Rainer Seele, seful OMV: Nu am discutat cu Gazprom despre activele Petrom din Romania. Nu vrem sa vindem centrala de la Brazi

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 26 aprilie 2016, 18:57 Economie | Energie

Rainer Seele
Foto: wintershall.com
Rainer Seele, CEO PMV (actionarul majoritar al Petrom) a declarat marti ca nu a discutat niciodata cu Gazprom despre un eventual schimb de active care sa implice Petrom. Seele a mai declarat ca, desi OMV incearca sa vanda centralele electrice pe gaz pe care le detine, centrala de la Brazi nu e de vanzare pentru ca este integrata intr-un lant de productie.

Intrebat daca in decizia de a nu include active ale Petrom in schimbul Gazprom - OMV a contat si pozitia statului roman (actionar semnificativ al Petrom), Seele a negat, spunand ca a fost decisiva performanta Petrom si pespectivele companiei romanesti.

Seele a mai vorbit intr-o conferinta de presa la Bucuresti despre asteptarile pe care OMV Petrom le are de la guvernul Romaniei in ceea ce priveste sistemul de taxare. Desi nu a cerut explicit o scadere a taxelor si impozitelor pentru industria de petrol si gaz, Seele a dat exemplul Marii Britanii si al Germaniei, ale caror guverne ar fi scazut taxele dupa prabusirea pretului materiilor prime.

Intrebat despre investitia OMV Petrom si Exxon in Marea Neagra, Seele a spus ca nu crede ca gazul va fi extras pana in 2020. Legat de destinatia gazului ce ar putea fi produs in blocul Neptun din Marea Neagra, Seele a spus ca ar prefera sa fie vandut in Romania, datorita costurilor mai mici de transport, dar nu a exclus exportul gazului catre Bulgaria sau tari din Europa Centrala.

Seele a aparat decizia OMV de a participa la constructia gazoductului Nord Stream 2, care ar aduce gaz din Rusia spre Austria si Germania, spunand ca in cei 48 de ani de relatii comerciale cu Gazprom, compania rusa a respectat intotdeauna termenii contractelor.












Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
2959 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    Aha (Marţi, 26 aprilie 2016, 20:40)

    EMP [utilizator]

    Domnu' Seele, imi cer scuze pentru superficialitate dar figura dvs. nu-mi inspira deloc incredere si nu dau doi bani pe declaratiile de mai sus. Cred ca interesele Romaniei sunt pe lista dvs. de prioritati in aceeasi zona cu "alimente care imi pot constipa pisica". Apreciez totusi discursul dvs. civilizat, cred ca e singurul lucru care va confera o anumita superioritate morala fata de baietii nostri din energie.
    • +1 (1 vot)    
      Gresesti (Marţi, 26 aprilie 2016, 23:15)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      "alimente care imi pot constipa pisica" sunt sus pe lista de prioritati a oricarui posesor de pisici.
  • +1 (3 voturi)    
    centrala de la Brazi -> ce mai lucru... (Marţi, 26 aprilie 2016, 22:11)

    TRABI [utilizator]

    Petrolul si gazele au intrat in posesia lor fara voia populatiei Romaniei .
    Daca nu-i convine taxele , care si asa sunt mici , sa se duca acasa . Noi , de fapt ne vrem resursele inapoi -> asta-i adevarul . Avutia si resursele tarii stim sa le gestionam si noi pentru bugetul tarii , poate gasim dupa aceea si medicamente pentru cancer si vaccin antitetanic . Alooo.! Guvernul Romaniei si Presedintia , cand negociem total in favoarea noastra sau sa ne luam inapoi resursele tarii ? Cred ca a venit timpul sa ne indreptam coloana si sa umblam cu fruntea sus , demni de valorile naturale si umane de care dispunem . Sa ne dea socoteala tradatorii de tara care ne-au tot tinut si ne tin sclavi in tara noastra plina de bogatii naturale . Suntem foarte multi care nu i-am uitat si nu am uitat nici o clipa toata batjocura suferita din '90 pana acum .... Ce-s aluziile astea ?....gazprom , omv .... de ce ar trebui sa avem grija ? Ia mai lasati-ne ca stim si noi sa ne gestionam . ACASA cu voi ....
    • -2 (4 voturi)    
      OMV a secat toate campurile petrolifere (Miercuri, 27 aprilie 2016, 0:05)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      din Romania fara sa investeasca nimic. Acum puteti sa le luati inapoi ca nu mai aveti decat niste gauri seci. Mai scot 3.9M tone pe an dar scad rapid ( 1 tona = 7.3barrels).

