Un raport al Complexului Energetic Oltenia arata ca cifrele prezentate de ministrul energiei in sedinta de Guvern nu sunt reale. Sunt stocuri de carbune mai mult decat dublu fata de cat a spus ministrul

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:59 Economie | Energie

Carbune in vagoane
Foto: AGERPRES
Ministrul energiei Toma Petcu a prezentat in sedinta de joi a Guvernului situatia legata de stocurile de carbune ca fiind dezastruoasa. Cu doua zile inainte de sedinta, Petcu a spus ca "stocul de carbune in mine este unul foarte bun". La sedinta de Guvern a spus s-a ajuns la limita stocului de carbune, la Complexul Energetic Oltenia existand doar 357.000 tone, care ar ajunge doar pentru patru zile, "cu un consum zilnic pe varf orar de 80.000 de tone". Insa, un raport al CE Oltenia, un document obtinut initial de Realitatea TV, arata altceva: pe data de 12 ianuarie, ora 7.00, stocurile erau de 816.300 tone, nu de 357.000 tone, cum a spus ministrul. Cine spune adevarul? Deocamdata asteptam lamuriri de la Ministerul Energiei.

Vezi raportul atasat.

Raportul CE Oltenia arata ca in depozitele termo se aflau 366.000 tone, la directia miniera 401.900 tone, iar in navete aflate in traseu alte 48.400 tone.

Ministrul Toma Petcu trebuie sa ofere explicatii legate de faptul ca a prezentat o situatie dezastruoasa in sectorul energetic, cand cifrele arata altceva.

Reamintim ca la inceputul sedintei de Guvern, Toma Petcu a afirmat ca s-a ajuns la limita stocului de carbune, riscand chiar oprirea lor de multe ori.

In aceste conditii, apare intrebarea cat de real este riscul iminent de aparitie a unei situatii de criza energetica, invocat de Ministerul Energiei pentru aprobarea pe sest a unui proiect de Hotarare de Guvern privind interzicerea exporturilor de energie electrica. Care este miza declansarii unei panici generale legate de siguranta energetica?

Citeste aici raportul Complexului Energetic Oltenia

Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















6635 vizualizari

  • +42 (42 voturi)    
    ce importanta au cifrele (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:15)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cind realitatea se fabrica seara de seara la antena3 si rtv, dupa cum dicteaza interesul, ce importanta mai au cifrele. Daca nu esti de acord cu ele, esti un basist infect sau mai nou un sorosist imperialist vindut multinationalelor care sug singele poporului.
  • +31 (33 voturi)    
    Minciuna generalizata !!! (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:21)

    polonyca [utilizator]

    Nimic nou , asta e "doctrina" PSD !!!! Iresponsabilii astia , o sa distruga tara !!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Ce minciuna?! (Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:09)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Omul a fost transparent si corect de la inceput! A zis ca nu se pricepe la partea economica? A zis.
      Se vedea ca nu are nimic de-a face cu energia? Se vedea.
      Atunci unde e minciuna? A repetat si el ce i s-a dat sa citeasca, probabil a incurcat hartiile.
      • +4 (4 voturi)    
        Chiar asa (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:47)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        Sa nu confundam minciuna cu incompetenta si rea-vointa tipice pentru asa-zisul partid PSD (de fapt, o banda organizata de hoti)
  • +35 (35 voturi)    
    dezinformari (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:28)

    colu [utilizator]

    precum cea cu lipsa celor 10mld lei.Atata stiu sa-i manipuleze pe cei mai putin informati
  • -9 (13 voturi)    
    axioma (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:37)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dar e axiomatic ca guvernele mint de ingheata Dunarea.
    • +12 (14 voturi)    
      lasa bre vrajeala (Vineri, 13 ianuarie 2017, 13:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      De ce generalizezi, ca sa cautionezi guvernul Dragnea ??
    • +13 (13 voturi)    
      Dunarea inghetata (Vineri, 13 ianuarie 2017, 13:10)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Sa fie doar o coincidenta faptul ca de cand a venit psd la guvernare Dunarea chiar a inghetat, la propriu?
  • +10 (10 voturi)    
    De o suta de ani.... (Vineri, 13 ianuarie 2017, 12:37)

