Victor Ponta: O taxa de 10% pe salariile bugetarilor de peste 1000 euro nu schimba cota unica

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 9 aprilie 2013, 10:47 Economie | Finanţe

Premierul Victor Ponta a afirmat luni seara ca va mentine cota unica de 16% si a mentionat din nou taxa de solidaritate aplicata salariilor bugetarilor mai mare de 1.000 euro, avansand insa cifra de 10%.

"Vom mentine cota unica la 16% si imi voi respecta intelegerea cu colegii liberali. Taxa de 10% pentru salariile bugetarilor mai mari de 1.000 de euro nu schimba cota unica," a spus Ponta luni seara, la Romania TV.

Premierul a anuntat in luna mai ca analizeaza posibilitatea introducerii unei taxe de solidaritate de 16%, aplicate veniturilor bugetare si pensiilor de peste 4.500 de lei pe luna.

Vineri, intr-un interviu acordat Agerpres, Ponta a afirmat ca in masura in care trimestrul I se inchide cu respectarea integrala a tintelor de deficit si a tintelor de incasari la buget, Guvernul va incerca sa materializeze o veche initiativa a sa privind o taxa suplimentara pentru cei din zona bugetara care au venituri salariale peste 1.000 de euro pe luna, fara a mentiona cat va fi cuantumul acesteia.

Citeste si:














Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4410 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    tot mincinos (Marţi, 9 aprilie 2013, 10:54)

    anion [utilizator]

    Pai daca inchei trimestrul I fara deficit si cu incasari prognozate, nu te apuci sa strici un echilibru creat si sa inventezi o noua taxa. Da bine la asistatii bugetari care isi vor freca mainile ca va omori capra vecinului.
    • +3 (5 voturi)    
      Se respecta legile in Romania? (Marţi, 9 aprilie 2013, 14:49)

      JJ_Kent [utilizator] i-a raspuns lui anion

      Am mai scris azi o data, dar revin: Domnu' Victor, atat dubla impozitare (cota unica 16% + taxa 10% aplicate aceluiasi venit) cat si discriminarea fiscala (taxa suplimentara DOAR pentru o anumita categorie de oameni, in cazul acesta particular bugetarii) sunt ILEGALE in Romania!!! Cel putin asa scrie prin legile acestei tari... Deci? Le respectam sau mergem pe principiul ca legile sunt facute pentru a fi incalcate?
  • +1 (3 voturi)    
    dubi (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:00)

    rochiri [utilizator]

    cred ca o sa pici la CCR e cam dubla impozitare. parca Portugalia a vrut asa ceva
    • +3 (5 voturi)    
      asta ... (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:02)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      in prima faza, apoi o sa introduca impozitarea in trepte si asa trece si de CCR si da si mai bine la asistati, sa crape de ciuda "fraieri" care tind sa ia un salar spre decent.
    • 0 (2 voturi)    
      hmm (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:22)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      se poate sa aplice 10% fara sa impoziteze dublu, doua taxe nu inseamna impozitare dubla.
  • +4 (6 voturi)    
    ba (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:39)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    dar zii ma ca e reducere salariala, de ce nu-i zici? sau nu vrei sa-l plagiezi pe Boc pe care-l criticai la greu cand erai in opozitie. Se vede astfel treaba cand esti la munca, nu?
  • +2 (4 voturi)    
    !!! (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:47)

    CMD [utilizator]

    Cum mai tomta ,le tai salariile bugetarilor si te atingi de pensiile nesimtite?
  • +2 (4 voturi)    
    minte creata (Marţi, 9 aprilie 2013, 11:51)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    Minte creata, zero matematica. Pai cota e unica pana la 1000 de euro (16%), dupa care devine progresiva. Si asa cota unica nu e unica, existand tot felul de deduceri.
  • +2 (4 voturi)    
    e discriminatori ... si o sa se bage la toti (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:00)

    rakleta [utilizator]

    bugetari si nebugetari
  • +3 (3 voturi)    
    Capusa de la guvern! (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:19)

    ladybug [utilizator]

    Esti o capusa Ponta, in loc sa ai mai multi contibuabili de la care sa incasezi tragi tot pe cei care muncesc, nu stii cum sa ne mai bagi mana in buzunar. eu ti-as propune un impozit pe cefele late si burtile grase din parlament. De la cei 500 sa-ti iei tu banii, nu de la cei care isi distrug sanatatea pentru 1000E.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:28)

