Financial Times: Riscuri in crestere in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2015, 19:01 Economie | Finanţe

Financial Times
Foto: FT.com
Financial Times scrie, intr-o analiza dedicata evolutiilor din Romania si semnata de Nigel Rendell, ca "semnalele negative incep sa le depaseasca pe cele pozitive in Romania", enumerand trei principale zone de ingrijorare: criza din Grecia, expirarea acordului cu FMI si politica de relaxare fiscala a guvernului Ponta.

FT incepe prin a nota ca economia Romaniei, ca si a altor tari din Europa centrala care beneficiaza de o cerere germana solida, creste puternic, dar se confrunta cu trei zone de ingrijorare.

Prima dintre ele, Romania nu este imuna la problemele din Grecia, fiind expusa in principal prin intermediul sistemului bancar, unde bancile grecesti detin 10% din totalul activelor bancare.

Situatia este insa controlabila, dar problema s-ar putea acutiza daca bancile grecesti incep sa retraga agresiv linii de credite si sa directioneze banii spre Atena, dar si in acest caz pozitia BNR este "relativ puternica".

In al doilea rand, acordul de tip preventiv cu Fondul Monetar International, in valoare de 4 miliarde de euro, expira in septembrie si negocierile pentru prelungirea sa sunt intrerupte, pe fondul divergentelor legate de subventiile pentru gaze si alte probleme fiscale. Aceasta linie de credit nu a fost folosita niciodata de Romania si a servit mai degraba ca un buffer dar si ca un simbol al sustinerii acordate de FMI politicilor fiscale interne. Aceasta sustinere pare sa fi disparut iar guvernul a anuntat o politica bugetara si mai expansionista pentru 2016 decat se credea initial.

Din ianuarie, sau chiar mai devreme, guvernul planuieste sa reduca TVA de la 24 la 19%, sperand ca pierderea de venituri sa fie compensata partial de imbunatatirea sistemului de colectare a taxelor si prin marirea deficitului bugetar la 2,9 din PIB, anul viitor.

Dar, noteaza FT, atat BNR cat si oficialii europeni s-au aratat sceptici ca guvernul poate mentine deficitul sub 3%.

In al treilea rand, relaxarea fiscala este, partial, o tentativa a coalitiei de guvernare de a-si spori popularitatea inaintea alegerilor parlamentare de anul viitor si o incercare de a deturna atentia de la acuzatiile de coruptie aduse premierului Victor Ponta.

"(...) disputele politice, izul coruptiei, esecul cu FMI si relaxarea fiscala nu sunt ingredientele pentru o economie de piata supra-performanta. Se pare ca semnalele negative incep sa le depaseasca pe cele pozitive in Romania", concluzioneaz aanalistul.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11400 vizualizari
  • +15 (27 voturi)    
    da' de unde !! (Marţi, 28 iulie 2015, 19:15)

    lili [anonim]

    Duduie economia Romaniei, numai "adversarii dezvoltării, prosperităţii şi independenţei noastre economice sunt în stare de orice ca să blocheze aplicarea măsurilor din Cod" spunea Premierul Ponta!
    Astia de la FT sunt "adversari" d-astia !!
    Dar, noi "românii de bună credinţă "să facem front comun împotriva oricăror asemenea tentative evident împotriva interesului nostru ca ţara şi societate", chema Ponta natiunea la rezistenta patriotica!!
    Cred ca Ponta ar trebui sa le raspunda si astora , asa in stilu-i caracteristic!!
    • -7 (15 voturi)    
      Sa ne folosim putin creierul... (Marţi, 28 iulie 2015, 20:28)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui lili

      De obicei a incheia o "relatie" cu FMI inseamna ca tara merge bine iar a intra inseamna ca sunt probleme. Vreo 2% au auzit de Romania dar nu stiu ca e in Europa. Restul de vreo 98% nici nu au auzit de Romania. De ce ar scrie cineva care vrea audienta despre un subiect neinteresant pentru majoritatea publicului? Articolul e platit pur si simplu de FMI care nu vrea sa-i scape Romania din gheare.

