarea economiei nationale
  • +1 (3 voturi)    
    am si eu o intrebare (Luni, 27 ianuarie 2014, 17:18)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Astia chiar nu pot fi acuzati de subminare de stat si tradare a intereselor si poporului!
    Cine cunoaste bine legislatia...
    • -1 (1 vot)    
      si cine? (Luni, 27 ianuarie 2014, 18:15)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      Si cine sa ii acuze? parchetul e la psd, Dna e la cotroceni. Ambele sunt controlate politic si se afla in echilibru de fortze.
      Din pacate cele doua grupari sunt in consens legat de tot ce tine de energie, gaze de sist ceea ce inseamna ca fiecare isi trage partea in acest moment.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania nu importa gaze (Luni, 27 ianuarie 2014, 18:07)

    Razvan_M [utilizator]

    Fratilor, cine a spus ca Romania importa in prezent gaze de la rusi a mintit pentru a ne putea vinde jmecheria cu gazele de sist.
    In 2012 Romania a importat o cantitate nesemnificativa de gaze naturale de la rusi, deci pretul de 400 euro mia de metri cubi nu are un impact semnificativ in pretul cosului de gaz (sub 10% din pretul final). Incepand cu anul trecut (2013), Romania produce mai multe gaze naturale decat consuma. Acest lucru se datoreaza unei scaderi a consumului de la vreo 17 miliarde metri cubi pe an in 2007 la putin peste 10 miliarde metri cubi pe an in 2013. Petrom + Romgaz produc peste 11 miliarde metri cubi pe an. Iar productia este prevazuta a creste si mai mult pentru Romgaz pana in 2017. Petrom va incepe in jur de 2020 sa produca gaze din zacamantul din Marea Neagra. Deci este foarte probabil ca Romania sa fie exportator net de gaze naturale pana dupa 2025. Asta fara a fi nevoiti sa ne distrugem panza freatica si terenurile agricole.

    Petrom, in urma unor investitii de sute milioane euro in care si-a riscat capitalul propriu, in asociere cu o companie straina, a descoperit rezerve de gaz enorme in Marea Neagra. In loc sa criticam OMV/Petrom ca sug sangele poporului mai bine am cumpara actiuni masiv pe Bursele din Romania si Austria. Petrom, spre deosebire de Rompetrol, este o companie care are profituri an de an si plateste impozit pe profit si impozit pe dividende a.i. statul roman castiga enorm din aceasta afacere. In schimb, Rompetrol a fost scutita acum cateva zile de datorii de peste un miliard de lei.
  • -1 (1 vot)    
    hehe (Luni, 27 ianuarie 2014, 18:21)

    Mazeta [utilizator]

    Noi exportăm gaze când încă nici nu este deschisă conducta, virtual, darămite când o să se deschidă.