    SoulSearcher [utilizator]

    in sfarsit lovesc si in votantii USL.. adica bugetari si pensionari

    pana acum au lovit mediul privat si pe micul afacerist cu taxe si lipsa masurilor economice

    tot asa inainte USL, veti avea un scor mai mic decat PDL-ul la alegerile urmatoare..
  • +1 (3 voturi)    
    ATENTIE !!! (Marţi, 9 aprilie 2013, 12:53)

    Johanis [utilizator]

    Txa de 10 % se refera numai la ceea ce depaseste1.000 de euro. Adica ai 4800 lei salariu, taxa este de 10% pe 400 lei depasire, prin urmare cuantumul acesteia va fi de 40 de lei. Este tot o frectie ca si cei 5-10 lei perceputi la externare, daca mai iesi din spitalele noastre. Timpul trece, leafa merge, noi muncim cu drag. si fara niciun rezultat. Nu mai bine se intreba domnul premier cum naiba se face ca de 23 de ani cea mai tare afacere (pt cei care nu fac afaceri cu statul) este sa lucrezi la stat. Veniturile bugetarilor le depasesc cu mult pe cele ale micilor intreprinzatori care au ales sa nu suga din bugetul de stat, si mai mult sa verse lunar mai multi sau mai putini bani in haul acestuia.
    La stat ai salariu, bonusuri si prime fara numar, mai te bagi in cateva CA-uri ale societatilor prost administrate de stat si mai aduni cateva salarii lunar. Va intrebati de ce atatea masterate si doctorate. De ce nu spune nimeni cat castiga bugetarul in plus daca aduca cateva asemenea titluri. E jale mare si cancerul acesta dureaza de 23 de ani. Si mai rau, n-are vindecare. Cu 1,2 milioane de bugetari care, multi dintre ei, freaca menta, si cu alte milioane angajate in companii de stat, gauri negre ale Romaniei, cateva milioane de pensionari, alte cateva copii, elevi si studenti, si cu doar 1,5-2 milioane angajati in sectorul privat este impopsibil sa nu te scufunzi iremediabil ca stat.
    • +1 (1 vot)    
      Amice, esti in eroare! Sau esti o eroare? (Marţi, 9 aprilie 2013, 15:02)

      JJ_Kent [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      1. Nu spune ca pt sumele ce depasesc 1000E, ci pentru salariile ce depasesc 1000E. Adicatelea, unul care are 4300lei salariul venitul va fi impozitat cu 16%, iar unul cu 4500lei va fi impozitat cu 16%+10%. Ia fa un calcul si vezi cine castiga mai bine!
      2. 1000E ti se pare un salariu fabulos?
      3. Ce bonusuri si prime au cei din institutiile de stat? Si NU ma refer la societatile de stat! Ce bonusuri si prime au doctorii, profesorii, pompierii?
      4. De unde stii tu ca toti bugetarii freaca menta?
      5. Cati bani ai pe cartea de munca si cati in mana?
      Hai sa mai si gandesti un pic!
      • 0 (0 voturi)    
        NU AI DREPTATE!!! (Marţi, 9 aprilie 2013, 17:40)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui JJ_Kent

        A explicat aseara la Ciutacu, foarte clar, domnu' premier. exact cum am scris mai sus. Adica ... frectie!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca tu nu intelegi nimic. (Marţi, 9 aprilie 2013, 17:44)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui JJ_Kent

        Cartea mea de munca este platitade mine pt ca eu duc in spate doua firme, mici ce-i drept. Ale mele. Ca sa ajunga bani la buget si sa poti primi si tu salariu. Nu arunca cu pietre. Incearca sa pleci in privat si apoi mai vorbim. Stima.
      • 0 (0 voturi)    
        Se vede (Vineri, 12 aprilie 2013, 9:42)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui JJ_Kent

        Se vede ca esti bugetar, habar nu ai cum se calculeaza un impozit.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca unul plateste 16% iar altul 26% (Marţi, 9 aprilie 2013, 16:15)

    hic sunt leones [utilizator]

    nu se numeste ca exista doua cote de impozitare?
    Daca exista doua cote, cum mai poate fi numit impozitul pe salariu unic?!
    Sau crede careva ca suntem atat de dobitoci incat, din cauza faptului ca exista doar un prag de impozitare - respectiv doar doar 2 procente - nu ne putem da seama ca ar fi exact sistemul de pana in 2005?!