De la 1 ianuarie 2016, TVA la apa va cobori la 9%, indiferent de consumatori. Vezi in text si alte 3 surprize pe care Executivul le pregateste

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2015, 23:03 Economie | Finanţe & Bănci

Apa va avea TVA de 9% de anul viitor
Foto: Hotnews
Guvernul ar putea amenda printr-o Ordonanta de Urgenta Codul Fiscal, astfel incat sa cuprinda 4 noi masuri: scaderea TVA la apa de la 24% la 9% un regim diferit de impunere a microintreprinderilor, reducerea impozitului pe dividende, dar si modificarea impozitarii invatamantului preuniversitar. "In cazul microintreprinderilor, plafonul ar putea creste de la 65.000 euro la 100.000 si spunem asa: azi avem 3% daca nu declari niciun angajat. Daca ai un angajat, impozitul va fi 2% iar cu doi angajati impozitul coboara la 1%. Fiecare isi va face calculul sa vada cum iesie mai bine", a spus joi Eugen Teodorovici, ministrul Finantelor.

"Practic e vorba de norme de munca si de o anumita continuitate a contractelor. Adica nici sa ai doi angajati  cu jumatate de norma...mergem pe norme intregi ", a explicat Teodorovici.

In cazul impozitului pe dividende, acesta ar urma sa fie de 5% si sa se aplice pentru dividendele din 2015 incasate incepand cu 2016.

O alta modificare vizeaza scutirea de plata impozitului pe profit pentru invatamantul preuniversitar. Pana in prezent, doar invatamantul universitar beneficia de scutirea de plata impozitului pe profit.

In cazul impactului reducerii cotei de TVA la apa, Tedodorovici a mentionat ca nu depaseste 250 milioane de lei.


Citeste mai multe despre   










12186 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Apa Nova (Vineri, 23 octombrie 2015, 6:36)

    verid [utilizator]

    Nu trebuie să scadă TVA la apă,trebuie să fie obligați cei de la Apă Nova,să scadă prețul pe care l-au mărit în mod fraudulos. Dacă micșorăm TVA la apă,nu facem decât să le aprobăm hotiille și să le plătim cu toții de la buget. De altfel,mă surprinde neplăcut faptul ca presa a pus batista pe țambal,și nu mai discuta despre această ,cea mai mare fraudă a unei multinaționale. Nu cumva presă este cointeresata?
    • +1 (1 vot)    
      Asteptam (Vineri, 23 octombrie 2015, 10:55)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui verid

      Așteptam să se anunțe că Apa Nova dă banii înapoi pe vreo 10 ani la consumatori.
  • +2 (4 voturi)    
    Bai Orlando (Vineri, 23 octombrie 2015, 8:21)

    OmulNou [utilizator]

    ai facut vreun studiu, ceva, vreo simulare, sa vezi daca ai de unde sa iei banii?

    Nu? Iar ne imprumutam de pe pietele externe?

    Guvernare P$D: "Noi cheltuim, nu gandim, la conducere sa fim."
  • +1 (3 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred (Vineri, 23 octombrie 2015, 8:50)

    Alin [anonim]

    Daca se confirma este prima veste buna si pentru noi dupa cele rele din noul cod fiscal, daca sunt baieti destepti isi dau seama ca daca intra reducerea la impozitul pe dividente ei nu pierd asa cum latra gurile rele ei au de castigat pentru ca o sa incaseze mai mult de la cei care asteapta si nu declara nimic dividente pentru ca impozitul este prea mare acum .
    • +4 (4 voturi)    
      impozitul (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:02)

      dorin valeriu [anonim] i-a raspuns lui Alin

      pe dividente e o magarie : intreprinderea a platit odata impozitul pe profit; sa mai impozitezi actionarii inca o data e un abuz !
  • +3 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 23 octombrie 2015, 12:04)

    calin [anonim]

    "Fiecare isi va face calculul sa vada cum iesie mai bine". Pai bai Teo tu nu stii sa faci calcule? 1% impozit mai putin pe venit pentru un angajat in plus inseamna economii de maxim 1000 EUR/an (1% din 100.000 cifra maxima de afaceri). Deci avem o economie de 83 EUR/luna. Oare cam cat sunt taxele pentru o carte de munca a unui salariat cu 8 ore chiar si cu minimul pe economie? Mai mult sau mai putin de 83 EUR? Va dau tot eu raspunsul. Taxele sunt mai mari de 83 EUR/luna. Astfel ca nu veti rezolva nimic cu aceasta masura. Nimic in sensul ca nu ii veti incuraja pe cei care au 0 angajati sa inceapa sa aibe angajati incepand de acum. Totusi vor beneficia cei care chiar aveau angajati oricum deoarece asa aveau nevoie in natura afacerii lor.
  • +1 (1 vot)    
    taxe aiurea (Luni, 26 octombrie 2015, 22:03)

    Neftex Energy [anonim]

    De ce se plateste TVA pe partea din venitul firmei aferenta fondului de salarii ?Salaritul plateste de doua ori TVA ca si parte directa in realizarea venitului intreprinderii unde munceste si apoi pe fiecare articol sau serviciu pe care-l plateste din salar? Ce face liderul de sindicat ,banii puteau fi ai nostri nu ai statului
    Cum e posibil sa platim TVA pe acciza la carburant ? Simplu calcul pret : (pret benzina producator+aciza) X24%= pret cumparatorul fraier adica taxa la taxa trage

    Bravo contabili asa se fac banii la buget pt limuzine si privilegii de la fraierii care platesc taxe absurde ca si TVA la import .TAXA PE VALOAREA ADAUGATA DE STAT