Corespondenta din Baku

Proiectul AGRI: Primele gaze din Azerbaidjan ar putea ajunge in Romania in trei ani

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 14 septembrie 2010, 11:54 Economie | Energie

Primele gaze din Azerbaidjan catre Europa ar putea ajunge in terminalul din Constanta in trei ani, a declarat marti Traian Basescu, care a semnat la Baku impreuna cu presedintii Azerbaidjanului si Georgiei si premierul Ungariei documentele oficiale privind proiectul AGRI de interconectare a rezervelor azere la piata europeana.

El a precizat ca Romania are deja un studiu de fezabilitate in executie, finantat de Guvernul SUA, care vizeaza terminalul de gaze lichefiate de la Constanta si exista disponibilitatea partii americane de a extinde studiul si pentru terminalul din Georgia.

Seful statului a mai spus in conferinta de presa comuna ca proiectul se va derula in trei etape. Prima etapa presupune crearea unei capacitati la terminalul din Constanta de zece miliarde metri cubi de gaze naturale, urmind ca in etapele doi si trei sa poata fi extins cu inca cite zece miliarde metri cubi.

"Este un proiect flexibil, ale carui costuri vor fi reglate in functie de nevoile de pe piata UE. Faza intai poate fi asigurata cu gazele furnizate de Azerbaidjan".

Basescu a declarat ca AGRI e cel mai ieftin proiect la alternativele de transport al gazelor naturale catre Europa din Marea Caspica si Asia Cerntrala: "Fie ca vorbim de South Stream, fie ca vorbim de Nabucco, AGRI e cel mai competitiv proiect", a spus el, adaugind ca Romania sustine si coridorul sudic de transport al gazelor (proiectul Nabucco). Aceeasi idee a fost sustinuta si de presedintele georgian, Mihail Saakasvili: "Daca va uitati la harta, acesta e cel mai scurt drum, cel mai logic pentru transporturile energetice din zona caspica spre UE".

Basescu a precizat ca tarile implicate isi asuma "sa duca lucrurile pina la stadiul de proiect, dupa care vom chema firmele private sa-l execute".

A urmat un schimb de glume intre Traian Basescu si premierul ungar, Viktor Orban: Basescu a precizat ca terminalele vor fi detinute de companii private si ca acestea nu vor purta numele sau ori ale celorlalti presedinti implicati in proiect, moment in care premierul Orban a intervenit, comentind ca, avind in vedere ca fara Basescu acest proiect n-ar fi existat, terminalul de la Constanta ar trebui sa-i poarte numele.​


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4917 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Orice reduce dependenta de Rusia e binevenit (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:12)

    Transnistria=40% romani [anonim]

    AGRI nu numai ca reduce si mai mult dependenta Romaniei de santajul energetic rus (suntem deja tara care in UE depinde cel mai putin de Rusia intre cele care importa gaz natural de la rusi), dar ne asigura si cresterea influentei diplomatice si economice in bazinul Marii Negre.

    Viktor Orban o recunoaste aproape fara sa vrea, fara Romania si Basescu acest proiect n-ar fi existat si nu ar fi fost posibil.

    De altfel, Romania e aceea care a luat la remorca si Ungaria in acest proiect, cu mai multe obiective:
    partaj mai eficient al costurilor, lobby mai mare in UE, angrenarea Ungariei in sustinerea indirecta a unor interese strategice romanesti in M. Neagra, scaderea influentei extremistilor secui si maghiari ardeleni la Budapesta.
    Intre a scoate anual din buzunar zeci de milioane de euro pt separatistii din Romania si a castiga anual zeci de milioane de euro prin colaborarea energetica cu Romania, Viktor Orban va alege profitul si e normal, tara sa are mare nevoie de bani si de povesti economice de succes.

    Cu cat Budapesta si Bucuresti discuta mai mult si coopereaza, cu atat mai putin vor avea influenta ideile extremistilor de gen Tokes.

    Agregarea in jurul Romaniei a unor mici tari din regiune va spori importanta tarii noastre in jocul geo-strategic european.
    Romania va deveni in maxim 10 ani unul din principalele poluri de productie si tranzit de energie din UE, si asta nu e ignorat nici de Rusia (care a pierdut contra noastra in Basarabia si se chinuie sa recastige ceva teren), nici de USA (care ne sustine puternic).

