Verificarea manelistilor si interlopilor evazionisti: Ilfov, Bucuresti si Suceava, TOP 3 zone vizate

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 10 august 2015, 13:28 Economie | Finanţe

Distributia pe judete a primelor 313 persoane verificate in cadrul programului PFRF
Foto: ANAF
Municipiul Bucuresti, alaturi de judetele Ilfov si Suceava sunt zonele cu cele mai multe persoane fizice cu venituri fiscale mari verificate de Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) in cadrul primei transe a Programului de asigurare a conformarii fiscale a persoanelor fizice cu risc fiscal (PFRF).

Potrivit unei informari de presa, ANAF va verifica averile a 34 de persoane din Ilfov, 31 din Bucuresti si 14 din Suceava.



Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a anuntat joi ca a inceput verificarea persoanelor fizice cu venituri mari si care prezinta "risc fiscal ridicat".

ANAF va urmari categorii precum manelistii, camatarii si personalitati ale vietii publice, anunta presedintele institutiei, Gelu Stefan Diaconu. Decizia a fost luata de conducerea ANAF ca urmare a analizelor de risc fiscal efectuate de Directia Verificari Fiscale asupra persoanelor fizice.

ANAF va aduna date de la banci, cadastru, notari si de la institutiile unde sunt inmatriculate masinile, ambarcatiunile si avioanele private. ANAF a gasit 7.879 de cetateni in cazul carora va incepe verificarea amanuntita, in prima faza urmand sa fie verificati 5.399. Ei sunt impartiti in cateva mari categorii de risc: interlopi, vedete din show-biz, patroni bogati de firme sarace.

Printre cei care vor fi verificati de Fisc se numara romanii cu avere afisata semnificativa (imobile, autoturisme de lux, alte bunuri de mare valoare, creante din creditari acordate companiilor si/sau persoanelor fizice, depuneri semnificative in conturi bancare din Romania sau din strainatate, cheltuieli personale ridicate) nejustificata de veniturile declarate. Actiunea Fiscului vizeaza verificarea veniturilor si a declararii acestora incepand cu anul 2011, intrucat doar pentru acestea se poate aplica atat regula de impozitare a veniturilor a caror sursa nu a fost identificata, cat si procedura de verificare, conform normelor stabilite de legiuitor.










18541 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    Beciul Domnesc e trist? (Luni, 10 august 2015, 13:32)

    AnderT [utilizator]

    poate ca "cantaretii" vor inveseli atmosfera (:0)
    • +3 (3 voturi)    
      MAI intii mafia rosie (Luni, 10 august 2015, 15:03)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      care a jefuit tara trebuie sas infunde puscariile, SUnt in libertate si averile intregi.
      • +1 (1 vot)    
        monta (Luni, 10 august 2015, 16:39)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        prin intermediul fiscului dă o lovitură de imagine. Dar fiscul ar trebui să inceapă in primul rând prin a-ș face curățenie în propria ogradă. Inspectorii corupți care au salarii uriașe, faptul că personalul fiscului e format în cea mai mare parte din rudele guvernanților, parlamentarilor și șefilor de partid din mafia roșie.
        Un angajat reprezentativ pentru fisc este vâlcov sau credeți ca am și uitat deja?
  • +5 (7 voturi)    
    Era și timpul (Luni, 10 august 2015, 13:48)

    falcoind [utilizator]

    asa se face în orice țară cu apa calda ,acum sa vedem și urmările acestor verificari.
  • +2 (14 voturi)    
    of, viața mea (Luni, 10 august 2015, 13:51)

    Mazeta [utilizator]

    Maneliștii ca maneliștii, dar ce se mai aude cu Microsoft și EADS? s-a pus batista pe țambal?
    • +1 (1 vot)    
      toate la timpul lor (Luni, 10 august 2015, 15:00)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dosarul e mare... deci usor usor
    • +4 (4 voturi)    
      Fara numaaaarrrr! (Luni, 10 august 2015, 15:05)

      AlinL [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dupa cum ai vazut la Siveco, interlopi de cea mai joasa speta carau sacii cu bani. Doar pentru ca put, sunt inculti si canta sau asculta manele nu inseamna ca nu sunt capabili sa fure impreuna cu gulerele albe.

      Alte nelamuriri mai ai? Sau vrei sa prindem numai gulere albe si pe astia nespalati sa ii lasam in pace ca sunt "categorii defavorizate", cum ar veni "infractori acceptabili"?

      Ne-am gandit de asemenea ca astia suporta mai bine regimul de detentie decat gulerele albe ca sunt obisnuiti cu lipsa sapunului, cu mirosurile grele etc. Vrem sa scutim astfel regimul PSD de la a fi dat in judecata pentru conditii improprii de detentie. Totodata, putina experienta de ocnas o sa-i ajute sa cante mai cu foc...deci, fara numaaaarrrr!
  • +4 (8 voturi)    
    Un nou MMORPG (Luni, 10 august 2015, 14:01)

    ac [utilizator]

