Ministerul Energiei obliga si Conpet sa vireze bani la bugetul statului, dupa Romgaz

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 11 septembrie 2017, 18:54 Economie | Energie

Ionut Misa
Foto: Agerpres
A doua companie dupa Romgaz care a anuntat ca Ministerul Energiei i-a cerut sa vireze bani la bugetul statului sub forma de dividende speciale este Conpet, transportatorul de titei din Romania. Aceasta a informat luni investitorii ca va convoca in perioada imediat urmatoare Adunarea Generala a Actionarilor pentru a aproba solicitarea ministerului. Reamintim ca Romgaz trebuie sa aprobe rapid, la solicitarea Ministerului Energiei, distribuirea sumei de 750 milioane de lei, sub forma de dividende. Aceste solicitari apar la scurt timp dupa ce fostul sef al Fiscului, Gelu Stefan Diaconu, il acuza pe Ministrul Finantelor, Ionut Misa, ca "suna personal la sefii companiilor de stat sa faca rost de cateva sute de milioane de lei".

"In conformitate cu art. 122 din Legea nr. 24/ 2017, societatea CONPET S.A. informeaza actionarii si publicul investitor  in legatura cu  solicitarea primita din partea Ministerului Energiei - in numele Statului Roman, care este actionar majoritar al societatii CONPET S.A. (detinator al unui numar de 5.083.372 actiuni, reprezentand 58,7162 % din capital social), cu privire la convocarea de indata a Adunarii Generale Ordinare a Actionarilor, avand ca principal punct pe ordinea de zi aprobarea distribuirii sumei de 85 milioane lei, sub forma de dividende, in temeiul prevederilor art. II si art. III din O.U.G. nr. 29/ 2017, catre actionarii societatii, proportional cu participarea acestora la capitalul social al societatii. Avand in vedere aceasta solicitare, Consiliul de Administratie al societatii CONPET S.A. va convoca Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor in perioada imediat urmatoare", se arata in anuntul Conpet.

Anuntul Conpet apare in contextul in care Romgaz a trimis vineri un comunicat surprinzator pentru investitori: Consiliul de Administratie al societatii va convoca in perioada imediat urmatoare o sedinta AGA in care va fi discutata o solicitare primita din partea Ministerului Energiei, in calitate de actionar majoritar, de a aproba rapid distribuirea sumei de 750 milioane de lei, sub forma de dividende. Statului i-ar reveni 525 milioane de lei din aceasta suma, iar restul actionarilor minoritari. Este vorba de un dividend special. Anul acesta a distribuit deja 925 milioane de lei dintr-un profit de 1 miliard de lei obtinut in 2016.

Nu este exclus ca in perioada urmatoare si alte companii de stat sa faca astfel de anunturi.

"Pentru informarea corecta a dvs., aflati ca, de la inaltimea functiei sale, ministrul Misa, personal, a sunat in disperare de cauza la sefii companiilor nationale pentru "a face rost" de cateva sute de milioane de lei din restul de lichiditati anemice ramase la dispozitia acestora, dupa ce anterior li se "confiscasera" deja rezevele. Dupa ce au pus in pericol dezvoltarea tarii prin strangularea investitiilor publice, fragilizeaza viitorul companiilor emblematice ale statului roman: Hidroelectrica, Romgaz, Transgaz, Nuclearelectrica...", scria in urma cu cateva zile Gelu Stefan Diaconu, pe contul sau de Facebook.

Reamintim ca vineri, Ministerul Finantelor a publicat proiectul de Ordonanta de urgenta care arata ca veniturile bugetului de stat pe anul 2017 se diminueaza pe sold cu suma de 1,3265 miliarde lei, iar cheltuielile se diminueaza, pe sold, cu suma de 347,7 milioane lei.