    Sa nu va mire ca vor fi numeroase atacuri anti-romanesti in presa occidentala, unele platite de Rusia, altele comandate de capitale vest-europene ce nu vor in UE decat state mici si foarte slabite sau au lideri anti-americani.

    Ma bucur ca Basescu e presedinte in aceasta perioada, e foarte putin probabil ca vreun lider european sa-l tepuiasca pe el, mai degraba inversul se poate produce :))
    • -5 (7 voturi)    
      Rusii vin in Nato,n-ai vazut? (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:41)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Transnistria=40% romani

      Ne-or lasa iara astia din vest in bratele lor?
    • 0 (2 voturi)    
      Amice... (Miercuri, 15 septembrie 2010, 0:56)

      Papagalu' [anonim] i-a raspuns lui Transnistria=40% romani

      ...ca ai scris ce-ai scris e OK, nicio problema, opinia ta, absolut respectabila, ca orice alta opinie decent exprimata. Respectele mele pentru decenta.
      Cutremurator este insa cat de multi te aproba... cat de multi, adica, nu inteleg absolut nimic din ce se intampla si din ce LI se intampla.
      Prietene, uite cateva fapte:
      * Cica prin 1999 granicerii sarbi le strigau omologilor lor romani, peste garla "Rumunski - curve". Presimt ca acum o sa urmeze "Roumaines - putes" si "Romanians - whores".
      * AGRI este lovitura de gratie pentru Nabucco.
      * Nabucco este acel proiect pentru care Romania a zbierat pana mai deunazi ca din gura de sarpe peste tot si mai ales la UE, ca Nabucco e singura varianta, ca vai, vin rusii, ca tot restul e vax etc. Daca nu ma crezi, click "Nabucco" pe site-ul PDL, sau cauta declaratia de-acum doua luni a idolului tau, facuta la Tusnad. Nu se exista altceva decat Nabucco, sa fie clar.
      * La semnarea MoU pentru AGRI, se presupunea ca va fi vorba de 7 miliarde de m3 pe an. Asta era in aprilie anul asta. Acum e vb de pana la 30 de miliarde. Exact cat Nabucco -- pura coincidenta, desigur.
      * O fi vreo legatura intre brusca pretenie a lui Videanu cu Gazprom si remanierea lui?
      * Dar intre arestarea lui Vantu, proaspatul scandal Rompetrol si intalnirea discreta, la Bucuresti, dintre niste nenumiti oficiali romani si o delegatie Gazprom condusa de seful proiectului South Stream? Intalnire anuntata (sau poate denuntata) de Gazprom. Toate avand loc exact in aceeasi zi, alta coincidenta a dracului... adica vinerea trecuta?
      * Nici nu ramasese bine somer Gerhard Schroeder acu' fo cativa ani, si brusc a devenit consilierul Gazprom pentru North Stream.

      Eu cam atat am avut de spus. In rest, pune capu-n perna si dormi linistit vreo 10 ani; cand o sa te trezesti, sigur Romania o sa fie unul din principalele poluri de productie, Basescu presedintele UE, judetul Rusia va raporta productii record de petrol si gaze etc.

      P.S. Sigur nu te cheama cateodata si judex?
      • +2 (2 voturi)    
        Amice .... (Miercuri, 15 septembrie 2010, 9:14)

        SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Papagalu'

        Cu tot respectul, dar scrii numai tampenii:

        1. "Cica prin 1999 .... " bati campii.

        2. AGRI nu este nici o lovitura pentru Nabucco, pentru doua simple considerente:

        a. La 30 de miliarde mc nu acopera nici pe departe necesarul Europei, si nici impreuna cu Nabucco.

        b. Are surse de alimentare complet diferite, ceea ce intareste si mai mult stabilitatea energetica a Europei.

        3. Faptul ca ai o fixatie cu PDL nu inseamna ca n-ar trebui sa observi chestii evidente: daca Romania (nu Basescu) a gasit surse alternative, complementare cu Nabucco, este numai de laudat.

        4. ti-am raspuns deja.

        5. bati campii ....

        6. suferi de conspiratita.

        7. bati campii ....