    Se va desfasura in castelul The Domnesque Betch.
    Eroii au urmatoarele abilitati (citez din memorie de pe piticigratis):
    - infinitul lui Guta
    - nebunia lui Salam (ultimate)
    - vijelia lui Vali
    - spagatul lui Mircea Badea
    etc.
  • +2 (2 voturi)    
    cam tarziu.... (Luni, 10 august 2015, 14:27)

    liviu_ [utilizator]

    da merge si acum. sper sa fie facuta cum trebuie!
    PS: cu bisericile si popii?!
  • +2 (4 voturi)    
    Idee. (Luni, 10 august 2015, 14:50)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ar fi oare atat de aberant ca parlamentarii si cei din guvern, pana la maturator, sa fie verificati si de ANAF inainte de angajare si la plecarea din guvern/parlament/politie/anaf/judecatorie? SI la cei care apar discrepante sa li se refuze intrarea in Sistem + sa fie sanctionati cu minimum de taxe care li se poate cere, macar 16%? Chiar daca nu au risc fiscal ridicat? Dar macar sa stim ca ei sunt cinstiti? Si isi platesc taxele? De ce nu se face asta ca metoda specifica de lustrare a cleptocratiei de la haturile puterii?
    • -2 (2 voturi)    
      pe ei ! (Marţi, 11 august 2015, 9:18)

      gore [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      nu este aberant. este o mare prostie. mai ai de astea?
  • +4 (4 voturi)    
    Pe cand? (Luni, 10 august 2015, 15:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    mafia PSD, toti escrocii securisti care au devalisat Bancorex, penalii Soca, Mazare, Ponta sio tot neamul lor de hoti, cind vor fi VERIFICATI si, mai els CONDAMNATI. Ei ramin cu averilor iar fiscul umbla dupa plevusca manelistilor ca sa ne imbete cu apa rece. PARLAMENTUL e PLIN de hoti si cimplici, guvernul e condus de un plagiator si acuzat penal.... Atita vreme cit fiscul nu va DISTRUGE mafia rosie, degeaba se lupta cu... manelistii. ROMANIA e tara de hoti !
    • 0 (0 voturi)    
      hotii (Marţi, 11 august 2015, 9:03)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      asa o fi.da'de ce nu-i pui pe lista si pe blaga ,TOATA familia basescu,udrea,cocos,videanu ...adica mafia portocalie?sau iti place culoarea asta ,minunatule?
  • +6 (6 voturi)    
    o gogomanie (Luni, 10 august 2015, 15:10)

    simplu_cetatean [utilizator]

    După ce le identifica banii negrii, îi impozitează cu 16%. Dacă știam, nu plăteam un leu, îi lăsam sa-mi găsească banii, apoi plăteam și eu.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte corect! (Luni, 10 august 2015, 15:23)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui simplu_cetatean

      ANAF procedeaza cam asa:
      Ai furat? Bine, hai sa-ti luam 16% din cat ai furat!
      Ai luat salariu? Adica ai dat 50% statului si tu ai luat doar 50%? Esti prost! De ce n-ai furat si tu?
      Sau: ai avut firma si ai platit 16% impozit pe profit si apoi inca 16% impozit pe dividende? Ce sa-ti fac daca esti prost! Declarai si tu un furt si gata! Daca te prindea vreodata, dar doar daca, atunci iti lua doar 16%, nu cum ai dat tu!
      Deci inca se pastreaza modul de gandire: esti cinstit? Esti prost!
      • 0 (0 voturi)    
        a (Luni, 10 august 2015, 16:47)

        a [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        cred ca daca descopera o persoana cu discrepante intre venituri si cheltuile nu numai ca il impoziteaza coform legilor (sa zicem 16%) dar banuiesc ca se va deschide si un dosar penal pt evaziune fiscala, spalare de bani si alte infractiuni economice. nu e vorba ca da bani inapoi si gata scapa. cred ca dosarul enal (eventual finalizat) la va da mai mari batai de cap.

        aici insa am si eu o remarca, unde ati vazut voi camatari, proxeneti si alti din astia (eu stiam ca cei care practica camata intre sub incidenta codului penal, fiind considerata infractiuni penala) sa circule bani prin banca, sa deschida conturi, sa declare la cadastru si mai stiu eu pe unde proprietati. degeaba cauta pe acolo ca nu cred sa dea de prea multe. poate ca ar fi si alte modalitati (sunt exemple "fara numar" vorba unui "mare clasic in viata") pe la televizor care nu au venituri declarate - angajat, firme etc. - dar care sa plimba cu bolizi de zeci de mii de euro
    • +1 (1 vot)    
      verificare!! (Luni, 10 august 2015, 16:21)

      Lec [anonim] i-a raspuns lui simplu_cetatean

      Intrebare: Cine ii verifica pe verificatori?

      Propunere:

      1. Procurorul acela de la Iasi ( EE ) ca stie meseria
      2. Gigi Becali ; director executiv , cu experienta , inca de pe vremea lui MuMU
      3. Dinu Patriciu , presedinte post -mortem

      Mai adaugati si dv!
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Luni, 10 august 2015, 16:13)

    Natasa [utilizator]

    Ok, ANAF ii gaseste si le ia 16%, dar puscarie cand fac, ca e clar ca absolut niciunul nu a facut banii astia in mod cinstit! Evident tiganii bogati sunt protejati de politicieni si oameni din politie, de acolo trebuie inceput, dar se face liniste cand pui problema asa!
  • +3 (3 voturi)    
    Statistica ... (Luni, 10 august 2015, 16:15)

    Cornel [anonim]

    Raportat la 100.000 de locuitori proportia persoanelor verificate arata cam asa:

    Arges = 0,8
    Bacau = 1,1
    Bucuresti = 1,6
    Constanta = 1,3
    Dolj = 1,1
    Gorj = 1,8
    Ilfov = 10,0
    Prahova = 0,9
    Suceava = 2,2
    Tulcea = 4,7

    Ori la Tulcea se concentreaza multi suspecti ori acolo filtrul a functionat mai bine. Disproportiile raman interesante ...