Guvernul vrea sa reduca TVA pentru produsele bio incepand cu 2015

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2014, 16:44 Economie | Finanţe

Ministrul delegat pentru buget, Darius Valcov, a precizat ca guvernul isi doreste ca "macar" pentru produsele bio sa se reduca TVA-ul de la 24 la 19%, anul viitor.

La sfarsitul lui noiembrie, Darius Valcov afirma ca isi doreste ca bugetul pentru anul 2015 sa contina unele masuri de relansare fiscala, una dintre variante fiind reducerea TVA.

Ziaristii l-au intrebat marti pe ministru daca se mai discuta despre o reducere generalizata a TVA, dar acesta nu a raspuns, cerand sa i se lase guvernului cateva atuuri in discutiile cu FMI.

Darius Valcov si-a exprimat insa speranta ca "macar la produsele bio sa existe o sacadere a TVA de la 24 la 19%".

Chestionat daca bugetul va inculde suprataxarea averilor mari, asa cum a cerut UNPR, membru in coalitia de guvernare, ministrul a precizat ca pentru anul viitor nu sunt prevazute niciun fel de cresteri de impozite si taxe.

Acesta a reiterat ca deficitul bugetar pentru 2015, in afara de co-finantari, va fi de 1,4%.

Europarlamentarul PSD Daciana Sarbu, un mare sustinator al produselor bio,  declarase inca din luna aprilie ca a inteles, din declaratiile sotului sau, premierul Victor Ponta, ca aceste produse vor beneficia de TVA redus din 1 ianuarie 2015.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1901 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    hmmm (Marţi, 2 decembrie 2014, 17:36)

    a7064303 [utilizator]

    si uite asa vom manca numai bio !!!
  • +4 (6 voturi)    
    Sa ma c...omentez? Sa nu ma c...omentez? (Marţi, 2 decembrie 2014, 17:38)

    Poptzarul [utilizator]

    Ma' baieti si fete! Romanu', pe vremea cand parizelu' costa 3 lei suta si telemeaua era de 14, se hranea bio. Acum, ce sa vezi ? Toate aiurelile super procesate si super supra pretuite, cumparate de cei cu dare de mana, ca, vezi Doamne sunt "bio", tot ele sa fie reduse la TVA? Probabil ca dna. fosta politician si actuala "jurnalist" e la dieta.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu erau bio - presupun ca evoci vremea (Miercuri, 3 decembrie 2014, 7:14)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Poptzarul

      lui Ceasca, pe cand in loc de rauri curgea lapte si miere, dupa parerea unora! Nu erau bio, pentru ca bio inseamna sa nu fi avut aditivi chimici, ori, de fapt, cam toata productia alimentara de pe vremea aia depindea de aditivii alimentari de sinteza chimica. La tarani mai gaseai branza bio, daca nu se apucau si aia sa imbunatateasca coagularea laptelui cu aracet.
  • +3 (3 voturi)    
    bio in sus, bio in jos (Marţi, 2 decembrie 2014, 19:10)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    se poate macar numele unui produs asa zis bio ?
  • +4 (4 voturi)    
    magiun (Marţi, 2 decembrie 2014, 20:39)

    taicapareza [utilizator]

    de topoloveni :)
  • +2 (2 voturi)    
    Guvernantii astia-s biodegradabili,sireacii autist (Miercuri, 3 decembrie 2014, 5:09)

    Plagarus [utilizator]

    "Cinstitii " doftorului WcP acum au fost redenumitzi BOI, de catre insusi seful : " sa nu punem carul inaintea boilor " Vae Victis Ponta declaratie aproporos de numele noilor ministrii !!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Reduceti TVA !!!,reduceti evaziunea fiscala !!! (Miercuri, 3 decembrie 2014, 10:23)

    andreesanu [utilizator]

    Ca un semnal al reducerii invirtelilor or reducere a infractiunilor cu deduceri de TVA fictiv se pot face prin reducerea TVA lui !!!.
    Cit priveste aspectul BIO ,reamintim orcui ca omul este biodegradabil indiferent cit fura ,indiferent ce baga in el,indiferent de conturi in banci or ca-i rupt in cur ,or cai prim ministru este reciclabil -tot in pamint mege.
    Chestia cu reducerea de TVA este ca si o promisiune a lui ITIC !-daca am zis ca iau am luat !,daca am zis ca dau ,am zis .
  • +1 (1 vot)    
    comentariu (Joi, 4 decembrie 2014, 7:33)

    LiviuDrula [anonim]

    Inca o excrocherie marca Ponta care inainte de alegeri a promis ca mita electorala micsorarea TVA la produsele alimentare de baza printre care si carnea. Acum vrea micsorarea TVA numai la produsele bio pe care omul de rand nu si le permite - deci rezultatul e 0 pt majoritatea romanilor Bravo gandirea Ponta dempnstreaza cat de meschin esti si nu ai ce cauta la palatul Victoria
  • +1 (1 vot)    
    Bi-o sau tri-o (Joi, 4 decembrie 2014, 9:42)

    BEDE [utilizator]

    Sa se scrie Ooua ca sa fie bi-o! Si legea asta va face sa se lupte multi ca produsele lor sa fie declarate bio, cu toate ca baga in ele tot felul de conservanti si aditivi si cu toate ca animalele sunt hranite cu tot felul de preparate numai naturale nu.