        PS: La cata ura si negativism ai in tine, mai bine ti-ai face acasa un loc de dat cu capul, e mai constructiv decat sa scrii prostii pe net.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 12:11)

      dadi [anonim] i-a raspuns lui Transnistria=40% romani

      doar un lucru ai gresit . eu nu vad ca Romania va deveni in 10 ani un pol important ci mult mai repede in 2 sau 3 ani
  • -5 (7 voturi)    
    "finantat de Guvernul american"!! (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:36)

    vio [anonim]

    E clar cine va fi benefiaciarul. Iar noi vom lua putin praf de pe toba, dar la un pret "prietenesc":
    • +3 (5 voturi)    
      macar nu e praf rosu (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:47)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui vio

      Asa o fi daca zici tu, ca pari bine informat....Oricum, as alege oricand praful de pe toba americanilor decat praful de pe toba rusilor.
      • -3 (5 voturi)    
        Ciudata alegere! (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:20)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Stii, praful e tot praf, ca e american sau rusesc, nu conteaza.
        Asa cum nu conteaza daca ala care te fura si violeaza e comunist sau capitalist.

        Sau pentru tine conteaza?
    • +4 (6 voturi)    
      Paranoidee (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:49)

      Anton Pann [anonim] i-a raspuns lui vio

      Citeste si tu care vor fi membrii consortiului si iti vei da seama ca beneficiarii directi (financiar vorbind) vor fi guvernele Romaniei, Azerbaijanului si Georgiei. Indirect, toata regiunea va beneficia de mai multa siguranta in aprovizionarea cu gaz si poate chiar si de preturi mai mici la gaze.
      • -1 (3 voturi)    
        poate (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:30)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Anton Pann

        dar eu cred ca Romania va participa doar cu terenul de constructie si cu firmele de paza si curatenie. Plus "bucuria" de a fi si noi pe acolo.
    • +4 (8 voturi)    
      Doamne (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:53)

      shadow [anonim] i-a raspuns lui vio

      mare e gradina... cand va aud... tot ce face base si guvernul e rau , tot ce urla ( de facut mai greu ) aialalti e bun , ce drac sperati ca va vor da astia daca vor veni la putere , functii , contracte cu statul ? Mai nene , intelegeti odata ca nu mai e de unde plus ca nu mai vrem sa va ducem in spate !!!
      • -1 (3 voturi)    
        Tu la cine te ratoiesti? (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:21)

        vio [anonim] i-a raspuns lui shadow

        iar alegerile vin chiar dacda pe tine nu te mai tin nervii.
  • +4 (10 voturi)    
    Basescu e un dictator! (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:39)

    Anton Pann [anonim]

    Inca o nenorocire! Acest Putin al Romaniei vrea sa inlocuiasca dependenta de gaz rusesc a Europei cu dependenta de gazul romanesc. Domnule, va spun, e cea mai mare nenorocire din sirul de nenorociri aduse Romaniei de acest presedinte dictator.

    PS: Vreau si eu la Mintenute sau Ireality Show, pls!
    • -1 (1 vot)    
      Curat dictator ... (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:08)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Anton Pann

      Pacat ca nu stii ce inseamna dictator si te joci cu cuvintele. Vezi:
      http://dexonline.ro/definitie/dictator
      ... 2. Conducător de stat care dispune de puteri politice nelimitate. ...

      Ce conteaza pentru unii realitatea cand au mintea slaba sau au norma de postat sau ... domnule.
      Tot ce face Executivul este rau, totul legat de Presedinte este rau ... fara argumente, cu invective, certitudini si afirmatii fara acoperire in realitate.

      Este plin netul de multe, nu toate, postari INUTILE pentru o minte normala, de unele dintre ele nule din puncte de vedere intelectual, de parca ar fi scrise de infantili ...
      • 0 (0 voturi)    
        Stai frate, (Marţi, 14 septembrie 2010, 15:50)

        oki [anonim] i-a raspuns lui Ion

        nu te ambala .Ti-a disparut simtul umorului ? Mai citeste odata si ai sa vezi ca omul a fost ironic .Mai bine zi-i aluia de mai sus, Vio .Lui ii pute totul ! Stau pe margine si dau din clanta . Ma indispun astia care vad totul in negru. Ce era de criticat la stirea asta ? N-ar trebui sa ne bucuram cand se intampla si ceva bun ?
  • +1 (5 voturi)    
    . (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:46)