Mai citeste si:


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5034 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    Pai vedeti? (Luni, 11 septembrie 2017, 19:05)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Ati zis ca minte Doua Doze cand zicea ca are bani de salarii si pensii. Uite ca are. Probabil pentru o luna, dar gasesc ei ceva pana luna viitoare.
    • +28 (28 voturi)    
      Mesajul e clar: s-au terminat banii (Luni, 11 septembrie 2017, 20:25)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Acum e momentul de greva fiscala, pentru un reset al sistemului si promovarea oamenilor valorosi in conducerea statului. Nu d-astia care se ingrasa si se imbogatesc din bani nostri si dupa aia ne dicteaza cu tifla sa "pune-m" mana pe carte.
      • +4 (4 voturi)    
        apropos (Marţi, 12 septembrie 2017, 9:34)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        poate arunca cineva de la ASF ochiul pe bursa sa vada volumul de actiuni tranzactionat pentru Conpet si Romgaz joi si vineri.
      • +3 (3 voturi)    
        urmeaza Fondul Suveran.. (Marţi, 12 septembrie 2017, 11:50)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        banii astia ajung pentru o luna sau doua. dupa ce se termina trecem la privatizari. si cum tocmai ai golit rezervele companiei, o vei privatiza celor care sunt interesati sa intre pe piata indiferent de costuri, in speta chinezilor.. pe un comision care acopera lejer pensionarea intregului partid in Brazilia.
    • -22 (32 voturi)    
      Nasol de tot ! (Luni, 11 septembrie 2017, 21:44)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      - Primul lucru nasol e faptul ca, io-te, companiile de stat AU PROFIT. Pai ce ne facem, fetelor? Nu erau toate falimentare, privatul sa traiasca (Halellujah!), cum ne spun fel de fel de hipsterasi pe aici? Nenorocire mare: companiile de stat din Romania au profit, dar JUMATATE DIN BANCILE din Romania nu au profit...de cel putin cinci anisori.
      - Al doilea lucru nasol, chiar intolerabil se pare, e ca profitul se duce in bugetul de stat AL ROMANIEI ! Nu in buzunarele privatilor. Aici, asta e chiar dublu nasol !

      Deci nasol de tot !
      • +22 (26 voturi)    
        Bai desteptule , companiile de stat (Luni, 11 septembrie 2017, 22:25)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        au profit pt. ca toate detin monopol in domeniul lor.Si nu e normal sa ia pesedeul tot profitul lor ca sa dea pensii si salarii din el , si sa nu le lasi nici un leu pentru investitii!
      • +16 (18 voturi)    
        nu ai inteles nimic (Luni, 11 septembrie 2017, 22:39)

        TDragos [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ai vrut sa pari destept dar nu ti-a iesit...in primul rand dividendul propus nu este din profitul pe 2017 ci din rezerve si in al doilea rand, o parte ajunge si la privati/actionari minoritari (fonduri de investitii, de pensii, persoane fizice etc.).

        Din pacate astia ca tine ajung in functii importante la stat...cel mai elocvent exemplu este actualul ministru al energiei care spunerea ca firmele pe care le pastoreste nu sunt afectate de modificarile la pilonul 2 deoarece nu au investitii in fonduri de pensii...
        • 0 (0 voturi)    
          destinatie gresita (Marţi, 12 septembrie 2017, 14:42)

