Analiza Stratfor: Europa are patru variante pentru independenta energetica fata de Rusia

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 7 ianuarie 2009, 17:13 Economie | Energie

Majoritatea guvernelor europene au inceput sa lucreze din nou la gasirea de alternative la gazul rusesc, pe fondul recentei crize a gazului ruso-ucrainene, agenda unui plan paneuropean de reducere cu doua treimi a volumului de gaz din Rusia pana la sfirsitul lui 2010 aflandu-se in termen, relateaza Stratfor, citata de Mediafax. Agentia de analiza propune patru variante pentru ca Europa sa devina independenta din punct de vedere energetic de Rusia: conducta Poseidon, energia nucleara, centralele de gaz natural lichefiat si conducta Nabucco.

  • Conducta Poseidon: Este o conducta submarina cu o capacitate anuala intre opt si zece miliarde metri cubi, care va lega Grecia de Italia pe sub Marea Adriatica. Poseidon va face legatura cu linia care urca din Turcia in Grecia. Odata activa, linia va oferi Italiei posibilitatea sa distribuie gazele naturale din Orientul Mijlociu, dar si pe cele din Bazinul Caspic. Aceasta va slabi influenta Rusiei pe piata italiana. In prezent, Gazprom mentine legaturi foarte stranse cu societatea nationala italiana de distributie de enregie ENI, dar proiectul Poseidon este administrat de Edison, celalalta companie nationala de distributie, care nu se afla in relatii de afiliere cu Gazprom si ale carei servicii sunt mult mai eficiente. In prezent, Poseidon este planificat sa fie finalizat la sfarsitul lui 2009.
  • Energia nucleara: Mare parte din Europa (cu exceptia Frantei) a incercat sa stea departe de optiunea energiei nucleare, cele zece state care s-au alaturat UE in 2004 fiind obligate sa negocieze inchiderea unora dintre reactoare in clauzele din tratatele lor de aderare. Tarile cele mai afectate de oprirea livrarilor de gaz de catre Rusia sunt cateva dintre acestea, precizeaza agentia. Guvernul bulgar organizeaza intalniri de urgenta pentru a discuta posibila redeschidere a centralei nucleare de la Kozlodui, care trebuia inchisa odata cu intrarea in UE, in 2007, iar stoparea livrarilor impinge multe tari sa inceapa planuri pentru noi centrale nucleare, pentru construirea carora este nevoie de ani de zile. In Europa de Est sunt in constructie numai doua centrale nucleare, ambele in Bulgaria. Acestea sunt destinate producerii de energie electrica, deci nu acopera din nevoile de gaze naturale.
  • Gaz natural lichefiat: Acesta este o versiune a gazului natural care poate fi transportat dupa inghetare. Centralele de productie sunt, insa, greu de construit si foarte scumpe, desi, pe termen lung distribuirea de gaz lichefiat este relativ ieftina si rapida, raportat la construirea de gazoducte. In prezent, in Europa de Sud-Est, doar Grecia detine o astfel de centrala, dar Croatia planuieste de mult timp sa construiasca una la Krk, lucrarile de ridicare fiind programate sa inceapa la sfarsitul anului 2009 si sa se desfasoare pana in 2014. Centrala din Krk este planificata la o capacitate anuala de zece miliarde metri cubi si costa peste un miliard de dolari americani.
  • Conducta Nabucco: Criza ruso-ucraineana ar putea readuce acest proiect la viata, care nu a trecut de faza de schita, in pofida celor aproape zece ani de sustinere din partea Comisiei Europene. Principala problema a Nabucco este aceea ca nu este clar cine va aproviziona cu gaz natural linia. Intre candidati se afla Azerbaidjan, Turkmenistan, Iran (care ar trebui sa isi revizuiasca relatiile cu Occidentul), Irak, Qatar si Egipt. Ultima schimbare majora inregistrata in acest proiect este imbunatatirea securitatii in Irak, suficient pentru lansarea de proiecte de dezvoltare a energiei. Aceasta ofera posibilitati pentru gazul natural din Orientul Mijlociu, fie provenind din Irak, fie (mai degraba) tranzitand Irakul catre Turcia, pentru a ajunge in conducta Nabucco. Din nefericire, chiar si in cel mai optimist scenariu, proiectul aducerii acestui gaz pe piata europeana ramane la cinci ani departare, pentru ca Nabucco abia urmeaza sa fie construit.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6091 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ca de obicei nu se vede padurea de copaci.. (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 17:27)

    observator OSCE [anonim]