    sache [anonim]

    eu nu prea cred in proiectul asta. pretul gazelor pe ruta asta va fi mare. investitiile in LNG sint foarte mari. s-ar putea ca atunci cind terminalele vor fi gata, rusii sa scada mult pretul pentru vreun an de zile numai pt a te falimenta. apoi georgia e veriga slaba. au privatizat tot pe gratis si la un moment dat vor avea probleme. daca se rupe lantul totul se prabuseste. apoi, cui vinzi gazul? europa de vest a fost intotdeauna o prostituata in relatia cu rusia. decit sa-l cumpere de la tine scump il vor lua de la rusi ieftin. americanii finanteaza SF. atit.
    atentie sa nu luam teapa.
    • +3 (3 voturi)    
      Riscurile exista (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:08)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui sache

      insa pot fi evitate. Proiectul trebuie sa inceapa cu o capacitate mica astfel incat sa nu-i deranjeze pe rusi si nici sa pape bani multi de la inceput, si , dupa aceea, dezvoltat pas cu pas, an de an.
      • -2 (2 voturi)    
        . (Marţi, 14 septembrie 2010, 14:16)

        sache [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        avem noi puterea economica si financiara sa ne batem cu rusii? ne sprijina cineva in lupta asta?
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e. (Miercuri, 15 septembrie 2010, 1:01)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Constantin are dreptate. Rusii sunt atat de dobitoci incat n-au cum sa-si dea seama de subtilitatea asta.
        Noi, aici, comentand un articol HN, ne-am dat imediat seama cum stau lucrurile. Rusii n-au cum sa se prinda de smecherie in urmatorii cativa ani.
        Noi, romanii, suntem cei mai destepti oameni din lume. De-aia ne si merge atat de bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Atentie la neatentie ..... (Marţi, 14 septembrie 2010, 16:47)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui sache

      Nu Georgia ne va da gazul, ci Azerbaidjanul, care il transporta pe conducta pana la statia georgienilor de lichefiere.
  • -1 (3 voturi)    
    replica (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:49)

    un meserias [anonim]

    Nu se spune cum cum se face transportul gazelor. Pe mare sau prin conducta. Tarile avansate folosesc varianta a doua cu precadere. Noi probabil vom face iar depozite imense. Ca asta e nivelul. Poluare pe mare ? Riscuri de incendiu ?
    • 0 (0 voturi)    
      la noi vor fi depozitele (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:23)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui un meserias

      Si astea nu-s periculaose si nici poluante. Nu? Ca eu am incredere in Base.
      • 0 (0 voturi)    
        ba sint periculoase (Marţi, 14 septembrie 2010, 14:14)

        sache [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        stocarea LNG se face in rezervoare speciale, masurile de siguranta sint f drastice, mult mai drastice decit la LPG . vapoarele care transporta LNG sint iarasi speciale. daca explodeaza nu mai ramine nici o bucatica din ele.
    • -1 (1 vot)    
      exact asta vom fi! (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:27)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui un meserias

      La noi vor fi depozite uriase. Si nici macar nu vor fi ale noastre, ci ale celor care finantaeza.

      Dar ne luadam si noi ca suntem bagati in seama.
  • -4 (6 voturi)    
    bani aiurea! (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:50)

    gigi de la gaze [anonim]

    Nici Nabucco, nici Southstream, acum s-a trezit alde Basexu sa faca el AGRI. Daca la Nabucco e partener Petrom-ul, la South Stream e Romgazul si Transgazul , la Agri pe cine mai gaseste el sa-l fraiereasca sa mai contribuie. Costurile pentru un asemenea proiect sunt de cateva miliarde bune de euro , pe astia tot de pe spinarea profesorilor si medicilor ii va recupera?
    • +2 (2 voturi)    
      Gigi de la gazele de esapament!!! (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:06)

      trtt [utilizator] i-a raspuns lui gigi de la gaze

      Mai citeste odata articolul si vezi cine va finanta proiectul.....
    • +2 (2 voturi)    
      subiectu (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:08)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui gigi de la gaze