      Ponta a facut greseala de a deschide prea multe fronturi. Codul fiscal, problema personala cu DNA-ul, noul PDL si Iohannis, FMI-ul, PPE-ul / Merkel. In locul lui as semna ceva cu FMI-ul. Nu conteaza ce. O frectie dar sa fie.
      • +5 (5 voturi)    
        Marele om de stat Ponta (Miercuri, 29 iulie 2015, 11:03)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ...va lupta in continuare, chiar si fara partid, chiar intr-un singur picior. El ne va salva din ghearele acestor imperialisti exploatatori precum Merkel, FMI, UE, NATO, SUA, sustinuti de agentii lor basisti si iohanisti care vor sa distruga tara si poporul si sa impiedice PSD + aliatii lor cu antene, motociclete sau izmene sa ne aduca pensii triplate, 8700 km de autostrazi, locuri de munca, bunastare, fericire si mai ales halate albe. gratuite.
        Jos tiranii capitalisti si sustinatorii lor! Urmariti Antena3 si RTV ! Nimic altceva, toti ceilalti incearca sa va abureasca si sa va spele creierele ! (cu exceptia lui Costi Rogozan bineinteles)
    • -3 (3 voturi)    
      "Astia" sunt in stare de orice ...platesc articole (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:57)

      Wiki [anonim] i-a raspuns lui lili

      Cica Ponta a spus, dupa sedinta de guvern de iei, in pivat, mai in gluma, mai in serios: "mi-e frica sa nu dea o masina peste mine.... Astia, in disperarea lor pentru ciolan sunt in stare de orice"!
      Brrr.....ne transforma "astia" intr-o Nicaragua a anilor '80 !
      Din Wikipedia: "The first challenge to the governent(of Nicaragua) came from the Contras, groups of Somoza's Guard organized, trained and funded by CIA elements" !
      adica , pe scurt, "amenintarea pentru guvern a venit de la grupari organizate, antrenate si finantate de CIA"
  • -22 (32 voturi)    
    Cred... (Marţi, 28 iulie 2015, 19:20)

    Droopy [anonim]

    ca britanicii astia n-ar trebui sa mai fie asa ingrijorati de noi. Din ce prezinta articolul nu inteleg ca Romania e pe trend negativ. In ce priveste FMI-ul, a se scuti, caci iata ce au facut in Grecia, la ce necaz s-a ajuns, acum vor pe altii sa acopere pierderea greaca.Iar cu deficitul de 3% la fel, caci oricum nu ne primesc in euro, si nici in Schengen, de altfel. Deci mai putina grija pentru noi,daca tot nu suntem bineveniti, va rog..!
    • +17 (23 voturi)    
      Bravo nenicule! (Marţi, 28 iulie 2015, 19:59)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui Droopy

      Deci FMI sunt vinovați că grecii au mâncat,băut și distrat mai mult decât își puteau permite!Dacă gândești așa,sigur ajungi ca grecii și nici nu vine FMI la tine,poate FeMeile care sunt adevăratele distrugătoare de portofele.
      • -1 (1 vot)    
        logica (Miercuri, 29 iulie 2015, 10:45)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui vali47

        Dupa aceeasi logica romanii sunt vinovati ca se imprumuta la fmi, adica tu.
    • +6 (10 voturi)    
      Ne vinzi gogoși. (Marţi, 28 iulie 2015, 20:33)

      tandea [anonim] i-a raspuns lui Droopy

      Ce-a făcut FMI in Grecia, nenicule, și nu știm noi? A facut "câh" mare? Mira-m-aș, dacă mă iau după insistența cu care tot grecii bat la ușile... FMI. Da' poate știi tu mai bine ca ei.
    • +11 (13 voturi)    
      Chiar asa Droopy? (Marţi, 28 iulie 2015, 21:39)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Droopy

      Droopy, sa stii ca cei de la FT nu scriu un articol economica despre o tara dupa ureche cum se scrie de multe ori in presa romaneasca.