    Daca se doreste cu adevarat se poate realiza independenta in max. 5 ani.
    Solutia este una combinata: centrale nucleare si energii alternative adica geotermica si solara. cele doua din urma sunt singurele care au dat rezultate, restul sunt prostii.
    Primul pas este ca dragul nostru guvern sa subventioneze energiile regenerabile si al doilea este sa construiasca restul de reactoare de la Cernavoda.
    • -1 (1 vot)    
      ihi (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 18:27)

      Katie Holmes [anonim] i-a raspuns lui observator OSCE

      alternative alternative, da cu gazu cum ramane?
    • +1 (3 voturi)    
      Alo! Mai exista si energia vantului.... (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 18:50)

      Observator de 2 lei [anonim] i-a raspuns lui observator OSCE

      In sezonul rece al anului si in anotimpurile de tranzitie (primavara si toamna) mai este si vantul care bate destul de bine. Aici in Danemarca se produce sub 25% pe vant si se vrea crestera productiei. Numai vara nu prea bate vantul dar atunci bate soarele...deci combinatia vant-soare cam asigura peste 75% din timpul anului suficienta energie, daca nu chiar mai mult, daca se poate si stoca ceva in niste baterii.
      • 0 (0 voturi)    
        danezu furios (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:02)

        io [anonim] i-a raspuns lui Observator de 2 lei

        Bre, mai depinde si unde esti. In Romania nu bate vantul ca in Danemarca si in Danemarca nu bate soarele ca in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Vantul nu e rentabil decat... (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:34)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui Observator de 2 lei

        ....daca media anuala e de cel putin 8 m/s.
        In Olanda au 15 m/s, in Danemarca banuiesc ca e ceva asemanator.
        La noi, in schimb, e rentabil in Dobrogea, unde avem 11-12 m/s si in nordul Moldovei, unde e ceva apropiat de 9 m/s. Doar aici putem realiza parcuri de centrale eoliene, de sute de hectare si putere instalata mare.
        In rest, nici o banca nu va finanta o "morisca" ce mai mult sta decat se invarte.
        Asta e situatia, avem clima continentala.
        Sigur, se pot amplasa la munte, de exemplu, cateva mici centrale eoliene, dar care sa acopere necesarul redus de energie al unor cabane.


        Nici cu centralele mareice nu stam mai bine, mareele in Marea Neagra fiind foarte reduse.
    • +2 (2 voturi)    
      FFFF Corect (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 21:34)

      psihologul de serviciu [utilizator] i-a raspuns lui observator OSCE

      Si cred ca incet incet (mai mult de nevoie) se va si rezolva aceasta problema.
    • 0 (0 voturi)    
      exista un proiect interesant la UE (Joi, 8 ianuarie 2009, 14:11)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui observator OSCE

      Ii vorba de 5% din Sahara cu centrale electrice solare.
      Una din cele mai mari probleme este a transportului energiei in EU.
    • 0 (0 voturi)    
      observator OSCE ? (Joi, 8 ianuarie 2009, 16:03)

      george [anonim] i-a raspuns lui observator OSCE

      geniala idee , care este perioda minima in care credeti ca se poate realiza aceasta independenta energetica , daca am pune toti umarul ?, 2 -3 ani sau poate chiar mai putin , asa e ?
      Cam cit a durat oare constructia centralei de la Cernavoda ?

      observator OSCE este cumva un observator stelar?
  • -1 (3 voturi)    
    Erata (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 17:35)

    mona [anonim]

    Sau Europa(nu Occidentul) ar trebui sa-si revizuiasca relatiile cu Iranul.
    • +1 (3 voturi)    
      In ce sens ? (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 18:05)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui mona

      Si cum vezi mata aceasta revizuire a relatiilor din partea Europei ? Sa adopte legile islamice, femeile sa fie omorate cu pietre in caz de adulter, hotilor sa li se taie mana cu care au furat iar violatorilor sa li se taie organul cu care au violat ? Acceptati sa purtati val pe fata si sa fiti doar o masina de facut copii, mancare si curatenie in casa ? Sunteti gata sa aplaudati si sa incurajati programul nuclear iranian care in mod evident are doar aplicatii pasnice ? Hai luminati-ne si pe noi cum vedeti dvs. schimbarea stapanului/factorului santajist de la mujicii barbari de la moscova cu fundamentalistii islamici fanatici.
      • +1 (1 vot)    
        (Joi, 8 ianuarie 2009, 8:44)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        Daca pe noi ne-a condus Ceausescu suntem toti niste cizmari grandomani si analfabeti? Iranul de azi este Persia, cu o istorie si civilizatie de peste 3000 de ani. Nici macar nu sunt toti musulmani. O schimbare a atitudinii occidentului fata de poporul iranian ar putea aduce la randul ei o schimbare a puterii politice iraniene.
        Iranienii de rand sunt musulmani asa cum suntem noi ortodocsi.. doar in acte.
      • 0 (2 voturi)    
        of of ... (Joi, 8 ianuarie 2009, 9:04)

        dorin [anonim] i-a raspuns lui mihai

        ce crezi ca petrol vinde doar la dreptcredinciosi? ce draq te apuci sa-ti dai cu parerea inainte sa gandesti un pic..
  • +3 (3 voturi)    
    Conducta Poseidon (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 17:58)