      Inainte sa postezi citeste macar articolul .
      "Romania are deja un studiu de fezabilitate in executie, finantat de Guvernul SUA, care vizeaza terminalul de gaze lichefiate de la Constanta si exista disponibilitatea partii americane de a extinde studiul si pentru terminalul din Georgia."
      "Tarile implicate isi asuma sa duca lucrurile pina la stadiul de proiect, dupa care vom chema firmele private sa-l execute."
      De acord ca medicii si profesorii nu au bani, dar investitiile nu vor fi facute din miliarde de la buget .
      • -2 (2 voturi)    
        banii americanilor (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:25)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Nae

        dar oare cine va fi proprietarul terminalelor din Constanta? Noi?
  • +1 (1 vot)    
    vio (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:59)

    wolf72 [anonim]

    e o finantare nerambursabila pentru studiul de fezabilitate, agentia de cooperare economica ustda ofera fonduri nerambursabile peste tot in lume. ar fi nemaipomenit sa vina exxon, dar nu cred.
  • +3 (3 voturi)    
    este super BRAVO!! (Marţi, 14 septembrie 2010, 12:59)

    tornado [utilizator]

    BRAVO BASescu!!esti un presedite super ok ma bucur pentru tine intradevar esti presedite pentru ROMANIA nu ca hoti care au vidut tot ,mai bine zis au instrainat pe comisione grase care le-au trasferat apoi in obsoruri si banci din afara rominiei si acuma pling pe umeri romanilor cit vreu ei sa aiba grija de noi CEVEGARAde rominia [POMTA] CRIN [vopsitu]!!!
    • -1 (3 voturi)    
      Da, nu ca ala care a vandut flota! (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:24)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui tornado

      Cum il cheama? Parca Crin sau Ponta, nu mai retin.
      • 0 (0 voturi)    
        trebuiau (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 12:26)

        dadi [anonim] i-a raspuns lui gigi

        trebuiau retehnologizata ,o gramada de bani aruncati si in plus erau prin toate porturile lumi cu nustiu cate datori .bine a faut basescu ca le-a dat. a privit bine basescu cand a facut asta peste 5 sau zece ani retehnologizarea trebuia facuta iar mai bine ceva nou.
  • +2 (2 voturi)    
    ptr ne-meseriasu' (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:06)

    wolf72 [anonim]

    http://www.bloombiz.ro/business/e-on-omv-rwe-total-si-geoplin-construiesc-un-terminal-de-gaz-de-800-mil-euro-in-croatia

    Toate statele de la M Mediterana folosesc transportul cu vase. Poate ai auzit tu de conducte pe sub Mediterana din Nordul Africii inspre Italia, Franta sau Spania.
  • -4 (4 voturi)    
    da, sigur (Marţi, 14 septembrie 2010, 13:11)

    calugaru' vaxile [anonim]

    ar putea ajunge in ro in 3 ani, daca pleaca azi la 3:45
  • +2 (2 voturi)    
    "Izolati-l pe Basescu!" (Marţi, 14 septembrie 2010, 14:03)

    admus [utilizator]

    Asta dicta Vintu in ultimul interviu din Bursa.
    Si iata cum ieri si azi, la Moguli TV nu am vazut nimic despre toata aceasta deplasare a presedintelui. Deci slugile, sclavii si latraii executa ordinul!
    P.S. La Antena 3 , parlamentarul PSD Victor Socaciu nu a stiu ca pe vremea lui Ceausescu a existat in Romania cartela la piine, ci doar in timpul razboilui.
    Rusine si vai de capul nostru pe cine trimite poporul sa-l reprezinte in Parlament.
    E bine ca macar avem presedinte adevarat!
    • -3 (3 voturi)    
      nici la B1? (Marţi, 14 septembrie 2010, 14:32)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui admus

      pardon, Bancorex TV.
  • 0 (0 voturi)    
    gaze scumpe de la rusi (Miercuri, 15 septembrie 2010, 12:28)

    chapi [anonim]

    Ioan Nicolae, marele miliardar care fusese obligat sa cumpere gaze ieftine romanesti de o ordonanata a lui Videanu, a declarat in aceeasi zi in care a fost Vantu arestat, ca pe el nu o sa il mai oblige de acum statul sa cumpere gaze romanessti ci ca o sa poata sa le cumpere de doua ori mai scump din Rusia, ca asa creste profitul !!! Poate e doar o coincidenta....