      Puneti dracului mana pe carte si nu mai zbierati ca Romania e o tara bogata si ca vreti voi sa administrati. 95% din toata industria, romaneasca, sistem financiar - 97%, funciar ( deocamdata 45%), alimentatie, logistica, constructii, trading -e in maini straine. Marii 'industriasi " romani sunt in puscarii sau pe cale sa ajunga acolo. Iliescu kgB-istul isi imagian ca jefuind avutia nationala o sa creeze o clasa de business romaneasca. Un hot nu poate creea nimic pentru ca fondul lui de gandire a alterat.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu au investit (Miercuri, 27 aprilie 2016, 8:39)

        chinezu81 [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

        decat vreo 10-11 miliarde de euro...dat in viziunea ta asta e nimic. cel mai mare investitor de pe piata, cel mai mare contribuabil la buget. e adevarat, au scos si bani, insa fara investitiile astea nu era posibil, campurile fiind brown field
        • 0 (0 voturi)    
          oare ? (Duminică, 8 mai 2016, 19:35)

          TRABI [utilizator] i-a raspuns lui chinezu81

          Cine te-a invatat ca romanii n-ar sti sa faca investitii ? Noi cu banii altora ...
  • +1 (3 voturi)    
    OMV e in mare rahat financiar (Marţi, 26 aprilie 2016, 22:22)

    SkyDan [utilizator]

    Au 18 miliarde euros datorii ( 8 pe teremn scurt, 10 pe termen lung,) are mai mult de platit in facturi decat de incasat- dif e de 1 miliard de euros. 72% din veniturile OMV vin din Petrom. Sunt pe rosu cu 300M euros pe anul trecut si estimez ca anul asta vor fi pe rosu 1 miliard de euros. Vezi decalratia pe 2015 de pe site-ul lor. Daca nu vor putea imprumuta bani sau statul austriac nu intervine probabil ca se vor prabusi spectaculos.

    Imi place ce mutra are Seele ( Suflet in Germana) dar nu ajunge. Vind masiv peste tot. Sper sa se scoata dar cu sute de consultanti straini platiti cu 15 mii de euro + cheltuieli nu vad cum.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca ajung rusii sa puna gabja pe ceva (Marţi, 26 aprilie 2016, 23:25)

    Locke Lamora [utilizator]

    In primul an e taiat tot si dat la fier vechi. Read my lips.
  • +3 (3 voturi)    
    Actiunea de Aur a Statului Roman ! (Miercuri, 27 aprilie 2016, 0:30)

    Miky113 [utilizator]

    Daca doreste dnul, poate sa-si aduca sapunul preferat cand mai vine in tara.
    Restul gaseste aici.
  • +2 (2 voturi)    
    Statul, petrolul si... austriecii (Miercuri, 27 aprilie 2016, 10:10)

    alexknicks [utilizator]

    Si mie mi-ar placea sa ni se intoarca resursele, dar cine sa le administreze? Statul roman? Statul acela care administreaza circa 60% din valoarea carburantilor care se vand la pompa (cati km de autostrada au fost inaugurati in ultimii ani?), statul care administreaza cu "succes" alte active din sectorul energetic: Complexul Energetic Hunedoara, Complexul Energetic Oltenia, Hidroelectrica, Regia Autonoma pentru Activitati Nucleare etc. Daca Petrom era administrata de stat, probabil am fi vazut ca CEO al companiei personaje odioase precum combinatorul Dan Ioan Popescu, chelnerul C-tin Nita sau diletantul Andrei Gerea. Ce tablou "frumos" ar fi fost cu statul roman pe post de administrator.
  • +1 (3 voturi)    
    Pareri. (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:02)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Stati linistiti , domnilor ! De vreo cateva luni , americanii au devenit actionari majoritari la o banca de top de la noi si vazand cum in aceste cateva luni deja multe firme americane s-au instalat in Romania , pot sa anticipez ca nicio afacere mare din tara nu va trece la dusmanii nostri comuni . Urmariti piata si veti remarca schimbarea .
    • -1 (3 voturi)    
      Hai pe bune:)) Suna a propaganda, totusi. (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:39)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Fieraru

      Eu zic sa le facem cadou colegilor americani si alte obiective, cam asa suna mesajul tau. Ce ar fi totusi sa nu mai privatizam aiurea si sa pastram anumite obiective strategice pentru noi, fara rusi, ameroicani, asustrieci si alte hiene?
      Si cum zici ca americanii si banca de top vor opri OMV-ul sa stabileasca "parteneriate" cu rusii?
      • +1 (3 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 27 aprilie 2016, 14:57)

        Andrei_Fieraru [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Foarte simplu . Nimic nu se misca in lume fara interesul american . Noi suntem mana moarta in orice joc , atata timp cat suntem o tara de hoti , plina de datorii . In acest caz , austriecii sunt niste purici si ei , cu datorii imense , care vor face ce spun americanii .
      • -1 (1 vot)    
        "si alte hiene" (Miercuri, 27 aprilie 2016, 18:31)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Deci tu preferi sa le dam sacalilor locali decat hienelor din exterior.
        • +2 (2 voturi)    
          exact. pe astia locali ii mai strangi de gat (Joi, 28 aprilie 2016, 9:50)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          trec zece ani, dar tot ii mai prinzi. Pe aia din exterior nu prea. Vezi Bechtel si microsoft, hiene din exterior care isi vad de treaba lor, in timp ce sacalii locali sunt urmariti cat de cat.