E oficial: Victor Ponta anunta trei noi masuri importante de la 1 ianuarie 2016: scaderea impozitului pe dividende, scaderea TVA la apa, plus inregistrarea mai simpla ca IMM

de Red. Economic     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2015, 13:49 Economie | Finanţe

Victor Ponta
Foto: gov.ro
Premierul Victor Ponta a anuntat vineri ca guvernul va introduce prin ordonanta de urgenta trei masuri in Codul Fiscal de la 1 ianuarie 2016, masuri pe care initial Parlamentul le amanase pentru 2017. HotNews.ro a scris inca de joi despre cele 4 masuri.


Ponta a anuntat si introducerea unui sistem de cote de impozitare diferentiate in functie de numarul de salariati, intre 1% si 3% pentru microintreprinderi:
 
a) 1 % pentru microintreprinderile care au peste 2 salariati, inclusiv;
b) 2 % pentru microintreprinderile care au un salariat;
c) 3 % pentru microintreprinderile care nu au salariati.

Toate aceste masuri fac ca deficitul bugetar sa nu creasca peste 3% in 2016, a declarat premierul Ponta intr-o conferinta de presa la Guvern.

Impactul in 2016 la scaderea dividendelor este de circa 1,3-1,5 miliarde de lei, dar este compensat cu alte masuri, a declarat ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, in aceeasi conferinta de presa. Teodorovici a mai spus ca impactul scaderii TVA la apa in 2016 va fi de circa 250 de milioane de lei, iar impactul scaderii plafonului pentru inregistrarea ca IMM este sub 300 milioane de lei.













[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9559 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Hai denununtz-te cu mita de la KazMuniagas (Vineri, 23 octombrie 2015, 15:42)

    Plagarus [utilizator]

    Viorele ia-ti viteza, ca te paste o soarta mai grea, decat a lui Bombo mentorul tau in potlogarii !
  • +11 (13 voturi)    
    hopa (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 4:49)

    gopo111 [utilizator]

    scade tva la apa, deci va scadea si costul benzinei si a motorinei, a gasit in sfirsit metoda ca sa aduca pretul combustibilului aproape de europa :)
    • +1 (5 voturi)    
      Buna asta, bravo!...Dar v-anunt ca mie... (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 9:59)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      ...Ponta mi-a redus TVA-ul la apa de la pompa din curte inca de cand a venit la putere...
    • +1 (3 voturi)    
      NU tva la apă (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 20:30)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      Nu vrem scaderea tva la apă, ci scăderea prețului umflat și pe ultimii 10 ani să se restituie diferențele înapoi consumatorilor.
  • +2 (4 voturi)    
    CE SUBIECT... APA! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 8:30)

    delavrancea [utilizator]

    Multi dintre noi stim ca ne fura companiile la cubaj si implicit la apa canalizata.Fac referire cel putin la apa rece.
    GASITI BA (a la oprescu)! ...UN SISTEM DE CONTORIZARE TEHNIC CORECT SI EFICIENT!

    De ce nu mai pot exista concurenti pe piata care sa fie veriificati de o entitate a statului?E interes national sa ne furati la facturi?

    Contorizarea apei reci e un SUBIECT greu.

    HAI ...BAGATI-L IN DISCUTII!
  • +3 (9 voturi)    
    baga repede din top. (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 9:25)

    ouyang [utilizator]

    nu conteaza ca sunt fara acoperire. las ca da bine la public. acu e momentu sa pari si tu mai ok ca doar nu ai bagat pe nimeni in groapa de curand. asta cu dividendele e sigur sa poti scoate tu si amicii tai mai multi bani repede in ianuarie ca e evident ca 2017 nu-l mai prindeti. demisia mocofane! crezi ca a uitat cineva ca esti abonat la dna?
    • -2 (6 voturi)    
      nici scaderea CASS nu se sustinea (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 18:36)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      nici scaderea CASS nu se sustinea si uite ca a trecut un an si a mai scazut si tva la alimente si tot nu am intrat in colaps
      • +1 (5 voturi)    
        ai link pe hotnews 2 sau 3 pozitii mai jos. (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 20:43)