    Orizont [utilizator]

    Imi cer scuze ca va corectez, nici nu trebuie sa-mi publicati mesajul, doar o mica corectare la conducta Poseidon, cred ca 8-10 miliarde de metri cubi pe an, nu milioane. Parca e prea putin sa construiasca acea conducat pentru un volum atit de mic.
  • +1 (3 voturi)    
    . (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 18:54)

    . [anonim]

    Centrala de la Cernavoda asigura azi 10 % din necesar cu numai un reactor, ea fiind proiectata pentru 5 reactoare.
    • +2 (2 voturi)    
      good news (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:05)

      me [anonim] i-a raspuns lui .

      Are 2 reactoare functionale de vreun an, si asigura vreo 15-20% parca, nu 10%...
  • +4 (4 voturi)    
    A 5-a varianta pentru independenta... (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 19:51)

    teompa.ro [anonim]

    A 5-a varianta pentru independenta energetica fata de Rusia este... paturi mai groase
  • +1 (1 vot)    
    hai cu HLC-ul mai repede (Joi, 8 ianuarie 2009, 0:13)

    dan [anonim]

    sa descoperim ceva gen: cold fusion, sau altceva care sa dea energie din apa, aer sau gunoi, nush...
  • +2 (2 voturi)    
    TIZIC (Joi, 8 ianuarie 2009, 7:32)

    doru savin [anonim]

    Eu am depus un brevet de inventie pentru Tizic, ecologic, natural si nu necesita investitii prea mari. O lopata , cada de amestec si multi lopatari. In felul asta rezolvam si cu somajul . A doua solutie nu exista. Energia eoliana nu-i buna in Romania, cea solara la fel. (insuficienta )
    In rest le recomand politicienilor sa mai studieze putina fizica si chimie. Am ars intr-un secol cat a depozitat pamantul in milioane de ani. Inapoi la munca manuala, control demografic pentru restabilirea ecosistemelor. Omul este terminat altfel,
  • 0 (0 voturi)    
    * (Joi, 8 ianuarie 2009, 8:23)

    Costel Basca [anonim]

    Nici o diferenta intre cei ce conduc si restul, toata lumea se pricepe cel mai bine la orice... suntem formidabili !??
  • 0 (0 voturi)    
    nu se vrea (Joi, 8 ianuarie 2009, 8:56)

    alex [anonim]

    ma oameni buni nu intelegeti ca, cel putin la noi in RO, nu se vrea independenta energetica pt ca niste unii oameni fac anume foarte multi, multi bani de pe urma cu afacerile cu gaz?? la fel ca in mult alte domenii, sunt unii jmecheri care controleaza afacerile si nu vor sa la lase, pt ca fac carute de bani!!!
  • 0 (0 voturi)    
    asa-i,nu se vrea (Joi, 8 ianuarie 2009, 10:38)

    Telus [anonim]

    Ai dreptate, nu se vrea a se face ceva ca sa scapam de dependenta energetica a bolsevicilor. Daca am avea salariile ca lumea nimic nu ne-ar impiedica sa ne cumparam panouri solare,sa le montam pe case,blocuri si sa nu mai atarnam de radet,E-ON...si alte sisteme centralizate. Dar cu siguranta in acest caz guvernul fesenisto-comunist ar da repede o ordonanta urgenta prin care sa ne interzica folosirea sistemelor alternative de energie pe motiv ca deranjeaza vreo baba neregulata din nu stiu ce catun. Peste tot in lume,dar inspecial in Romania conducatorii au grija sa nestranga de coaie ca sa nu facem nici o miscare din front.
  • 0 (2 voturi)    
    hidrocentrale? (Joi, 8 ianuarie 2009, 11:29)

    Cristi [anonim]

    De hidrocentrale nu am citit nimic....mai ales in Romania ar putea sa fie o solutie.... ca doar nu o sa facem doar turism ecumenic pe raurile si paraurile din tara !
  • 0 (0 voturi)    
    numai doua reactoare nucleare? (Vineri, 9 ianuarie 2009, 9:50)

    Derry [utilizator]

    Nu pot sa iau in serios un studiu in care se scrie ca in Europa de Est sunt numai doua reactoare nucleare si alea in Bulgaria. Pai reactotul de la Cernavoda ce este ? Sau noi nu intram in Europa de Est?