          jjiacobuta [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

          Dividentele sunt din anul curent , altfel ar fi
          rezerve . Rezervele sunt de fapt tot dividente la care nu s-a platit impozitul pe profit si au fost trecute dintr-un cont contabil in altul . Guvernul a luat dividentele corespunzatoare participatiei statului la active. Nu au legatura dvidentele cu actiunile de la bursa . Sa nu le amestecam. Daca cineva detine actiuni va lua si el dividentele corespunzatoare cotei procentuale . E o hotarare care se ia in adunarea generala a actionarilor . E normal ca toate companiile de stat sa verse din dividente la bugetul de stat . De ce sa ramina acolo niste bani pe care apoi ei sa-i transforme in diverse forme de premiere pt premianti . Oricum aceste dividente ramin dupa ce si-au facut programul de investitii. Companiile sunt ale statului deci ale noastre deasemenea au pozitie de monopol pe piata .Asa ca e normal ca sa i se ia din acesti bani care ii castiga si din cauza legislatiei . Deja salariatii de acolo au pozitia unei clase favorizate . Eu am zis mai demult ca aceste companii sa intre in acelasi program de salarizare ca cei de la stat si prin reprezentanti guvernamentali sa fie monitorizati ce investitii fac ,cum ,cine castiga si evident o parte din profit sa fie directionat catre stat . Cam acelasi prinipiu il folosesc si fondurile suverane . Cam asa cum se face in Norvegia . In definitiv exploateaza resurse naturale ale Romaniei deci de ce sa nu profite toata lumea de ele . Inainte nu era interes pt in jurul acestor companii roiesc tot felul de firme cu spate politic care fac contracte grase . Daca, daca acest lucru s-ar termina ar putea fi o suma de bani evident din pct meu vedere folosita ijn investitii nu in pensii si salarii pt bugetul de stat . Banii din dividente trebuie folositi pt dezvoltare si creere de locuri de munca . Asa ar fi corect. Nu e o gresala ca se face acest lucru ci destinatia fondurilor e gresita
      • +9 (11 voturi)    
        Mdah, Romgaz, compania plina de bumbalai (Marţi, 12 septembrie 2017, 2:55)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        care traieste din banii tai. Ai idee cate gherle da Romgaz pana sa nimereasca o sonda buna care sa produca gaz??? Are profit pt ca ii sunt girati bani din alte parti, chiar din buzunarul tau....nu ca ar fi manageriata corect.
        ps: Stiu exact ce e acolo deoarece am cunostinte angajate.
      • -2 (2 voturi)    
        de aceea ai si luat minusuri... (Marţi, 12 septembrie 2017, 11:26)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Pentru ca cele 2 realitati sunt ascunse cu grija de mass media!
      • +2 (2 voturi)    
        nasol de tot.. (Marţi, 12 septembrie 2017, 11:47)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        3 intrebari:
        1. cum stam cu planul de investitii dupa aceasta interventie?
        2. care sunt consecintele daca ne prinde un eveniment major fara rezervele financiare pe care tocmai le-au "donat" bugetului de stat?
        3. daca profitul nu este justificat de investitii, inseamna ca populatia romaniei plateste prea mult pentru serviciile si produsele unor companii de stat aflate in pozitie de monopol? adica iti dau pensie cu 5 lei mai mare si iti cresc costurile la incalzire cu 10 lei?..
      • +1 (1 vot)    
        saracul goagal (Marţi, 12 septembrie 2017, 13:59)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        - CEC Bank, a încheiat anul 2016 cu un profit brut de 15,8 milioane lei (din care a platit apoi si impozitul pe venit)
        - Banca Comercială Română (BCR) a obţinut în anul 2016 un profit net de 1.045,6 milioane LEI (232,9 milioane EUR)
        - Banca Transilvania a obtinut in 2016 un profit net de 1,2 mld.lei
        - BRD profitul net a atins 763 milioane lei

        Am luat la intamplare un nume din lista membrilor consiliului de administrare CEC. Ciprian Badea L-am lipit pe goagal. Primul pe lista: Ciprian Badea - Cetateanul.net - Orașul tău, știrile tale
        cetateanul.net › Etichete › Ciprian Badea
        27 oct. 2016 - Doi dintre actorii din dosarul evaziunii Murfatlar, Mariana Vizoli și Ciprian Badea continuă să conducă Ministerul Finanțelor, chiar sub ochii ...
  • +18 (20 voturi)    
    sha-la-la hahaha (Luni, 11 septembrie 2017, 19:08)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    distrugerea romaniei continua ... nu mai au bani de spart pe parasute.
    • +18 (18 voturi)    
      Dupa noi potopul (Luni, 11 septembrie 2017, 21:13)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      asta-i lozinca PSD-ista si asta a ramas dupa ei cand cu chin cu vai am reusit sa-i facem sa plece de la ciolan.
      • 0 (0 voturi)    
        apoi (Marţi, 12 septembrie 2017, 11:34)

        ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        apoi stau un pic in opozitie aratand cu degetul la actuala guvernare si spunand populatiei "vedeti ce rau o duceti? astia care au venit la guvernare sunt de vina" si iar vin in forta votati de prostime sa culeaga roadele altora...
    • -2 (8 voturi)    
      ! (Luni, 11 septembrie 2017, 22:24)

      HChifteluta [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Asa! Si ce este de ras sau de sarbatoare? Asta-i bucurie de troll sovietic.
  • +19 (19 voturi)    
    PSD nu se gandeste la viitor (Luni, 11 septembrie 2017, 19:09)

    OmulNou [utilizator]

    Anul asta PSD ne stoarce de bani, dar la anul ce va face? Ne amaneteaza la FMI pe 99 de ani?
    • +12 (12 voturi)    
      Pai ne-a amanetat deja , (Luni, 11 septembrie 2017, 22:26)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      pentru ca in 8 luni au imprumutat deja 10 miliarde de euro care s-au dus numai pe pensii si salarii.
      • +5 (5 voturi)    
        alea (Marţi, 12 septembrie 2017, 7:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        10 miliarde dupa care plangea dragnea la inceput de guvernare pesedista. sper ca lumea nu a uitat ineptia acuzarii guvernului de tehnocrati ca ar fi sfeterisit 10 mld.?
    • +3 (3 voturi)    
      Fondul Suveran (Marţi, 12 septembrie 2017, 8:59)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Astea-s solutii temporare pana pune FS pe picioare. Ia sa vezi ce OUG-uri si legi pe genunchi date de urgenta vor intra. Acum ca Dracnev si Tradiceanu sunt la un pas de albire, poate candideaza si pentru presedintie.

      Voi credeti ca FS este gandit sa acoepre gaura din buget? Vrajeaza. N-ati invatat nimic din ce face PSD, atunci.

      FS este special pentru astfel de cazuri: sa arate cat de bine adminsitreaza ei tara pana castiga campania. FS este instrumentul care va cumpara alegatorii pana la prezidentiale. Apoi, cu Cotroceni, Primaria, Guvernul, Parlamentul si Senatul in buzunare, restul nu mai conteaza si vor opri robinetul sa nu falimenteze tara. Vor spune ca strainii si Ciolos si Soros au secat tara si ca sutn obligati sa taie tot ca sa isi revina. Intre timp vor fura ei pe la spate cat vor putea si se vor opri cand mai ramane maxim nisip din desert.

      Iar pentru mandatul din 2014 vor spune ca au solutii sa readuca totul la normal daca ii votam.

      Sa vedeti voi daca nu e asa ... jocurile astea cu banii, salariile, tot, sunt praf in ochi. Vor doar sa cumpere tacerea, pasivitatea si complicitatea cetatenilor cum au facut si cu pensionarile MAI si ale judecatorilor.

      Planul lor de guvernare nu are treaba cu salariile decat indirect. Astea-s toate pe termen scurt. Marea praduiala incepe in 2020, nu acum. Acum doar salbesc institutiile, comisiile si justitia si pun bazele a ceea ce va urma. Si daca nici atunci nu iesim la vot, s-a terminat...
    • 0 (0 voturi)    
      la anul (Marţi, 12 septembrie 2017, 11:39)

      ca_32 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      o sa caute un tap ispasitor si ura si la gara, ei au destul malai sa traiasca mult si bine, justitia la pamant... si populatia sa se descurce cum poate. ba chiar or sa aiba mai mult timp de stat la tv sa prosteasca oamenii denigrand pe oricine ar incerca sa scoata tara din mizerie.
  • +21 (21 voturi)    
    e clar... (Luni, 11 septembrie 2017, 19:10)

    liviu_ [utilizator]

    tara este in pragul colapsului economic!