        ouyang [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        articolul cu avertizarea consiliului fiscal, nu parerile unui plagiator anchetat pentru evaziune fiscala si sifonare de bani publici.
        • -1 (5 voturi)    
          pai avertiza si acum un an (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 22:51)

          miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

          ala dadea avertizari si acum un si nu -a prabusit nici un buget
      • +1 (1 vot)    
        KazmunayGazul il baga-n colaps pe Ponta! (Luni, 26 octombrie 2015, 7:45)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Nici cele 600 milioane $ cadou de la penalul PM,nu-i mai salveaza fiind nevoiti sa-si vanda masiv activele.deci si Rompetrolul + bonus ca nu va achita datoriile către România din contractul de privatizare, nici pe cele din „aranjamentul Ponta”
  • +1 (9 voturi)    
    Operatiunea omorati IMM-urile (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 9:26)

    Cristi [anonim]

    Operatiunea omorati IMM-urile continua. Suntem un popor de tampiti pentru ca suportam lacustele acestea in fruntea noastra.
  • +3 (9 voturi)    
    Lasa-ne, lasa-ne!!!! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 10:10)

    Doran [utilizator]

    Aceste masuri pot fi utile dar sunt de dreapta si doar ministrii responsabili si coerenta in masurile macroeconomice pot asigura implementarea. La beciul domnesc cu tine!!!
    • -3 (7 voturi)    
      a implementat scaderea CASS? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 18:38)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Doran

      a implementat scaderea TVA la alimente?
      crezi ca doar aia de dreapta sunt competenti?
      aia de stanga sunt prosti, nu-i asa? (asta e o gandire de extrema dreapta)
      • -2 (4 voturi)    
        Pt ca te imprumuti de aia (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 20:01)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        si efectele nu se vad imediat....ai rabdare pana in 2017.
      • 0 (2 voturi)    
        LA CE ALIMENTE... (Duminică, 25 octombrie 2015, 8:51)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Vezi tu scaderea de TVA? Spune-ne si noua! Membru psd?
  • +2 (8 voturi)    
    Pareri . (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 12:43)

    Marx [anonim]

    Asa cum era de asteptat , alde Ponta le-au luat fata liberalilor . Lasa ca nici acestia nu prea aveau fata de liberalism . Oricum , bravo Ponta si la mai multe masuri pentru binele tuturor ! . Si ajutoare sociale dar si taxe mai mici pentru cei care fac banii . Daca se vrea , se poate . Bani raman de la hotii mai putine .
  • 0 (0 voturi)    
    Cam aiurea mai ales cu dividendele (Luni, 26 octombrie 2015, 15:49)

    BEDE [utilizator]

    De ce sa scad impozitul pe dividende? Parca asta ar fi mai curand masura de dreapta decat de stanga, pe cand P$D se lauda a fi de stanga... Poate doar ca sa plateasca mai putine taxe clientela politica. Si, daca scade impozitul pe dividende, atunci poate pune si impozit progresiv pe salarii, nu? Asa, ca sa desfiinteze clasa de miloc. Pt ca de cei mai bogati nu se ating deloc astia de stanga!
    As zice si eu sa fie impozit progresiv pe salariul, dar treptele de impozitare sa fie 2000EUR, 4000EUR si peste 10000EUR. Nu sa-l taxeze pe bietul om care munceste de-i sara capacele pt 4000-7000RON. Ca daca fac asa, atunci sa nu se mire de ce prefera mai toti cei care au o calificare prefera sa plece din tara.
    Da, si impozitele pe dividende parca ar da mai bine sa fie mai mari decat cele pe salariu, mai ales daca reduc CASS!
    Nu de alta, dar altfel ajungem din urma Grecia in ceea ce priveste deficitul.