      In 2009, la un an dupa ce incepuse criza economica la nivel mondial, am facut o vizita in Romania.

      In acel moment, in 2009, in Romania era o specula imobiliara de neinchipuit, un teren viran in Dobroiesti era aproape la fel de scump ca un teren pe Coasta de Azur.

      Cind m-am exprimat ca aceasta criza economica va veni in Romania, toata lumea m-a luat la "misto".

      Si a venit criza care a lovit extrem de puternic populatia Romaniei.
    • +7 (7 voturi)    
      "Britanicii" de la FT (Miercuri, 29 iulie 2015, 8:53)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Droopy

      Sunt cea mai credibila sursa de informatii si analize pentru potentiali investitori. Deficitul de 3 % nu e pentru EU sau britanici ci pentru noi pentru a nu ajunge in situatia Greciei. Prin ceea ce face ponta distruge perspectivele de viitor ale Romaniei pe minim 3 ani. Asa l-a invatat mentorul sau Ilici
  • +9 (17 voturi)    
    văd că (Marţi, 28 iulie 2015, 19:46)

    berenger [utilizator]

    hotnews militează insistent împotriva relaxării fiscale, dar argumentele îi sunt slabe de tot, în condițiile în care realitatea arată că scăderea cas și scăderea tva la alimente a avut doar efecte benefice. asta pentru că nu taxele mici creează probleme, ci cheltuielile mari. sigur, relaxarea fiscală nu se face pentru că ponta înțelege în sfârșit economie sau că pesedeii ar fi devenit peste noapte competenți, cinstiți și responsabili, ci pentru că-s disperați să rămână la putere, doar așa sperând că scapă de închisoare. dar asta nu înseamnă că relaxarea fiscală nu este cel mai bun lucru care i s-ar întâmpla româniei în ultimii 25 de ani. și asta dintr-un motiv simplu: oamenii vor ști întotdeauna mai bine ce să facă cu proprii bani decât niște politicieni hoți și incompetenți.
    • 0 (2 voturi)    
      pfft (Miercuri, 29 iulie 2015, 13:01)

      Valentin [anonim] i-a raspuns lui berenger

      "doar efecte benefice"
      In momentul in care zici asa ceva, e clar ca nu stii despre ce vorbesti.

      Diferenta majora dintre "politicienii hoti" si "oamenii" de rand, e in creditori. FMI sta cu ochii pe ei si spun daca vad probleme.
      La oamenii de rand ... poate ca nu sunt majoritatea idioti cand e vorba de bani, dar cu siguranta neinformati. Criza de 2008 poate ca nu a fost vizibila, dar nu trebuiau sa fie prinsi atatia cu pantalonii la glezne.
      • +1 (1 vot)    
        vorbești ca să te afli în treabă? (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:51)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

        numește un efect negativ al reducerilor de taxe deja făcute și după aia mă poți acuza că nu știu despre ce vorbesc. până atunci, doar te bagi în seamă.
        iar de eu n-am pomenit deloc...
  • +1 (5 voturi)    
    ! (Marţi, 28 iulie 2015, 19:51)

    chiuaua [utilizator]

    Stati linistiti ca sistemul pseudo capitalist are cate o solutie la toate.
    Pentru relaxarea fiscala trebuie sa aibe un pachet de crestere al amenzilor , sa aibe de unde echilibra balantza .
    Punem pariu ?!
  • +2 (4 voturi)    
    involutie (Marţi, 28 iulie 2015, 22:00)

    mnicku [utilizator]

    la numarul de imbecili din guv si parlament
    ar fi fost culmea sa fie invers.

