Petrom creste pretul carburantilor, ca urmare a majorarii TVA de la 19 la 24%

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 30 iunie 2010, 16:46 Economie | Energie

Petrom va majora, incepand de joi de la ora 00.00, pretul de referinta al carburantilor comercializati in reteaua proprie, ca urmare a schimbarii cotei TVA de la 19 la 24%, se arata intr-un comunicat al companiei.

Astfel, benzina Premium fara plumb 10 ppm va costa 4,60 lei pe litru, pretul benzinei Top Premium fara plumb 99+ urca la 4,98 lei pe litru, iar sortimentele OMV Carrera 95 si OMV Carrera 100 vor fi comercializate cu 4,74 lei pe litru si respectiv 5,40 lei pe litru.

In cazul motorinei, sortimentul OMV Premium Diesel va costa 5,00 lei pe litru, litrul de motorina OMV Sprint Diesel ajunge la 4,70 lei, sortimentul Euro Diesel 5 se va vinde cu 4,48 lei pe litru, in timp ce motorina Top Euro Diesel 5 se va comercializa cu 4,66 lei pe litru.

Precedenta scumpire a carburantilor in reteaua Petrom a avut loc in data de 23 iunie, cand pretul motorinei a crescut cu trei bani pe litru.​


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2933 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    am plecat in lume :))) (Miercuri, 30 iunie 2010, 17:08)

    costel [anonim]

    By By Romania. Va las.
    Domnu boc( cu b mic ) si domnul geoana ( cu g mic) tocmai ati pierdut un impozit pe venit ( al meu ) de 8 milioane + ce mai dadea firma. Va las sa calculati singuri la 6000 brut. ( pe luna )

    PS. Nu cred ca in locul meu va angaja altul cu acelasi salariu ca nu sant prosti

    va pup si o sa va mai scriu
  • +1 (1 vot)    
    Pot sa... (Miercuri, 30 iunie 2010, 17:25)

    naoky [anonim]

    RAD ? sau sa PLANG ? dezastruos o zi buna.
  • +3 (5 voturi)    
    marja petrom ... (Miercuri, 30 iunie 2010, 17:30)

    dana eugenia [anonim]

    ... nu s epoate diminua, nu ?
    dar putem merge mai putin cu maisna si mai mult cu biclele si transportul in comun :)
    • +4 (4 voturi)    
      Cine ti-a dat minus (Miercuri, 30 iunie 2010, 17:36)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui dana eugenia

      Cine ti-a dat minus cred ca era manelist sau Petrom-ist.

      Cred ca daca ar fi scazut TVA-ul, tot ar fi crescut pretul benzinei ca... asa voiau ei, sîc.
      • +2 (2 voturi)    
        nu se poate mari pretul la 8 ron/litrul ?! (Miercuri, 30 iunie 2010, 17:47)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Andu

        Ar fi pacat sa scape Petrom-OMV ocazia sa faca 8 lei pe litru, benzina si tot atat motorina!

        Ce dracu mai baieti, mai ganditi-va, cu ocazia asta puteti sa puneti tara pe butuci, doar aveti cvasi-monopol, nu?!

        Luati-o ca pamflet, dar vom ajunge o tara de biciclisti...asa ca tailandezii si vietnamezii, vai steaua nostra!
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:23)

      drivex [anonim] i-a raspuns lui dana eugenia

      Cine a zis sa suporte din marja????????????? Jap-jap! Doua palme! Tu o sa platesti de maine 10lei/litru pentru ca ai comentat!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:00)

    Benzi [anonim]

    Nu uitati ca statiile pot practica un pret cu +5% mai mare ca pretul de ref, deci un pret real este mult mai mare. Sa vezi ca o sa dam intr-o criza a bicicletelor, trotinetelor etc, nu o sa se mai gasesca, si o sa fim nevoiti sa scoatem din boxa Pegasul Practic, sau tricicleta.
  • +1 (1 vot)    
    foarte tare (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:10)

    joe doe [anonim]

    Deci, ecuatie romaneasca.
    cacand TVA creste - creste pretul la carburanti
    cacand euro creste - creste si pretul
    cacand pretul/baril creste - idem
    insa
    cand euro scade - pretul ramane la fel
    cand pretul/baril scade - pretul ramane la fel

    Acuma inteleg de ce merita baietii aia de sus asemenea prime pentru un bun management.

    Voi guvernanti nenorociti - daca ati tine cat de cat la tara asta si la oamenii din ea, ati putea (macar pe perioada crizei) sa scadeti accizele la carburanti, sa putem si noi sa respiram si in felul asta preturile ar stagna. Nu e suficient ca ati taiat salariile la prosti cu 25% trebuie sa mai suporte si o scumpire cu 10%?
    • 0 (0 voturi)    
      sa scada acciza??? (Miercuri, 30 iunie 2010, 23:58)

      Oxigen [anonim] i-a raspuns lui joe doe

      Pai si cacand scade acciza pretul tot creste!
      C-asai in tenis!
  • 0 (0 voturi)    
    Cand se vinde tara (Joi, 1 iulie 2010, 0:12)

    Mihai [anonim]

    respectiv resursele ei si ajungem sa platim petrolul scos din pamantul nostru la aceasi pret cu cel adus de mai stiu eu unde, ma intreb oare de ce unii politicieni nu sunt la racoare? Au dat petromul de pomana, si ungurii de la mol, care aveau numai statii cereau de 3 ori mai mult. Probabil spaga pentru Petrom a intrecut de cateva ori pretul de achizitie a ei.