    toate dar TOATE semnele date de actiunile guvernului indica un dezastru economic de proportii!
  • +13 (13 voturi)    
    HAHAHAHAHAHA!!! (Luni, 11 septembrie 2017, 19:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    ce mai crestea oligutza toate cele acu vreo cateva luni ! Bine sa fim cinstiti : era vorba de dezastruosul guvern Grindeanu si nu de nemaipomenitul guvern Tudose ! Sau sunt tot aia?
  • +11 (11 voturi)    
    psd-alde: (Luni, 11 septembrie 2017, 19:49)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    junk status!))))
  • +3 (7 voturi)    
    ne mai ramane doar asta: (Luni, 11 septembrie 2017, 20:40)

    AnderT [utilizator]

    https://www.petitieonline.com/referendum_popular_2018#form

    Multumesc
    • +8 (12 voturi)    
      Nu! (Luni, 11 septembrie 2017, 22:28)

      HChifteluta [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Singura solutie este in strada. Dar cred ca mamaliga Romaneasca nu a acumulat destula presiune. Stai sa vedem de la anu' cum e treaba cu leafa si darile la angajatul privat.
  • +17 (17 voturi)    
    5.8%, tigrul Europei, bla bla (Luni, 11 septembrie 2017, 21:04)

    Wanheda [utilizator]

    Si totusi sacul e gol.
  • +15 (15 voturi)    
    sa vezi distractie de la 1 ianuarie (Luni, 11 septembrie 2017, 21:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    cand fiecarei firme din tara asta i se va confisca 19% din capital ( TVA split)!
  • +11 (11 voturi)    
    suna MISA... (Luni, 11 septembrie 2017, 22:33)

    astronaut [utilizator]

    dati ''un leu ''pentru guvernul Dracnea , ca se face de ras ! HALAL GUBERN PSD , BA, DAR NU VA E RUSINE , promiteti si nu va tineti de cuvant !
  • +4 (4 voturi)    
    cu acceleratia la podea drept spre zid (Marţi, 12 septembrie 2017, 9:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    Baietii astia au pierdut total controlul asupra economiei.

    Deja nu stiu de unde sa mai scoata bani, dar continua cu maririle de salarii si pensii:
    -tocmai ce-au marit punctul de pensie in iulie, platibil in august,
    -primariile si-au triplat cheltuielile cu salariile,
    -pensiile speciale se inmultesc zilnic, etc

    Si spera sa contracareze cu tot felul de masuri disperate, care au efect pozitiv de loc, sau doar amina problema pentru citeva luni.
    -Arieratele au explodat, dar nu pot fi aminate la infinit,
    -cresterea accizei la carburanti va avea si reversul medaliei in frinarea economiei,
    -toate aberatiile fiscale vehiculate determina antreprenorii romani si straini sa frineze investitiile pina la limia de avarie
    - devalizarea companiilor de stat va veni cu nota de plata in maxim 6-12 luni, cind conductele vor incepe sa crape din lipsa de mentenanta si investitii
    -primariile vor ramane fara bani prin octombrie dupa ce si-au triplat salariile angajatilor si cele PSD-ALDE vor veni la guvern sa ceara bani

    Si toate astea in conditiile in care deja deficitul e cu deja cu 0.4% peste 2016 dupa 7 luni.
    Si probabil anul asta vor incheia cu 3% pe cash mutind arierate pe la anul. Dar vine 2018, cu maririle cele multe de salarii la bugetari. Si cind o vedea poporul PSD ca marirea de 25% a brutului cumulat cu scaderea contributiilor cu 5% si a impozitului pe salariu la 10% inseamna de fapt cu crestere de 2-3% a banilor primiti in mina, vor avea o problema. Si cind o mai vedea si ala din privar cu salariul minim cum patronul ii da mai putin, ca de, salariul minim e ala brut, vor avea alta problema. Si prin vara viitoare vor merge la FMI, cu caciula in mina, sa ceara bani.
  • +4 (4 voturi)    
    Hmm (Marţi, 12 septembrie 2017, 9:52)

    Tze [utilizator]

    Mi se pare mie sau astia isi fura palaria? La anu ce mai facem, cu ce bani platesc ce au de platit?