    Problema cea mai mare e ca pleaca unii si vin alti mai prosti .
    • +7 (7 voturi)    
      Problema nu e in imbecilii din guvern (Marţi, 28 iulie 2015, 23:43)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Adica e si acolo...dar aia raspandesc minciuni, unii le papa si le raspandesc mai departe. Se cheama eroare sistemica si Romania are vreo 4-5 milioane de raspandaci care inghit dumele imbecililor si ii sustin.
      Din fericire, e un sistem care colapseaza in timp, adica e doar o chestie de timp pana se ajunge la un grad de prostie indeajuns de mare ca sa se strice castelul din dume. E trist pt popor ca nu realizeaza asta.
  • +5 (5 voturi)    
    economie??? (Marţi, 28 iulie 2015, 23:11)

    wewrt [anonim]

    Economia romaniei e la pamant din 90 . Si ce daca scad preturile la apartamente. salariile mereu au fost de ra ha t
  • -4 (10 voturi)    
    nu inteleg ceva (Miercuri, 29 iulie 2015, 1:20)

    Andrei Revenco [anonim]

    De ce expirarea acordului cu FMI este o problema?
    Adica... din cate am abservat banii aia nu se folosesc in investitii sau in alte zone ce aduc plus-valoare economiei. Atunci... pentru ce este obligatoriu acordul cu FMI?
    • +7 (9 voturi)    
      Pai...sa-ti explic (Miercuri, 29 iulie 2015, 8:41)

      AsimoHonda [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Revenco

      Sa presupunem ca tu esti Romania si eu sunt FMI (reducem totul la doua persoane cu numele asta). Lucrurile stau cam asa:
      - tanti Romania are si ea un chiosc langa bloc la care vinde diverse. Dar in ultima vreme nu prea i-a mers bine si ar avea nevoie de un imprumut ca sa isi relanseze afacerea dar nu are bani:
      - atunci, tanti Romania se duce la banca de peste drum sa ceara un credit;
      - banca zice: io-ti dau, dar cu ce garantezi? Ca de cand ma uit eu la tine de peste drum mi s-a parut ca mai si bei, mai faci si petreceri...nu prea esti serioasa dumneata;
      - tanti Romania se jura pe ce are ea mai scump ca de data asta baga toti banii in afaceri si va muncii cinstit.
      IMPORTANT: tanti Romania nu are nimic cu care sa garanteze, si-a ipotecat de mult casa si e deja cam datoare!
      - banca nu cedeaza si ii zice ca nu ii da imprumutul fara garantie.
      Tanti Romania pleaca si in fata bancii se intalneste cu mine, nea Femeiu'. O vad suparata, imi spune ce are si atunci eu vin cu propunerea:
      - tanti Romania, eu am vreo 10 milioane in cont, mergem la banca mea si blochez 1 milion in favoarea ta, bani pe care ii vei putea folosi oricand in caz ca intri in rahat. Dar eu, nea Femeiu' ii cer sa imi dea in scris ca nu mai bea, nu mai face petreceri si baga banii in afacere. Tanti Romania merge cu mine, semneaza si eu ii dau o hartie prin care blochez in favoarea ei milionul de care am zis.
      - tanti Romania ia hartia si se duce cu ea la prima banca, aia rai care nu ii dadeau imprumut. Le arata hartia si aia ii dau banii, stiind ca daca tanti Romania nu e serioasa ei isi vor recupera banii de la mine oricum iar eu, nea Femeiu' ramane sa ma spal pe cap cu tanti Romania.
      Cam de asta avem nevoie si noi de acordul cu FMI: se numeste credibilitate!
      • -1 (1 vot)    
        chiar asa? (Miercuri, 29 iulie 2015, 12:31)