    MichiuStefan1 [anonim]

    De o suta de ani, aproape....Astia fac ce stiu mai bine-conform Decalogului adunaturii numite "primul partid al Tarii"!Mint!
  • +10 (10 voturi)    
    ASTIA NUMAI GAURI RESPIRA! (Vineri, 13 ianuarie 2017, 13:32)

    schroedinger [utilizator]

    Demisia umflatuli nu se aplica si in acest caz?!
    • +4 (4 voturi)    
      viceversa (Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:47)

      rsbl [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      va urma demiterea conducerii Complexului Energetic Oltenia pentru ca au indraznit sa contrazica ministrul
  • -3 (3 voturi)    
    lasati politica (Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:09)

    jescu [utilizator]

    80000 de tone pe zi inseamna 4000 de tiruri de catre 20 de tone de ars intr-o singura zi. Chiar si 2000 de tiruri pline cu carbune sa arzi intr-o zi e inspaimantator.

    Chinezii au inceput sa puna panouri solare, dar ii monteaza la inaltime mare(4-5m deasupra solului) si cu stalpi de sustinere la distante mari, ca sa poata paste animalele printre ei. Cred ca si noi putem face mai mult.
    • +2 (2 voturi)    
      desteptule (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:46)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Carbunele nu se transporta cu TIR-uri, se transporta direct pe benzi transportoare acolo unde distanta e mica ori pe CF, desteptule...Cel putin deocamdata si probabil niciodata panourile solare nu pot asigura energia electrica necesara unei tari si cu atat mai putin Chinei... Astea-s baliverne pt. "destepti" ca tine...
  • +1 (1 vot)    
    loool (Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:15)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    - ministreii psd sunt prostuti de fel... ignoratii ... pe cat puteti.
  • +1 (1 vot)    
    Pai e simplu (Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:17)

    Je2 [utilizator]

    Daca baietii destepti din energie nu cotizeaza corespunzator, aplicam starea de urgenta, sistam exporturile de energie si le dam afacerile peste cap. Simplu si eficient.
  • +1 (1 vot)    
    E jale prin guvern (Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:24)

    gigifisiune [utilizator]

    Il stiu pe unu' de era secretar de stat, acum si-a strans catrafusele si s-a carat. Cica si secretarele au fost date afara. Numai rude psd si alde, nimic altceva.
    • +1 (1 vot)    
      si infiltrati (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:49)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Noii vechi securisti sunt si ei pe undeva, nu? PSD fara mafioti si securisti nu e de conceput.
  • +2 (2 voturi)    
    Politica de cartier . (Vineri, 13 ianuarie 2017, 14:34)

    Andrei_Fieraru [utilizator]

    Ca intotdeauna , caimacul intereseaza . Ministrul da cu fumigene pentru a sensibiliza guvernul ca sa arunce cu bani in sistem si sa poata mai apoi sa arate celorlalti ce grozav minstru de energie avem . Texte vechi , nene ! Se vede ca n-ai stofa de sef adevarat si vrei sa fii un cotcar de cartier .
  • +2 (2 voturi)    
    interes (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:48)

    Ilidia [utilizator]

    Probabil tov. ministru primise ordin sa dea afara vre-un director si sa puna "unul de-al nistru", lucru specific gastii PSD&comp.
  • +2 (2 voturi)    
    Toma necredinciosul penalului cu repetitie Dragnea (Vineri, 13 ianuarie 2017, 15:54)

    Plagarus [utilizator]

    Astia au doar scoala dezinformarilor, caci dpdv profesional sunt O !