        tepesvoda [anonim] i-a raspuns lui AsimoHonda

        Ion si FMI. Ion are padure dar nu are cu ce sa taie padurea. Ion se duce la FMI care are o secure si o cere cu imprumut. FMI ii spune In cat timp imi dai securea inapoi? Pai intr-o luna. Atunci FMI- ul ii spune ca pentru secure trebuie sa plateasca chirie 40 lei. Ion ii spune ca nu are bani pentru plata chiriei Atunci FMI ii spune ca ii poate imprumuta bani ca sa plateasca chiria dar bani imprumutati au dobanda si ca trebuie ca Ion sa ii returneze in termen de 2 luni iar suma de retunat este acum de 100 lei.FMI-ulii mai spune Uite scadem din 100 lei cei 40 lei si ai de dat la finele celor 2 luni doar 60 lei.Bine spune Ion. Dar FMI-ul intreaba Ioane da cu ce garantezi ca imi vei da cei 60 lei? Pai nu am cu ce?Pai vei garanta cu securea. Ei bine Ioane lasa aici securea garantie si vezi ca la finele celor 2 luni sa platesti chiria de 60 lei. Uite asa Ion a ramas cu padurea netaita si cu o datorie de 60 lei. Poate "poveste de success din Argentina va spune cine era madam Femeiu" si ce dezastru a fost acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      fmi intretine jaful bugetului (Miercuri, 29 iulie 2015, 13:08)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Revenco

      Acordul cu fmi este obligatoriu pentru a putea plati in continuare pensii de lux, prilvilegii si tunuri cu licitatii trucate, in felul asta elita securista o duce in continuare bine si fmi si restul de camatari isi iau dobanda de la noi si copii nostri, win win pe spinarea fraierilor.
  • 0 (2 voturi)    
    Falimentarea Romaniei (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:50)

    Gheorghiu mircea [anonim]

    Va recomand sa studiati Arhivele Romaniei.
    Inca din anul 1927 existau Memorii formulate de Sfaturile Negustoresti prin care se solicita Parlamentului Romaniei sa fie scoase noi legi pentru protejarea capitalului negustoresc, avertizand ca se apropie o criza economica la nivel mondial.
    Guvernantii de atunci au decis inghetarea salariilor, curbele de sacrificiu. Ele au fost precedate de reducerea fiscalitatii si impozitarii. Prin astfel de masuri Romania a reusit sa detina una din cele mai stabile economii ale acelor timpuri.
    Sar aceste masuri au stat la baza propagandei comuniste, care mentiona ca a organizat greve, ca s-a trecut la exploatarea de tip capitalist, culminand cu sirena lui Vasile Roaita.
    Guvernul actual daca va continua sa actioneze in mod contrar cu politicile economice din perioada interbelica, ne va duce din nou in barbaria comunistoida. Ar trebui sa nu uitam furaciunile practicate de la 1946 pana in prezent.
  • +2 (2 voturi)    
    judecati finantist nu economic (Miercuri, 29 iulie 2015, 10:17)

    laborator [anonim]

    Marea majoritate judecati finantist si nu economic, uitand ca finantele sunt doar o parte a problemei. Nu exista pe pamant tari dezvoltate, fara industrie, poate doar cele cu petrol dar si acelea (v. Dubai) se gandesc sa investeasca puternic in turism gandindu-se la viitor. Pe de alta parte, industrie nu inseamna nici FURNALE, nici COMUNISM. Dar f. multi idioti nu inteleg asta. Poti sa ai nu neaparat siderugie si masini grele, poti sa ai produse cu inalta tehnologie, laboratoare performante, etc.etc. Numai ca noi nu avem nimic in afara de industria auto care poate disparea oricand ca si Nokia, (daca se muta in Tunisia, de ex.). Urmnatorul reper la export este OI SI CAPRE VII. Deci cam asta este situatia si nu o mai dati cu cresterea economica ca asta se aduce din condei si nu mai prostiti pe nimeni. Daca nu ma credeti citez din Mugur Isarescu carte vad ca este f. f. apreciat aici: "MAI LASTI_MA CU INDUSTRIA ROMANEASCA DINAINTE DE '90, CA JUMATATE DIN EA ERA BUNA DE ARUNCAT LA GUNOI".... Da, maestre, DAR CEALALTA JUMATATE???... Gura mincinosului adevar graieste...